1,551

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Osobiście nie zapisywałem zrzutów na dyskietkach, używam QMEG-owego freezera w trudnych punktach w grach, freezuję na ramdysk, i ewentualnie odczytuję z niego po stracie życia.
A co, nie można? W instrukcji stoi:
SHIFT+R  read frozen program from disk
SHIFT+W  write frozen program to disk

1,552

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@Pin, rozumiem, jeśli chcesz zrzucać całość łącznie z pamięcią rozszerzoną, to faktycznie rozumiem.

@Tzok: Pin ma rację z tym, że na kolanie nie narysuje się rozszerzenia RAM działającego stabilnie, a budowa takowego wymaga mnóstwa testów i walk, zwłaszcza jak ma działać w każdym Atari i na każdej rewizji płyty. Ale da się to zrobić zapewne jeśli by nad tym przysiedzieć trochę dłużej niż "na kolanie".

1,553

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z ekranami to ja mogę odpowiedzieć bo sprawdzałem. Na żadnej płycie z tych które miałem nie zauważyłem najmniejszej różnicy w obrazie po s-video bez względu na to czy ekrany były zdjęte, czy założone.

1,554

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No nie o to mi chodzi, tylko o konkretną odpowiedź jaka jest różnica między obrazem na tej samej płycie przed wymontowaniem modulatora i po jego wymontowaniu od kogoś, kto to faktycznie sprawdził. Zakładam że przed i po podłączam s-video i nic więcej oprócz usunięcia modulatora nie robimy. Potwierdzi ktoś różnicę? Bo jak nikt nie wie, to sam sprawdzę przy okazji, ale trochę mi się nie chce jeśli de facto różnica miała by być pomijalna/niezauważalna.

1,555

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dyskutuj z autorem QMEG-a, który napisał również do niego freezera. Ja tylko mówię że ten freezer działa, bo go sam używam, robi zrzuty pamięci do ramdysku i odczytuje z powrotem, można też zrzut zapisać na dyskietce i z niej z powrotem odpalić komputer. Dla mnie tyle w temacie.

1,556

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

candle: nie będę Ci niczego odczytywał, nie mam takiej potrzeby, używam freezera z QMEG-a "tylko z nazwy" do różnych gier i zapewniam że działa idealnie. U mnie działa, nie mam U1MB, nie wiem czy na U1MB działa poprawnie, może nie, sprawdź.

1,557

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin, kolejny raz wyjeżdżasz z tym freezerem i że BOMBA. Nie chce mi się szukać, ale kojarzę, że już dwa razy Ci na to odpowiadałem, i teraz kolejny raz Ci powtarzam, że w QMEG-u masz freezera i możesz go nawet na tym U1MB użyć, bo masz tam przecież zapewne QMEG-a wrzuconego jako jeden z systemów. Ale oczywiście wystarczy sam QMEG i rozszerzenie np. 320kB, nie potrzeba U1MB. Weź sobie to w końcu odpal i obadaj, bo to działa i to bardzo dobrze. Nawet pofatygowałem się, żeby Ci tu zacytować fragment instrukcji od QMEG-a, żebyś nie musiał szukać:

CTRL+HELP    enter/exit freezer
SPACE    disable sound
CTRL+S   save snapshot to ramdisk X
CTRL+L   load snapshot from ramdisk X
CTRL+E   swap with ramdisk X
SHIFT+S  save snapshot to ramdisk Y
SHIFT+L  load snapshot from ramdisk Y
SHIFT+E  swap with ramdisk Y
HELP     exit freezer

1,558

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Panowie, a czy jest jakaś faktyczna różnica w jakości sygnału wizji po usunięciu modulatora? Mam co prawda jedną płytę bez modulatora, ale każda płyta ma trochę inną jakość tego sygnału, więc nie mam porównania w obrębie jednej płyty przed i po usunięciu.

1,559

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Oj jer, wyciąłeś z kontekstu:-) Chodziło o pretekst zamknięcia się na miesiąc w pomieszczeniu z retrogratami i pykania w Rivar Raid, lub zabawy nowymi zabawkami z paczek z Chin:-) No i niech nikt nie przeszkadza:-)

1,560

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Chciałem tylko dopisać, że przymierzyłem, iż w obudowie Sikora po stronie, po której jest więcej miejsca (tył kartridża/spód/strona bez zatrzasków) mieści się idealnie na wysokość scalak DIL w zwykłej podstawce. Przetestowałem na zwykłej podstawce i scalaku DIL40 pod tytułem 6502, bo miałem akurat pod ręką. Tak że można spokojnie robić sobie karty z podstawkami.

