1,526

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

zawsze mnie to męczyło, kiedyś doszedłem do wniosku że zabrakło im cykli w DMA aby pobrać dane dla wszystkich duszków, w sytuacji gdy mamy jak najgorszy z możliwych wypadków (np. szeroki ekran, włączony HSCROLL, tryb znakowy ANTIC $02 i pierwszą linię gdzie ANTIC pobiera wszystko co może i do tego cykle DRAM refresh) do tego DMA dla duchów, pocisków i chyba nie ma już wolnych cykli aby można było pobrać dane dla więcej niż 5 obiektów (4 graczy i pociski)

1,527

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

wieczor napisał/a:

Z tym prymitywizmem to bym nie przesadzał...

tyle że nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy, nie chodziło mi o prymitywizm brzmieniowy ale "konstrukcję sprzętową uproszczoną do bólu". I to można bardzo łatwo sprawdzić :) tzn. trzeba zobaczyć ile zasobów zajmuje implementacja POKEY-a a ile SID-a, np. w FPGA nawet bez bloku filtrów :)

Te wszystkie klocki z których złożony jest POKEY to naprawdę podstawowe "cyfrowe klocki" tamtych czasów. Nie neguję tych rozwiązań... wprost przeciwnie.... uważam je za genialne w swojej prostocie. Trzeba było mieć łepetynę na karku aby w tamtych czasach tworzyć takie układy :) Zresztą drogę już mieli przetartą przez dźwięk który był w TIA :)

wieczor napisał/a:

A co do tego że to A500 jest rozwinięciem XL/XE a nie ST to ja wiem, ale jest to w pewnych kręgach mocno niepopularna opinia ;)

No cóż, tak samo niewygodą prawdą jest to że Atari ST to tak naprawdę następca C64... prawda może i bolesna ale prawdziwa :D Historia zakpiła użytkowników, a raczej fanatyków, którzy mogli by dać się pokroić i posiekać broniąc tezy że ich maszyna jest tą jedyną najlepszą i najwspanialszą :D A konkurencja to zło :)

1,528

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

To właśnie POKEY jest wręcz prymitywny... jest tylko i wyłącznie cyftowy... w SID-ie dużo jest robione analogowo, bo każdy myśli że to tylko filtr, ale nawet w ADSR siedzi niby głupi Multiplying DAC, ale wcześniej był już "Waveform DAC", który już daje nam analog w środku, potem to jest traktowane "obwiednią" przez ADSR... potem lezie albo i nie do filtra... dużo tego się sobi po drodze... i dokładne i idealne odwzorowanie matematyczne nie zastąpi w 100% brzmienia tych analogowych bebechów.

Parę postów wyżej wklejałem już linka do wywiadu z twórcą tego układu: http://sid.kubarth.com/articles/intervi … annes.html -> tam jest naprawdę bardzo dokładnie wszystko opisane, chociaż wydaje się że tekstu nie jest dużo, to zawarte są w nim jednak wszelakie niuanse i dokładna zasada działania SID-a :)

A wracając do POKEY-a... ten układ jest naprawdę prosty :) jest w pełni cyfrowy i pomijając część odpowiedzialną za resztę funkcji to cały blok generujący dźwięk składa się z 4-rech 8-bitowych liczników, paru prostych rejestrów LFSR, paru przerzutników typu "D", do kompletu parę dzielników częstotliwości oraz czterech 4-bit DAC na wyjściu.

Zauważ że w POKEY-u wszystkie dźwięki są generowane z ciągu zer i jedynek, dopiero na koniec gdy to zero-jedynkowe wyjście jest podane na prymitywny 4-bitowy DAC udaje się regulować głośność danego kanału :)

Wszystkie dziwne dźwięku wydawane przez POKEY możesz uznać za błędy konstrukcyjne tudzież zbyt dalece idące uproszczenia mające na celu zmniejszenie powierzchni krzemu zajmowanej przez układ :)

[OFFTOPIC MODE ON]

Jeżeli chcesz obejrzeć następną generację małego Atari zajrzeć do układów Amigi 500. Główne układy z A500 to rozwinięcie koncepcji zaczętej w małym Atari. Popatrz na:

- organizację sprite-ów
- ANTIC & Display LIST + GTIA vs Agnus (Copper part) + Denise
- 4 kanały POKEY i jego DAC-e vs PAULA i jej DMA do odtwarzania sampli

Nie wiem czy pamiętasz ale Psychol/ MadTeam prawie zrobił takiego coppera dla GTIA:

http://madteam.atari8.info/index.php?prod=gtia2

[OFFTOPIC MODE OFF]

1,529

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

analogowy mikser wypadł, przy tanich komponentach za bardzo szumiał, przy drogich nikt by tego nie kupił :)

Jak wiadomo filtr w SID jest jeden, ma 4 wejścia:

- OSC1
- OSC2
- OSC3
- EXT

Filtr jest typ VSF czyli na jego wyjściach masz sygnały: low pass, high pass, band pass.

