151

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No ale 6502I to właśnie 6502C "sally", lecz od UMC - więc chyba nic nie wymyślał, a go wsadził w gniazdo po prostu?

152

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Myślę, że dałbym radę. Ale do tego droga jeszcze daleka, bo na razie wstępnie tylko obejrzałem o co tam chodzi i oszacowałem minimalny koszt sklonowania rozwiązania z płytki procesorów do atari 400. Trzeba by jeszcze zrobić prototyp na płytce uniwersalnej i upewnić się, czy działa.

Płytka musiałaby też być w dwóch wersjach, do xl i do xe, ze względu na różne położenie procesora w tych modelach i dostępne w związku z tym miejsce.

Otwartym pozostaje, czy nie dałoby się uprościć tej logiki sterującej buforami 244. Pewnie nie. Acz to już za wysoki poziom dla mnie.

153

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak się przyjrzałem schematom tej dopałki (tam jest jeszcze buforowanie szyny danych na 245, w sumie po co?) i wychodzi, że 6502 jest odcinany od szyny adresowej przez dwa bufory ls244, czym steruje przerzutnik 74ls74 i bramki w 7402.

Podejrzewam, że nic w tej dziedzinie prostszego się nie wymyśli, bo już spece Atari nad tym główkowali. Czyli minimum 4 układy i dość złożona płytka. Orientacyjny koszt - 4 elementy + 2 podstawki jakieś 7-8zł i płytka - sądzę, że w 16zł się całość zmieści.

154

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No w sumie to wszystko i tak wydumane problemy :) Można mieć tych kompów więcej niż 2szt. na krzyż, z czymkolwiek w środku, byle się włączały.

155

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spróbuję przyjrzeć się w wolnej chwili co i jak jest tam zrobione.

Myślę, że procesory mimo oznakowania A są takie same jak B i C (c w sensie wersji nie sally, a 3mhz) - być może nie przeszły jakiegoś wyśrubowanego testu burn in i zostały zdegradowane do 1mhz. A może przeszły, ale dostały literkę A by zaoferować je taniej niż B i C. Temat do sprawdzenia. Gdyby ktoś miał odpowiednio stare atari 400 to można byłoby od ręki sprawdzić.

156

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No dobra, ale to jakiś mega skomplikowany układ z ekstra dziwnymi featurami i dla 65c02, który w sumie jest procesorem o małe oczko bardziej zaawansowanym od 6502. Niezgodnym co najmniej w zakresie nielegali. A mi chodzi o jakiś prosty, mały adapter z dwoma góra trzema układami montowanymi w smd i nie pod 65c02 a pod zwykłe 6502 nie sally i jego wersje 6502A, B itp. Dwie podstawki, pomiędzy nimi małe PCB z układami TTL. I tani, bo inaczej robienia sensu brak. Da się?

Po co? By można wykorzystać te tanie czipy od chińczyka. Sprawdzał w ogóle ktoś, z tych co je kupili, czy są sprawne? Bo może to owszem, 6502A, ale trupy.

157

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Można skopiować rozwiązanie ze starszych egzemplarzy (NTSC) atari 400 i 800. Tam jest logika emulująca halt. Może by dało się wyrzeźbić płytkę - adapter z podstawką na zwykłe 6502 i tą logiką robiącą halt, wpinany w gniazdo cpu 6502c, tak by chodził bez grzebania w płycie atari.  Ale to pytanie/propozycja dla bardziej biegłych w budowie xl/xe.

158

(6,123 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Retro groteska :)

https://www.ebay.pl/itm/Amiga-1200-Clea … SwUYNaOuMu

159

(61 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nie ma co sprawdzać w xl/xe - w nich 6502A nie będzie działal. Podejdzie do: 400/800, do VICa20, C=1541,1571,1581, do któregoś Appla i C= PETa.
A spotykany sporadycznie w atari xe UMC ma symbol UM6502I i ma HALT.

160

(61 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nie.

161

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Coś pomyliłem najwyraźniej, choć pamiętam że nawet oglądałem te układy i porównywałem wyprowadzenia pod kątem działania w JIL, ale widocznie były to rzeczywiście 85XX, a zapamiętałem że 68XX. Albo ktoś zastąpił dwa 8520 układami 6821P w jakiejś padniętej płycie od A500, którą miałem w rękach. Zapamiętałem to jako właściwe obsadzenie, nie wnikając już w temat. Niemniej nie wstawały w atari, bo pamiętam, że je wkładałem. Ale skoro są odpowiednie to pewnie tamte były uszkodzone i dlatego taki rezultat.

