1,701

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

wieczor napisał/a:

Pytanie nr 1: czy wersja finalna SlightSIDa różnić się będzie w jakikolwiek sposób od strony programowania? Bo jeśli tak, to pisanie softwareu dla wersji obecnej uważam za bezsens. Tzn. konkretnie - nie chodzi mi o kompatybilność wstecz (bo ta jak mniemam będzie zachowana) ale właśnie np. o dual sida, inne wykrywanie itp.

Sprzętowo będzie to w 100% zgodne. Drugi SID będzie adresowany trochę wyżej (tak jak w przypadku stereo POKEY).

SID#1: $D500-$D51F
SID#2: $D520-$D53F

Rejestry sterujące $D540-$D54F

Obecna wersja jest adresowana w przestrzeni $D500-$D51F. Nie posiada żadnych możliwości konfiguracyjnych (PAL clock, mono. bez wyprowadzonego na zew. obudowy Line-IN).

1,702

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor, aleś tego naprodukował :) to może punkt po punkcie:

Sikor napisał/a:

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest... Tak źle? Reasumując: projekt jest skończony, więc (poza kilkoma sztukami) chowam do szuflady i  mam wszystkich oczekujących gdzieś. Niech błagają o upublicznienie/udostępnienie etc.

nikogo nie proszę o błaganie. pierwsze działające wersje zostały rozdane zainteresowanym osobom. wysłuchałem uwag, propozycji i doszedłem do wniosku iż należy zmodyfikować projekt. prezentujesz tutaj typową postawę roszczeniową :) robię projekt za własne pieniądze, w swoim wolnym czasie, finansuje wszystko sam... a Ty oczekujesz że ja zrobię to szybko i udostępnię projekt wszystkim na zawołanie,  bo wam się należy. mylisz się Sikor i to bardzo... skoro nie możesz doczekać się na mój projekt to zamów taki projekt u kogoś innego, zapłać mu a potem udostępnij wszystko dla chętnych, najlepiej za darmo bo przecież działamy z duchu demosceny, a komercja jest fuj! ;-)

Sikor napisał/a:

Więc jest skończony czy nie, skoro trzeba zmienić. Robisz ankietę: SlightSID jest, zbieram na partię produkcyjną, cena bazylion złotych (bez SID-a, te zdobądźcie sami). Przy wpłacie od dwudziestu osób - robię. Wtedy wiadomo że jest, działa, i można kupić. Tak należy nam wierzyć, że to tylko mżonki.

Zapytaj Strykera czy działa, i pozostałe osoby które zostały wybrańcami narodu i dostały egzemplarze z pierwszej serii i
wyobraź sobie iż rozmawiałem z ludźmi o kosztach i usłyszałem "że jest za drogo". I nie trzeba zmienić bo działa, ale można zmienić, bo jest możliwość zyskania większej funkcjonalności (line in, PAL/NTSC) / lepszej jakości dźwięku (low noise op-amp, low noise dc/dc), low-cost components, etc.

Sikor napisał/a:

Jak pewien projekt robiony kilka lat (już kończę), po czym się okazało, że w międzyczasie zrobiony był inny - ale nie poruszajmy tego tematu, bo mnie już to póki co nie interesuje.

Skoro chcesz prać publicznie nasze prywatne brudy i nieporozumienia, proszę bardzo nie mam nic do ukrycia. Ty pewnie mówisz o projekcie carta programowalnego dla Ciebie który miałem zrobić? Jest faktem to iż zanim się z tym wymotałem to Ty stwierdziłeś że nie jesteś zainteresowany. Nie mam o to pretensji bo projekt robiłem dłużej niż obiecałem (ale chyba wpadłeś w dziurę czaso-przestrzenną, bo to nie było parę lat).

Ach.... chyba teraz rozumiem że masz do mnie pretensje że zaprojektowałem np. carty dla Yoomp-a lub pomogłem przy innych Atarowskich projektach zamiast zrealizować Twoje zamówienie. Przypomnę tylko że wcześniej usłyszałem że nie jesteś już zainteresowany bo nie zmieściłem się w wyznaczonych ramach czasowych. Także Sikor, za to że się nie wyrobiłem z projektem w wyznaczonym czasie przeprosiłem, i nie mam pretensji że projektem nie jesteś zainteresowany. Pieniądze w które to włożyłem (przypomnę że od Ciebie nie wziąłem ani złotówki), poszły w błoto tylko i wyłącznie z mojej winy ;), ale projekt leży sobie w szufladzie i pewne znajdzie jakieś zastosowanie prędzej czy później.