1,561

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak, i nie zapomnij się razem ze swoimi paczkami z Chin zamknąć w kwarantannie na miesiąc. Dobrze sprawdza się do tego pomieszczenie z retro gratami. Idę powiedzieć żonie, że znikam tam na miesiąc i niech mi nikt nie przeszkadza, bo będę pykał w River Raida:-)

1,562

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A, to jasne, nie pomyślałem o tych co już mają cart. A ten dynks co pokazałeś do przedłużenia sobie, to dobre jest:-) Fajna rzecz.

1,563

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Takie kombinacje, to trochę bez sensu, lepiej po prostu przedłużyć pcb trochę i tyle. Przecież to jest otwarty projekt chyba, nie?

1,564

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

No i fajnie, ten kolor jest git.

x_angel, tylko opisz ludziom dokładnie jak to zasilanie do stacji połączyć, żeby ktoś nie połączył jednocześnie +5V zarówno z SIO z Atari jak i z zasilacza. Tu musi to być rozdzielone i do stacji musi iść albo zasilanie z kompa (chyba niewystarczające), albo z zasilacza. Pytanie też jak masz to połączone później do tego gniazda przelotowego SIO, bo jak ktoś tam podłączy kolejne urządzenie, to pójdzie tam zasilanie z zasilacza od stacji chyba? W każdym razie koncepcja tu jest słuszna, ale trzeba to z głową połączyć.

1,566

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin, a do czego potrzebujesz tak konkretnie wymiary, i konkretnie który wymiar? Bo z tego co się orientuję, to nie projektujesz chyba płytek żadnych, a projektant płytek zapewniam Cię, że sobie poradzi bez żadnego problemu.
Poza tym nieprawdziwe jest Twoje twierdzenie zawarte w pytaniu "Czyli wymiarów nie ma dalej?". Zapewniam, że obudowa wymiary posiada: wiem, bo trzymam ją właśnie w dłoni i jest zdecydowanie trójwymiarowa :)

1,567

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@ZuluGula: ten projekt, który podlinkowałeś, to on prawdopodobnie tak jak jest będzie pasował do obudowy Sikora i nic nie trzeba przerabiać. Trzeba by sprawdzić, ale tak w ogóle to wydaje mi się, że jest szansa, że w tej obudowie zmieści się układ z podstawką, bo obudowa jest tak sprytnie zaprojektowana, że miejsce w obu połówkach jest niesymetryczne i w dolnej części obudowy jest go więcej, więc jest szansa.

1,568

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Gratulacje :)

A kiedy będzie pełna wersja? I czy będzie plikówka?

1,569

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To  by był zupełnie nowy projekt, który trzeba by było wymyślić, prototypować, testować itd., a ja tu chcę coś na szybko zrobić, więc muszę wziąć jakiś gotowy projekt, który wiem, że na pewno zadziała, bo też wiesz, nie chcę wyrzucać kasy na płytki, które się nie przydadzą - tutaj to będzie coś co po prostu potrzebuję, może sobie zrobię kilka gier albo coś, może spiracę jakiś kartridż czyjś, bo ostatnio modne jest upominanie się o prawa autorskie, a piracenie jest w końcu naszą Atarową tradycją z lat świetności, to w ramach hobby może pójdę w tym kierunku:-)

1,570

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Spoko, umieszczaj. Wrzucę zaraz jeszcze na atariage.

Jeszcze uwaga: starałem się zrobić wszystko precyzyjnie i kartka papieru pasuje elegancko. Niemniej jednak trzeba zamówić jakieś płytki dla testu żeby mieć pewność stuprocentową. Postaram się w najbliższych dniach przerysować w ten szablon jakiś kartridż i zamówić partię kilku płytek dla testu. Może się więc tak zdarzyć, że po takim teście będzie trzeba poprawić gdzieś coś minimalnie, ale na pewno nie będzie to nic krytycznego.
I jeszcze coś: wcześniej pisałem o różnych wariantach pcb, ale nieszczególnie ma to sens. Jak ktoś będzie chciał w wyjątkowej sytuacji zrobić wariant bez otworu, albo bez miejsca na zaczep, to po prostu usunie sobie tych kilka kresek i tyle.
Jak widać na zdjęciach, płytka jest tak spozycjonowana, że wypełnia całą obudowę, więc jeśli zajdzie potrzeba zyskania miejsca na pcb, to spokojnie można wyłamać zarówno zaczep środkowy, jak i kołek środkowy. Ale to tylko do specyficznych potrzeb, przy masowych produkcjach lepiej się wpasować w standard.

