1,626

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie analizuję za mocno jak to zaprojektowaliście, ale widzę trzy TTL-e i EEPROM, czyli z grubsza standardowy kartridż. Z tego wynika, że zapis planujesz robić do tej samej kości, na której zapisana jest gra. Nie wiem jak to tam rozwiązaliście, pewnie można flashować fragment kości i w ten sposób robić zapis, ale moim zdaniem lepiej by było gdyby konstrukcja "zapisu" była oddzielona od części z wsadem samej gry, bo jak wszystko jest w jednej kości, to istnieje obawa, że przy dużej ilości zapisów robionych przez użytkownika, razy ilość użytkowników, to mocno zwiększa prawdopodobieństwo i częstotliwość wystąpienia wywalenia się takiej kości, co może zaowocować tym, że user zostanie nie tylko bez zapisanej gry, ale w ogóle bez gry. Chyba, że dostarczysz userowi również program do sflashowania w Atari tej kości w całości pierwotnym oryginalnym wsadem gry w wypadku uszkodzenia, to wtedy w razie czego nie będzie problemu.

1,627

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak, właśnie o tego typu rzeczy mi chodziło. Tylko tak jak pisałem: pod to musisz mieć większe otwory w pcb niż standardowo pod scalaki. Takie jak są w SIC!. Widziałem podobne rzeczy też u nas na allegro, ale nie pamiętam kto to sprzedawał, ani nie wiem nawet pod jakimi nazwami tego szukać...

1,628

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jeszcze też zależy po której stronie płytki jest taki scalak. W obudowie Z7 góra i dół są symetryczne, ale w obudowie Sikora nie i tutaj dolna część obudowy ma więcej miejsca niż górna. Scalaki zmieszczą się po obu stronach płytki, ale w przypadku gdybyśmy chcieli kombinować z podstawkami, to w górnej części obudowy się nie zmieszczą na pewno, nawet niskoprofilowe w dużych dziurach. Tak że trzeba by kombinować scalak w dolnej części, ale to przymierzyć i tak czy wejdzie.

Jest jeszcze taka jedna opcja, że jak się zaprojektuje odpowiednio duże otwory, to można dać same takie złączki jak są w podstawce precyzyjnej - można je wydłubać z podstawki wywalając cały plastik, lub kupić same takie piny (są w sprzedaży). W takim wypadku da się je umieścić tak głęboko, że scalak będzie miał po wsadzeniu wysokość zbliżoną do takiej jak by był wlutowany bezpośrednio w płytkę. I to jest najniższa możliwość zrobienia podstawki ze scalakiem.

1,629

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Układ w precyzyjnej i układ w zwykłej sumarycznie daje taką samą wysokość. Co prawda precyzyjna na oko wydaje się niższa, ale układ wchodzi głębiej w podstawkę zwykłą, więc na jedno wychodzi. Niższą wysokość da się uzyskać jedynie w takim przypadku, gdy zaprojektuje się pcb z większymi otworami pod podstawkę precyzyjną, tak żeby podstawka precyzyjna weszła w te otwory grubszą częścią pinów. Takie otwory są zaprojektowane np. w gerberach do kartridża SIC!
Wracając do pytania: w obudowie Sikora nie zmieści się scalak z podstawką ani zwykłą ani precyzyjną montowaną w standardowych otworach.

1,630

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja też na Atari 8-bit:-) Ale świat już na Atari nie szalał:-)

1,631

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

30 lat temu mieliśmy już rok 90, kiedy to szalały Amigi i pecety, a pamięć liczyło się faktycznie w megabajtach. W czasach Atari w latach 80-tych liczyło się w kilobajtach:-)
Kolego laborant, mówimy już o komputerach sprzed 40 lat a nie sprzed 30:-) Mamy rok 2020 jakkolwiek by to nie brzmiało jak science fiction:-)

PS. To tak wszystko półżartem:-)

