1,551

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Miałem nic nie pisać o tej sprawie,  bo nie będę obiektywny (ale należę do tej grupy która nie darzy sympatią tych ludzi), ale  cóż skoro zaczynamy dyskutować na ten temat to się wypowiem...

Wieczór, zapewniam Cię iż rypali jak mogli... niewiele myśląc nad oryginalnymi algorytmami... nie mam naprawdę teraz czasu ani chęci na pokazywanie palcem miejsc w pamięci... ale nawet organizację ekranu emulowali sobie na fontach tam gdzie im atarowskiego zestawu znaków starczyło, kradli wszystko łącznie z czcionkami i pełnymi algorytmami, tworzyli otoczkę która pozwalała uruchomić kod C64 na Atari. Dużo nie trzeba było w niektórych wypadkach, naprawdę.

Co do muzyki to brali  playery z  C64 jest pewne, często lokowane od $1000 (jak w większość muzaków SID-owych). Potem z biegiem czasu, np. w Joyride już udało im się odkryć Benjy Sound Monitor. Player modyfikowali tak że zamiast do rej. SID-a wpisywał sobie do jakichś lokacji w pamięci, potem mieli drugą prockę która dokonywała przeliczeń częstotliwości i emulowała obwiednie. Czasami to wychodziło lepiej, czasami gorzej. Na początku robili to bardzo nieudolnie bo ich procedury dzielnie wykonywały kilkanaście "dzieleń" na ramkę aby przeliczyć częstotliwości wpisywane do rej. na Atarowskie odpowiedniki, potem odkryli fakt że wiele player-ów ma tablicę częstotliwości dla nut i wystarczy je "dostosować" a nie będzie trzeba wykonywać morderczych dzieleń :D

Nie mnie ich oceniać, wybrali taką drogę jaką wybrali. Byłoby inaczej gdyby dali creditsy do autorów oryginałów, a tymczasem poczytaj teksty scroll-ach, szczycili się tym jakby to były ich osiągnięcia, w 100% ich kod. Obraz jaki się z tego wyłaniał w tamtych czasach był żałosny, i powodował że szybko stali się pośmiewiskiem dla dużej grupy osób. Często na giełdzie robiliśmy sobie sobotnio-niedzielne sesje z "commodore-owcami :)" którzy pokazywali nam pierwowzory i efekty z każdej części "twórczości" hard-ów.

Jak będę miał za dużo wolnego czasu i przegrzebię dyskietki z C64 i znajdę tytuły dem z których rypali.

Cześć,

Sprawa jest następująca... szanowny kolega uicr0biee już spory kawałek czasu temu przekazał do przejrzenia i analizy sporą garść magnetofonów, cartridge oraz kaset dla różnych systemów Turbo. Zgodził się również na publikację materiałów które dzięki jego kolekcji uda się pozyskać. Zatem w tym wątku będę publikował materiały które uda się zgrać, odzyskać oraz odtworzyć z istniejących konstrukcji (w tym wypadku cartów, magnetofonów oraz kaset).

Nie bardzo wiedziałem w jakiej kategorii umieścić ten wątek, jednak zdecydowałem się na dział sprzęt, bo nawet obrazy kaset które zgrałem są powiązane ze sprzętem (systemy turbo), zatem wątek wylądował w dziale sprzęt. Szczególnie iż w późniejszym czasie pojawią się tutaj obrazy zgranych cartów oraz o ile znajdę czas to również hardware znaleziony w magnetofonach od kolegi uicr0bee.

Na pierwszy ogień poszły kasety oraz ich okładki, nie wszystko udało mi się zidentyfikować, część taśm była w opłakanym stanie jednak starałem się robić co w mojej mocy aby to wszystko zgrać, podzieliłem to według jakiegoś własnego uznania, co nie oznacza że zrobiłem to prawidłowo, albo że nie popełniłem błędów.

Tak czy inaczej, na pierwszy ogień idą materiały zgrane z kaset, dla zainteresowanych są tutaj:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/

(pliki WAV zawierają materiał audio, pliki TIFF zawierają skany okładek o ile istniały w oryginale, pliki *.pk możecie zignorować, to pliki pomocnicze dla softu którego używałem do obróbki plików audio).

Wielkie podziękowania należą się koledze uicr0bee za to że udostępnił swoje zbiory. Równie wielkie podziękowania nalezą się również Azbestowi za to że utrzymuje pigwę i udostępnia miejsce gdzie to wszystko mogłem wrzucić.