1,571

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dobra, gotowe. Trochę to trwało, niby kilka kresek, ale jest trochę zabawy.

W załącznikach:
- obrazek printscreen rysunku płytki ze złączem kartridża w Eagle
- obrazki test1,2,3,4 z wydrukowaną i wyciętą z papieru płytką pcb dopasowaną do obudowy i porównanie z oryginalnym pcb zamknięte w obudowach
- plik zip zawierający bibliotekę do Eagle oraz pusty projekt z wykorzystaniem tej biblioteki jak kto woli

Sama płytka jak widać jest dopasowana dokładnie do obudowy.
Wszystkie grube krechy białe oznaczają miejsca grodzi i mają ułatwiać pozycjonowanie elementów na pcb. Te grube krechy są narysowane na warstwie "Document", więc można łatwo sobie włączyć/wyłączyć widok, a warstwa ta nie bierze też udziału w produkcji pcb.
Płytka jest przygotowana domyślnie do góry nogami - w sensie, że na wierzchu jest strona bottom kartridża. Oczywiście jednym kliknięciem można sobie ją odwrócić w Eagle, ale zrobiłem w taki sposób, ponieważ w obudowie Sikora jest znacznie więcej miejsca na wysokość pod spodem niż na wierzchu, a więc podczas projektowania po tej właśnie stronie będą w większości umieszczane elementy. W Eagle natomiast o wiele wygodniej się rysuje jeśli mamy elementy na wierzchu, stąd ten patent. Na oryginalnych płytkach z tego co widziałem Atari też robiło elementy pod spodem kartridża, więc widać Atari tak chciało:-)

Licencja: ponieważ ostatnio modne stało się wywlekanie tematów o prawach autorskich, to postanawiam tutaj napisać licencję do projektu. Nie lubię być ustawianym w szeregu, więc nie chcę żadnej standardowej licencji. Niniejszym udzielam licencji następującej: można używać plików Eagle załączonych w tym poście w dowolny sposób, można używać komercyjnie, niekomercyjnie, można przerabiać dowolnie, można nawet podpisać się pod projektem swoim nazwiskiem, nie trzeba mnie o tym informować, nie trzeba podawać mnie jako autora. Krótko mówiąc daję to wszystkim za darmo i każdy może z tym robić cokolwiek zechce. Na zdrowie:-)

1,572

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To będzie śliski temat. Jeżeli masz takie podejrzenia i faktycznie miało by to mieć jakiś związek, to sugerował bym Ci porównać Twoje spostrzeżenia najpierw na różnych rewizjach płyt głównych (np. 800XL, 65XE bez ECI, 65XE/130XE z ECI). Następnie takie samo porównanie wykonaj sobie na gołej Atarce i na takiej, która ma np. rozszerzoną pamięć RAM. Ogólnie chodzi o to, że w zależności od rewizji płyty, od tego co i ile różności wisi w postaci rozszerzeń na magistralach, bardzo mocno zmienia się jakość sygnałów (kształty zboczy, zakłócenia, timingi). Aha, jeszcze wpływ na to mają konkretne egzemplarze wielkiej czwórki (Sally, Antic, GTIA, Freddie), no i zasilacz: jakość napięcia zasilania też jest nie bez znaczenia.

1,573

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na stronie jera czytałeś? Tam coś było o stacjach - dość dużo jak mnie pamięć nie myli.

1,574

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@atarixegs, ad.3 - propozycja lotharka, to nie jest zamiennik Freddiego, tylko dzielnik zegara przez 4, który można zastosować jedynie w takim przypadku, gdy rezygnujemy całkowicie zarówno z podstawowej pamięci DRAM, jak również z jakiegokolwiek rozszerzenia pamięci opartego na pamięciach DRAM i wszystkie pamięci zastępujemy SRAM.
Układ lotharka pozwala na całkowite wyeliminowanie Freddiego, ale tylko w przypadku gdy podstawową pamięć DRAM zastąpimy pamięcią SRAM - wtedy Freddie po prostu nie jest potrzebny. Ale trzeba też pamiętać że w ten sposób eliminujemy sobie możliwość rozbudowy pamięci jakimkolwiek rozszerzeniem dostępnym w sieci czy też na rynku, poza U1MB i rozszerzeniem 512k Hiassa - z tego co wiadomo, na obecny moment tylko te dwa rozszerzenia RAM zbudowane są w oparciu o pamięć SRAM.

1,575

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hehe:-) Silnik forum ocenzurował literkę "ś":-)

U Chińczyków są XC9536XL do dostania po około 3-5zł.