151

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jaki soft na carcie? (zdjęcie, albo jakieś informacje jak się przedstawia menu carta po uruchomieniu).

152

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No nie ma łatwo, ale tak... i magnetów i pozostałych cartów z Twojej kolekcji.

153

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Yolk napisał/a:

Seban, a co powiesz na to, żebym Ci wysłał ten magnetofon z tajemniczym Turbo?

Oczywiście przyjrzę się temu magnetofonowi. Jest to jakaś inna/nietypowa/nieznana mi wersja, więc warto ją zachować/zarchiwizować.
Wysłałem e-mail via forum ze szczegółami dotyczącymi przesyłki.

154

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No jasne, myślę że to dobry pomysł... skoro jest popularny "nośnik" (tzn. SIC! Cart) to myślę że większego problemu nie będzie aby popełnić jakąś większą składankę.

155

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

W mojej wersji też był "RAMDASK", więc pewnie tak było "firmowo" chociaż też podejrzewałem "sypiący" się EPROM. Jeżeli chodzi o drugą część carta to:

ad 1) Microloader 2.7 ---> wychodzi do BASIC-a jeżeli uruchomi się komputer bez trzymania OPTION, z BASIC-a do loadera można przejść pisząc DOS (tyle że BASIC będzie włączony)
ad 2) Jeżeli będziesz miał ext ram to się najpierw zapyta "Install RAMDASK in" ... "additional banks", jak nie to "RAM under OS", a jak masz włączony BASIC to zobaczysz też "RAM under BASIC". Odpowiadasz klawiszami Y lub N.
ad 3) jeżeli włączyłeś komp bez OPTION to przejdzie do BASIC, wtedy do loadera wchodzisz pisząc DOS z linii komend BASIC-a. Jeżeli włączysz komp z OPTION to od razu przechodzi do loadera (SHORT KOS 1.0 by KNS CORP.)
ad 4) to program którzy znajduje i wypisuje nazwy zbiorów zapisanych na kasecie, wypisuje na starcie "I'm Looking !", a potem po wciśnięciu dowolnego klawisza przechodzi do poszukiwania nazw zbiorów na kasecie.

Co do narzędzie to oczywiście dopiszę odpowiedni kod aby dało się zrzucać również 16kB carty, więc daj spokój z wypruwaniem EPROM, szkoda ryzykować, będziesz go pruł jak się okaże że zawartość EPROM jest przekłamana i będzie trzeba go wypalić na nowo. Mam nadzieję że mając drugą kopię (od Ciebie) uda się złożyć całość lub zweryfikować poprawność danych.

Za opóźnienie nie ma co przepraszać, fajnie że znalazłeś czas i chęci aby tym pogrzebać! Dzięki! :D

156

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki! :D

ew. jak będzie problem, to dopiszę do Simple Cart Dumper-a opcję zgrywania cartów 16kB.

157

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A masz możlwiość wykonania "zrzutu" zawartości ERPOM-u tego carta? Pytam ponieważ egzemplarz którym dysponowałem już "umierał" (jeżeli chodzi o zawartość pamięci EPROM) i nie mam pewności czy zrzut jest prawidłowy (mimo ręcznych poprawek). Gdyby była możliwość porównania tego zrzutu z innym źródłem byłaby pewność co do poprawności zawartości obecnego "zrzutu".

158

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a ten Twój cart to coś podobnego do tego --> http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 25#p246825

159

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jest na 100% Blizzard turbo, a dokładniej wersja na UL1121, którą już opisywałem tutaj: Blizzard Turbo - UL1121 version.

160

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No to super wieści! Jak będziesz miał chwilę to może zobacz co jest na tych kasetach, jak możesz i chcesz to wrzuć tutaj jakiś zgrany kawałek z tych taśm to może uda się sprawdzić w jakim systemie masz nagrane te kasety.

