1,576

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Trudno powiedzieć, trzeba by przetestować czy nie będzie zbyt wolny.

Osobiście używałem 7ns, 15ns, 25ns i wszystkie działały poprawnie w tym rozszerzeniu.

Kiedyś na jednej płycie bez ECI w rozszerzeniu na pająka miałem jakieś tam problemy z timingami i radziłem się Pasia co próbować robić. Co prawda wtedy problemem okazało się zupełnie coś innego niż GAL, ale Pasiu na zdjęciach zauważył wtedy że miałem GAL-a 25ns i sugerował, żeby zmienić na szybszego.

Tak że nie wiem, ale ja spróbował bym użyć tego 35ns jeśli nie masz innego, może zadziała. Jeśli coś będzie niedobrze, to najprawdopodobniej komputer i tak powinien się uruchomić, a pamięć podstawowa powinna działać poprawnie. Pierwszym objawem niewłaściwych timingów może być pojawianie się i znikanie niektórych banków pamięci (programy pokazują różną ilość pamięci rozszerzonej, lub niewłaściwą ilość pamięci), albo pokazanie ilości pamięci poprawnie, ale części banków jako uszkodzone.

1,577

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wrzucam obrazkową instrukcję montażu krok po kroku. Kolejność lutowania jest istotna, bo jak się zrobi w innej kolejności, to może bardzo utrudnić, lub nawet uniemożliwić wlutowanie niektórych elementów. Przed wlutowaniem podstawki pod EEPROM trzeba obciąć krótko wystające pod nią piny od goldpinów precyzyjnych, bo będą przeszkadzać, lub można je obciąć od razu podczas lutowania. Sorry, trochę ciasny się ten projekt zrobił, ale za to jest malutki i nic nie wystaje.

Załączam również rozkład sygnałów na złączach klawiatury w serii XE i XL. Dla płyt XE bez ECI oraz 130XE z pamięciami 4-bit zaznaczyłem też alternatywne miejsca skąd można pobrać sygnały (innych rewizji płyt nie mam pod ręką żeby sprawdzić). Zawsze można się przylutować z kabelkami od spodu płyty bezpośrednio pod złączem klawiatury, ale warto poszukać dokąd prowadzą ścieżki i podpiąć się gdzieś w pobliżu kości ROM, żeby nie ciągnąć kabli zbyt długich niepotrzebnie. Linia Reset od złącza klawiatury jest najpierw podłączona przez dławik, można się podpiąć również za nim.

Ostatnie zdjęcie, które załączam przedstawia przykład, jak można poprowadzić kabelki - tak to mam zrobione u siebie na testowej płycie 130XE.

1,578

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W piątek wysłałem wszystkie przesyłki. Numery przesyłek podesłałem wszystkim na PW.

1,579

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W piątek rozesłałem PCB do "SIMMexp bez kabli" zapisanym osobom. Wysłałem numery przesyłek na PW.

Płytki do 130XE/65XE jeszcze mam kilka kompletów, więc jak by ktoś chciał, to pisać tu albo najlepiej na PW.

1,580

(29 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

x_angel, gdybyś czasem miał ochotę robić reedycję YAMari, to proponuję od razu pod obudowę Sikora robić projekt. Wymiary pcb wrzucę lada dzień, już obiecuję od początku tygodnia Sikorowi, ale ciągle nie mam czasu tego dokończyć...

1,581

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie jest tak. Korzyści utracone nie polegają na tym, że ktoś ma korzyści a mogły by być one twoje gdyby coś tam. Nie, to są nadal korzyści tego kogoś (nawet jeśli bezprawne), a nie Twoje utracone.

Korzyści utracone występują wtedy, gdy np. masz projekt SIC!, sprzedajesz te kartridże jako wyłączny posiadacz praw i np. sprzedajesz je za 100zł. I teraz przychodzi ktoś, kradnie twój projekt i zaczyna sprzedawać takie same kartridże bezprawnie za 80zł, co powoduje, że klienci przestają kupować od Ciebie za 100zł, a kupują od niego za 80zł. W takim wypadku można wskazać na korzyści utracone jako kwotę 100zł razy ilość kartridży sprzedanych przez tego kogoś za 80zł, bo gdyby on ich bezprawnie nie sprzedawał, to całą tą sprzedaż miałbyś Ty, bo zakłada się, że klienci i tak by te kartridże kupili, tylko że nie u niego, tylko u Ciebie. W takim wypadku można żądać zapłaty korzyści utraconych od tego kto nielegalnie sprzedawał Twój produkt, na który masz np. wyłączność.

