1,501

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a ja będę się upierał że się nie da, no ewentualnie mogę napisać że się "prawie da" :) sygnał analogowy jest ciągły... (tak, tak, wiem... ale przynajmniej dokonajmy takiego uproszczenia nie wchodząc tutaj w fizykę kwantową :P ) układ cyfrowy jak doskonały by nie był zawsze dokona kwantyzacji na którymś poziomie (czas, napięcie, etc). Zgadzam się natomiast że da się zrobić prawie doskonałą emulację odwzorowującą większość "niedoskonałości" oryginalnego układu, i wtedy różnicy nie usłyszy 99% populacji (w tym również ja). Jednak do tej pory w przypadku SID-a nikomu się to nie udało, dlatego tak się upieram przy "real hardware" :)

1,502

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ja wiem o czym mówicie, i wiem do czego dążycie. Może źle się wyraziłem, ale spróbuję to napisać to jeszcze raz... cyfrowe odwzorowanie analogowego układu, tylko na papierze wygląda dobrze. Wydaje się że da się zastąpić jeden układ drugim, ja będę się upierał że nie ma na to najmniejszych szans. Nie chodzi o doskonałość układów cyfrowych, ale chodzi właśnie o te niedoskonałości układów analogowych. Zawartość harmonicznych, zawarty w sygnale wyjściowym analogowy szum, nieliniowość i niedoskonałość wzmacniaczy operacyjnych, czy bloków analogowych zawartych w układzie, w przypadku filtru zniekształcenia harmoniczne czy też przesunięcia fazowe sygnału zależne od dużej liczby warunków... ciężko to wszystko odwzorować w cyfrowej przestrzeni... może być idealnie matematycznie, jednak brzmieniowo będzie to dalekie od oryginału.

Chodzi mi oryginalne i niepowtarzalne brzmienie danego instrumentu (w tym wypadku układu SID8580R5). To tak jakby porównywać cyfrowy syntezator Yamahy z całą emulacją fizyki dźwięku, a wszystko tylko po to aby uzyskać ideale brzmienie np. skrzypiec, możliwe wiernie naśladujące oryginalny instrument... no i niby są bardzo blisko osiągnięcia tego celu, to jednak nadal nie jest ten dźwięk który daje oryginał (dla uproszczenia pomijam zupełnie sposób odwzorowania ekspresji oraz sposób w którym muzyk gra na instrumencie)

EDIT:

Albo jeszcze prościej... odwieczna wojna pomiędzy zwolennikami brzmienia cyfrowego a analogowego (taśma magnetyczna czy płyta winylowa). Zaznaczam że nie jestem żadnym "audiofilem", i sceptycznie podchodziłem długi czas to tej sprawy, wyśmiewając technologię analogową przy każdej możliwej okazji, jednak pewnego dnia postanowiłem przeprowadzić na sobie eksperyment. Porównałem sobie brzmienie kilku płyt CD, SACD. Posłuchałem kilkudziesięciu utworów w jakości 24bit/192KHz na studyjnym sprzęcie, po czym zacząłem porównywać to z wersjami zapisanymi na płytach winylowych CD (to było oczywiście przejęzyczenie).

Muszę wam powiedzieć że mocno się zdziwiłem, mastering który wykonują obecnie przygotowując utwory do wydania na winylu jest zrealizowany w większości wypadków o wiele lepiej w przypadku materiału przygotowywanego na płytę winylową, będę nawet twierdził że niedoskonałości technologi analogowej oraz wszelakie wady zapisu na płycie winylowej nikną przy tym jak potrafi to brzmieć i to wcale nie na jakiejś kosmicznej jakości sprzęcie, tylko zwykłym japońskim gramofonie z lat '80. Jeden z ostatnich eksperymentów w którym porównywałem brzmienie CD vs płyta winylowa była ostatnie wydana płyta Marka Bilińskiego "Marek Biliński – Best of the Best (2014) - CD/VINYL". Kupiłem obie płyty (CD/Vinyl), przesłuchałem obie nie jeden raz, jednak wracam cały czas do wersji na czarnym krążku ;]