161

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Myślę że warto ten magnetofon uruchomić ponownie. Na płytce zapewne będą 7400, lub 7401 i uA741. Co robi pr-ka i dodatkowy kabel? Nie wiem. Może jakaś wariacja czeskiego turbo lub op-amp  z regulacją napięcia niezrównoważenia, ew. Być może dopasowanie poziomu sygnału wejściowego do jakiegoś wymaganego poziomu.

162

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Tak na szybko... (Klepie z telefonu, czego nie cierpię). To wygląda na klon czeskiego turbo 2000 plus coś nietypowego, bo idzie drugi kabel w ekranie do tej płytki i jeszcze jest ta pr-ka i parę dodatkowych elementów. Niektóre wersje czeskiego turbo 2000 nie wymagały dodatkowego kabla do linii command i wykorzystywały linie audio_in plus drobną modyfikacja we wtyczce sio.

Jest to coś czego jeszcze nie widziałem i nie ma nic takiego w mega wątku o systemach turbo na tym forum (http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12348)

163

(115 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Sikor napisał/a:

Ale wiesz, że oprócz portu jest wersja pisana pod 400/800? Różni się optycznie górną ramką i fontami.

Nie wiedziałem o tym i nigdy takiej wersji nie widziałem. Widziałem tylko tę jedną robioną jako port z 5200, oraz przy okazji tego wątku zobaczyłem że na atarimania.com jest wersja cartridge dla serii XL/XE. Na AoL też nie widzę żadnej wersji na 400/800 (albo źle patrze/szukam). Ja nie mówię że nie ma takiej wersji... po prostu nigdy na taką nie trafiłem.

EDIT: U Draco też jest wersja z 5200 (widać po wciśnięciu Control+G na ekranie startowym).

164

(115 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

x_angel napisał/a:

Chyba w Moon Patrol nie da się mieć wszystkiego.

Czasami jednak można chyba :) Udało się dorobić szybki patch... autorzy "cracka" (Glenn and Craig) zastąpili oryginalną procedurę VBL swoją właną wersją, w której "popsuli" procedurę przepisywania kolorów do rej. GTIA (przepisywali o jeden bajt za mało --> LDX #$07 zamiast LDX #$08). Wersja poprawiona do pobrania w załączniku tego posta.

165

(115 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

x_angel napisał/a:

Chyba w Moon Patrol nie da się mieć wszystkiego. Jak jest dobry dźwięk i informacje o autorach na ekranie tytułowym po wciśnięciu CTRL+G, to mamy zrypane kolory pod licznikami w czasie gry :)

O kurka wodna! A wiesz ze ja myślałem że to tak ma być! Nie widziałem innej wersji, zresztą na monitorze monochromatycznym tego tak nie było widać! Dopiero jak to napisałeś to odpaliłem wersję ".car" z atarimania.com i zobaczyłem że wygląda to inaczej! Całe życie w "mylnym błędzie żyłem!" ja protestuję! A mogłem żyć w błogiej nieświadomości do końca swoich dni... a tu masz! Jak znajdę jakiś wolny slot czasowy to zrobię wersję file z tego obrazu carta z atarimania.com

166

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ha!

A jednak dobrze mi się wydawało, znalazłem w swoim archiwum coś takiego:

http://seban.pigwa.net/atari/Enigma/anty_enigma.png

plik można pobrać tutaj: Anty-Enigma V1.0

Sprawdziłem działanie tego programu na "Caterpiggle" które linkowałeś, oraz na Boulder Dash który linkowałem wyżej, program zadziałał w obu przypadkach, załączam "zdekodowane" Caterpiggle. W środku archiwum wersja CAS (bez loadera, format binarny atari DOS) oraz wersja XEX.

Fox napisał/a:

Bomba Rejewskiego? ;)

Buhahahahaha! Świetne :) obśmiałem się ... autor anty-enigmy powinien własnie tak nazwać swój program :D

167

(115 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Jednak dobrze mi się wydawało... dodaję do załącznika wersję "Moonpatrol" oraz "Gremlins" z poprawionym dźwiękiem.

