1,476

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

To co ściągnąłeś to jest kolekcja dyskietek akurat, ale na tych dyskietkach atr są te same xexy.
Natomiast jak chcesz gry pokatalogowane wg alfabetu, to przejdź sobie na zakładkę A-Z i tam ściągnij paczkę.

1,477

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Bardzo dobre jest archiwum Homesofta.
http://www.mushca.com/f/atari/
Większość tego co się da jest zrobione w xex-ach.
Można wyszukiwać po tytułach, wg alfabetu, albo wg dyskietek składanek tworzonych przez Homesoft.
Po prawej stronie przy napisie download all jest niebieska strzałka, po której kliknięciu można ściągnąć w całości archiwum (waży jakieś bodajże 50-60MB.

Aha, archiwum Homesofta ma tę zaletę, że każda gra występuje tam tylko raz, a Homesoft ma już wyselekcjonowane obrazy gier zwykle w najpełniejszych i nieprzerobionych wersjach. Dodatkowo pliki od Homesofta są zwykle mniejsze niż inne dostępne wersje, bo używa on kompresji, która bardzo szybko się rozpakowuje na Atari w sposób praktycznie niezauważalny dla użytkownika (to dotyczy zwykle gier, które nie były kompresowane już "fabrycznie").

1,478

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wiesz, to po prostu na początek warto spróbować, a jak nie przyniesie efektu, to wtedy zawsze możesz oddać komuś do bardziej wnikliwej analizy.
Smar grafitowy, to w sumie nie wiem... Wydaje mi się za mało delikatny i zbyt "gruby". Ale nie jestem specjalistą, może ktoś jeszcze się wypowie. Ja do takich rzeczy stosuję smar teflonowy, taki biały, lub wstępnie nawet jakieś WD40, które jednak nie jest dobrym środkiem smarnym na dłuższą metę, bo chwilowo natłuszcza, ale po jakimś czasie odparowuje i wysycha.

1,479

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Piszesz, że wolisz się nie dotykać, ale ja Ci zaproponuję dwie rzeczy, które możesz spokojnie zrobić samodzielnie, są bardzo proste, a w bardzo wielu przypadkach pomagają.
Zdejmij tylko obudowę stacji (łatwo rozbierzesz) i wtedy:
1. Czyszczenie głowic: bierzesz sobie coś co Ci wygodne: kawałek szmatki, chusteczkę, cokolwiek bądź, nasączasz delikatnie jakimś alkoholem, np. izopropanol, spirytus itp., i delikatnie czyścisz przecierasz powierzchnię głowic.
2. Czyścisz prowadnice po których jeździ wózek z głowicami i smarujesz je czymś: smar teflonowy do mechanizmów, jakiś olejek, cokolwiek zdatnego, jak by co to pisz co masz, a ludzie odpiszą czy się nada.
To są takie dwie rzeczy podstawowe, bardzo często powodują znaczną poprawę, a roboty jest przy tym dosłownie chwila.

1,480

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Proszę bardzo:-) Szczegóły na PW.

Ostatni rozdysponowany, tak że zamykamy listę.

Bardzo proszę osoby, które jeszcze nie podały mi adresu do wysyłki o jak najszybsze podanie go, bo wyślę wszystko na raz, nie chce mi się jeździć drugi raz na pocztę. Dziękuję.

1,481

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin, tak, to jest w komplecie, na początku robiłem osobno ale było to bez sensu, bo i tak każdy chciał adapter i klawiaturkę.

Teraz mówimy o komplecie, na który składa się PCB klawiaturki i PCB adapterka na cienkiej płytce, która wchodzi w złącze klawiatury na płycie.

1,482

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ok, wysłałem PW.

Został ostatni komplet.

Proszę wszystkich przede wszystkim o podanie możliwie szybko adresów do wysyłki, żebym mógł przygotować wszystkie wysyłki na raz. Dziękuję.

1,483

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zainteresowanym wysłałem PW.

Wg moich obliczeń zostały jeszcze dwa komplety do rozdysponowania.

1,484

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

A po co simple stereo, skoro na płycie już są dwa pokeye? Nie rozumiem kompletnie o co chodzi, że nie wchodzi simple stereo.

1,485

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

ZuluGula dobrze prawi. Nie wspomnę już o tym, że U1MB w obecnej formie jest już dostępne na rynku ładnych parę lat, więc pewnego słonecznego dnia może się okazać, że nagle pojawi się jakaś wersja 2.0, która nie będzie już pasowała do płyty, za to wersja poprzednia zniknie całkowicie i tyle ze standardów złączy na nowej płycie, w które nie będzie czego wtyknąć.