Popatrz na schemat blokowy SID-a:

http://seban.slight.pl/SlightSID/sid_internals.png

i do tego popatrz na rejestry SID-a:

http://seban.slight.pl/SlightSID/sid_register_set.png

interesują Cię rejestry $D417 oraz $D418 (w przypadku Slight-SID oczywiście $D517 oraz $D518)

bity 0,1,2,3 sterują tym czy sygnał wejściowy (OSC1,OSC2,OSC3,EXT) ma iść przez filtr czy bezpośrednio na wyjście SID-a.

natomiast bity 6,5,4 określają który sygnał z filtra ma być wypuszczony na wyjście, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyś na wyjściu słyszał jednocześnie sygnał filtrowany przez LP jak i HP wtedy robisz sobie filtr typu "band stop/band reject"

Czy teraz trochę sprawa filtrów stała się trochę jaśniejsza? ;)

1,530

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lemiel napisał/a:

A czy dwie wersje (6581 i 8580) SIDów mogą wylądować na tym karcie?
To czy ew. można zamieniać, który ma być podstawowym, żeby porównać jak grają - to o czym piszecie?

Hej! po drodze była i taka wersja, ale zrezygnowałem z tego. Mieszanie 6581 i 8580 zupełnie nie miało sensu. Do tego dochodził cały analogowy mikser ktory pozwalał dowolnie sterować położeniem każdego z SID-ów pomiędzy kanałami L i R. Zasilanie było zrealizowane na jednej przetwornicy step-up potem były generowane dwa niższe napięcia 9V dla 8580 oraz 12V dla 6581.

Ale zasilanie to był najmniejszy problem, w zależności od rodzaju SID-a zmieniają się kondensatory w filtrach, oraz zmienia się układ wyjściowy. Już pisałem to wcześniej, nie przewiduję seryjnej produkcji wersji z 6581, ale na życzenie mogę dostosować taki cart aby można było włożyć w niego 6581 (ale tylko i wyłącznie 6581).

Dlaczego nie zrobiłem rozwiązania uniwersalnego? Bo im więcej dokładałem dookoła, tym bardziej słyszałem i widziałem jak spada jakość dźwięku. Mogłem to zrobić w tylu high-end "audiofil" edition, tylko kto za to by zapłacił :D Także zostało rozwiązanie dedykowane dla 8580 :)

1,531

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pomijając wszystko tu nie trzeba analizy i matematyki... to naprawdę bardzo wyraźnie słychać. 0.8% przy zegarze prawie 1MHz, zapewne błąd się powiela w akumulatorze fazy i różnica staje się wyraźnie słyszalna.

Jak to jest generowanie w przypadku SID? Proszę bardzo:

http://sid.kubarth.com/articles/intervi … annes.html

słowa kluczowe: "phase accumulator"

1,532

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

kurcze... ja naprawdę słyszę różnicę w częstotliwości dźwięku i to wyraźnie ;/ i po raz kolejny wklejam obrazek aby zobrazować to co słyszę, tym razem analiza z pliku FLAC.

To jest analiza widma tego samego fragmentu nagrania z obu układów. Na niebiesko widać widmo które daje Evie, na czerwono to co generuje SID8580. Jak nie słyszycie to dość wyraźnie widać że SID gra wyżej. W przypadku SID-a wszystko jest przesunięte nieco wyżej na osi częstotliwości.

I już nie chodzi mi o to że Evie gra niżej, tylko o fakt że pasiu mówi że taktuje SID-Core w Evie na 992KHz, więc powinno grać wyżej niż SID, tymczasem słuch i analiza pokazują że gra niżej :/ i to mnie zastanawia.

http://seban.slight.pl/SlightSID/freq%20comp%20-%20evie%20vs%20sid%20v2.png

1,533

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@wieczór: ja mam to samo, wolę brzmienie 8580... i to nawet w kawałkach które były pisane dla 6581. Przesłuchałem ich wiele w obu wersjach i zdecydowana większość wypadała na korzyść 8580. Pisałem o 6581 bowiem autor muzyki pisał ją używając 6581 więc uznałem że takie brzmienie oryginalnie słyszał i no i Evie oczywiście grało używając charakterystyki filtra z 6581.