Sikor napisał/a:

Nie masz czasu/możliwości/chęci, a projekt skończony? Zaproponuj komuś produkcję za % od sztuki - uważam, że tak byłoby sprawiedliwie.  A tak nadal uważam to za mżonki.

Ależ to już moja prywatna sprawa co zrobię z projektem. Nikogo z forum nie prosiłem o finansowanie tego projektu, nie robiłem pre-orderów, etc. Jestem wdzięczny ludziom który stworzyli choćby mały kawałek kodu dla tego hardware. A stosowne rozmowy już dawno zostały przeprowadzone i wszystko jest ustalone.

Sikor napisał/a:

A i owszem, ale według mnie przyblokowałeś, twierdząc, że już kończysz/kończycie. I tak od kilku dobrych lat. I tak, w tym temacie nie mogę nic powiedzieć - ani ze mnie elektronik, ani pasjonat SIDa. Ale takie podejście jak Twoje do wielu spraw i obiecanki na wczoraj nie budują dobrego wizerunku, niestety.

Pokaż mi te projekty które przyblokowałem? :) a o mój wizerunek naprawdę nie musisz się martwić, to że współpraca nam osobiście nie wyszła nie oznacza iż nie wychodzi ze wszystkimi. Są czasami chwile w życiu w których są ważniejsze sprawy niż praca i projekty. Kiedyś spotkamy się przy jakimś piwie to może poznasz powody dla których Twój projekt nie był zrealizowany w wyznaczonym terminie, bo publicznie nie mam zamiaru pisać wywodów o życiu prywatnym.

Co do Twoich problemów osobistych/rodzinnych, bardzo Ci współczuję i życzę Ci jak najlepiej i oby Ci się udało wszystkie te problemy rozwiązać.

pozdrawiam
Seban

1,703

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stryker, jak najbardziej jest szansa na wersję finalną. Ale ostatnio jest tak że projekty firmowe pochłaniają cały dostępny czas, a potem po przyjściu do domu trzeba zająć się rodziną a nie znowu usiąść przy komputerze.

EDITED:

Mam jeszcze 2 szt. z poprzedniej serii i co prawda są już rozdysponowane, więc następna seria będzie już oparta na nowych komponentach, ale jeżeli ktoś potrzebuje na szybko jakiejś sztuki Slight-SID aby się z tym zapoznać lub się pobawić, bądź napisać jakiś kawałek softu to daj znać, myślę że coś da się zrobić :)

ps) oj Sikor, Sikor... nie narzekaj bo po pierwsze jak sam napisałeś Ciebie Slight-SID najmniej interesuje (wszak nie jesteś pasjonatem SID-a :P ) , a po drugie mało wiesz w tej kwestii chyba :) ... projekt jest skończony i działa, kilka sztuk jest u ludzi... Stryker ma 1 szt. , dwie sztuki były jako nagrody na SV2k12. Nawet altirra emuluje Slight-SID (pomijam brzmienie, ale soft pisać się da). XXL napisał player do plików .SID, przerobił również player Świętego tak aby grał na Slight-SID. Dzieje się, powoli ale się dzieje Sikor :)

A co komercyjnej postaci produktu trzeba było trochę zmienić filozofię i konstrukcję bo w obecnej wersji musiałbyś zapłacić za Slight SID prawie tyle ile np. za VBXE, i w takiej wersji na pewno by nikt tego nie kupił, a że przy okazji można było poprawić jeszcze jakość dźwięku i dodać line-in, możliwość przełączenia taktowania PAL/NTSC. Pisałem o tym już kilka razy wcześniej.

Sikor, w wieczne narzekanie nie pomaga w życiu :) zrób coś dla siebie, podejdź bardziej optymistycznie do życia... nie przejmuj się moim projektem slight-sid, zapewniam Cię iż prędzej czy później projekt ujrzy światło dzienne, i zapewniam Cię i ja nie mam wyłączności na ten projekt, nikomu nie zabraniam robić swojego ;)

http://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1098416_580663315305795_1900507726_n.jpg

1,704

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

zadam serię być może głupich pytań:

1) próbowałeś może wyregulować głowicę magnetofonu?
2) Z jakim poziomem (dB) nagrałeś pliki na magnetofonie w "wieży"?
3) na jaki rodzaj kasety nagrywałeś w wieży pliki wygenerowane przez turgen? IEC-1 (a.k.a. Type I, a.k.a. metalowa)

Jeżeli nie czyta Ci cię nic w standardzie po wmontowaniu interface-u, to znaczy że coś nie tak nim jest, zakładam iż przeczytałeś to:

Montaż w magnetofonie napisał/a:

Sposób wykonania interfejsu zależy od pomysłowości projektanta, jak widać z załączonych schematów tor przekształcający sygnał analogowy w cyfrowy wykonany może być na elementach dyskretnych (tranzystory) albo na układzie UL1111 zawierającym w swojej strukturze wystarczającą ilość tranzystorów (minus jeden).