168

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

uicr0Bee napisał/a:

A czy istnieje anty-enigma?

Wydaje mi się że coś takiego widziałem kiedyś, ale mogę mieć jakieś błędne wspomnienia, tak czy inaczej  poszukam czy nie mam czegoś takiego w swoim archiwum, jeżeli znajdę to oczywiście wrzucę.

169

(115 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

x_angel napisał/a:

Seban: a czy mógłbym Cię jeszcze raz poprosić o Moon Patrol?

Kurczę, wydaje mi się że to poprawiałem już. Sprawdzę, bo na 100% robiłem wersję z poprawkami.

Sikor napisał/a:

am nie ma popsutego dźwięku - odwołania do ROMu Atari 400/800.

To nawet nie tyle odwołania do ROM-u 400/800 ... port z 5200 na XL/XE uruchamia się przez wykonanie WARM-START i nie jest zerowany rejestr $D208, tzn. Atari XL/XE ROM wpisuje tam domyślnie wartość $28, aby gra odtwarzała dźwięk poprawnie w $D208 musi być wartość 0.

170

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Aby użyć Enigma-DT nie trzeba ładować jej z DOS-a, ona wymaga jedynie aby podczas jej uruchomienia w stacji dysków znajdowała się dyskietka (z tego co pamiętam musi to być gęstość single lub enhanced) ... wtedy zostanie wyświetlona lista plików (katalog) i przyporządkowane zostaną im poszczególne litery, możemy wybierać potem które zbiory chcemy nagrać na kasetę.

http://seban.pigwa.net/aa/enigma_dt_a.png   http://seban.pigwa.net/aa/enigma_dt_b.png

Po wybraniu pozycji do nagrania, program sam nagra loader i wybrane pozycje.

Testowy plik CAS dorzucał w załączniku tego posta (wygenerowany za pomocą tej wersji enigma-dt którą tu wrzucałem).

171

(115 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Bardzo dziękuję za linka. Przeczytałem z zaciekawieniem (używając co prawda google-translate czeski->angielski) i jednak podsumowanie (w tłumaczeniu google) ma nieco szerszy aspekt niźli "zmarnowałeś młodość na ślęczenie przed komputerem" (nie będę tego tutaj cytował, bo to jednak dość osobiste wyznanie). Każdy zainteresowany sam może sięgnąć do linka którego podałeś i sam ocenić tę wypowiedź.

Jeszcze raz dzięki! Ja widać jakoś źle pytałem google, bo mi linka do tego wywiadu nie pokazał.

172

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Patrzę na Twoje zdjęcie i to jest na 99% tak samo jak przypadku samplera który ja posiadam:

układ 20 pin: GAL16V8 (ew. odpowiednik od ST czyli 16AS25HB1)
układ 16 pin: 74LS374 właśnie się zorientowałem że u Ciebie jest faktycznie układ 16 pin a nie 20 pin ('374). Czyli to musi być kostka która ma w sobie jakieś zatrzaski, np. przerzutniki "D", być może jest to np. 74174. Albo coś podobnego. Ale widać że na PCB jest też miejsce na 74LS374, czyli montowano to co było akurat dostępne pod ręką?  ew. jeżeli potrzebne są wyjścia tri-state, to może jest to 74173?
układ 8 pin: LM311

czyli coś takiego:

http://atariki.krap.pl/images/1/10/Mirage_adconverter.jpg

173

(115 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Niezły offtopic się zrobił, ale co tam :) Niech będzie... zatem lecimy po kolei...