1,534

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@wieczór: linki fixed :)

@pasiu: doskonale rozumiem co masz na myśli. Co do wysokości dźwięku to chyba jestem w takim razie głuchy ale słuchałem plików WMA które podrzucił Draco oraz tych które zgrałem ja i wyszło mi że te WMA grają niżej. Ja taktuje SID-a w przypadku PAL ~985KHz. Więc skoro taktujesz SID-a w Evie 992kHz powinno faktycznie grać wyżej.

prosiłbym bym w takim razie  jakiegoś muzyka o porównanie tego na jego słuch :) chodzi o kawałki Avantgarde oraz Flimbo's Quest.

porównałem również nie "na ucho", ale czysto matematycznie... no i Evie jednak gra niżej...

kolor niebieski Evie, Kolor czerwony SID8580R5, próbka z kawałka Flimbo's Quest.

http://seban.slight.pl/SlightSID/freq%20comp%20-%20evie%20vs%20sid.png

1,535

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Dla porównania wrzucam kawałki zgrane z Slight-SID-a. Co prawda w przypadku Flimbo's Quest powinien to być SID6581 a ja zgrałem używając SID8580R5, ma baza do porównania jest, przy okazji zauważyłem (a raczej usłyszałem) że między innymi Evie gra nieco niżej (słychać różnicę w obu kawałkach)

Flimbo's Quest by R.Ouwehand & J.Bjerregaard (16bit, 48KHz, FLAC, mono, SID8580R5)

For Avantgarde by Red Devil (16bit, 48KHz, FLAC, mono, SID8580R5)

ps1) proszę nie traktować mojego porównywania jako jakichkolwiek zarzutów dla Evie, nie atakuję tego projektu i nie mam zamiaru umniejszać zasług jego autorowi. Każdy kawałek hardware do Atari uważam że coś wyjątkowego i wartego uznania. Moje porównanie ma jedynie na celu (o ile Pasiu będzie zainteresowany) poprawą implementacji SID-a w Evie, tak aby brzmiał jeszcze bliżej oryginału.

ps2) te dwa kawałki zgrałem z playera by Mono :]

1,536

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

to jest EXT_IN SID-ów, możesz podpiąć np. POKEY-a (a nawet dwa) i "domiksować" do muzy SID-owej, tudzież przepuścić POKEY-a przez filtry SID-owe. To co obiecywałem wcześniej zostało więc zrealizowane, tylko teraz potrzeba trackera 2xPOKEY + 2xSID :)

1,537

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

co do brzmienia SID-a... http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 14#p189114

i za przeproszeniem, dyskusja co lepsze SID czy POKEY nie ma żadnego sensu... te układy są po prostu inne. Były do czego innego projektowane. A to że muzycy piszący kawałki na POKEY potrafią robić cuda brzmieniowo-czarodziejsko-muzyczne to chwała im za to :) podziwiam ich i uważam że są mistrzami! szacun dla nich! są WIELCY!

XXL promuje również 1-bit GTIA music która nie wszystkim musi się podobać jednak uważam że też ciekawie potrafi brzmieć.

Panowie tu nie chodzi o wojenkę SID vs POKEY tylko o poszerzenie swoich horyzontów myślowych. Dla mnie jest przede wszystkim fenomenalna zabawa... i to że na Atari mogę posłuchać tego co mogłem kiedyś tylko na C64... i do tego na Atari mam wygodniej :P zawsze pod ręką i dzięki player-om XXL-a czy Mono teraz jest to fenomenalnie proste i wygodne :]

a co do SID playerów to są i takie które wykonują się dwie linie rastra :]

no i zgadzam się w 100% z mono, który napisał:

mono napisał/a:

Trochę im zazdroszczę łatwości generowania bogatego brzmieniowo dźwięku :)

1,538

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dziękuję za kolejny update.