Chciałbym abyście wiedzieli że nie neguje takiego rozwiązania jak SID-Cog czy innych emulatorów, chciałem jedynie aby było dostępne oryginalne brzmienie SID-a również dla posiadaczy Atari, i oczywiście przyznaję się że zawsze zazdrościłem tego układu dźwiękowego kolegom posiadającym Commodore :) Robert Yannes wiedział co robi od samego początku :]

1,503

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ja słuchałem wersji 1.3 na real hardware ;) Nie neguję pracy i dokonań Ahle2, bo odwalił kawał porządnej roboty :) jednak SID-owski VSF który emuluje za pomocą prostego FIR-a nie będzie nigdy brzmiał tak jak analogowy filtr, przenigdy. Właśnie ten filtr jest potęgą która tworzy pełne brzmienie SID-a, mimo iż uproszczony do maksimum i dostosowany do ograniczeń technologii która była dostępna w tamtych czasach,  to właśnie to że został wykonany jako kawałek analogowej części w krzemie powoduje że ma niesamowicie ciekawe i bogate brzmienie, dla zainteresowanych dwa obrazki:

http://mail.lipsia.de/~enigma/mos6581r4/filter_q30.jpg

http://oms.wmhost.com/misc/sid_filter.gif

1,504

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ok, dodam taką opcję :)

1,505

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć!

pik33 napisał/a:

Jako że nowych sidów nikt już nie robi...

Dla chętnych będzie dostępna wersja w jednym SID8580R5 na pokładzie.

pik33 napisał/a:

SIDCog - emulator Sida na mikrokontroler Propeller. Od czasu tego dema autor jeszcze poprawił tego sida. Jeden Propeller "załatwi" sześć SIDów...

Znam, widziałem, słuchałem i testowałem. Nie wiem o jakiej nowej wersji mówisz (ja przyglądałem się wersji 1.3), ale ta wersja miała zaimplementowany filtr tylko i wyłącznie 6dB/oct, w przypadku prawdziwego SID-a jest to 12dB/oct i w dodatku pełny analog. SIDCog jest implementacją w pełni cyfrową w dodatku ze względu na ograniczenia narzucone przez wydajność Propeller-a wyjściowe sample rate tej implementacji było w/g mnie trochę za niskie. Słuchałem tego i różnice w brzmieniu były dla mnie bardziej niż zauważalne.

"odsłuchałem" wiele emulatorów SID-a i zarówno programowych jak i tych bardziej sprzętowych, jednak uważam że każde z tych rozwiązań nie brzmi tak jak oryginalny układ i dlatego uparłem się aby mieć oryginalnego SID-a na pokładzie, właśnie ze względu na jego unikalne brzmienie i analogowo zrealizowany filtr VSF.

1,506

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

już za chwileczkę, już za momencik...

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31.jpg

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31-PCB.jpg

1,507

(9 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hi,

The Slight-SID at this moment is not open-hardware project. The final version will be available in a few weeks.

This is final version of the project:

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31.jpg

The proto PCB of a new hardware version arrived to me today, and looks like this:

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31-PCB.jpg

So I need now some time for for assembly and final testing.

with greetings
Seban/Slight

1,508

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

505 znowu nadaje... (źródło: https://www.facebook.com/505music/posts/696911017046643 )

505 napisał/a:

And here is my Atari Falcon music contribution to the music compo at Sommarhack 2014 in Sweden (2nd place). The track was created in New Beat's ACE tracker, the older version 0.997 however. Actually, work on a first draft of the song started about 10 years ago in a rather grumpy mood.