Tori namawia mnie żeby w pierwszej kolejności zrobić PCB do płyty ECI z pamięciami 4-bit, na zasadzie podobnej jak robiłem "SIMMexp bez kabli", czyli zgrabnie, łatwo w montażu, i oczywiście bez kabli. Ponieważ Tori tu odwala największą robotę i to jego projekt, a ja w zasadzie tylko trochę mu marudziłem w trakcie, żeby było szybciej:-), to oczywiście przychylam się do jego wizji i w tym kierunku pójdzie pierwszy projekt PCB. Natomiast ze swojej strony chciałbym iść dalej i zrobić to jeszcze lepiej niż zrobiłem w przypadku "SIMMexp bez kabli", a lepszość ta ma polegać na tym, żeby dało się to zamontować w jak największej liczbie rewizji płyt.
Co do ceny, to absolutnie nie ma się czego bać:-)
Jednak: to na razie prototyp, co prawda Tori już potwierdził, że działa w pełni, ale jeszcze wymaga przetestowania na innych rewizjach płyt, projektu PCB, i w obecnym czasie odczekania swojego na płytki z Chin i ostateczne testy. Tak że wszystko jest na dobrej drodze, ale wymaga jeszcze trochę czasu.

1,487

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

45 z wysyłką za komplet płytki klawiaturki i płytki adaptera wpinanego w złącze na płycie.

1,488

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

O, i moja klawiaturka serwisowa w akcji:-) Polecam się, bo właśnie przyszły płytki, i w wątku o klawiaturkach jeszcze zostało 5 kompletów do wzięcia:-)

1,489

(106 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Płytki klawiatur już do mnie dotarły. Zainteresowanym wysłałem PW. Jeszcze 5 kompletów czeka na chętnych jak by co.

1,490

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jedna uwaga: gdyby komuś przyszło do głowy próbować wywalić modulator w krótkim 520ST, to trzeba posiłkować się schematem, bo tam są osobno narysowane fragmenty inne dla wersji z modulatorem i inne dla wersji bez. Są tam spore różnice w konstrukcji zegarów, więc nie wykluczone, że to właśnie stamtąd mogą pochodzić zakłócenia w postaci pasków. Może też nie trzeba całkowicie wyrzucać od razu modulatora, a dla testu może wystarczy coś tam tylko odłączyć częściowo.

1,491

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Dokładnie tak jak mówisz. Również instrumenty. Ja mam do dziś swoją gitarę Jackson, którą kupiłem w okolicach roku 2000. Pamiętam, że kilka lat później ten sam model gitary był o wiele gorszym instrumentem, bo porównywałem. Był wtedy czas, że ta moja używana chodziła na rynku za większe pieniądze niż ówcześnie nowa. Dziś jest to nadal bardzo dobry instrument i szczerze mówiąc nie pozbył bym się go chyba za żadne pieniądze.
Podobnie pewnie z Twoim pianinem, jest zapewne o wiele bardziej wartościowym instrumentem niż wiele współczesnych. Oczywiście dziś można coś tam tez wartościowego znaleźć, ale to już jest dość trudne. Dziś wszystko jest takie jak ja to nazywam "plajstikowe".

1,492

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Słuchaj, a może modulator coś tam zakłóca ten tor wizji? W 1040 nie masz modulatora, a w pozostałych dwóch płytach jest. Przy modulatorze jest milion elementów, które można by wywalić, może to cały ten układ sieje po prostu?
Ja w swojej płycie też mam modulator i są paski.
Mam jeszcze jedną płytę STFM C070523-001 rev.D z modulatorem, ale nie wiem czy na chodzie. Trochę ostatnio nie mam czasu na takie zabawy, ale postaram się w przyszłym tygodniu sprawdzić czy ma paski.
Ewentualnie ktoś inny kto dysponuje kilkoma płytami dla porównania mógłby sprawdzić czy jest różnica jeśli ma płyty z modulatorem i bez modulatora.
Jak się w skończonym czasie nie okaże nic w związku z tym, to mogę spróbować ze swojej płyty wywalić modulator, bo nie trzymam jej dla dziewictwa, które już dawno i tak straciła za sprawą grzebactwa w pamięciach, TOS-ach i przy procesorze:-) Niemniej jednak trochę nie mam czasu, więc nie wiem kiedy to ewentualnie mogło by nastąpić.

1,493

(33 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Monsoft, ale wiesz co, określenie "starawe" w tym kontekście jest nie na miejscu. Przecież mówimy o sprzęcie z 1996 roku, w dodatku takim, który w tamtym roku był jednym z lepszych modeli. W porównaniu z Atari ST i Cubase 3.0, to pianino jest mega nowością, i powinno Ci wszystko śmigać aż miło w tym kontekście.

1,494

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Ja na swojej płycie miałem oryginalny TOS w 6 kościach i były paski na ekranie. Wyrzuciłem te TOS-y z płyty, zainstalowałem c't IDE, w którym mam wsadzone kości dwie z TOS-em (SST chyba 39SF010 czy tam 020) i paski pozostały kompletnie bez zmian i bez różnicy. Z procesorem nie próbowałem zmian.