1,632

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

willy... no przestań:-) Myślałem, że masz jakiś konkretny argument:-) SRAM był wykorzystywany już dawno temu we wczesnych płytach pecetów jako jakieś tam kesze i inne bufory ale to były małe pojemności, bo SRAM był o wiele, wiele droższy niż DRAM. Równolegle na tych samych płytach były kości SIMM w technologii DRAM właśnie ze względu na ówczesne ceny pamięci. Dzisiaj te ceny są o wiele niższe i można sobie już z luzem pozwolić na SRAM. Jak ma być "naturalnie", to można dać SRAM w obudowach DIL. Kości są na 5V, normalne poziomy TTL w pełni pasujące technologicznie. Daj się przekonać:-)
A tak, to samo w sobie włożenie 1MB nawet w DRAM do Atari już wygląda bardzo "nienaturalnie", bo w czasach małego Atari taka pamięć kosztowała by pewnie tyle co samochód:-) Koszernie było by rozszerzyć max do 320kB:-)

1,633

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

willy, ale w jakim sensie niby SRAM gorszy od DRAM? Co to zmienia wg Ciebie? Robiłem płytki z podstawową pamięcią SRAM, testowałem i Atari działa identycznie, nic się kompletnie nie dzieje. Napisz coś więcej o czym mówisz, bo nie bardzo rozumiem.

1,634

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Podstawowe 64k na SRAM jest już rozpracowane i działające wg projektu Toriego. A xangel raczej się nie zniechęca z tego co wiem, tylko rozważa wszelakie możliwości, przydają mu się na pewno różne koncepcje i podpowiedzi, natomiast zapewne nie przydają się głupie ględzenia, bezcelowe spory, i inne takie tam.

1,635

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

_tzok_ namieszałeś strasznie... Nie ma oprogramowania wykorzystującego specyfikę konkretnego typu pamięci, bo oprogramowanie nie umie wykryć czy pamięć to DRAM czy SRAM. Pamięć to pamięć, a system widzi tylko czy ją ma czy nie, jakiego jest ona typu i jak podłączona, to kwestia wyłącznie sterownika sprzętowego.

Zgodność ze 130XE, to masz na myśli rozszerzenie typu "Compy Shop" i to jest zgodne na zasadzie, że daje osobny dostęp do pamięci rozszerzonej dla Antica, oprócz tego używa się "Rambo", które takiego odrębnego dostępu nie ma, ale za to pozwala zaadresować więcej pamięci przy wykorzystaniu tej samej ilości bitów portu B, bo ma jeden dodatkowy bit wolny do adresowania (czyli dwa razy więcej pamięci rozszerzonej).

Obecnie projektowane rozszerzenia wszystkie robi się tak, żeby były zgodne z obydwoma tymi standardami.

A SIMM-y 1MB z dwiema kościami 512kB kupowałem już wielokrotnie w ciągu ostatnich 2-3 lat za kwoty jakie podałem, czasem trzeba trochę na nie popolować, ale pojawiają się regularnie na portalach, a są też handlarze starociami od PC, którzy regularnie wystawiają tego typu rzeczy.

1,636

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Oj willy, nie chcę nikogo niczego pozbawiać, piszę tylko jakie mam spostrzeżenia po wykonaniu kilku SIMMexp-ów. Też uważam, że fajne jest zrobienie takiego upgrade'u sobie samemu poprzez włożenie kości SIMM. Pomysł bardzo fajny, jak z płytami pecetowymi gdzie sobie mogliśmy dokładać pamięci w postaci takich właśnie modułów.

1,637

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest taka teoria:-)

1,638

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Są produkowane chyba 1MB SIMM. Jeśli dobrze pamiętam, to Exos robi nówki na takich fioletowych płyteczkach do STE. A na rynku wtórnym są też jeszcze do dostania bez większego problemu w granicach 5-10zł. Natomiast jak robimy SIMMexp Pasia, to i tak wykorzystujemy kości wylutowane najczęściej właśnie z takich SIMM-ów i z tego co zauważyłem, to jest większa szansa zbudowania rozszerzenia na samych kościach pamięci niż na całej simmce, bo zmniejsza to układ, skraca ścieżki itp, więc pośrednio wpływa pozytywnie na stabilność. Przynajmniej tak zauważyłem w swoich konstrukcjach.