162

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeżeli chodzi o 6821 (P) występujący w Amidze to niestety nie może być użyty jako zamiennik 6520 do Atari. I vice versa.

163

(57 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No właśnie mogą być bliźniacze, albo różne, zależy jaką się trafi. W jednych CA jest kontroler WD 2797 a w innych WD 1772. Częściej chyba ten drugi. Być może Multi chodzi prawdłowo tylko ze stacją z WD2797, ale nie wiem, bo nie mam.

164

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nasmarować, zafoliować i pałować z pewnej odległości suszarką. Tylko z wyczuciem, by plastik nie miękł. O rezultatach chętnie poczytam...

165

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja miałem 1050 z dorobionym 4 segmentowym licznikiem tracków i sektorów. Musiałbym podejrzeć jak tam było to zorganizowane, skąd brał te informacje, ale wyglądało, że bezpośrednio z sygnałów dostępnych na WD.

166

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeszcze podsumowując. Nie wierzcie za bardzo w gradienty ciepła :). Ktoś coś zaobserwował, ale nie wiadomo co, na czym i jak.  Może zażółkło tej osobie coś już raz kiedyś odbielonego (o czym mógł nie wiedzieć), a ponieważ stało pod kaloryferem to wysnuł wniosek, że od ciepła.

Przedmiot o niewielkich gabarytach, stojący w pomieszczeniu zamkniętym będzie praktycznie równomiernie nagrzany w dość krótkim czasie.  Istotne gradienty temperatury nie wystapią. I mimo to żółknie bardzo nierównomiernie ;) - nigdy wewnątrz, jak i na fragmentach będących w głębokim cieniu. Pod nalepką również będzie nagrzany tak samo, czy to przez kaloryfer, czy słońce - a jednak tam jest mniej sfatygowany.

ALE1: nalepka odcina co nieco dostęp powietrza, oraz... UV - co potwierdza, że te czynniki są najważniejsze.

ALE2: - zapewne w upalne dni proces żółknięcia/bielenia idzie szybciej, bo temperatura zawsze ma wpływ na reaktywność substancji. Więc jak najbardziej jest to jest prawda, że temperatura ma znaczenie. Jako przyspieszacz. Inicjuje zaś światło - przynajmniej żółknięcie. Być może w wypadku bielenia wystarczy już sama temperatura, bo warunki są inne - odbywa się to w obecności roztworu, a nie w powietrzu atmosferycznym.

ALE3: energia z UV również wydaje się katalizować proces odwrotny. Ułatwia rozrywanie wiązań i ponowną podmianę atomów. Dlatego zamiast grzać, jak ktoś proponował do 70 C przez 5 godzin wystarczą dwie godziny w bezchmurny dzień, nawet w półcieniu (20 kilka C w otoczeniu jest ok) i mamy bardzo dobry efekt. Wolę tą metodę, jako łatwiejszą, choć teraz trzeba poczekać raczej do wiosny....

Przypuszczam też, że na tempo pierwotnego żółknięcia może mieć wpływ wilgotność. Ale to już trudno stwierdzić, trzeba by przeprowadzić żmudne badania.

167

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Już tyle wylano tekstu na ten wątek, że jeszcze ja pozwolę sobie zamieszać :)

Światło słoneczne zdecydowanie katalizuje proces żółknięcia, dostarczając energii potrzebnej do tego procesu. Dotyczy to zwłaszcza polistyrenu. Możliwe, że ciepło przyspiesza ten proces, jak i inne czynniki, ale kompy zwykle są zdecydowanie pożółknięte zgodnie z gradientem oświetlenia. Partie zacienione są mniej pożółkłe. Rzadko kiedy obudowa jest jednolicie przebarwiona z każdej strony. Gdyby chodziło o samo ciepło, byłyby bardziej jednolite. Żółkłyby też od spodu, wewnątrz - pod wpływem ciepła z płyty głównej, czy zasilacza. Tego nikt nie zaobserwował. Widać wyraźnie na klawiaturach i obudowach, skąd padało światło - czy z góry, czy może raczej z boku - i z którego. Bywa, że na obudowie 800xl widać wyraźnie utrwalony cień od wtyczki zasilania, gdy stało miesiącami pod ostrym słońcem... 