Na uwagę zasługuje różna wartość oporników podłączanych do układu, polaryzujących tranzystory w jednym i drugim modelu interfejsu. Nie ma to większego znaczenia, ważne by układ przekształcał sygnał analogowy na cyfrowy i w generowanych impulsach zbocza były strome.

Dioda krzemowa umieszczona na wyjściu bramki NAND 7400 (punk E) symuluje wyjście typu OC (otwarty kolektor). Wyjście takie jest wymagane przez tor SIO ATARI do poprawnej komunikacji z wieloma urządzeniami podłączonymi do wspólnego gniazda SIO. W modelu zbudowanym na układzie UL1111 diody tej brak, bo wyjście typu OC uzyskuje się stosując dwa tranzystory dołączone do wyjścia bramki NAND. (Dwa tranzystory są wymagane by układ nie odwracał fazy sygnału wyjściowego).

Właściwy montaż interfejsu w magnetofonie polega na tym, by odlutować z płyty biały przewód który dochodzi z pinu 3 wtyku SIO. Przewód ten należy podłączyć do punktu E interfejsu, a miejsce wylutowanego przewodu na płycie połączyć z punktem D intefejsu. Do punktu A doprowadzić zasilanie +5V z płyty magnetofonu (za przełącznikiem), tak by zasilanie pojawiało się w momencie uruchamiania magnetofonu. Punkt C połączyć z masą (GND) Punkt F połączyć z punktem lutowniczym na płycie magnetofonu do którego przylutowany jest przewód biegnący z pinu 5 wtyku SIO (DATA OUT). Zazwyczaj jest to przewód szary. Punkt B interfejsu w zależności od rodzaju płyty łączy się z pinem 8 lub 14 układu LM324 znajdującym się na płycie magnetofonu. Z lokalizacją układu LM324 (lub jego odpowiednikiem) nie powinno być problemu, natomiast dalszy opis pozwala właściwie zlokalizować pin 8 lub 14, do pinu tego połączone są cztery elementy, dwie diody krzemowe, opornik 1M i kondensator 50pF. Jeżeli system pracuje poprawnie, (Zapis, Odczyt programów w systemie Turbo i Normal) montaż na tym się kończy, jeżeli nie, zlokalizować należy na płycie miejsce podłączenia przewodów - biały, czerwony - z głowicy odczytującej. Należy wylutować kondensator który zwiera te przewody.

1,705

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

no ja rozumiem wasze argumenty :) ale strona Fandala nie była dla mnie niszowa ;) (i mam nadzieję że powróci, nawet jakby miał to dalej w domu trzymać) zawsze tam się udawałem aby szybko dokopać się do jakiejś produkcji, miał działającego search-a i szybciej było mi wpisać tytuł niż klikać po kategoriach, literach, etc. no i dlatego się "denerwuje" że nie działa :) gdyby nie trzymał w domu to działałoby nadal :D

ps1) i pomyśleć że cały ten offtop tylko przez to że YERZMYEY zapytał o fluid kha :P
ps2) ciekawe czy Fandal to przeczyta :P

1,706

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ale u fandala to co było niestandardowego? PHP? ;) poza tym to nijak nie może działać ;) jakie możesz mieć łącze w domu? (musisz mieć spory upload aby user mógł mieć jako taki download). do tego jakieś niezależne od elektrowni źródło zasilania? (agregat, elektrownię wodną, słoneczną, etc ;] ) ile łącz backup-owych?

pierwszy lepszy hosting "za grosze" daje ci to czego w domu nie uzyskasz (kilka niezależnych łącz, kilka źródeł zasilania, ludzi pracujących 24h/dobę). Poza tym jeżeli fandal nie chciał płacić za hosting (pewnie więcej na prąd wydał rocznie) to przecież można było postawić to gdzieś po "znajomości", mało tutaj ludzi którzy są w stanie udostępnić trochę miejsca na serwerze? :]

