yet another OS switch
Było wiele przełączników OS-ów do małego Atari. Stąd nazwa - jeszcze jeden przełącznik.
Mój wyróżnia się tym, że nie wymaga wyprowadzania na zewnątrz przełączników, a systemy przełączamy w wygodny i łatwy sposób za pomocą klawiatury.
Instalacja
Mała płytka mieści się wygodnie pod kością OS-rom. W celu instalacji musimy mieć na płycie podstawkę pod OS-rom. W podstawkę wkładamy sobie mój wynalazek, a w niego kość EPROM/EEPROM/Flash z zaprogramowanymi czterema systemami.
W wersji kompletnej lutujemy jeszcze do płyty 3 kabelki:
- sygnał klawisza Reset
- sygnał klawisza Shift
- sygnał diody LED power
Można też zastosować uproszczenie i pominąć kabelki dla diody LED i klawisza Shift, wówczas będziemy mieli możliwość przełączania tylko dwóch pierwszych systemów w kości EPROM naprzemiennie za pomocą klawisza Reset.
Sposób działania
Attiny pamięta zapisany ostatnio wybrany OS, więc jak włączymy normalnie komputer, to po prostu uruchomi nam się z tym systemem, czyli z użytkowego punktu widzenia przełącznika nie widać, a komp uruchamia się normalnie tak jak by miał tylko jeden system.
W trakcie pracy komputera przełącznik nic już nie robi, ani nie ma możliwości, żeby cokolwiek w nim zadziałało, system jest ustawiony tak długo jak włączone jest zasilanie i nic więcej się nie dzieje.
Zmiany systemu dokonujemy poprzez wejście w "menu" przełacznika. Żeby to się stało, właczamy komputer trzymając klawisz Reset. Klawisz ten musimy przytrzymać przez czas powyżej 3,5 sekundy, co powoduje uruchomienie trybu "menu". Wejście w ten tryb sygnalizowane jest zgaśnięciem diody LED power w komputerze. Jak zgaśnie to puszczamy klawisz Reset i jesteśmy w naszym "menu". W tym samym czasie komputer uruchomi się nam normalnie w aktualnym dotychczasowym systemie.
Aktualnie wybrana pozycja menu jest sygnalizowana miganiem diody LED. Dioda miga cyklicznie 1,2,3 lub 4 razy, co odpowiada kolejnym czterem systemom zapisanym w kości EPROM. Pozycje menu zmieniamy za pomocą klawisza Shift. Sama zmiana pozycji menu nie powoduje jeszcze zmiany systemu OS w komputerze, dopiero jak zapiszemy naszą zmianę, to system się przełączy. Zapis zmiany następuje poprzez ponowne naciśnięcie klawisza Reset. Po jego naciśnięciu wybrany OS zapisze się na stałe w Attiny, a system w komputerze zostanie przełączony. Od tego momentu będzie już również po wyłączeniu zasilania pamiętany i uruchamiany ostatnio wybrany system, aż do czasu kolejnej zmiany.
Tutaj uwaga: ponieważ w trakcie zmiany OS mamy uruchomiony komputer z poprzednio wybranym OS-em, a podmiana następuje "na gorąco", to zdarzają się w tym momencie różne nieprzewidywalne sytuacje, np. może się coś zawiesić, może wywalić śmieci na ekranie itp. SPowodowane to jest tym, że OS został podmieniony, ale w pamięci RAM jeszcze pozostały procedury poprzednio wybranego systemu. Zależnie od z jakiego na jaki systemy przełączamy, zachowanie może być różne, ale zasada jest dość prosta, zawsze trzeba spowodować ponowny restart po zmianie systemu, żeby mieć pewność poprawnego działania. Najczęściej wystarczy w tym momencie jeszcze raz wcisnąć Reset (dla oryginalnego XL-OS), albo dla QMEG-a np. Shift+Reset, co spowoduje zimny start, ewentualnie jak chcemy mieć już na 100% pewność, że wszystko będzie dobrze, to możemy po prostu wyłączyć i włączyć komputer.