I przy okazji kolejny fajny kawałek demonstrujący możliwości brzmienia SID-ów grających stereo, tym razem zapraszam do posłuchania:

Melanoma Mood by Randall (format FLAC, 16bit, 96KHz)

To jest jeden z tych kawałków który zupełnie inaczej brzmi po zgraniu go nawet w 96KHz, zabawa muzyka filtrami w tym kawałku jest tak ciekawa że mimo iż SID teoretycznie nie może wygenerować tak wysokich częstotliwości to tym razem muzyk w porywie geniuszu (lub przez przypadek :P) zmusił filtry SID-a do wygenerowania tak wysokich harmonicznych że nawet przy 96KHz próbkowania muza brzmi wyraźnie inaczej niż oryginał lecący z SID-a...

Długo siedziałem i słuchałem, wnikałem co jest nie tak z tym kawałkiem, że po zgraniu w 48KHz kawałek brzmiał zupełnie inaczej - powiem wręcz że fatalnie, zresztą w 96KHz też nie brzmi doskonale ;) Ciekawy fenomen jak dla mnie, bo zdawałem sobie sprawę że takie efekty będą występować, i w tej wersji Slight-SID starałem się nie ograniczać SID-owi pasma  ani od dołu ani od góry... i uznałem że to co wypluwa z siebie SID będzie przeniesione 1:1 na wyjście, przyznaję że nie spodziewałem się aż takich różnic pomiędzy brzmieniem oryginalnego SID-a a wersją samplowaną nawet z wysoką częstotliwością, dla niedowiarków analiza widmowa fragmentu w którym szaleje filtr:


http://seban.slight.pl/SlightSID/Melanoma%20Mood.png

ps) Ta muzyka nie ma żadnych sampli, tak gra SID z player-em który wywoływany jest klika razy na ramkę.

1,539

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Altirra chyba nie ;/ stereo SID-y są, plik audio z muzy stereo masz wyżej zgrany z real hardware. wyślę Ci linki e-mailem.

1,540

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W wątku o playerze SlightSID player by XXL padło pytanie o tracker: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 58#p189058

wkleję to co napisałem tam również tutaj, przy okazji nowy kawałek do posłuchania zgrany z real hardware:

Co do trackerów to na chwilę obecną na małym Atari mamy do dyspozycji tylko playery. Jeżeli ktoś chciałby napisać coś używając trackera na PC to mogę polecić GoatTracker2, używał go X-Ray pisząc kawałek: Driver (format flac, 16bit, 48KHz).

link do strony trackera: http://cadaver.homeftp.net/tools.htm, obecnie dostępne wersje to:

GoatTracker2 v.2.73 (mono):

http://seban.slight.pl/SlightSID/goat_2.73m.png

GoatTracker2 v.2.74 (stereo):

http://seban.slight.pl/SlightSID/goat_2.74s.png

1,541

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

na razie na małym atari tylko playery. Jeżeli ktoś chciałby napisać coś używając PC to polecam GoatTracker2, używał go X-Ray pisząc kawałek: Driver (format flac, 16bit, 48KHz).

link do strony trackera: http://cadaver.homeftp.net/tools.htm, obecnie dostępne wersje to:

GoatTracker2 v.2.73 (mono):

http://seban.slight.pl/SlightSID/goat_2.73m.png

GoatTracker2 v.2.74 (stereo):

http://seban.slight.pl/SlightSID/goat_2.74s.png

1,542

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

działa już OK :) dzięki! :)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 54#p189054

1,543

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Żeby nie było że nic się nie dzieje... prace idą pełną parą... właściwie to są już na finiszu...

Wygląda to tak:

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v3.1.jpg

A gra tak: Hokuto by Nata (plik w formacie FLAC, stereo 16bit, 48KHz). Utwór wykorzystuje dwa SID-y (tak, jest oryginalnie w Stereo :] )

Wielkie podziękowania należą się Mono oraz XXL-owi za prace nad rewelacyjnymi playerami umożliwiającymi odgywanie plików SID na małym Atari! Dzięki WIELKIE Panowie! :D Bez waszego wsparcia nie miałbym takiej motywacji do pracy nad tym projektem! :) DZIĘKI! DZIĘKI! DZIĘKI! :D

1,544

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej!

