1,501

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

@toriman1: dobrze że projekt będzie się rozwijał :) ale napiszę też trochę żartobliwie :) No to chłopie wpadłeś jak przysłowiowa śliwka w kompot :) SID wciąga jak chodzenie po bagnach :) jak ulepszysz jedno będziesz chciał ulepszać następne ;] ale to dobrze, bo fajnie mieć taki projekt który cały czas się rozwija :)

1,502

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

rzuciłem okiem na kod startowy... "zamiąchano" go i uczyniono nieczytelnym, dziś by to nazwano: "code obfuscation". Zastosowano sztuczki z przepisywaniem obszarów pamięci, wywołaniami IRQ poprzez BRK oraz wykorzystano "błędne" zachowanie 6502 w przypadku niektórych instrukcji. Aby to "odmiąchać" trzeba by trochę posiedzieć.

1,503

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

toriman1 napisał/a:

Ano mamy podobne scalaki ponieważ to dobra praktyka aby w układach synchronicznych łapać zbocza a nie poziomy, hehe...
Ale to faktycznie ciekawe ponieważ widać podobne podejście do zagadnienia. Osobiście ciekaw jestem jak wygląda schemat pierwszego SlightSIDa :)

Mam to jeszcze gdzieś na kartkach rysowane jeszcze "od ręki" ;-) jak znajdę w sowim bajzlu to zeskanuję i wrzucę. Popatrzyłem na Twój sch. Poszliśmy bardzo podobną ścieżka, czemu się nie dziwie bo inaczej się nie dało. tylko ja inaczej trochę generuje sygnały zatrzaskujące dla '574. Oraz to co nazwałeś na SCH "run-end" zrealizowane mam bardzo podobnie, tzn. wykorzystuje oczywiście asynch. kasowanie '74 do zasygnalizowania tej mini "state machine" że cykl zapisu do SID-a zakończył się właśnie :), no i nie mam 3-wejściowych NOR-ów.

Tak jak u Ciebie zatrzaskuję ADR na narastającym zboczu Fi2 (7402), dane na opadających (7400). Ty przedłużenie CS-a zrobiłeś na 3x INV ja zrobiłem 2xINV plus RC pomiędzy nimi (wiem że takich akcji się nie praktykuje w normalnym cyfrowym świecie, ale tak zrobiłem :] )

1,504

(46 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej!

Aby było jasne jak to wszystko wygląda i wyglądało w przypadku Slight-SID, na przestrzeni lat powstało kilka wersji na różnych rozwiązaniach sprzętowych, ale opiszę tylko najważniejsze wersje które wnosiły znaczące zmiany do projektu:

1) na układach TTL jak w przypadku SIDari, zdjęcia tego pierwszego rozwiązania leżą od wieków na stronie którą zrobił Dely: http://atariarea.krap.pl/slightsid/

http://atariarea.krap.pl/slightsid/sid03.jpg

tak patrząc na prototyp kolegi Toriman-a to mamy chyba nawet te podobne scalaki :) ja mam 2x574, 1x7402 2x7400, 2x7474 oraz jeden dzielnik/licznik w CMOS (do uzyskania 0.985MHz z 17.3447MHz). Ta wersja nie miała możliwości odczytu, był tylko zapis.

2) wersja oparta na MCU od Microchip. Wykorzystywała sprzętowy rejestr równoległy dostępny w zastosowanym MCU (w nomenklaturze Microchipa, tzw. Parallel Slave Port / PSP) do komunikacji z Atari, ta wersja wygląda tak:

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v1.JPG

Umożliwiała zapis i odczyt z rejestrów SID-a. Powstało kilka prototypów które poszły do ludzi i na scenę jako nagrody w SV2k11. Wersja która trafiła do ludzi miała zaimplementowana w firmware tylko zapis do rej. SID-a. Powstawał firmware który miał co prawda opcje odczytu jednak, ten firmware miał zostać rozwinięty także o sprzętowe mnożenie/dzielenie liczb stałoprzecinkowych. Oraz emulator pakietu FP który o wiele szybciej wykonywał działania niż to co jest w Atari ROM (PIC był taktowany prawie 40MHz). Ten firmware nigdy nie został dokończony i jest w formie rozgrzebanej totalnie. Ponieważ koszty elementów zastosowanych w tej wersji były astronomiczne, powstała...