During the recent years with my interests changing, I edited the track from time to time, particularly added the rough parts and FM sounds. Probably these long term edits are one reason for the unusual blend of style. Thanks for the video of the tracker replay have go to Evil/DHS, the man making all those Sommerhacks possible! See you!

i link do YT z postu: http://youtu.be/2iLViGo7lrI

1,509

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Yerzmyey: zapewne masz rację, wpadam już chyba powoli w paranoję :) ale po tym co dzieje czasami na tym forum czy AoL, człowiek traci poczucie rzeczywistości i wszędzie widzi podstęp, spisek, sztuczną mgłę, hel, bomby oraz inne omamy :D

1,510

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

dobra już milknę, wyczuwając sporą dawkę ironii, chyba zupełnie niepotrzebnie się wpi*łem w ten temat :P
spodobał mi się po prostu kawałek zaprezentowany na filmie :)

1,511

(47 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Hej!

właśnie zobaczyłem że dyskutujecie o Ace Tracker v2, a wcześniej zobaczyłem wypowiedź '505' dotyczącą tego narzędzia ( https://www.facebook.com/505music/posts/696348687102876 ), bezpośredni cytat poniżej:

505 napisał/a:

Some exciting news for those of you interested in producing music with Atari Falcon computers: New Beat from Sweden just released a new version (V2) of their incredible ACE tracker for Atari Falcon. The softsynth engine and also the tracker interface have been massively improved but remains backward compatible nonetheless. In my opinion this software gem is truly the best the Atari Falcon has to offer, I cannot imagine more exciting news for this platform. Thanks so much New Beat!

Here is also an introduction video for ACE 2: http://www.youtube.com/watch?v=ZiW2wmFe2qo

1,512

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@antek:

Obawiam się że chyba doszło do nieporozumienia, w Atari kwarc 4.43MHz nie służy do niczego innego niż generowanie "podnośnej koloru" dla PAL. Żaden z układów nie korzysta z tej częstotliwości do taktowania czegokolwiek. W przypadku Atari nie ma żadnego powielania częstotliwości. Wszystkie częstotliwości na płycie Atari wynikają z podziału systemowego generatora, dla przypomnienia pomocny art z atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/NTSC_vs_PAL


jeżeli chodzi o 4.43MHz, dokładnie wyjaśnia to ten fragment:

Atariki napisał/a:

Brak kompatybilności rozdzielczości poziomych w obu systemach spowodował, że inżynierowie Atari zdecydowali się zastosować dwa oddzielne kwarce, jeden dla ANTIC-a, CPU i GTIA, a drugi do generowania podnośnej PAL. Ponieważ jednak częstotliwość podnośnej NTSC ma się nijak do podnośnej PAL, przy niezależnej pracy obu kwarców występowałby na ekranie nieprzyjemny efekt przesuwającej się siatki. Aby zsynchronizować pracę obu kwarców, konieczna była mała korekta częstotliwości kwarcu systemowego na 3,546894 MHz. W ten sposób na 5 impulsów kwarcu 4,433618 MHz przypadają 4 impulsy kwarcu 3,546894 MHz. Ten ostatni, podobnie jak poprzednio podzielony przez dwa, taktuje procesor, w tym przypadku z częstotliwością 1,773447 MHz.

1,513

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

w przypadku pecetów nikt nie stara się zachować stabilnej częstotliwości... nie ma takiej potrzeby... jak pisałem już wcześniej robi się tak aby zegar peceta pływał nieco (rozproszenie widma, eng. "spread spectrum"), robi się to z premedytacją aby rozproszyć promieniowanie elektromagnetyczne generowane przez peceta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spread_spe … generation

1,514

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dopiero dotarłem... ale jestem wypruty więc tak bardzo na szybko:

1) o PLL polecam np. ten dokument: http://www.analog.com/static/imported-f … MT-086.pdf

2) ogólne pojęcie czym czym jest "jitter" w przypadku sygnałów zegarowych: http://www.altera.com/support/devices/p … itter.html

3) basics of clock jitter: http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/AND8459-D.PDF