W miarę postępów prac wątek będzie uaktualniany o nowe informacje.

1,553

(7 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Ojej... alem żem dostał PM-ek :) Odpisałem na wszystko. Moja poczta forumowa ląduje na g-mail, od czasów ostatnich zmian (kiedy to gmail wprowadził kategorię) wszystkie powiadomienia o PM-kach lądują u mnie w zakładce "powiadomienia", o których to gmail nie powiadamia jako nowej poczcie, chyba że klikną ową zakładkę. dziś tam ujrzałem multum informacji o nadchodzących PM-kach, dopiero dziś się skapowałem że parę osób do mnie pisało. Można do mnie wysłać normalny e-mail z forum, wtedy wpada do głównej skrzynki i nie ma problemu z odpowiedzią, także piszcie proszę w przyszłości na e-mail.

pozdrawiam
Seban

1,554

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

dzięki WILEKIE XXL!

1,555

(9 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

nie było tematu kosztów. jak ta wersja w pełni spełni oczekiwania jakościowe, to podliczę finalne koszty produktu ;]

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 38#p188038

1,556

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Przeczytałem dopiero PW, nie bardzo wiem jak zdalnie pomóc. Czytałeś może ten opis JER-a:

http://www.dereatari.republika.pl/serw.htm#Magnetofon

i podstawowe pytanie... czy magnetofon działa w systemie standard?

Wspominałeś również że działa po wciśnięciu PLAY, ale rozumiem że chodzi o moment gdy próbujesz wczytywać program, bo normalnie wciśnięcie PLAY w magnetofonie XC12 nie powinno spowodować żadnej reakcji (normalnie, to znaczy np. gdy jesteś w BASIC i widzisz napis READY).

No i jeszcze pytanie którą wersję Turbo 2000 masz zamontowaną wewnątrz magnetofonu? Masz dodatkowy kabel podłączany do drugiego portu Joysticka? Czy jakiś dodatkowy kabel owinięty wokół kabla od magnetofonu? A może jakiś przełącznik Turbo/Normal?

1,557

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

sekcje zasilania działają OK. Atari po podłączeniu carta o dziwo wstało za pierwszym razem :] już myślałem że mam z górki, ale pojawił się problem z gen. hi-freq, który wcześniej działał i był sprawdzony. Zamiast upragnionych 17.734MHz lub 14.318MHz widzę nic ;) albo 43KHz :) albo ktoś pakując kondensatory w sklepie pomylił wartości, albo zamiast bramek mam "chiński stempel" :D ze względu na brak komponentów pod ręką, dalszy ciąg prac jutro ;/

ps) ta wersja Slight-SID będzie miała dwa taktowania PAL i NTSC.

EDIT:

clock-gen ruszył, ciąg dalszy prac nastąpi niebawem.

1,558

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

z dnia na dzień coraz bliżej...

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31-proto.jpg

prototyp tej wersji hardware zmontowany, teraz czeka mnie uruchomienie poszczególnych bloków systemu :) pytanie na dzisiejszy wieczór brzmi... wielki błysk i czarny pysk, czy może jednak sekcja zasilania ruszy poprawnie :)

1,559

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pik33 napisał/a:

Sprawa 1:

Seban napisał/a:

mastering który wykonują obecnie przygotowując utwory do wydania na winylu jest zrealizowany w większości wypadków o wiele lepiej w przypadku materiału przygotowywanego na płytę winylową,

Problemem z CD jest często właśnie mastering, a raczej "fachowcy" którzy go robią.  No i 44100, czyli za mało.

przepraszam to było oczywiście moje przejęzyczenie... miało być tak:

"mastering który wykonują obecnie przygotowując utwory do wydania na winylu jest zrealizowany w większości wypadków o wiele lepiej w przypadku materiału przygotowywanego na płytę CD"

A co do fachowców od masteringu, to się zgadzam z tym w 100%. A do kompletu wnerwia mnie maksymalnie durna kompresja dynamiki, i cholerny Loudness War. Przepraszam że to napiszę w ten sposób, ale przez tych patafianów którzy robią coś takiego z materiałem w studio... w "mainstream" nie ma obecnie praktycznie nic co dało by się słuchać :P

1,560

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

to na pewno nie jitter i nie zegary. Emulacja POKEY-a we wszystkich engine nie uwzględnia toru analogowego, jego pasma przenoszenia, zniekształceń. W dodatku nie wiem czy któryś emulator uwzględnia realne charakterystyki POKEY-owych DAC-ów, czy tylko dokonują prostego sumowania, co prawda w Altirra jest co prawda opcja non-linear mixing, ale nie sprawdzałem jak bardzo odwzorowuje oryginał :]

Tyle że z POKEY-em nie mam problemu, w większości przypadków jestem w stanie przełknąć brzmienie emulowanego POKEY-a. Ale faktem jest że są muzyczki których słuchać się nie da.

