1,701

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Na zdjęciu od JLS widać naklejkę z napisem "FALCON cartridge v.1.4, (c) 1992 by Hurek".

Cartridge od strony elektronicznej działa w ten sposób iż mapuje w obszarze $A000-$BFFF tylko jedną stronę (256 bajtów), powieloną wiele razy w całym obszarze pamięci (podpięte tylko linie adresowe A0-A7 do EPROM). Dowolny zapis do $D5xx powoduje odłączenie carta z obszaru $A000-$BFFF. Jednak cały czas w obszarze $D500-$D5FF (odczyt) widać 256 bajtów pamięci EPROM. Zapis do $d500 powoduje ustalenie adresów A8-A15 pamięci EPROM. Zapis do $d501 powoduje ustalenie stanu linii A16 EPROM (bit 0).

Cartrige nie jest typowy, pomysł adresowania bardzo podobny do tego jaki występuje w AST Multi-Cartrige. Tyle że w przypadku Hurka trochę wygodniej adresuje się kolejne strony, mamy możliwość dowolnego wyboru widocznej strony EPROM, w AST Multi-Cartrige mamy tylko liczniki, w przypadku 'Falcon by Hurek' pełne zatrzaski.

Początkowe mapowanie 256 bajtów (32 krotnie powtórzone) w obszarze $A000-$BFFF daje możliwość wystartowania mini procedury przepisującej resztę danych w inne obszary pamięci i odłączenie carta. Upraszcza też projekt płytki drukowanej, bo ze złącza carta podpięto tylko linie A0-A7.

1,702

(66 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

medialnego bełkotu ciąg dalszy... pismaki pokazują swoją klasę...

Kolejnym dużym polskim osiągnięciem, o którym mało Polaków słyszało, jest prezentowany w Hanowerze najszybszy na świecie mikroprocesor DQ80251, produkowany przez firmę Digital Core Design z Bytomia. Inżynierowie firmy w ciągu kilkunastu lat zaprojektowali ponad 70 różnych rozwiązań, które są wykorzystywane przez największe światowe koncerny. - Nasze produkty są z reguły projektowane i tworzone dla firm z Azji, z Chin, Tajwanu, bo tam jest na nie zapotrzebowanie - powiedział dziennikarzom prezes Digital Core Design, Jacek Hanke.

źródło tutaj: http://www.tvn24.pl/technologia-z-marsa … 060,s.html

najszybszy na  świecie procesor przemysłowy... LOL.

1,703

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Panowie prośba do was. Dotarł do mnie cart do odratowania. Niestety EPROM jest czysty jak łza. Prośba do was, może ktoś ma w swoich zasobach taki CART lub ktoś dysponuje dump-em pamięci tego carta.  Chciałbym go odratować albo zdumpować. Cart jest nietypowy bardzo podobny z zasady działania do "AST Multi-Cartridge". Całość elektroniki carta przetrwała EPROM, nie. Jedyne info w sieci jakie udało mi się znaleźć to to:

http://goo.gl/B3xwB


Pomóżcie! :)

1,704

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

willy napisał/a:

wymieniłem już na nim wszystko oprócz eproma, pozostaje mi chyba tylko oscyloskop i popatrzeć co się dzieje z sygnałami sterującymi.

z tego co pamiętam to tam jest zrobiony przerzutnik RS z bramek NAND (74LS00). Wiem że czasami był z tym przerzutnikiem problem przez "jakość" niektórych sygnałów :) byli nawet tacy co wieszali kondensator 56pF na linii CCTL aby opóźnić trochę sygnał CCTL i trochę odfiltrować, bo bywało tak iż przerzutnik się przełączał przez szumy na tej linii mimo iż żadnego odwołania do obszaru $d500-$d5ff nie było. Różne patenty widziałem w różnych cartach tego typu ;]

Zobacz sobie czy ten przerzutnik działa Ci poprawnie.

pozdrawiam
Seban

1,705

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lemiel napisał/a:

Tak nawiązując do moich problemów z odczytem eproma od blizzarda - czy jest szansa, że g540 odczytuje tylko jedną połówkę z powodu nieznanego, a inny programator odczyta całość?

podpowiedz proszę co to G450 bo nie bardzo wiem, jakiś programator? z tego co rozumiem to chyba tak. Ale jest jak najbardziej możliwe że źle adresuje pamięć EPROM, albo ma źle dobrane czasy opóźnień,  i wtedy możliwym efektem jest iż że odczytuje dwa razy np. dolną połowę pamięci albo jakieś śmieci.

pozdrawiam
Seban

1,706

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

odpisałem już na priv.

pozdrawiam
Sebastian

1,707

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

hej!

No ja wiem co :) Ale na wszystkie e-maile które dostałem od Ciebie, skrzętnie odpisałem :/ także jeżeli na któregoś nie odpisałem to musiał do mnie nie dotrzeć ;/

1,708

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Gdy na wyjściu Qd licznika 7490 pojawi się '1', następuje permanentne wyłączenie carta. Jego ponowne włącznie możliwe jest tylko w dwóch przypadkach: wyłączenie i włączenie zasilania (zadziała układ resetu oparty o prosty układ RC), lub przyciśnięcie przycisku RESET umieszczonego w carcie.

Dopisując emulację tego carta, warto uwzględnić taką możliwość iż banków będzie więcej niż 4 ;) Na pewno prędzej czy później trafi się taki cart co ma ich więcej, a zasada działania będzie identyczna.

EDIT:

Krótki napisał/a:

Atari800 też wspiera, wzorowałem się na Altirrze. Niedłuo wydanie nowej wersji.

O super. Fajnie. Cieszę się że dopisujesz to wszystko :) dzięki!

edited @ 2018.11.22: aktualny link do schematu jest tu.

1,709

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Podziękowania należą się użytkownikowi JLS, który zapytał mnie o Turbo HIT i przypomniał mi iż faktycznie kiedyś dump-owałem ten cart :] Do kompletu nie przyszedł żaden e-mail że coś się dzieje w tym wątku i zupełnie o tym zapomniałem ;) Także dzięki prośbie JLS przypominałem sobie że był wątek o turbo HIT.

Co do bankowania, jest dokładnie tak jak piszesz. Cztery banki po 8K w obszarze $a000-$bfff. W środku carta mamy 7400 (przerzutnik RS), 7490 (licznik sterujący adresami EPROM A13,A14 - wyjścia QB, QC, natomiast QD resetuje przerzutnik RS wyłączając cart, wejście CLKB podpięte pod CCTL, także dowolne odwołanie do D5xx powoduje zadziałanie licznika) . Mam narysowane "od-ręki" na kartce. Chyba to już kiedyś skanowałem, poszukam. Mogę Ci taki odręczny schemat tutaj wrzucić, nie chce mi się przerysowywać tego do EDA ;)

Także jak najbardziej powinno działać z tym ultra-cart o którym wspomniałeś (btw. nie wiedziałem że Altirra wspiera emulację tegoż).

1,710

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Zupełnie o tym zapomniałem. Cart już dawno odesłany do Dely-ego, zawartość pamięci EPROM dostępna tutaj.

turbo_hit.bin:

MD5   : 1bf8c35282db822851939a21bd1ab07a
SHA256: 35ebf1f26c9ba8f9028ce3de86c4d6490ea1e3217b53768f6833fdbd096c92e2

pozdrawiam
Seban

edited @ 2018.11.22 - link fixed, SHA256 hash added

1,711

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeżeli chcesz tak jak pisałem, mogę odczytać kostkę na bardziej "komercyjnym" programatorze.