Rodniki wchodzą w reakcję z powierzchnią polimeru. Możliwe, że UV dostarcza energii do przemiany cząstek gazowego chloru Cl2 z atmosfery do atomowego 2Cl.  Agresywny chemicznie rodnik wchodzi w reakcję z powierzchnią polimeru. Następuje substytucja wodoru w łańcuchach i pierścieniach cząsteczek plastiku przez chlorowce. Głównie z atomem bromu lub chloru. W trakcie bielenia odrywane są atomy chlorowców, wiążąc się z wodorem i tworząc hbr i hcl w roztworze bielącym.... atomowy tlen ma w tym swój udział, a dostarczona energia przyspiesza proces.

168

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Będę chętny na samą płytkę + kwarc. Ewentualnie do tego wd i 8040, jeśli będziesz miał nadmiar, a nie wyciągnę nic działającego ze złomu.

169

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Hm. Rozumiem. Istotne dla sprawności całego kompa, ale przy liczeniu efektów mniej ważne od mhz podanych na Ø procesora. Powiedzmy że ten parametr to równoważnik pojęcia FSB w blaszaku. Czyli FSB w c-64 ma około 2mhz, a cpu na wejściu CLKIN ma przyłożone 0,985. I oblicza przy 0,985mhz.

I to mnie nieco zastanowiło, bo w sumie to w ten sposób licząc amstrad też pewnie ma więcej niż 4mhz na płycie, a plus 4 pewnie koło 3,54... (czy raczej 1,76/x?- wydaje się jednak szybki).
W atari rozumiem że jest podobnie, z tą może różnicą, że Ø podane do CPU jednak jest rzeczywiste 1,79, tylko co chwilę dostaje HALT-a od antica.

170

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Fox napisał/a:

C64 jest taktowane 2MHz

To jak to  w końcu jest? Wszędzie jest mowa o  0,985mhz dla C64 w PAL. Całe życie byłem pewien że ma około 1mhz i tak się mówiło i słyszało. Wydaje mi się to niemożliwe, by był szybszy od +4.  2mhz jest na pewno w c128 w trybie c128.

Oscylator w C64C ma na obudowie 17,7** co i tak nic nie mówi, bo jest dzielnik, tak jak w atari xe jest kwarc 14,1875... a ile jest wiemy.

171

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ciekawe, ile scenowych produkcji używa tej karty z SIDem - czy jest sens ją robić.

Trzeba też sprawiedliwie oddać, że pod sześćdziesiątką czwórką jednak również dają mocnego ognia efektami. Nie mam już zastrzeżeń (mimo pastelowej palety ;) ).

https://www.youtube.com/watch?v=8kJz_XfbxX0
https://www.youtube.com/watch?v=virVlK_E82A

172

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

tak trochę zażartowałem z amigą, ale na plusie jest momentami blisko

https://www.youtube.com/watch?v=1vOgXf1GnO0

i jeszcze trochę obliczeń:

https://www.youtube.com/watch?v=OCfJCXHSymU

Edit: jeszcze więcej obliczeń. Tego nie widziałem wcześniej. Czeka mnie pracowity weekend przy zgrywaniu .d64 na 5,25...

https://www.youtube.com/watch?v=uIQv7kt-7J0

173

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No właśnie, to co można by zobaczyć w komodzie 64 przy zegarze takim jak w plus 4? A przy palecie 256? Myślę, że fest miazgę. To byłaby prawie amiga, tylko kwadraty większe.

174

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Komoda 64 cierpi na deficyt mocy obliczeniowej. Gdyby miała zegar 1,79 to sądzę, że można by zobaczyć zdecydowanie ciekawsze efekty. Może nawet miażdżące w swojej klasie. A tak coś jest, ale głównie ładna, nieco statyczna grafa przeplatana odrobinę skromniejszymi efektami, niż się oczekuje.

Ale skoro klasyczna komoda nie może, to może więcej na... plusie 4.

https://www.youtube.com/watch?v=BvxXKbdxfDk

Komp potrafi pokazać już coś naprawdę ładnego i nie razi monotonią palety znanej z c-64. Ładnej, ale nużącej - po obejrzeniu 10 demek ma się wrażenie, że widziało się je już wszystkie...
Poza tym plus daje jakieś takie wrażenie bliższe klimatowi atari. Łatwiej go trawię. Dźwięk kuleje, ale coś za coś. Potencjał jest.

175

(158 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Akurat niedawno oglądałem, więc mogę powiedzieć, że jest tak płynnie, jak na filmie z YT. Nic się nie tnie, muzyka gra w czasie odczytu normalnie. Z tego co pamiętam odczyt jest szybki, po 3-4 tracki w ciągu kilku sekund, potem przerwa i znowu. Jak w dobrym trackmie na amidze.