3) wersja na CPLD, która wygląda obecnie tak (i tak już pozostanie, wprowadzam małe zmiany mechaniczne celem lepszego dostosowania tego do obudowy):

http://seban.slight.pl/aa/slt_sid_v31-proto.jpg

...i obsługuje dwa SID-y, zarówno odczyt jak i zapis rejestrów SID. Odczyt następuje za pośrednictwem rejestru indeksowego, tak jak pokazał to mono. Nie sprawdzałem jeszcze tego w skrajnych warunkach, ale powinno się obyć bez NOP-ów (nawet na obecnym firmware).

Cieszę się że Toriman opublikuje swój projekt jako Open-Hardware, są ludzie którzy lubią sobie stworzyć i złożyć coś od zera. Ten projekt będzie idealny dla nich.

Slight-SID poszedł inną drogą, ma być produktem gotowym dostępnym w postaci już gotowej do użycia :] Długo siedziałem nad jakością dźwieku, przykładowe utwory, w których można posłuchać z jaką jakością gra zamieszczałem w adekwatnym wątku, nie będę już tutaj robił Toriman-owi robił więcej offtopicu :)

Hej!

Wezmę "Missile Command i Centipede po 25zł.

1,506

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

@gepard: no BASIC jest ciekawy, powolny, toporny ale ciekawy. Popatrzę sobie czy da się pod to da pisać w asm używając jakiegoś cross-asm i emulatora. Poczytam sobie co jeszcze TED od strony grafiki potrafi, bo jak widzę masę kolorów na ekranie w łatwy sposób do uzyskania to jest to dość ciekawe :)

1,507

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

demko oczywiście widziałem, ale jakoś nie potrafię go docenić :) TED daje 121 kolorów oraz color-map, więc wykorzystali właśnie te właściwości, wygląda kolorowo i dynamicznie, jednak większość efektów to manipulacje znakami i color-map. No robię co mogę, ale nie potrafię tego docenić :/ mimo tego że wiem że koder i grafik miał z tym masę pracy i demko większości ludzi się podoba, a nawet ich zachwyca, ja niestety chyba należę do mniejszości więc nie będę się więcej wypowiadał o tej produkcji bo zdaje sobie sprawę ile czasu i pracy trzeba było poświęcić aby to powstało... i nie chciałbym negować tego ani umniejszać komukolwiek zasług. Dobrze że ludzie znajdują chęci i czas aby powstawały różne rzeczy na różne platformy. Z tego zawsze się będę cieszył, nawet gdy dana produkcja nie przypadnie mi do gustu.

ps) zdaje sobie również sprawę że możliwości dźwiękowe TED są marne (dwa kanały, prostokąt oraz ew. szum na drugim kanale) ale te dźwięki które słychać w demie jakoś mnie również odpychają, i na 100% zapewne starania muzyka komponującego te dźwięki były również duże aby z tego co daje TED wydobyć jakiś sensowny dźwięk, jednak przyznam że po drodze mi jakoś z tymi dźwiękami.

1,508

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Jak się człowiek przyzwyczaił do edytora i funkcjonalności  Atari OS czy Atari BASIC, to trudno potem się "cofnąć w rozwoju" do innych systemów. Dopiero gdy człowiek pozna (dzięki emulatorowi w tym wypadku) inny system czy maszynę, zaczyna rozumieć jak bardzo zaawansowany był system Atari, jak na czasy których powstał. Im dłużej żyję i poznaję inne architektury, tym bardziej się przekonuje że inne rozwiązania (nie Atari) było bardzo prymitywne i niewygodne. Jak ja się cieszę że moim pierwszym komputerem było Atari :)

O dziwo ten Commodore BASIC 3.5 ma tryby graficzne które mają małe tekstowe okienko na dole (jak w przypadku trybów BASIC-owych trybów graficznych atari z oknem na dole)...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/yape0002.gif

przypadek? nie sądzę :)

1,509

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

OFFTOPIC MODE: ON

czyli już zapominam o kupowaniu  C+4, bo to widzę to samo co z Atari Falcon. Obiekt kolekcjonerski do trzymania w szafie ;/ najlepiej w oryginalnym boxie zafoliowany i pakowany w atmosferze ochronnej :D i zostaje mi YAPE.