Dzięki za kolejną wersję. Jednak Ten powrót do ostatniego katalogu jakoś nie działa chyba. Wchodzę w katalog SIDY, po czym po ESC jestem w katalogu głównym (odpalam z ASPEQT oraz QMEG 4.04, urzędzenie D1:)

1,545

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

niezaprzeczalnie nakłamałem :) faktycznie przejście do BASIC-a np. z DOS, nie czyści ekranu :)

w takim razie może coś w tym stylu:

10 ? CHR$(125):LIST 
15 EKR=PEEK(88)+256*PEEK(89)
20 FOR Y=0 TO 10:FOR X=0 TO 10
21 A=PEEK(EKR+Y*40+X)
22 PTR=EKR+40*(Y+10)+20+X
23 POKE PTR,A
24 NEXT X:NEXT Y

ps1) ale szybkie to nie będzie, ale to tylko przykład. Można się pozbyć mnożeń, etc. :)

ps2) mój błąd polegał na tym że w np. w DOS II+ włączenie BASIC-a (komenda =ON) ponownie otwiera ekran, bo RAMTOP obniża sie do $A000 i OS musi ponownie otworzyć ekran nieco niżej w pamięci, natomiast późniejsze wywołanie CAR z poziomu DOS (gdy BASIC jest już włączony) już nie czyście ekranu, ale w przypadku DOS II+ czy My-DOS przejście z BASIC-a do DOS już czyści ekran (ale to już zachowanie danego DOS-a)

1,546

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@Iron: ale BASIC sam siebie uruchamiając się czyści ekran, więc nie bardzo sobie to wyobrażam :)

1,547

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

ale przecież GRAPHICS 0 otwiera tryb tekstowy, taki jak po starcie BASIC-a, gdy widzisz napis READY. Nie bardzo rozumiem w czym problem ;/

10 GRAPHICS 0:POKE 752,1
20 FOR I=1 TO 50
22 POSITION RND(0)*10,RND(0)*10
23 ? CHR$(20);
24 NEXT I
30 REM --- TEXT LOCATE DEMO ---
40 FOR Y=0 TO 10
41 FOR X=0 TO 10
42 LOCATE X,Y,A
44 COLOR A:PLOT 38-X,23-Y
45 NEXT X
46 NEXT Y
99 GOTO 99

1,548

(15 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

przykład użycia locate w trybie graficznym:

10 GRAPHICS 7+16
20 FOR I=1 TO 50
21 COLOR 1+RND(0)*2
22 PLOT RND(0)*49,RND(0)*50
23 DRAWTO RND(0)*49,RND(0)*50
24 NEXT I
30 REM - LOCATE DEMO -
40 FOR Y=0 TO 49
41 FOR X=0 TO 49
42 LOCATE X,Y,C
43 COLOR C:PLOT 159-X,49-Y
44 NEXT X
45 NEXT Y
99 GOTO 99

aby działało w trybie TXT musisz otworzyć ekran ponownie, np. używając polecenia:

GRAPHICS 0

EDIT:

O, mono był szybszy i wszystko dokładnie wyjaśnił :D

1,549

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

ehhhh.... niby mu przykro a potem kolejne bajki...

Teli Sandor napisał/a:

Anyway, our most popular demo is the Joyride and it contains mostly our own work. (still most of the musics and a few routines converted from the C64)

"few routines converted from C64..." pozostawię to bez komentarza.

Ja rozumiem zrozumienie zasady działania efektu i "portowanie" go na Atari wraz z informacją skąd czerpali inspirację/wiedzę lub kogo naśladowali. Takie działanie (analiza czyjegoś kodu) pozwala się wiele nauczyć i nie jest czymś złym, a mogę powiedzieć że nawet pożytecznym i jestem to wstanie zrozumieć, ale przypisanie sobie cudzej pracy poprzez podpisanie się pod nią to było mimo wszystko dość dziwne zachowanie ;/

1,550

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@wieczór: pisałem o tym wyżej ... to nie zapis nutowy ale player z muzyką przeniesiony 1:1 z C64, a potem procedura konwersji częstotliwości w locie i emulacji obwiedni. Jak pisałem wyżej, kiedyś z nudów jak już skończę pracę nad Slight-SID to pokażę Ci że muzy z demek hard-ów z przeniesionym player-em 1:1 będą grała na Slight-SID-ie bez problemu :P

"emulacja SID" to złe słowo... bo zapewnili minimum funkcjonalności aby tylko POKEY był w stanie cokolwiek z siebie wydobyć na podstawie wartości rejestrów SID-a.

Bardzo dawno temu przyglądałem się temu co wyprawiał hard... nie mogę znaleźć jednego demka, chodzi mi o ten efekt:

http://youtu.be/p69z3zytU6I?t=12m52s

nawet się nie wysilili aby własne trajektorie opracować ;/ a najbardziej mnie "zapieniało" zawsze że pod ukradzionym kodem podpisywali się swoimi nazwiskami i wstawiali (c) Copyright by Hard. Złodziejstwo połączone z bezczelnością.