Inna sprawa, że sprzedawcą nie jest ten gość co dostaje prowizję, tylko płytkarnia, która te płytki produkuje. Gość dostaje tylko prowizję za przyprowadzenie klientów do płytkarni.

Dodatkowo cała rzecz odbywa się w Chinach, więc pewnie tam by się trzeba zwrócić do wymiaru sprawiedliwości w oparciu o ich przepisy prawne.

Ja nie jestem prawnikiem, ale miałem do czynienia z podobnymi sprawami tu w Polsce, i chcę tylko pokazać, że sprawa jest skomplikowana tutaj i szczerze mówiąc nie wydaje mi się w ogóle żeby była jakaś możliwość wywalczenia, czy wybronienia się jakkolwiek przed tego typu działaniami. Wydaje mi się, że najsensowniejsze jest tak jak ktoś już wcześniej proponował po prostu nie gadać w ogóle z takim gościem skoro jest burakiem, tylko zwrócić się bezpośrednio do płytkarni z prośbą o usunięcie projektu i tyle.

1,582

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chyba nie bardzo. No chyba że by napisać specjalnie taką grę, która by udawała OS:-)

1,583

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z tego co wiem, w polskim prawie nie ma takiej opcji, żeby się sądzić o "utracone potencjalne korzyści". Muszą być jakieś faktyczne korzyści utracone, takie które da się wskazać i wyliczyć, inaczej nie ma w ogóle mowy o utraconej korzyści.

1,584

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spoko, mogę udostępnić, chociaż zauważyłem, że nigdzie nikt nie chce udostępniać, wszyscy robią jakieś dziwne programy patchujące zamiast np. udostępniać od razu spatchowanych ROM-ów, ROM-y też nie są udostępniane przy emulatorach itp. Czy to jest związane z jakimiś prawami czy coś?

1,585

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobra, da się, dzięki mono, dokładnie jest jak piszesz, trzeba zrobić offset o $1800 i umieścić ROM na samej górze. Z resztą Atariki podaje, że OS B był umieszczony w obszarze $D800-$FFFF (http://atariki.krap.pl/index.php/Atari_OS).
Natomiast XLOS leży od $C000-$FFFF, więc wszystko się zgadza.

W każdym razie działa, bo już zaprogramowałem kość i sprawdziłem.

1,586

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wysłałem większość kitów i płytek, później podeślę numery przesyłek na PW.

Mam natomiast tutaj dwóch takich delikwentów, którzy zażyczyli sobie zaprogramować kość z systemem OS B (od Atari 400/800). System ten ma 10kB, walczę z tym już ze dwie godziny i nie wiem jak go uruchomić na Atari XL/XE. Da się w ogóle? Nie mogę znaleźć informacji, napisze ktoś coś, albo linkiem rzuci na ten temat? Może musi być jakaś specjalna wersja tego systemu dostosowana do XL/XE, albo jakiś offset czy coś?

1,587

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja kupowałem takie kiedyś:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/obud … 80425.html

Pomijając to, że to jest wersja B właśnie za szeroka do Atari, to te obudowy są o wiele ładniejsze od Z7, właśnie przez tą transparentność i dodatkowe paski na wierzchu. Bardzo ładne są te obudowy na żywo. I szczerze mówiąc ja jak kiedykolwiek słyszałem o obudowie KM-20 to taką miałem w głowie na myśli. Nie wiedziałem nawet, że są też KM-20, które wyglądają jak Z7, a widać są w TME i innych hurtowniach.

1,588

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, ale skuteczne omijanie jest możliwe w hurtowniach profesjonalnych, a na allegro itp, to jeden dopisze to B, inny nie dopisze, na zdjęciach da B, a sprzedaje nie B, albo odwrotnie...
Przy okazji cofam to co powiedziałem wcześniej, że od lat nie widziałem tych obudów, bo właśnie jak widać zobaczyłem:-)

1,589

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak. Zobacz widok obracany 360 stopni w linkach wyżej z TME, tam widać wyraźnie te różnice.