1,561

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a ja będę się upierał że się nie da, no ewentualnie mogę napisać że się "prawie da" :) sygnał analogowy jest ciągły... (tak, tak, wiem... ale przynajmniej dokonajmy takiego uproszczenia nie wchodząc tutaj w fizykę kwantową :P ) układ cyfrowy jak doskonały by nie był zawsze dokona kwantyzacji na którymś poziomie (czas, napięcie, etc). Zgadzam się natomiast że da się zrobić prawie doskonałą emulację odwzorowującą większość "niedoskonałości" oryginalnego układu, i wtedy różnicy nie usłyszy 99% populacji (w tym również ja). Jednak do tej pory w przypadku SID-a nikomu się to nie udało, dlatego tak się upieram przy "real hardware" :)

1,562

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ja wiem o czym mówicie, i wiem do czego dążycie. Może źle się wyraziłem, ale spróbuję to napisać to jeszcze raz... cyfrowe odwzorowanie analogowego układu, tylko na papierze wygląda dobrze. Wydaje się że da się zastąpić jeden układ drugim, ja będę się upierał że nie ma na to najmniejszych szans. Nie chodzi o doskonałość układów cyfrowych, ale chodzi właśnie o te niedoskonałości układów analogowych. Zawartość harmonicznych, zawarty w sygnale wyjściowym analogowy szum, nieliniowość i niedoskonałość wzmacniaczy operacyjnych, czy bloków analogowych zawartych w układzie, w przypadku filtru zniekształcenia harmoniczne czy też przesunięcia fazowe sygnału zależne od dużej liczby warunków... ciężko to wszystko odwzorować w cyfrowej przestrzeni... może być idealnie matematycznie, jednak brzmieniowo będzie to dalekie od oryginału.

Chodzi mi oryginalne i niepowtarzalne brzmienie danego instrumentu (w tym wypadku układu SID8580R5). To tak jakby porównywać cyfrowy syntezator Yamahy z całą emulacją fizyki dźwięku, a wszystko tylko po to aby uzyskać ideale brzmienie np. skrzypiec, możliwe wiernie naśladujące oryginalny instrument... no i niby są bardzo blisko osiągnięcia tego celu, to jednak nadal nie jest ten dźwięk który daje oryginał (dla uproszczenia pomijam zupełnie sposób odwzorowania ekspresji oraz sposób w którym muzyk gra na instrumencie)

EDIT:

Albo jeszcze prościej... odwieczna wojna pomiędzy zwolennikami brzmienia cyfrowego a analogowego (taśma magnetyczna czy płyta winylowa). Zaznaczam że nie jestem żadnym "audiofilem", i sceptycznie podchodziłem długi czas to tej sprawy, wyśmiewając technologię analogową przy każdej możliwej okazji, jednak pewnego dnia postanowiłem przeprowadzić na sobie eksperyment. Porównałem sobie brzmienie kilku płyt CD, SACD. Posłuchałem kilkudziesięciu utworów w jakości 24bit/192KHz na studyjnym sprzęcie, po czym zacząłem porównywać to z wersjami zapisanymi na płytach winylowych CD (to było oczywiście przejęzyczenie).

Muszę wam powiedzieć że mocno się zdziwiłem, mastering który wykonują obecnie przygotowując utwory do wydania na winylu jest zrealizowany w większości wypadków o wiele lepiej w przypadku materiału przygotowywanego na płytę winylową, będę nawet twierdził że niedoskonałości technologi analogowej oraz wszelakie wady zapisu na płycie winylowej nikną przy tym jak potrafi to brzmieć i to wcale nie na jakiejś kosmicznej jakości sprzęcie, tylko zwykłym japońskim gramofonie z lat '80. Jeden z ostatnich eksperymentów w którym porównywałem brzmienie CD vs płyta winylowa była ostatnie wydana płyta Marka Bilińskiego "Marek Biliński – Best of the Best (2014) - CD/VINYL". Kupiłem obie płyty (CD/Vinyl), przesłuchałem obie nie jeden raz, jednak wracam cały czas do wersji na czarnym krążku ;]