1,712

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Jak Ci sie już skończą pomysły na walkę z tym i jak będziesz chciał to mogę spróbować to odczytać innym programatorem. W razie czego pisz na e-mail.

pozdrawiam
Seban

1,713

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wygląda na typową konstrukcję carta z podziałem na banki, małe scalaki to logika, może jakiś jeden 7474, te duże to stawiałbym na zatrzask jakiś '374? '574? Co do odczytu zawartości EPROM to z tego co pisali ludzie na forum próbujący czytać takie kostki willem-em to były z tym problemy zarówno z softem jak i samym programatorem, nie koniecznie to musi być uszkodzenie EPROM. Może Willem go nie toleruje.

pozdrawiam
Seban

1,714

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Popatrzyłem sobie na PCB. Wszystko wskazuje na to iż cart oryginalnie był mniejszej pojemności. Dołożony scalak oraz kabelki plus dodatkowe piny doklejone do podstawki EPROM-a miały na celu rozszeżenie pojemności carta (EPROM27C010), Wcześniej zapewne było to max. 27C512

1,715

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Wystaw tutaj obraz, zobaczymy czy jest czytelny i czy zawartość EPROM jest w miarę poprawna.

pozdrawiam
Seban

1,716

(16 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Cześć,

Panowie to jest zwykły TACT-SWITCH, żadnych kierunków na boki, itd. nie ma. Po dźwiękach buzera można wywnioskować iż każde przyciśnięcie przycisku powoduje wybranie kolejnego obrazu. ilość piknięć oznacza prawdopodobnie numer wybranego obrazu.

1,717

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Celem przeprojektowania Slight-SID jest obniżenie kosztów całości i pozbycie się nietypowych rozwiązań ;) Do tego chciałem dodać pełnoprawny Line-IN aby skorzystać z dobrodziejstw filtrów wbudowanych w SID. Opcja dual będzie dostępna na tych którzy zechcą dołożyć sobie drugi układ. Domyślnie Slight-SID, będzie sprzedawany już z wbudowanym jednym SID-em.

1,718

(1,753 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jak to o co? ;) Nie rozumiesz AS? W wielkim skrócie...

1) Jest "grupa trzymająca władzę" w postaci lobby "ekstenszynowo-spartańskiego"
2) opozycja zaproponowała rozwiązanie typu "back to the roots" w postaci podsystemu I/O który wspiera tylko SIO
3) na lobby padł blady strach że ktoś może użyć xBiosa i w ten sposób super tajny i wyjebisty soft który może powstać będzie niezgodny z normami ekstenszynowo-spartańskimi :P
4) opozycja przejmuje władzę i wszyscy zapominają o konsorcjum spartańskim i powracają do idyllicznego świata w którym wszystko wczytuje się ze SIO, jak za starych dobrych czasów.

*) Wszelkie występujące tutaj postaci są fikcyjne a ich jakakolwiek zbieżność z osobami, miejscami i sytuacjami istniejącymi w rzeczywistości jest jedynie przypadkowa ;-)

1,719

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Mogę puścić do produkcji stare płytki proto, ale chciałem już zrobić nowe z Line-IN oraz Dual-SID-em. Tylko proza życia codziennego dobija.

pozdrawiam
Seban

1,720

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cart który próbujesz uruchomić próbuje się lokować w przestrzeni adresowej w zakresach pamięci: $8000-$BFFF. Init carta następuje od $B400 (nagłówek CART0-a umieszczony jest $BFFA-$BFFF). Potem w zależności od wybranej pozycji z menu dokonuje przepisania odpowiedniego programu do przeznanczonego dla niego miejsce pamięci a następnie odłącza cart poprzez zapis do $D5xx. Ten 7400 służy jako przerzutnik RS, kasowany sygnałem CCTL (staje się zerem gdy nastąpi odwołanie do dowolnej lokacji z przedziału $d500-$d5ff). Więc jeżeli Twój niedokończony sterownik psuje coś w obszarze $8000-$BFFF możesz mieć problem z cartem.