1,590

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pisałem o tym w wątku o SONari. Kupiłem obudowy KM-20 do SONari właśnie parę miesięcy temu i okazało się, że nie mieszczą się w Atari 65XE bez ECI. Tu o tym pisałem: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 98#p246898
Nie mogę teraz znaleźć, ale wtedy szukałem informacji i znalazłem, że były bodajże KM-20 i KM-20 z jakąś literką na końcu i te drugie były właśnie tak zwężone na końcu jak Z7. Wtedy pisałem o takich przezroczystych i takie wtedy kupiłem.

Edit: ale tu znalazłem KM-20 i KM-20B Maszczyka w TME (teraz przypadkiem, nie wiedziałem nawet że są):
https://www.tme.eu/pl/details/abs-20/ob … /km-20-gy/
https://www.tme.eu/pl/details/abs-20b/o … km-20b-gy/
Obejrzyj sobie tam na widoku 360st - jedna ma przewężenie, a druga nie.

1,591

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@_tzok_: bo w SIC! jest jeszcze jedna dziwna rzecz. Chodzi o to, że złącze krawędziowe jest bardzo daleko od krawędzi. Nie wiem dlaczego to tak zaprojektowano, zamiast pociągnąć te pady aż do samej krawędzi.

1,592

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

KM-20 istnieją w dwóch wersjach: takiej która ma przewężenie i mieści się we wszystkich Atari, oraz takiej, która tego przewężenia nie ma. Tych pierwszych obudów nie ma już chyba od lat, w każdym razie ja ich nie znalazłem, a te drugie nadają się do commodore, albo do Atari, ale przykładowo w wersji "z ECI", bo już w "bez ECI" się nie wsadzi.

Z7 mają feler taki, że są tandetne, brzydkie i zwykle krzywe, niedokładnie wykonane. Aha, Z7 mają jeszcze taki feler, że rzadko trafia się kupić je tak, żeby dostać górę i dół w sensie, że po jednej stronie jest otwór na wkręt z łbem stożkowym. Większość partii tych obudów na rynku to są dwie połówki identyczne, co jest jakimś absurdem, a wielu ludzi nawet nie wie, że powinni dostać dwie różne połówki obudowy.
W zasadzie jedyną zaletą Z7 jest tylko to, że są bez problemu dostępne i to, że wiele projektów (w tym SIC!) do nich pasuje bez przeróbek (SIC! prawie bez przeróbek). Jest tak, bo w sumie dotąd nie było pod co robić projektów, sam robiłem pod Z7 i kupowałem te obudowy, ale mam nadzieję, że się to zmieni wraz z obudowami Sikora.

1,593

(132 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Łatwiej jest rozpiłować trochę otwór w płytce okrągłym pilniczkiem niż robić cieńszy kołek w obudowie. Ja w swoim SIC!-u rozpiłowałem trochę ten otwór w PCB - kilka minut roboty i pasuje idealnie. Trzeba tylko uważać, bo jedna ze ścieżek przechodzi bardzo blisko otworu, więc żeby jej za mocno nie podpiłować i żeby nie przerwać - chociaż to ostatecznie w razie gdyby się przesadziło, to łatwo dosztukować kawałkiem drucika.

1,594

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ZuluGula, tylko że forma wtryskowa kosztuje górę pieniędzy. Idea ma sens jak się trzaska z niej później hurtowo duże ilości. Kartridż jest o tyle specyficzny, że jak ktoś np. wyda grę, albo zbuduje jakieś urządzenie, to kupi do tego od razu np. 100 obudów, żeby to zapakować i dopiero sprzedać jako gotowe produkty do końcowych odbiorców. Ewentualnie prywatne osoby robiące sobie kolekcje kartridży też nieraz kupią po kilkadziesiąt takich obudów. Żeby forma wtryskowa miała w ogóle sens, to produkcję trzeba liczyć w tysiącach egzemplarzy. Natomiast takie np. sio2sd sprzedawało by się tylko w pojedynczych sztukach, a na pewno w wielokrotnie mniejszych ilościach. Jak by się nawet tego sprzedało kilkaset sztuk, to i tak by raczej nie zwróciło kosztów produkcji. Tak to raczej wygląda z tego co wiem, jak się mylę to niech ktoś mnie poprawi.