Commodore BASIC 3.5 jest śmieszny i tak koszmarnie wolny że idzie się pociąć... edytor doprowadzić może człowieka do białej gorączki, ale mimo wszelakich przeszkód udało się stworzyć mój pierwszy program w commodore BASIC 3.5 ...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/yape0000.gif

i wynik jego działania ...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/yape0001.gif

ps) chyba powinienem się leczyć :P i to na nogi... bo na głowę już za późno :D

1,510

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

dzięki! :) Wygląda prawie jak VICE :) i to jest pojedynczy plik .EXE, rewelacja :) lubię takie programy co nie składają sie bazyliona mini plików :D

jakby ktoś szukał YAPE: http://yape.homeserver.hu/download.htm

1,511

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Kupinie C+4 w rozsądnej cenie graniczy chyba z cudem ;/ Pozostaje chyba jakiś emulator :] VICE się nadaje?

1,512

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nie myśl że skoro to bałagan to unikniesz offtopic-ów :P no po prostu nie da sie :P , a więc zaczynam...

Offtopic mode ON:

Skąd ta nagła inspiracja C+/4? Zainspirował Cię crrn?

http://retronavigator.com/post/96712071 … originally

1,513

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

gwoli ścisłości jeżeli mówimy wyjściu RGB to trudno mówić o PAL, chyba że chcesz tym zwrotem określić częstotliwość odświeżania 50Hz. Ale trudno nazwać to PAL bo nie ma już żadnego systemu kodowania kolorów takim jakim jest PAL, NTSC czy nawet SECAM. VBXE równie dobrze działa w komputerze NTSC wtedy również masz wyjście RGB tyle że masz odświeżanie 60Hz.

1,514

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

dzięki za info, tłumaczenie i linki Bulki! :)

Abstrahując od RFO BASIC, to kawał pracy wykonałeś opracowując te materiały.

1,515

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

mazi napisał/a:

To pisz poprawnie. Dyslektykom (nieukom) mowie stanowcze NIE.

mazi wybacz, ale sądzę że nie masz najmniejszego pojęcia o dysleksji. Nawet nie wiesz jak mózg dyslektyka widzi słowa i co robi z literami które widzi, polecam na początek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysleksja

a potem pomyśl 10 razy zanim zaczniesz wyzywać ludzi od "nieuków".

1,516

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

to memcpy to chyba taki standard na wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Z80#Example_code

http://en.wikipedia.org/wiki/8086#Example_code

http://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_6800#Example_code

1,517

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

powiem wprost to jest żenujące, ale świat jest pełen ludzi który nie wiedzą co czynią ;/

Fox-ie będziesz robił re-edycję tego artka już jako zalogowany user, aby tego znowu tego koszmarka nie przywrócili?

1,518

(2 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

skoro już jesteśmy w temacie grania na rurach z PCV...

http://youtu.be/-0gED3rn2Tc

:D

1,519

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

no z tym wybieraniem to jest tak że chyba właśnie nie ma z czego wybierać :) bo wszyscy za każdym razem od nowa projektowali interface dla swoich programów, nikt nigdy nie zrobił jednolitej uniwersalnej biblioteki z której można byłoby z prosty sposób skorzystać :)

W dawnych czasach (Code3) mieliśmy nawet taki prymitywny tool na którym rysowaliśmy sobie koncepcje interfejsu użytkownika dla naszych programów, nic skomplikowanego to nie było ale umożliwiało rysowanie ekranów w trybach tekstowych (+wczytanie dowolnego zestawu fontów). Można było mieć kilka ekranów, i przełączać się pomiędzy nimi, zmieniać zestaw znaków w każdej linii, etc.  Służyło nam to jako namiastka takiego edytora WYSIWYG, która pozwalała na zobrazowanie koncepcji interfejsu danego programu. ileż to było dyskusji i sprzeczek "o pierdoły" :) a potem i tak piszący kod "robił po swojemu".