1,515

(17 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czesc,

Dobrze Ci sie wydaje ze przy mnożeniu bardzo ważne są parametry zastosowanego kwarcu. Nie można wziąć sobie pierwszego lepszego kwarcu i przemnożyć aby osiągnąć dana częstotliwość. O ile w przypadku pc nie ma to większego znaczenia, ba nawet wykorzystuje się bujanie częstotliwością bazowa aby obniżyć emisje i zakłócenia elektromagnetyczne to wyobraź sobie układ radiowy np. WiFi, który z 24MHz syntezuje częstotliwość 2.4GHz. W tym wypadku stosuje się bardzo precyzyjne kwarce, w dodatku takie które maja bardzo wysoki stopień stabilności czasowej. To jest temat rzeka tak naprawdę, jak dotrę do komputera i znajdę chwile czasu to postaram się bardziej rozbudować swoja wypowiedź.

Przy wykorzystaniu PLL dodatkowo pojawia się tzw. "jitter", na który wpływa sama konstrukcja pętli synchronizacji fazowej (PLL - phase locked loop) oraz stabilność i jakość sygnału wejściowego.

1,516

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Schemat wynalazku z książki o której mówiłeś wygląda tak:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/eprom_burn_hbk.jpg

W żaden sposób nie wygląda na to aby RK dopuścił się plagiatu. Czy go widział i czy się na nim wzorował, tego nie wiem. Konstrukcja którą posiadam (wersja cartridge) niewiele ma wspólnego z tym co jest w Hackerbook. Trudno mi jest orzec czy mógł się wzorować tym czy innym podobnym rozwiązaniu. Konstrukcja w wersji Awerte wygląda jak jakiś prototyp. Autorem tego wynalazku na pewno jest Robert Kujda?

Ale skoro Awere wspominał że ten soft napisany przez RK działa z jego wersją programatora to mogą wynikać z tego kilka spraw:

  • obie konstrukcje wykonał RK i są w pełni zgodne sprzętowo

  • obie konstrukcje wykonał RK, nie są zgodne sprzętowo i program wykrywa i rozpoznaje wersje programatora.

  • konstrukcja w wersji cartridge jest autorstwa RK, to co ma Awerte jest czyjąś inną konstrukcją z którą zgodność starał się zachować RK

  • obie konstrukcje bazują na jakiejś wcześniejszej konstrukcji i są z nią zgodne na poziomie rejestrów

Wychodzi na to że obie wersja programatora, tzn. tą która ma Awere i tą którą mam ja są oparte o dwie kostki PIA-6520 i poboczną logikę sterującą. Wersja cartridge jest nieco unowocześniona (zastąpienie EPROM-a logiką programowalną). Na zdjęciu od Awerte nie widzę żadnej przetwornicy... być może jest coś jeszcze od drugiej strony PCB, albo podłączało się zew. napięcie programujące, ale to już musiałby Awerte podpowiedzieć :) Dwa przełączniki służą zapewne do wyboru napięcia programującego EPROM.

Ciekawostką dla mnie jest natomiast to użycie OS-a z Atari 400/800 aby mieć trochę więcej pamięci. Nie rozumiem dlaczego RK nie wykorzystał po prostu pamięci pod ROM jako bufora czy miejsca na swój program, tylko wykonał taki dziwny dość nazwijmy to "myk" :D

W programatorze z książki "Hackerbook" dla Atari 400/800 wykorzystano 3 porty JOY-ów. Dwa z nich (PORT A) wykorzystano jako port danych (D0-D7), natomiast 3 port JOY-a (1/2 PORTB) jest wykorzystana do generowania imp. programującego oraz do resetowania i inkrementacji liczników 4024 które generują sygnały adresowe (A0-A11).