1,639

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Candle napisał/a:

mq: co ty mi tu? pomagaj z klasa? wywyższam się? naprawdę? pisałem, że można zrobić tanio cały ram atarki na jednej kostce 512k i mieć z tego 320k "scenowe" z lat 90 - nikt nie podjął rękawicy, rozmowa poszła na manowce dalej
pisałeś o aki, że be bo nie ma źródeł i że tk wspaniałe, ale jak napisałem że nie ma źródeł do tk i w ramach źródeł wkleiłem kod na avr który robi emulacje klawiatury to znowu bez echa

moim zdaniem nie jesteś w stanie zrozumieć odpowiedzi, której udzielam - szkoda

Jeśli brak zrozumienia ma dotyczyć wg Ciebie Twojego podręcznikowo-akademickiego bełkotu, to mylisz się, rozumiem wszystko o czym piszesz, ale zwykle te odpowiedzi z racji użytego przez Ciebie właśnie takiego języka napawają mnie lekkim obrzydzeniem na forum entuzjastów-pasjonatów i w dużej części amatorów. Ich z resztą również może to skutecznie odrzucać.

Powyższy fragment pokazuje raczej, że to Ty nie bardzo rozumiesz o czym rozmawiamy, nie rozróżniasz też z kim rozmawiasz, czytasz fragmentarycznie wątki, a odpowiadasz trochę nie na temat, a jak już na temat to odpowiedź niewiele wnosi.

Nie wiem czy przeczytasz w całości również tą odpowiedź i czy ją zrozumiesz, jestem też przekonany, że nie sprawdzisz czy faktycznie jest tak jak piszę, ale odnosząc się do tego co napisałeś, powiem, że odpowiedziałeś zwracając się bezpośrednio do mnie, tyle że... odpowiedziałeś w tym na część tego co pisał pancio.net (o pomocy z klasą), część tego w czym w ogóle nie zabierałem zdania (o pamięci 320kB) i na koniec wsadziłeś mi w usta słowa, których nie użyłem i opinię której wcale nie wyrażałem i nie wyrażam (że AKI be, a TK-II wspaniałe).

Nieraz już zastanawiałem się po co Ty w ogóle piszesz cokolwiek na forum. Umiesz sobie sam odpowiedzieć na to pytanie? Hint mały: pytanie jest retoryczne, bo nieszczególnie lubię z Tobą dyskutować i nie zamierzam również teraz tego dalej ciągnąć. Dla mnie EOD.

Co do rzucania rękawic i innych pierdół, które proponujesz, to przypomnę Ci, że w tej dyskusji głównym interesantem jest xangel, który rozważa swój projekt płyty, a my tu rzucamy różne myśli, które być może będą mu pomocne i będzie chciał wykorzystać jeśli będzie miał ochotę.

1,640

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Candle: z mojej strony tylko czcze gadanie, bo nie mam czasu się tym teraz zajmować, ani też nie mam jakiegoś ciśnienia na to. Może ktoś zrobi 1MB SRAM, może nie, jak zrobi to fajnie, ucieszę się, jak nie zrobi, to może kiedyś ja zrobię. Ja sobie tu gadam co myślę, bo sam projekt jest o tyle interesujący, że w ogóle ktoś coś robi i jest o czym pogadać. Myślę, że nawet jak część z tych gawęd nie ma znaczenia, to może część się przyda jako inne spojrzenie na sprawę, a każda myśl z tego typu dyskusji ma szansę stać się przyczynkiem do tego, żeby autor projektu wpadł na jakiś genialny pomysł i wykorzystał go później w jakiś tam sposób.

1,641

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wiesz, na forum pojawiają się czasem też problemy ludzi z uruchomieniem U1MB i dyskusje skąd jaki sygnał brać z płyty. Możliwe, że w przypadku U1MB te problemy są mniejsze niż w przypadku innych rozszerzeń, możliwe, że to kwestia SRAM, który ma prostsze podłączenie i sterowanie niż DRAM oraz mniejszy pobór prądu. No ale w sumie tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że całkowitego zniknięcia problemów spodziewać się nie należy, a dobrym przykładem jest rozbudowany mocno komputer Pina, gdzie wiadomo, że koleś ma kupę znajomych, wszyscy go lubią, każdy mu pomaga, jeździ po zlotach, a mimo tego walczył latami ze swoim ledwo domykającym się sprzętem pełnym wszelakiego dobrodziejstwa jakie wymyślono wśród rozszerzeń:-) Temat jest ciągle ten sam bez względu na to jakie rozszerzenia się stosuje: brak buforowania magistral, a każda zmiana i dopięcie jakiegokolwiek rozszerzenia powoduje zmianę pojemności i tym samym nieprzewidywalne zmiany w kształcie zboczy sygnałów oraz ich minimalne przesunięcia. To wszystko na tle braku powtarzalności parametrów "wielkiej czwórki" daje ostateczne efekty takie jakie daje.