Chciałbym abyście wiedzieli że nie neguje takiego rozwiązania jak SID-Cog czy innych emulatorów, chciałem jedynie aby było dostępne oryginalne brzmienie SID-a również dla posiadaczy Atari, i oczywiście przyznaję się że zawsze zazdrościłem tego układu dźwiękowego kolegom posiadającym Commodore :) Robert Yannes wiedział co robi od samego początku :]

1,563

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ja słuchałem wersji 1.3 na real hardware ;) Nie neguję pracy i dokonań Ahle2, bo odwalił kawał porządnej roboty :) jednak SID-owski VSF który emuluje za pomocą prostego FIR-a nie będzie nigdy brzmiał tak jak analogowy filtr, przenigdy. Właśnie ten filtr jest potęgą która tworzy pełne brzmienie SID-a, mimo iż uproszczony do maksimum i dostosowany do ograniczeń technologii która była dostępna w tamtych czasach,  to właśnie to że został wykonany jako kawałek analogowej części w krzemie powoduje że ma niesamowicie ciekawe i bogate brzmienie, dla zainteresowanych dwa obrazki:

http://mail.lipsia.de/~enigma/mos6581r4/filter_q30.jpg

http://oms.wmhost.com/misc/sid_filter.gif

1,564

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, dodam taką opcję :)

1,565

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć!

pik33 napisał/a:

Jako że nowych sidów nikt już nie robi...

Dla chętnych będzie dostępna wersja w jednym SID8580R5 na pokładzie.

pik33 napisał/a:

SIDCog - emulator Sida na mikrokontroler Propeller. Od czasu tego dema autor jeszcze poprawił tego sida. Jeden Propeller "załatwi" sześć SIDów...

Znam, widziałem, słuchałem i testowałem. Nie wiem o jakiej nowej wersji mówisz (ja przyglądałem się wersji 1.3), ale ta wersja miała zaimplementowany filtr tylko i wyłącznie 6dB/oct, w przypadku prawdziwego SID-a jest to 12dB/oct i w dodatku pełny analog. SIDCog jest implementacją w pełni cyfrową w dodatku ze względu na ograniczenia narzucone przez wydajność Propeller-a wyjściowe sample rate tej implementacji było w/g mnie trochę za niskie. Słuchałem tego i różnice w brzmieniu były dla mnie bardziej niż zauważalne.

"odsłuchałem" wiele emulatorów SID-a i zarówno programowych jak i tych bardziej sprzętowych, jednak uważam że każde z tych rozwiązań nie brzmi tak jak oryginalny układ i dlatego uparłem się aby mieć oryginalnego SID-a na pokładzie, właśnie ze względu na jego unikalne brzmienie i analogowo zrealizowany filtr VSF.

1,566

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

już za chwileczkę, już za momencik...

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31.jpg

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31-PCB.jpg

1,567

(9 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hi,

The Slight-SID at this moment is not open-hardware project. The final version will be available in a few weeks.

This is final version of the project:

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31.jpg

The proto PCB of a new hardware version arrived to me today, and looks like this:

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31-PCB.jpg

So I need now some time for for assembly and final testing.

with greetings
Seban/Slight

1,568

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

505 znowu nadaje... (źródło: https://www.facebook.com/505music/posts/696911017046643 )

505 napisał/a:

And here is my Atari Falcon music contribution to the music compo at Sommarhack 2014 in Sweden (2nd place). The track was created in New Beat's ACE tracker, the older version 0.997 however. Actually, work on a first draft of the song started about 10 years ago in a rather grumpy mood.

During the recent years with my interests changing, I edited the track from time to time, particularly added the rough parts and FM sounds. Probably these long term edits are one reason for the unusual blend of style. Thanks for the video of the tracker replay have go to Evil/DHS, the man making all those Sommerhacks possible! See you!

i link do YT z postu: http://youtu.be/2iLViGo7lrI

1,569

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Yerzmyey: zapewne masz rację, wpadam już chyba powoli w paranoję :) ale po tym co dzieje czasami na tym forum czy AoL, człowiek traci poczucie rzeczywistości i wszędzie widzi podstęp, spisek, sztuczną mgłę, hel, bomby oraz inne omamy :D