Co do self test to tak jak pisał JER, wygląda zupełnie normalnie gdy masz włączony BASIC. Jak włączysz komputer bez carta i z wciśniętym OPTION i jak pojawi się SELF TEST to przeprowadź test pamięci i zobacz czy również tak wygląda jak pokazałeś. Powinien wyglądać tak:

SELF TEST / BASIC OFF

Jeżeli nie wygląda tak jak na rysunku powyżej, to znaczy że masz jakiś problem z BASIC-em (też zajmuje obszar $A000-$BFFF).

1,721

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

INIT carta nie robi nic takiego z PORTB ($d301) że miało by to wpływ na jego funkcjonowanie. Chyba że ten sterownik dodatkowej pamięci źle Ci działa i ma to jakiś wpływ na pamięć podstawową.

1,722

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Plik phoeanix_read jest poprawnie odczytany z pamięci EPROM. Można go uruchomić pod altirra, wystarczy wybrać typ cartridge: Blizzard 16k. Na wszelki wypadek zrobiłem z tego plik uruchamialny, możesz pobrać tutaj:

Phoenix 1.0 - by Hurek (pirated version).

W razie potrzeby dla przypomnienia, oryginalna wersja do pobrania tutaj:

Phoenix 1.0 by Hurek - EPROM image
Phoenix 1.0 by Hurek - executable file

cart który miałem wyglądał tak:

phoenix 1.0

1,723

(18 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

aaaaa... toś mnie oświecił ;) nie sądziłem że to tak działa :) ale to działa na zasadzie manipulowania HSCROLL + suszarka? Ja myślałem że tylko suszarka aby jakieś czasy propagacji sygnałów zakłócić.

1,724

(18 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

mikey, ja też na to nie zwracałem uwagi, we wszystkich trybach po prostu ekran kończył się po przekroczeniu ilości linii (240). Jednak gdy miałeś włączony jakiś tryb MONO czy to tekstowy czy to graficzny (0x02, 0x03, 0x0f), to ANTIC nie robił czarnego obrazu i słał to GTIA jakieś głupoty, u mnie objawiało się to pięknym zerwaniem SYNC-a i białą ramką do czasu wystąpienia VBL. Jako nastolatek coś próbowałem z tym robić, jednak nie do końca mając pojęcie o działaniu hardware nic konkretnego nie udało mi się zdziałać :)

Wiesz moja wewnętrzna pycha podpowiadała mi że można otworzyć dolną ramkę (jak w przypadku C64, czy Atari ST), ale byłem jednak zbyt mało cierpliwy aby się tym zająć na poważnie, trochę "pomiąchałem" DMACTL w różnych miejscach uzyskując różne głupie efekty ale nic sensownego to nie było. Na pomysł z PMG nigdy nie wpadłem :] Do tego nie miałem pojęcia jak jest połączony ANTIC z GTIA i co tak naprawdę po tej 3-bitowej magistrali jest słane :)

Po raz pierwszy dowiedziałem się gdy zobaczyłem PDF-a do GTIA ściągniętego z Atari-Museum. Lata później Rybags zauważył że przy owym zerwaniu SYNC-a i manipulowaniem DMACTL można wpłynąć na treść co GTIA z siebie wypluwa na wyjście video... sprowadziło się to do możliwości ręcznego generowania imp. synchronizacji, wtedy powstał jego tryb 480i.

I dlatego dochodzę do wniosku iż ANTIC danych podsyłać już nie raczy ;]

Teraz tylko pora zaczekać na śmiałka który przy pomocy odpowiedniego manipulowania HSCROLL (HSCROLL bug) będzie mógł przesunąć tryb $0E o pół cyklu koloru :P

1,725

(18 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

no szacun i to pełen :)

ale z tego co piszesz wynikają chyba dwie sprawy:

1) HSYNC trzeba robić "na piechotę", manipulując DMACTL,
2) dane PMG trzeba wysyłać ręcznie :) (skoro więcej niż 256 bajtów widać)

ps) jakoś mi to wcześniej umknęło a i nigdzie nie zarejstrowałem aby się autor chwalił takim wyczynem :) być może po prostu przeoczyłem jakieś info.