Edit: a zamiennik 08 od Simiusa u mnie np. w jednym kompie pomógł przy SIMMexp, ale w innym pogarszał sprawę, więc też nie jest to złoty środek i nie ma reguły.

1,642

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W kwestii moich obaw o stabilność itp.: gdybym miał robić taki projekt jaki robi tutaj xangel, to wziął bym jako podstawę płytę 65XE/130XE z pamięciami 4-bit i ją najpierw sobie narysował dokładnie tak rozmieszczoną jak oryginał i z prowadzeniem ścieżek jak w oryginale - po prostu idealną kopię, bo ta płyta jest wg mnie (i nie tylko mnie) chyba najbardziej stabilna jak się montuje rozszerzenia.
Następnie starał bym się pozostawić wszystko w miarę możliwości jak w oryginale, tylko zacząć przerabiać to co potrzebne, czyli rozsunąć trochę scalaki, żeby się zmieścił drugi pokey, wsadzić SRAM zamiast podstawowych 64k, jak już będzie 1MB na SRAM, to wsadzić go w miejsce po wyrzuconym Freddim i pamięci podstawowej, jak nie będzie 1MB, to użyć projektu Hiasa i zrobić 512k, które też działa poprawnie, a najwyżej kiedyś tam w rewizji X wymienić 512k na przyszły projekt 1MB kiedy takowy powstanie.
Następnie jeśli zależy na miejscu na jakieś rozszerzenia typu VBXE, Sophia, Rapidus, itp., to sprawdził bym co tam koliduje zwykle i przesunął bym delikatnie odpowiednie scalaki, żeby poprawić spasowanie, przestrzeń, miejsce, etc.
Kolejna rzecz: wywalił bym modulator i w jego miejscu narysował cały tor wizji. Będzie miał blisko zasilanie, będzie oddalony od całej części cyfrowej, czyli na bank poprawi to zdecydowanie jakość obrazu. I znowu dzięki wywaleniu tego toru wizji z jego pierwotnego miejsca zyska się kawałki przestrzeni na lekkie przesunięcia scalaków, czy tam dodanie innych potrzebnych rzeczy, lub też włąśnie jakichś pinheaderów itp.
W każdym razie szedł bym taką mniej-więcej drogą bez względu na wybór rozszerzeń jakie tam chcesz zrobić. Ogólnie myślę, że większe prawdopodobieństwo powodzenia działania takiej płyty jest jeśli jako bazę weźmie się układ z oryginału niż rzuci scalaki na płytę kompletnie inaczej niż to było w oryginale.

1,643

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma "1MB by Mq" - jest 1MB by Pasiu. Ja tylko zrobiłem fajne płytki pod jego projekt dopasowane do płyty 130XE.
Można zrobić to bezpośrednio na płycie i pod warunkiem, że płyta będzie dobrze zaprojektowana i rozszerzenie ruszy bez problemu, to będzie to bardzo tanie rozwiązanie 1MB za 20-30zł.
Pisząc o dobrze zaprojektowanej płycie nie mam na myśli umiejętności xangela, które niewątpliwie są wystarczająco wysokie i dobrze to robi, tylko trochę przy tym szczęścia żeby ten przypadkowo działający projekt jakim jest Atari akurat dobrze zadziałał na jego płycie:-)
Natomiast jeśli ma być nowocześniej, to w ogóle bym nie szedł w rozwiązanie na DRAM, tylko trzeba po prostu zrobić 1MB na SRAM, bo to jest stosunkowo łatwe do zrobienia jak pisał wcześniej Candle. I prędzej czy później ktoś zrobi w końcu otwarty projekt tego, tylko jak to z otwartymi projektami - musi minąć mnóstwo czasu, aż ktoś się za to weźmie i zrobi, bo przecież robią to hobbyści w wolnym czasie, a nie zawodowi projektanci pod batem obciętej premii w wyścigu szczurów:-)

xangel: dobrym startem będzie jeśli zrobisz od razu na płycie podstawową pamięć jako SRAM wg projektu Torimana. Tylko tam na jego stronie nie ma jednego sygnału, jak by co to kontaktuj się ze mną na PM, bo moje płytki SRAM robione w konsultacji z Torim działały idealnie, więc można ten projekt przenieść na Twoją płytę. Tylko kości wykorzystać inne, bo te, które ja wykorzystałem były super, ale trudno je dostać.