1,595

(50 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No niby lepiej, ale dzisiaj dzień roboczy, już w sumie niedługo fajrant, a na tej budowie wszystko jak stało tak stoi... Co ten ludek robił od rana?

1,596

(93 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Ja robię tak:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
    <meta http-equiv="Content-Language" content="pl" />
    <TITLE>Jakiś tytuł strony</TITLE> 
  </head>
<body>
(...)

To taka wersja minimum nagłówka pliku html. Tam pewnie u siebie jakiś nagłówek masz, nie zaglądałem, to sobie wybierzesz co potrzebujesz i dodasz.

1,597

(34 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Psikaj na szmatę a nie na dyskietkę. I potem tą szmatą nasączoną operuj dopiero.

1,598

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie znam się, to się wypowiem:-) Lakiernicy samochodowi mają jakieś takie czujniki czy coś, którymi robią pomiar koloru lakieru na samochodzie, żeby dobrać identyczny lakier. Oczywiście samochody mają kody kolorów, którymi można się posłużyć, ale jak lakier ma kilka ładnych lat, to może już mieć inny odcień i wtedy dobiera się ten kolor pod taki wyblakły odcień. W każdym razie, może lakiernik samochodowy umiał by łatwo zmierzyć kolor obudowy? Nie wiem jak oni to robią i czy da się tak zrobić, ale gdyby ktoś miał zaprzyjaźnionego lakiernika, to przy założeniu, że jest to kilka sekund roboty, może by można zmierzyć od razu wszystkie kolory występujące w naszych retro zabawkach i gdzieś spisać na atariki dla potomnych?

1,599

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor, ale jak ktoś na własny użytek będzie chciał jedną czy dwie ładne obudowy, to nie będzie mu żal kupić od Ciebie. Z kolei jak ktoś będzie produkował grę czy inne urządzenie, to zamówi 101szt w cenie, która przy cenie gry czy innego gotowego urządzenia zamknie się w kosztach całości niezauważalnie. Ja kibicuję bardzo, żeby się to spopularyzowało, a szanse są duże patrząc na entuzjazm odbiorców i na brak konkurencji:-)

1,600

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ZuluGula, w obudowie Sikora jest mniej miejsca niż w takiej na przykład Z-7. Jeżeli płytki które wymieniłeś są dopasowane np. do obudowy Z-7 lub podobnej wielkości, to nie będą pasowały do obudowy Sikora nawet po przeróbkach, bo raczej się nie zmieszczą. Ale tak jak pisze Sikor, trzeba by to przymierzyć indywidualnie, bo płytki mają rozmiary bardzo różne.

Standardowo te obudowy Sikora pasują do tych standardowych płytek, które już koledzy wymienili i obfotografowali.

Ja robię natomiast do tych obudów szablon płytki dopasowanej do maksimum wykorzystania przestrzeni wewnątrz obudowy. W szablonie będą gotowe kształty płytki, złącze kartridża, a także naniesione na płytkę zaznaczone wszystkie grodzie i inne elementy, co ma ułatwić pozycjonowanie elementów elektronicznych z ominięciem tych wszystkich przeszkód w obudowie. Szablon taki udostępnię, Sikor sobie go będzie mógł publikować i rozpowszechniać, ja mam w tym taki cel, żeby pomóc spopularyzować te obudowy w przypadku gdy ktoś tworzy nowe projekty kartridży i sobie może łatwo to zaprojektować z wykorzystaniem szablonu i od razu kupić obudowy od Sikora. Sam swoje ewentualne przyszłe projekty będę też robił na tym szablonie, może też dzięki takiemu udostępnieniu ktoś będzie chciał dostosować jakieś istniejące popularne projekty do tego. Fajnie by było, bo na rynku ładnych obudów powszechnie dostępnych dotąd nie było, więc jeśli by się udało spopularyzować obudowy Sikora jako nowy standard, to ułatwiło by wszystkim budowanie projektów DIY, wszelkie opensource'y było by łatwo w co zapakować, a też Sikor może by odzyskał te grube miliony, które w taki projekt trzeba zainwestować:-)

Edit: aha, mój szablon będzie dostępny za jakiś tydzień, w zasadzie jest gotowy, ale czekam na obudowę z formy wtryskowej, żeby sprawdzić i ewentualnie poprawić jakieś tam drobne szczegóły.