Ja też kiedyś miałem fazę i miałem peceta włączonego 24h/dobę w domu, obok biurka, problem w tym że obok stało łóżko... a w środku 2xPII 350MHz, dyski SCSI - te z serii "mega świstak edition" a.k.a. "seagate hawk" o oszałamiającej jak na tamte czasy pojemności 4GB :P i ja przy tym próbowałem spać... :P prawie się udawało... pomijając sny o "szybko jeżdżących windach" oraz "odrzutowcach". Mózg ludzi jak widać potrafi się dostosować do każdej sytuacji... :P Ale mi przeszło :) a to były czasy kiedy mój dostęp do internetu w domu to był modem 28800bps. Potem udało mi się "wyprosić" u TPSA ... Octopus ISDN... to szalałem wtedy :) w porywach 2x64Kbit :P

W tych czasach w firmie łącze 2Mbit kosztowało 3000zł miesięcznie :P i też sami host-owaliśmy swoje WWW :P ale równie szybko nam przeszło i wynieśliśmy się ze stroną WWW do providera od netu. W końcu oni mieli światłowody do "backbone", a my parę kilometrów miedzi i modem HDSL do nich :P rozwiązanie nasuwało się samo :P

Tylko e-mail został u nas, a usługa e-mail stała wtedy jeszcze wtedy na Novell Netware :P

1,707

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

co?!? on to trzymał w domu? to nie stało na żadnym hostingu?!? woow ;/ a raczej "pffffff" ;-)

1,708

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

ale znaczy co? strzelił focha i zdjął stronę? czy coś po prostu padło?

1,709

(30 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Offtopic Mode ON:Jak to zasłużenie? I Co się właściwie stało ze stroną fandala?

1,710

(22 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Axe, co to #76 to trafiłeś w 100% :) pierwszy raz to zdjęcie widzę ;) fajna niespodzianka po tylu latach zobaczyć coś takiego  :D

1,711

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

no dlatego pozwoleniem sobie wkleić linka do opisu ikbd :) tyle że ja nie weryfikowałem tego w praktyce i nie wiem czy to jest prawda ;)

Trochę zbaczając z tematu co całkiem sporo zmieścili w tym 6301 :) 4k ROM i 128bajtów RAM, a protokół sobie rozbudowali całkiem pokaźnie :) stare dobre czasy :]

1,712

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jeżeli dobrze pamiętam to obsługą myszy/joyów i klawiatury w Atari ST zajmuje się MCU (bodajże HD6301), po czym już obrobione dane wysyła UART-em dalej (chyba w ST odbiera to ACIA 6850). Z jaką częstotliwością analizuje sygnał HD6301, ja niestety nie mam pojęcia ;/ jedyne co pamiętam to to iż dane wysyła/odbiera z prędkością 7812,5bps.

Jedyne co znalazłem sensownego to ten opis:

https://www.kernel.org/doc/Documentatio … arikbd.txt

a tam piszą:

4. Mouse

The mouse port should be capable of supporting a mouse with resolution of
approximately 200 counts (phase changes or 'clicks') per inch of travel. The
mouse should be scanned at a rate that will permit accurate tracking at
velocities up to 10 inches per second.

The ikbd can report mouse motion in three distinctly different ways. It can
report relative motion, absolute motion in a coordinate system maintained
within the ikbd, or by converting mouse motion into keyboard cursor control
key equivalents.

The mouse buttons can be treated as part of the mouse or as additional
keyboard keys.

1,713

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej!

To jak chcesz generować te sygnały to jest to jeszcze łatwiejsze :)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/rotary.png

Incremental Rotary Encoder

1,714

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Hej!

Tam nie ma żadnego protokołu, na piny są wystawione sygnały z czterech fototranzystorów. dwa dla osi X, dwa dla osi Y. Typowy koder kwadraturowy (Quadrature Encoder), aby sobie to zdekodować możesz użyć albo software-owego dekodera albo zaimplementować to w sprzęcie. Wszelakie programy na 8-bit Atari jeżeli korzystają z myszy Amiga/Atari ST to próbkują stan pinów PIA (Joy Port) minimum kilka razy na ramkę (im częściej tym szybsze ruchy myszka można "wyczaić" :] ).

http://www.fpga4fun.com/QuadratureDecoder.html

Myszy od Atari ST różnią się tylko zamianą kilku sygnałów.