1,644

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest granica gdzie kończy się hobby, a zaczyna wielki biznes ;)

1,645

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

xangel, na standardowej płycie też można zbudować od stock po mocno rozbudowany sprzęt. Co do mnóstwa pinheaderów, to grunt żeby to w ogóle działało - sam wiesz, że np. w U1MB znaczenie ma z którego miejsca ścieżki bierzemy sygnał, a wszelkie rozszerzenia RAM działają inaczej (lub nie działają) przy tym samym schemacie Atari na różnych rewizjach płyt. Sorry za sceptycyzm, ale w moim przekonaniu większą robotę stanowi tu projekt samej płyty Atari niż pinheadery do rozszerzeń. Włącznie z tym, że jak wyprowadzisz newralgiczny sygnał pokroju np. PHI2 w potrzebne Ci miejsce dla jakiegoś rozszerzenia, to sama ścieżka i pinheader zmienią pojemność i może czasem przestać działać poprawnie inne rozszerzenie, lub nawet samo Atari, czy standardowe rzeczy jak np. jakiś zwykły kartridż. Candle zawsze jedzie na wszystkich konstruktorów hobbystów jak to beznadziejnie projektują rozszerzenia, to może tutaj Ci pomoże i zwróci uwagę co poprawić zanim wywalisz grube tysiące na PCB, które nie zadziała.
Jeszcze co do aki. Po co to komu jak płyta idzie do oryginalnej obudowy? A poza tym aki jest stare i od dawna nie wspierane przez nikogo, bez źródeł itp. Zainteresuj się np. TKII, to jest bardziej współczesne i wspierane obecnie.

1,646

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To chyba raczej była nomenklatura xxl-a. Dalej się podśmiechiwaliśmy wymyślając kolejne określenia do nomenklatury opisujące kolejno rozszerzenia, modyfikacje, ja zaproponowałem kolejno dodać jeszcze peryferia jako odrębną kategorię. Ale ogólnie to takie tam były bez sensu dyskusje, a ja w nowym roku już się staram tego unikać.

1,647

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Też mi się wydaje, że fajniejsze było by zintegrowanie rozszerzeń na płycie. Żeby nie było tych kanapek już. Jakie to rozszerzenia, to już Twoja decyzja. Bo tak jak teraz proponujesz, to w sumie nie ma wielkiej różnicy w stosunku do oryginału - i tak mamy osobno rozszerzenia i tak. Poza tym posonduj na etapie projektowania ilu będzie faktycznie chętnych na taką płytę, bo mam trochę wrażenie że każdy chce coś innego i na koniec będzie mało chętnych na zbyt zogniskowaną pod konkretne rozszerzenia płytę.

1,648

(93 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ale nie przez przypadek, tylko "by design"

1,649

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No właśnie, przeciez x_angel ma już te płytki narysowane do Z7 i nawet ze zdjęcia wynika, że chyba ma jakiś zapas gotowców?

Co do wariantów szablonu do obudowy Sikora, to chodzi o to, że szablon przewiduje przy maksymalnym rozmiarze płytki wejść w obszar całej obudowy, żeby zyskać miejsce na elektronikę. W płytce są miejsca i otwory na mocowania obudowy, ale jak bardzo potrzeba miejsca, to kosztem wyłamania tych zaczepów można zrezygnować z otworów w PCB. W drugą stronę jeśli miejsca nie potrzeba dużo na elektronikę, to ta sama płytka może zostać przycięta do rozmiaru wapsowującego się między zaczepy w obudowie - płytka jest wtedy mniejsza, coś jak oryginalna xegs, ale dzięki temu możemy taką płytkę zrobić taniej. W każdym razie mój projekt ostateczny będzie miał rozrysowane te wszystkie niuanse żeby można było łatwo przełączyć się na wybrany wariant i zmienić szybko kształt płytki z jednego szablonu zawierającego wszystkie opcje.

1,650

(252 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W U1MB jest bateria, czy akumulatorek do podtrzymania RTC? Jeśli bateria, to jak często się ją zmienia? Jeśli często, to można gniazdo baterii zrobić dodatkowo na płycie głównej w jakimś łatwo dostępnym miejscu i po prostu przenieść tam tą baterię.