1,520

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

mono dokładnie o tym wiem :) ale miałem myszkę od AtariST i jakoś udawało się to opanować, ale ten interface był jako przykład czegoś "jak można to popsuć", napisałem o tym w poście nawet :) być może powinienem wyraźniej zaznaczyć iż BMC był jako przykład mało ergonomicznego interface użytkownika ;]

I popieram Twój postulat że wszystko musi być obsługiwane (alternatywnie) skrótami klawiszowymi, dlatego używam FAR-a, tam nie dotykam myszki. Mam święty spokój i mogę zrobić co chcę nie używając "stoło-kulo-toczonego wpływacza na położenie kursora na ekranie" :P

I jeszcze jedno... jeżeli chodzi o kolorystykę, zdecydowanie wolę ciemne tła (np. niebieski) i jasne litery. Gdy widzę takiego total-commander to zbiera mi się na wymioty, być może da się tam zmienić wygląd i kolory, jednak moje nawyki z czasów DOS/Borland pozostały i dlatego pozostaję w niszy użytkowników którzy wolą rozwiązania typu FAR, MC, czy konsola tekstowa.

Niestety używając specjalistycznego komercyjnego oprogramowania (taka praca) jestem zmuszony do używania systemów Windows ;/ i nic nie poradzę bo pod WINE większość nie działa wcale a to co działa, nie działa poprawnie lub koszmarnie wolno ;/

1,521

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@xxl: SoTe i tego próbował (mówię o innych trybach tekstowych), np. w MPT:

http://atariki.krap.pl/images/f/f6/Mpt24s.gif

Ale mi ten tryb zawsze wydawał się mniej czytelny i bardziej męczący oczy. Nie bardzo mi to odpowiadało zarówno w CMC jak i MPT.

Ale na mnie chyba nie można patrzeć, bo mi się podobał tryb tekstowy który oferowała karta Hercules do PC z bursztynowym monitorem :D Tak jak Mono byłem w tamtych czasach strasznie zapatrzony na Borlanda oraz jego TurboVision oraz to co oferował jako interface, Norton Commander, Volkov Commander czy potem Dos Navigator. I do dziś mi to zostało bo zamiast Total Commander-a którego używają chyba "wszyscy", to ja go nie cierpię używam "Far Manager":

http://www.farmanager.com/screenshots.php?l=en

albo Midnight Commander pod Linuxem czy BSD.

http://seban.slight.pl/aa/far_example.png


Ale wracając do spraw związanych z Atari,  zawsze się zastanawiałem czemu czemu Janusz Pelc zmienił tryb tekstowy w CMC z Hi-Res na ten "kolorowy". moim zdaniem np. Avalom Music Composer mimo ubogiego zestawu znaków wyglądał czytelniej niż później wydany CMC:

http://atariki.krap.pl/images/c/c8/Amc.png

Ale to zapewne kwestia gustu czy indywidualnego podejścia do wyglądu interfejsu.

Oczywiście co do biblioteki to pewnie lepiej dla użytkowników że będzie działać w każdym trybie TXT zapewne, a jej wygląd w trybie "lo-res/kolorowym" być może zależy od dobrze dopracowanego zestawu znaków :)

i na koniec przykłady różnych interfejsów w hi-res TXT mode, nie koniecznie okienkowych, ale pokazujących jak można zrobić to dobrze i wygodnie, ale również to jak można to popsuć:

Black Magic Composer:
http://atariki.krap.pl/images/5/5c/Black_magic_composer.gif