1,495

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Może tak, ale z czegoś się to bierze i na pewno dało by się jakoś ulepszyć tor video. Kiedyś rozmawiałem o tym z xangelem i mówił mi, że zdarzyło mu się mieć takie egzemplarze ST z paskami, ale nie było to regułą z tego co pamiętam. Niektórzy twierdzą, że taka jego uroda tego obrazu z ST, ale jednak nie każdy egzemplarz tak ma, więc na pewno da się coś z tym zrobić.

Po siedmiu latach zwarcie skorodowało w piwnicy i komputer sam wstał:-)

1,497

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jak ja kiedyś szukałem skąd te paski, to czytałem że w różnych ST występują i nie chodzi o to czy wcześniejsze, czy późniejsze. Z resztą ja do swojego używam zasilacza Cisco, który ma mega stabilne napięcia. Nie dam sobie nic uciąć, bo nie pamiętam na 100%, ale ja o tym chyba u Exxosa czytałem, i on tam pisał, że wymieniał jakieś kondensatory w torze video, w sumie to na takie same chyba nawet, tylko tam z mniejszym ESR czy coś, no i to niby miało pomagać, ale później ktoś tam pisał, że też tak robił i nie było różnicy. Ogólnie to było takie tam pitu-pitu i niewiele wynikało, więc dałem spokój po kilku godzinach czytania internetu - odpaliłem sobie jakąś grę, skupiłem się na rozgrywce i zapomniałem o paskach:-)

1,498

(72 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dołączam się do ostatniego pytania. Moja 520ST też ma paski i gdzieś wyczytałem, że niektóre mają i tyle, więc odpuściłem drążenie. Ale nie daje mi spokoju, że miałem wcześniej 520STFM i ono miało obraz kryształ. Teraz mam swoje wymarzone 520ST krótkie i ono jest super, nic innego nie chcę, tylko te paski... Jak się znajdzie remedium, to też chętnie spróbuję:-)

1,499

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie no, spoko, fajnie, nie chciałem Ci psuć zabawy:-) Tak tylko gadam, bo rozszerzeń było kilka w historii, ale ostatecznie wyklarowało się, że na dzień dzisiejszy, to warto robić minimum 320kB, na którym pójdzie już prawie wszystko co wyszło na rozszerzoną pamięć, a jak ma być całkowicie wszystko co wyszło, to 1MB warto dać, bo i przyszłościowo jest.
Natomiast odrębny dostęp Antica, to faktycznie kilka rzeczy tylko z tego korzysta, ale jak się dla sportu robi rozszerzenie, to też ja mam takie myślenie, żeby jak najwięcej rzeczy działało na tym, stąd zawsze myślę, żeby mieć możliwość przełączenia się na Compy Shop, chociaż faktycznie nigdy tego nie używam:-)

Co do zielonych płytek, to właśnie te które teraz mam do "SIMMexp bez kabli", to są zielone. Zrobiłem nawet w jednej płycie tak, że wlutowałem na stałe to rozszerzenie, żadnych podstawek, układy w płytkach, a płytki do płyty głównej na krótko uciętych goldpinach. Super to wyglądało, jak by z fabryki tak miało wyjść.
A co do "jak retro, to retro", to od czasu do czasu robię sobie jakąś płytkę starymi metodami, tak jak bym to zrobił w roku 90, czyli cięcie brzeszczotem, wiercenie, rysowana pisakiem, trawienie, laminat maluję markerem na zielono i tak przygotowaną płytkę montuję wewnątrz kompa:-) Ma to swój klimat, mam tak porozszerzanego swojego 65XE z dzieciństwa.

1,500

(10 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tylko że Rambo nie daje Ci osiągnięcia zgodności ze 130XE. Taką zgodność dają rozszerzenia Compy Shop. Chodzi o umożliwienie odrębnego dostępu Antica do pamięci rozszerzonej. O rozszerzeniach jest mnóstwo wątków na forum, w necie jest też mnóstwo przykładów. Np. na stronie larka jest opis 320kB na płycie 65XE bez ECI, czyli z pamięciami 1-bit, a więc tak samo jak w 800XL.
Co do 1MB, to sumaryczny rozmiar płytki xangela jest taki sam jak u mnie (może minimalne różnice), tyle że u niego trzeba jeszcze pociągnąć mnóstwo kabli, a u mnie wcale. Co więcej, z xangelem trochę współpracowaliśmy, i to on wpadł pierwszy na pomysł zrobienia tego z wylutowanymi z SIMM-a kościami, natomiast później ja rozwinąłem ten pomysł zmieniając układ płytek i miejsca poboru sygnałów właśnie tak, żeby tych kabli robić nie trzeba było. No ale jak tam chcesz, jak Ci się podoba, to rób, tylko wspominam że to jest wersja już trochę wiekowa, nie tak bardzo jak to co zrobiłeś w 800XL, ale też ma to już ładnych parę lat i było rozwijane w kierunku ulepszenia.