Dracon napisał/a:

A co do tego ładowania to odpalałem to teraz z dwóch emulatorów (A800Win i Altirra) i naprawdę szybko znikało mi to info przy ładowaniu. :o

Powodem jest to że zarówno Altirra jak i Atari800 przy uruchamianiu plików .xex wykonują to ładowanie w sposób błyskawiczny z pominięciem wszelakich systemowych procedur I/O. Dlatego nie byłeś w stanie zauważyć napisów pojawiających się w trakcie ładowania pliku w ten sposób. Podczas ładowania z urządzenia SIO (czy to stacji dysków czy też emulowanego) te informacje można bez problemu dostrzec i przeczytać. W przypadku Atari800 jest jest możliwość włączenia w menu głównym (F1 ---> Emulator Configuration) opcji "Slow Booting of DOS Binary Files", tzn. musi być ustawiona na "YES". Czy taka opcja istnieje w Altirra? Tego nie wiem, albo jej nie potrafię znaleźć, być może jej nie ma, chociaż kiedyś wydawało mi się że gdzieś jest, być może pomyliło mi się właśnie z Atari800.

Jeżeli chodzi o "trainer" do tejże gry, to właśnie grzebiąc w niej zobaczyłem że program sprawdza różne rzeczy wpisywane z klawiatury, wtedy uznałem to rozwiązanie za zupełnie wystarczające, ponieważ używając tych kodów udało mi się grę ukończyć. Nigdy nie byłem jakimś zapalonym i wytrwałym graczem, wiec uznałem że skoro z taką pomocą od autora gry udawało mi się tę grę pokonać to reszta sobie na pewno doskonale poradzi, więc dalsza praca nad nią jest pozbawiona sensu wszelakiego ;-) ... stąd takie a nie inne rozwiązanie (informacje o kodach podczas ładowania gry).

Dracon napisał/a:

Fakt, chyba rozumiem "młodych gniewnych". Co do samego alkoholu,  to napruty latał Robbocop/Slight na tym zlocie u Shadowsów.
Słowa "ooo, pół godziny, to na piwo idziemy", to chodziło o czas dekompresji a nie samo picie. :D  I padły na pewno, ale już nie będę "śledztwa" prowadzić kto je tam wypowiedział.... ;P

No dobra, skoro już wyciągamy takie rzeczy z przeszłości, to jak myślisz, dlaczego "Robbocop" w intrze do "Bitter Reality" miał wpisany jako status "drinker", nie podobał się nam się ten fakt i nasza opinia została wyrażona w naszej własnej produkcji. Każdy jednak sam podejmuje kluczowe decyzje dotyczące swojego własnego życia. Ludzie wybierają różne drogi, w zależności od wcześniejszych doświadczeń lub ich braku, ale wtedy muszą uczyć się na własnych błędach. Błędy wieku młodzieńczego zdarzały się każdemu.

Dracon napisał/a:

Poza tym ciekawi mnie jakie masz zdanie o poniższych pakerach danych, bo na kompresorze Magnusa, Code3 i Cygerta (ten trzeci miałem kiedyś, ale nie używał przez małą wydajność i wolną dekompresję) przecież nie kończyło się na ataroscenie:

Jeżeli chodzi o kompresor H.Cygerta ... samego programu kompresującego nie widziałem nigdy na oczy, widziałem tylko i przyglądałem się procedurze dekompresującej, zajrzałem do niej tylko dlatego że była kosmicznie wolna w porównaniu z innymi rozwiązaniami z tamtych czasów. Piszesz że miałeś gdzieś ten kompresor Cygerta? Poszukaj go proszę, chętnie bym mu się przyjrzał po latach. Ja go niestety nie posiadam w swoim archiwum. Warto zachować każdy kawałek historii.

Jeżeli chodzi o DJP to od dotarł do nas bardzo późno... przez jakiś czas widziałem produkcje nim spakowane, ale nie wiedziałem czym one były spakowane, dopiero potem wpadł w moje łapy sam DJP, i wtedy już wiedziałem czym owe "prodki", które wcześniej widziałem były spakowane, DJP był o tyle fajny że był szybki. W chwil gdy on wpadł w "moje łapy" ja już byłem pochłonięty testowaniem rozwiązań z innych platform sprzętowych. Podobnie było w przypadku "FlashPack", gdy trafił on w moje ręce, ja już byłem zafiksowany na zupełnie czym innym, więc albo używałem kompresorów na Amidze, Atari ST czy też PC, albo używałem starego sprawdzonego rozwiązania SoTe czyli Packer v2.2 z szybkimi procedurami dekompresji.