1,715

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Dokładny opis systemu masz w Atariki, a dokładniej tutaj: Turbo Blizzard, jest tam opisanych kilka wersji przeróbki magnetofonu. Do generowania plików audio w tym systemie to nadaje się do tego np. Turgen System.

pozdrawiam

1,716

(73 odpowiedzi, napisanych Zloty)

zacna idea! :) popieram :)

1,717

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dzięki Willy! :D

pozdrawiam
Seban

1,718

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Mniam! Dzięki! Jestem porąbany! :) Ale lubię patrzeć na takie rzeczy :) jakby nie był kawał historii :) PCB z ręki malowane :) nieźle :)

Jak będzie Ci się nudziło to może ten schemat spróbuj odtworzyć i zgrać zawartość EPROM-ów dla potomnych :)

pozdrawiam
Seban

1,719

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A tak, przy okazji... obejrzałem sobie wykłady :) i nadal nie rozumiem czemu diody miały by nie powstawać w procesie technologicznym przedstawionym przez tego człowieka, nawet w wersji z "depletion", gdy nie ma VDD prąd wpływający do pinu I/O powinien chcieć płynąć przed diodę pasożytniczą tranzystora robiącego za "load", właśnie do VDD. Czemu tak się nie dzieje nie wiem, przy jakieś tam okazj sprawdzę to sobie również :)

tak sobie jęczę pod nosem, bo po prostu spokoju mi to nie daje ;/

pozdrawiam

1,720

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Okey! :) All Right! :) Okey! Okey! Okey! :) All Right! :)

A tak na serio, gościu jest świetny :) Prosto tłumaczy dość skomplikowane rzeczy :)

1,721

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dziwię się że linie D0-D7, A0-A15 są niby "open drain". przecież w przypadku serii XE, na tych liniach nie ma fabrycznie żadnych pull-up. Jak są więc wymuszane stany "1", na liniach adresowych?

pozdrawiam

1,722

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A tak na marginesie to wydaje mi się iż część wyjść w POKEY, TIA czy GTIA może mieć wyjścia typu "Open Drain" po prostu, i wtedy obowiązkowy jest zew. pull-up.

Żeby było jasne, ja nie próbuję Cię zniechęcić :) i moje gadanie nie ma na celu "mądrzenia się" czy coś w tym stylu. Po prostu wydaje mi się iż to ciekawy temat i dyskusja na ten temat również jest ciekawa :) Dlatego próbuje rozwiać swoje wątpliwości, i uzupełnić przy okazji swoje braki w wiedzy :) Co kilka mądrych głów to nie jedna, prawda? ;)

1,723

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ale w tych dokumentach do których linki pisałem że ten rezystor robi się "tranzystora N-Mos" bo tak łatwiej i taniej, mniej miejsca zajmuje.

CMOS is an acronym for Complementary Metal Oxide Semiconductor which indicates that the device has been constructed of both p-channel and n-channel transistors. The output buffers of a CMOS device may be CMOS type or NMOS type. If they are CMOS type, the driver structure is comprised of complementary lements; if they are NMOS type, the driver is typically created using two n-channel output drivers. A simplified example of CMOS and NMOS output structures is shown in Figure 1

http://seban.slight.pl/aa/cmos_pmos.png

i jeszcze to:

The benefit of using an n-channel pull-up transistor is that die space is conserved. A p-channel transistor must be approximately three times the size of an n-channel transistor in order to have similar output drive capabilities. Because of this, CMOS output buffers are twice the size of comparable NMOS buffers.

dodatkowo na wiki piszą również:

Wikipedia napisał/a:

A MOSFET can be made to operate as a resistor, so the whole circuit can be made with n-channel MOSFETs only.

Jeżeli tak jest faktycznie i ten "rezystor" zrobiony z transzystora "n-mos" może mieć również tą diodę, ale nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia tego faktu ;/ więc to tylko moja teoria i faktycznie może być błędna.

1,724

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

nie wiem jak w jakim stopniu probelm dotyczy technologi n-mos, w której 6502 chyba jest wykonany, dokładnie nie pamiętam... ale w przypadku CMOS normalnie to na każdym pinie występuje taka parda diodek pasożytniczych, i układ potrafi się zasilić z innych pinów jak mu odetniesz VCC, prąd płynie przed te diody obciążając np. magistralę i zasila dany układ ;/

W większości wypadków te diody są nawet pożytecznie bo chronią dany pin (ESD), przy małych prądach można je użyć do zabezpieczenia wejścia przed przepięciem lub użyć sobie ich  jako "voltage clamp".

http://seban.slight.pl/aa/io_pin.png

W przypadku N-mos nie wiem czy te diody powstają w procesie technologicznym, ale logika nakazywała by tak sądzić ;) być może się mylę.

do kompletu trochę teorii:

1) Understanding True CMOS Outputs
2) MOSFET Basics

1,725

(10 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

coś chyba nie działa ten link z kasetą demo Sony ;/