Benjy Sound Monitor 1.8:
http://seban.slight.pl/aa/bsm18.png

Benjy Sound Monitor 2.09:
http://seban.slight.pl/aa/bsm209.png


Theta Music Composer:
http://atariki.krap.pl/images/f/fd/Tmc111.png

NeoTracker
http://atariki.krap.pl/images/0/07/Neo16_2.png

1,522

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Cześć,

W latach '90 gdy z SoTe musieliśmy napisać kilka programów użytkowych, od razu wiedzieliśmy że będę musiały mieć interface okienkowy, tyle że tryb graficzny odpadał. Interface miał być szybki i uniwersalny. Na początku wymyśliliśmy że stworzymy jakąś gotową do użycia bibliotekę, tak aby wykorzystać ją w innych programach. Życie jednak zweryfikowało nasze podejście to "tematu" i wyszło na to że każdy program który tworzyliśmy wymagał indywidualnego podejścia i kończyło się tak że robiliśmy jakiś w miarę uniwersal ny szkielet programu (np. zalążek biblioteki rysującej okienka i przechowującej treść pod "otwartym" okienkiem) a reszta funkcji w danym okienku była już indywidualnie obsługiwana przez niezależne procedury, czasami mieliśmy gotowe jakieś biblioteki I/O z poprzedniego programu, jednak nasza wiedza i doświadczenie rozwijało się "z programu na program", więc z czasem uznaliśmy że za każdym razem będziemy pisali wszystko od nowa, wykorzystując zdobyte doświadczenie i pisząc wszystko "nieco lepiej" niż poprzednio :)

Wydaje mi się że gdyby teraz dobrze przemyśleć całą sprawę to można by się pokusić o w miarę uniwersalną i dobrze zoptymalizowaną bibliotekę do obsługi okienek w trybie tekstowym.  Mam na swoim koncie jeszcze "prawie dokończony" program muzyczny (wewnętrzna rywalizacja z SoTe oraz chęć nauki robienia kolejnych rzeczy na Atari, lecz wtedy wygrał SoTe ze swoim MPT, a je nie zdążyłem i się zniechęciłem), program ten  cały był w trybie TXT (ANTIC mode 2), ale obsługiwał również myszkę od Atari ST/Amigi oraz rysował kursor (strzałkę, klepsydrę) co do pixela hi-res, oczywiście potrzebował 4 znaków wolnych w zestawie znaków aby to realizować, ale wyglądało to całkiem porządnie, być może w końcu uda mi się znaleźć dyskietkę z tym softem i będę mógł pokazać jak to wyglądało).

i na koniec,  pierwsze z brzegu przykłady naszych programów z interfejsami "okienkowymi" w trybie tekstowym:

rok 1992, napisane w MAC/65:
http://seban.slight.pl/aa/digital_studio.png

rok 1992, napisane w QA:
http://seban.slight.pl/aa/sample_editor.png

rok 1992, napisane w QA:
http://seban.slight.pl/aa/mrec.gif

1,523

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

AXE... jak mogłeś, to jest hipnotyzujące, na szczęście tylko 25fps więc efekt osłabiony, ale masz szczęście że nie wkleiłeś tylko coś co trwa nieco ponad minutę ;] dobrze że nikt nie wpadł na pomysł aby takim film trwał np. 10 godzin, a tak tylko 1:15 poszło z życia... ale jakby nagrać takie coś przy 1000fps i trwające 10h to byłoby dopiero coś :)

1,524

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

offtopic mode ON:

To wszystko co ma w sobie Atari 8-bit czy Amiga zawdzięczamy jednemu wielkiemu człowiekowi, ten facet wyprzedzał epokę... mówię oczywiście o osobie Jaya Minera: http://en.wikipedia.org/wiki/Jay_Miner

Uważam go za geniusza którego dzieła wpłynęły w sposób znaczący na moje życie, szkoda że już nie żyje.

offtopic mode OFF:

Przy okazji kolejnych testów następny "ciekawy brzmieniowo" kawałek do posłuchania:

E.G. Blues by Hermit (16bit, 96KHz, FLAC, stereo, 2x SID8580R5)

i na specjalne życzenie Sonara:

Cybernoid II by Jeroen Tel (16bit, 48KHz, FLAC, mono, 1x SID8580R5)

1,525

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

zawsze mnie to męczyło, kiedyś doszedłem do wniosku że zabrakło im cykli w DMA aby pobrać dane dla wszystkich duszków, w sytuacji gdy mamy jak najgorszy z możliwych wypadków (np. szeroki ekran, włączony HSCROLL, tryb znakowy ANTIC $02 i pierwszą linię gdzie ANTIC pobiera wszystko co może i do tego cykle DRAM refresh) do tego DMA dla duchów, pocisków i chyba nie ma już wolnych cykli aby można było pobrać dane dla więcej niż 5 obiektów (4 graczy i pociski)