1,570

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

dobra już milknę, wyczuwając sporą dawkę ironii, chyba zupełnie niepotrzebnie się wpi* w ten temat :P
spodobał mi się po prostu kawałek zaprezentowany na filmie :)

1,571

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Hej!

właśnie zobaczyłem że dyskutujecie o Ace Tracker v2, a wcześniej zobaczyłem wypowiedź '505' dotyczącą tego narzędzia ( https://www.facebook.com/505music/posts/696348687102876 ), bezpośredni cytat poniżej:

505 napisał/a:

Some exciting news for those of you interested in producing music with Atari Falcon computers: New Beat from Sweden just released a new version (V2) of their incredible ACE tracker for Atari Falcon. The softsynth engine and also the tracker interface have been massively improved but remains backward compatible nonetheless. In my opinion this software gem is truly the best the Atari Falcon has to offer, I cannot imagine more exciting news for this platform. Thanks so much New Beat!

Here is also an introduction video for ACE 2: http://www.youtube.com/watch?v=ZiW2wmFe2qo

1,572

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@antek:

Obawiam się że chyba doszło do nieporozumienia, w Atari kwarc 4.43MHz nie służy do niczego innego niż generowanie "podnośnej koloru" dla PAL. Żaden z układów nie korzysta z tej częstotliwości do taktowania czegokolwiek. W przypadku Atari nie ma żadnego powielania częstotliwości. Wszystkie częstotliwości na płycie Atari wynikają z podziału systemowego generatora, dla przypomnienia pomocny art z atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/NTSC_vs_PAL


jeżeli chodzi o 4.43MHz, dokładnie wyjaśnia to ten fragment:

Atariki napisał/a:

Brak kompatybilności rozdzielczości poziomych w obu systemach spowodował, że inżynierowie Atari zdecydowali się zastosować dwa oddzielne kwarce, jeden dla ANTIC-a, CPU i GTIA, a drugi do generowania podnośnej PAL. Ponieważ jednak częstotliwość podnośnej NTSC ma się nijak do podnośnej PAL, przy niezależnej pracy obu kwarców występowałby na ekranie nieprzyjemny efekt przesuwającej się siatki. Aby zsynchronizować pracę obu kwarców, konieczna była mała korekta częstotliwości kwarcu systemowego na 3,546894 MHz. W ten sposób na 5 impulsów kwarcu 4,433618 MHz przypadają 4 impulsy kwarcu 3,546894 MHz. Ten ostatni, podobnie jak poprzednio podzielony przez dwa, taktuje procesor, w tym przypadku z częstotliwością 1,773447 MHz.

1,573

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

w przypadku pecetów nikt nie stara się zachować stabilnej częstotliwości... nie ma takiej potrzeby... jak pisałem już wcześniej robi się tak aby zegar peceta pływał nieco (rozproszenie widma, eng. "spread spectrum"), robi się to z premedytacją aby rozproszyć promieniowanie elektromagnetyczne generowane przez peceta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spread_spe … generation

1,574

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dopiero dotarłem... ale jestem wypruty więc tak bardzo na szybko:

1) o PLL polecam np. ten dokument: http://www.analog.com/static/imported-f … MT-086.pdf

2) ogólne pojęcie czym czym jest "jitter" w przypadku sygnałów zegarowych: http://www.altera.com/support/devices/p … itter.html

3) basics of clock jitter: http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/AND8459-D.PDF

1,575

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czesc,

Dobrze Ci sie wydaje ze przy mnożeniu bardzo ważne są parametry zastosowanego kwarcu. Nie można wziąć sobie pierwszego lepszego kwarcu i przemnożyć aby osiągnąć dana częstotliwość. O ile w przypadku pc nie ma to większego znaczenia, ba nawet wykorzystuje się bujanie częstotliwością bazowa aby obniżyć emisje i zakłócenia elektromagnetyczne to wyobraź sobie układ radiowy np. WiFi, który z 24MHz syntezuje częstotliwość 2.4GHz. W tym wypadku stosuje się bardzo precyzyjne kwarce, w dodatku takie które maja bardzo wysoki stopień stabilności czasowej. To jest temat rzeka tak naprawdę, jak dotrę do komputera i znajdę chwile czasu to postaram się bardziej rozbudować swoja wypowiedź.

Przy wykorzystaniu PLL dodatkowo pojawia się tzw. "jitter", na który wpływa sama konstrukcja pętli synchronizacji fazowej (PLL - phase locked loop) oraz stabilność i jakość sygnału wejściowego.