Jest jeszcze inteligentne ułatwienie zmiany systemów, żeby robiło się to maksymalnie szybko i wygodnie. Systemy mają swoje priorytety, które powodują, że po wejściu w menu, ustawia nam się ono od razu na odpowiednim systemie. Priorytetowane są pierwsze dwa systemy w kości. Jeżeli bieżącym systemem jest 1, to po wejściu w menu ustawi nam się na pozycji 2. Jeżeli bieżącym systemem jest 2,3,lub 4, to po wejściu w menu ustawi nam się na pozycji 1. To powoduje, że jeśli mamy dwa pierwsze systemy najczęściej używane, to zmiany możemy dokonywać samym klawiszem Reset, po prostu włączając komputer z przytrzymanym klawiszem Reset i wciskamy Reset ponownie - taki skrót i już. Z dowolnie wybranego systemu w ten sam sposób wracamy szybko do systemu nr 1 - który jest przez nas pewnie najczęściej używanym na co dzień.
Instrukcja skrócona
Powyższy opis jest szczegółowy, poniżej w skrócie jak przełączamy systemy:
1. Włączamy komputer trzymając Reset przez 3,5sek (aż zgaśnie LED power).
2. Wybieramy system klawiszem Shift (LED miga pokazując wybrany system).
3. Wciskamy Reset żeby zatwierdzić wybór.
Uproszczone przełączanie dwóch pierwszych systemów:
1. Włączamy komputer trzymając Reset przez 3,5sek
2. Wciskamy ponownie Reset żeby zatwierdzić (przełączanie między dwoma pierwszymi systemami jest automatyczne)
Na koniec w obu przypadkach restartujemy komputer (w zależności od systemu wciskamy Reset, Shift+Reset, lub wyłączamy i włączamy ponownie).
Jeżeli chcemy używać tylko dwóch systemów, to możemy pominąć kabelki dla Shift i dla LED, lutujemy wtedy tylko ten dla sygnału klawisza Reset. Nie widzimy wówczas co prawda "menu", ale wystarczy przytrzymać klawisz Reset chwilę dłużej (np.5sek), wtedy możemy być pewni że weszliśmy w menu, wciskamy drugi raz Reset i już mamy przełączone systemy.
Można robić listę chętnych, dostępne dwa warianty:
- kit do samodzielutowania (PCB+komplet elementów+zaprogramowany Attiny) 39zł
- gotowiec zmontowany 59zł
Zestawy ani gotowce nie zawierają kabelków i kości EPROM z systemami. Mogę dodatkowo kupić i zaprogramować kości EEPROM Winbond W27C512-45Z. Cena zaprogramowanej kości to dodatkowo 15zł.
Sprawdzone i przetestowane systemy, które posiadam, to oryginalny XL-OS i QMEG 4.04 oraz te same systemy zmodyfikowane pod SIO2BT.
Jak ktoś chce inne systemy, to musi mi dostarczyć, ale zaznaczam, że nie będę tych systemów testował w Atari, zaprogramuję tylko i zweryfikuję kość.
Przesyłka 1-3szt kitów 9zł pocztą poleconym, lub 14zł kurierem DPD.
Przesyłki gotowców i większej ilości kitów 14zł bez względu na ilość, kurierem DPD.
Załączam schemat i wizualizację, proszę nie sugerować się wyglądem elementów, w gotowcach/kitach będą podstawki zwykłe i goldpiny precyzyjne.
Załączam też gdzie się podlutowuje kabelki do potrzebnych sygnałów -rysunek dla płyty 65XE bez ECI, do innych płyt zrobię podobne rysunki w późniejszym czasie.
Dostępność około połowy stycznia najwcześniej.
Edit: zrobiłem krótki filmik jak to działa.
U siebie mam tak, że jako pierwszy system mam zaprogramowany QMEG, jako drugi system XL-OS, jako trzeci i czwarty te same systemy tylko z obsługą SIO2BT. Na filmiku pokazałem najpierw opcję uniwersalną przełączania na dowolny system, a następnie szybkie przełączenie z powrotem na pierwszy system (w moim przypadku QMEG).
Filmik udostępniłem tutaj: https://drive.google.com/open?id=14-N0f … xXnDnDnAao