Na schemacie jest jeszcze gotowa przetwornica DCP528 (5V->28V), trochę tzw. kluczy analogowych do przełączenia niektórych sygnałów (głównie regulacja nap. programującego). A EPROM który widzisz to miejsce gdzie wkłada się EPROM do zaprogramowania. Ten programator obsługuje tylko 4 rodzaje pamięci o dwóch wielkościach:

2k) 2716 / 2516
4k) 2732 / 2532

W przypadku wersji programatora którą zaprezentował Awerte, wewnętrznej pamięci EPROM użyto jako układu kombinacyjnego, zastępującego pewnie parę układów TTL, w tym wypadku wewnętrzny EPROM robi za tzw. lookup-table, czyli jakaś kombinacja sygnałów wejściowych (linie adresowe) daje konkretne informacje wyjściowe (linie danych).

W mojej wersji programatora zamiast EPROM siedzi chyba układ typu PAL/GAL (teraz dokładnie nie pamiętam) oraz parę zew. bramek do realizacji innych funkcji.

1,517

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na stronie "B" w dyskietki z której zgrywałem to wszystko jest dokumentacja (typowy plik TXT, tyle że wyświetlany jakimś wynalazkiem). W dokumentacji owej pisze że bufor programu to 32K ($8000) oraz że 27512 trzeba programować na dwa razy. Program nie wykorzystuje dodatkowej pamięci.

Przyjrzałem się temu programowi i jego problemach z wystartowaniem z czegokolwiek innego niż dołączonego DOS-a. Pan Robert bardzo "radośnie" podszedł to problemu... otóż po wczytaniu programu jeszcze przed jego uruchomieniem pod ROM-em instalowany jest stary OS-A lub OS-B (nie sprawdzałem dokładnie ale chodzi o system z Atari 400/800).

Faktem pozostaje to że przed uruchomieniem programu następuje "pseudo reset" systemu tak że Atari startuje już ze starym OS uruchomionym z pamięci RAM pod ROM-em ($D301=$FE). Celem było chyba uzyskanie 32KB bufora mimo obecności w pamięci DOS-a który kończy się nieco powyżej $2000.

W tym konkretnym wypadku ten EPROM BURNER ma do dyspozycji trochę więcej RAM-u bo stary OS 400/800 mieści się chyba od $D800-$FFFF, pamięć ekranu jest od $CC40 :) Kombinując z tym udało mi się nawet wywołać "ATARI COMPUTER MEMO PAD" :D (dla chcących sprawdzić, to np. pod emulatorem Altirra w debug-erze wystarczy r PC E471) ;-] )

ps) uważaj na cytowanie całości cudzych postów, moderatorzy forum się wściekają na to ;) to forum ma taki regulamin:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=rules

i mają tam zasadę nr 8, której starają się pilnować ;)

1,518

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Cześć,

W takim razie przepraszam szczerze za moją nadinterpretację faktów ;) Przyznam że paru ludków mi nerwy poszarpało ostatnio i chodzę podminowany, stąd moje jakieś "dąsy". Jeszcze raz przepraszam, że naskoczyłem bezpodstawnie na Ciebie, i doskonale rozumiem jakie połączenie daje praca plus dzieciaki w domu.

i jeszcze wkleję Twoje zdjęcie, bo w Twoim linku pisze że "hotlinkowanie" niedozwolone, zatem to co wkleiłeś ponownie:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/awerte_EPROM_prog.jpg

To wygląda na o wiele starszą konstrukcję... ale zapewne też jakieś dwa 6520, albo coś podobnego tam siedzi :)

To u JER-a jest jakiś schemat programatora EPROM-ów do Atari? Chyba jestem ślepy bo nie widzę ;)

1,519

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Piszę post pod postem aby do zainteresowanych dotarła informacje że coś się ruszyło w wątku. Mam do zakomunikowania dwie sprawy, na początek ta bardziej przykra.