Jeżeli chodzi o SuperPacker-a to napisałem dokładnie tak: "Jest to program niejakiego BeweSofta, dość dziwnego czeskiego programisty... ", proszę tutaj zignorować moje młodzieńcze brednie, bo teraz mogę się tylko wstydzić i prostować moje wypowiedzi, bo jako młodzieniec napisałem "dość dziwnego czeskiego programisty", a chodziło mi w rzeczywistości o dość nietypowy styl produkcji Jiří-ego Bernášek-a, styl wręcz niespotykany i unikalny... musisz przyznać że jego twórczość miała bardzo unikalny i wyjątkowy charakter... zupełnie odmienny od tego co można było zaobserwować w tamtym czasie na scenie, ale wracając do SuperPacker, oczywiście poza ględzeniem że kompresja przy wyborze LZ77 jest kosmicznie wolna i że bufor mały, to nie miałem większych uwag to tego programu. Używałem go bardzo często i znajdował się na mojej "dyskietce systemowej", którą zawsze miałem pod ręką. Znakomity i wygodny interface i świetny jako linker... kawał porządnego narzędzie którego używałem w różnych celach. Generalnie BW-DOS i SuperPacker to dwa znakomite programy napisane przez bardzo pracowitego i pomysłowego człowieka! Nigdy jakoś nie miałem okazji ani poznać Jiří-ego ani z nim rozmawiać czy korespondować, jednak wykonał on kawał porządnej roboty jeżeli chodzi o tworzenie narzędzi na platformę Atari 8-bit. Również dema i gry tworzyły jakąś taką dość unikalną atmosferę... stąd te moje głupie słowa o "dziwności", bo jak człowiek jest młody i głupi i czegoś nie rozumie, to niestety potrafi czasami wsadzić kogoś do "szufladki" z napisem "dziwne".

Swoją drogą bardzo ciekawy jestem tego co obecnie Jiří porabia i czemu przestał tworzyć cokolwiek na jakąkolwiek platformę, jaka pasja go obecnie pochłonęła że potrafił przucić profesję w której znakomicie sobie radził (kodowanie, programowanie, wyciskanie ostatnich soków z maszyn o których wiadomo było że tego co Jiří robił nie da się zrobić ;] )

174

(20 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

u mnie działa to dokładnie tak samo jak opisałeś. muszę zmieniać ustawiania w profilu na forum gdy następuje zmiana czasu.

wrócę na chwilę do tego postu: Turbo Copy 3/4, a dokładniej chodzi mi o osobę podpisującą się "*EMEK", w tym poście była mowa o Turbo Copy 3/4, w wątku toczyła się również rozmowa o Universal Copy, również autorstwa *EMEK:

http://seban.pigwa.net/aa/copiers/turbo_copier_34.png   http://seban.pigwa.net/aa/copiers/unicopy.png

... prawdę mówiąc nie skojarzyłem tego wcześniej, ale na stronie JER-a, w sekcji O MNIE, możemy przeczytać:

JER napisał/a:

Pewex sprzedawał coraz więcej komputerów, pojawiła się seria ST, a także 130XE i 65XE, drukarki 1029, w końcu XE System, modem XMM301 i 80-kolumnowy interfejs XEP-80. Było dużo pracy, pojawili się nowi koledzy: Wojtek Grudziński i Piotrek Żemek (*EMEK), który na zdjęciu "walczy" z płytą 1040 ST.

I teraz zastawiam się czy Piotr Żemek to faktycznie *EMEK i autor tychże programów? Czy też czysta zbieżność pseudonimów?