EDIT:

Nie wiem czy dobre wrażenie odniosłem, ale myślę Awerte chyba nie chce się podzielić swoim znaleziskiem, z wypowiedzi odnoszę wrażenie że szanowny forumowicz "Awerte", strzelił przysłowiowego "focha" myśląc że nikt nie chce się z nim podzielić softem i obecnie nie ma zamiaru podzielić się tym co znalazł (wystarczył by link do "znaleziska"). Szkoda że to zawsze działa w jedną stronę, gdy ludzie zwracają się o pomoc, jeżeli możemy pomóc pomagamy - natomiast bardzo rzadko działa to w drugą stronę, tzn. przypadki w których ludzie potrafią wnieść coś od siebie, są rzadkością ;/ Być może jestem już przewrażliwiony, ale ostatnie wydarzenia na polskich forach o Atari tylko w mnie w tym utwierdzają.

Kajam się ponownie za bzdury które napisałem powyżej :)

I sprawa numer dwa, w weekend znalazłem trochę czasu i poszedłem do piwnicy i udało mi się znaleźć dyskietkę z oprogramowaniem do tego programatora:

http://seban.slight.pl/atari/EPROM_burner/eprom_burner_sys_disk.jpg.

Dla zainteresowanych zgrałem to do ATR-ów, jest dostępne tutaj:  EPROM Burner v.1.1 - by Robert Kujda

W środku archiwum są zgrane dwie strony dysku. Pierwsza zawiera oprogramowanie do programatora, druga strona zawiera dokumentację dołączoną do urządzenia. Program po uruchomieniu wygląda tak:

http://seban.slight.pl/atari/EPROM_burner/eprom_burner_v1.1.png

pozdrawiam
Seban/Slight

ps1) programatora za to nie znalazłem ;-/ czeka mnie dłuższe poszukiwanie, jak znajdę zrobię zdjęcia "bebechów", z tego co pamiętam w środku były dwa PIA (6520), przetwornica step-up na TL494, plus 3 tzw. PR-ki którymi ustawiało się poszczególne napięcia programowania, do kompletu trochę bramek i parę elementów biernych. Niestety mój egzemplarz umarł (dlatego trafił do piwnicy), myślałem że to PIA, ale po wymianie obu PIA na nowe programator nadal nie działał poprawnie.

ps2) czy można prosić moderatora o modyfikację tytułu tego wątku (np. o dopisanie w nawiasach "EPROM BURNER") tak aby w przyszłości używając opcji "search" można było trafić na ten wątek.

1,520

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

programator już wiem gdzie jest... na szczęście robię fotki wszystkiego co wynosiłem do piwnicy... co prawda zdjęcie fatalnej jakości, ale chociaż wiem gdzie szukać....

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/IMAGE082.JPG

po dyskietce ani śladu ;-/

1,521

(19 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

dokładnie to ten program. Ale ja niestety nie znalazłem ani dyskietki ani programatora ;/ Mam jeszcze piwnicę do przekopania, i gdy znajdę na to czas i do kompletu znajdę dyskietkę oraz programator na pewno wrzucę do tego wątku zdjęcia i linka do softu.

1,522

(16 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

ku pamięci... dla potomnych... gdyby jeszcze komukolwiek do głowy przyszło aby próbować prowadzić dialog z tym osobnikiem.

http://seban.pigwa.net/aa/bezr.png

1,523

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

http://youtu.be/BNsrK6P9QvI

uroczyście obiecuje że już nigdy nie odpowiem na żaden post bezrobotnego. EOT.

1,524

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Simius pisał nawet parę postów wyżej że chciał uniknąć dokładania bufora linii, więc sądzę że nie planuje dodanie żadnego scan-doublera, ani tym bardziej bufora ramki.

A co do VGA to jeszcze jakiś czas temu np. do VBXE był dostępny rdzeń emulujący GTIA ze scan-doublerem, niestety cytując obecną wersję dokumentacji, możemy się dowiedzieć iż to rozwiązanie zostało porzucone:

fx1.26-PL napisał/a:

Rdzenie VGA

Rdzenie VGA nie są obecnie dostępne i nie są rozwijane.

1,525

(56 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie wydaje mi się, Simius nic nie wspominał o scan-doublerze, a 99% monitorów nie akceptuje sygnału sygnału wizyjnego na wejściu DSUB gdy HSync=~15KHz