Ja używałem niedługo, bo potem zdobyłem stację 1050. Miałem wczesną wersję tego turbo, zamontowaną na Bieruta w w-wie, gdzie była firma AS. Nie było kartridża, tylko wgrywanie loadera, przełączanie na turbo i wczytanie pliku. Wciąż zapominałem prztykać przełącznikiem i zarzuciłem. Potem pojawiło się T200, ale już miałem 1050 i nigdy mnie nie rajcowało turbo mimo, że sam je ludziom montowałem co wspierało czasami budżet zakupów różnych części.

Na alle: https://allegro.pl/oferta/drabinka-rezy … 0632817008

128

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wojciech Młynarski:

Słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wygłosić
Lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin.
Skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę,
Że troszkę pieprzna będzie balladka, którą wygłoszę,
Lecz mam nadzieję, że choć się w słowie tutaj nie pieszczę,
To wybaczycie mi to, Panowie, raz jeden jeszcze.

A więc: faceci wokół się snują co są już tacy,
Że czego dotkną, zaraz zepsują. W domu czy w pracy
Gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym.
Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek,
Bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:
"Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?"

Czasem facetów, by mieć to z głowy, ktoś tam przerzuci
Do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do popsucia
Już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali,
Już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali.
A oni myślą w ciszy domowej czy w mózgów treście:
"Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?"

Lecz choć im wszystko jak z płatka idzie - sprawnie i krótko,
Czasem faceci, gdy nikt nie widzi westchną cichutko.
Bo mając tyle twórczych pomysłów, takie zdolności,
Martwią się, by im czasem nie przyszło tkwić w bezczynności.
A brak wciąż wróżki, która nam powie w widzeniu wieszczem:
"Jak długo można pieprzyć, Panowie? No jak długo jeszcze?!"

Pozwólcie proszę, że do konkretów przejdę na koniec.
Okażmy serce dla tych facetów, zewrzyjmy dłonie, weźmy się w kupę,
Bo w tym jest sedno, drodzy rodacy by się faceci czuli potrzebni
W domu i w pracy.
Niechaj ta myśl im wzrok rozpromienia, niech zatrą ręce,
Że tyle jeszcze jest do spieprzenia, a będzie więcej.

Źródło: LyricFind

Ogranicznik ma wyjście na pinie 8. Dwie przeciwnie spolaryzowane diody z wyjścia na wejście odwracające wprowadzają bardzo silne ujemne  sprzężenie zwrotne dla napięcia większego niż 0,5 V. Dalej są dwa filtry aktywne środkowo-przepustowe dostrojone do częstotliwości 5,3 kHz i 4 khz. Te właśnie filtry, a właściwie ich dostrojenie,  są słabym punktem dekodera FSK w XC12, stąd próby dostrajania ich za pomocą dodatkowych kondensatorów. Opisane to jest na stronie dereatari (patrz stopka) w dziale Serwis.
Zanim weźmiemy się za ich dostrajanie, trzeba sprawdzić prędkość przesuwu taśmy, ma być 4,75 cm/sek. Zmiany tej prędkości można dokonać pokręcając małym płaskim śrubokrętem potencjometr w silniku, ukryty pod czarną gąbką w otworze na wieczku tegoż silnika.
Przy dostrajaniu filtrów należy dążyć do powiększenia różnicy max/min amplitudy przebiegów na pinach 7 (5,3 kHz) i 1 (4 kHz).
Po wyprostowaniu przebiegi trafiają na wejścia komparatora (piny 12 i 13), na którego wyjściu (pin14) otrzymujemy zdekodowany sygnał cyfrowy. Zawiera on jeszcze  sporo zakłóceń, które są filtrowane w filtrze RC typu Pi (R32, C19, R33 i C20) i podane na tranzystor kluczujący, z kolektora którego przebieg cyfrowy pojawia się na pinie 3 gniazda SIO.

Seban, spoko. Nikt nie ścierał oznaczeń rezystorów celowo, starły się przy okazji ścierania scalaka. Cel tego ścierania pozostaje zagadką, chyba była wtedy na to moda ;)
Miszmasz na płytce - diody zamienione z rezystorami nie mają wpływu na działanie układu. Kondensator dolutowany na wierzchu scalaka LM724 często był stosowany przy dostrajaniu elektroniki. Miał na celu polepszenie stromości zbocza sygnału wyjściowego.
Kondensatory 10n zamiast 4,7n czasami polepszały działanie filtra  wyjściowego, choć można było przesadzić.
Zmielona sprężynka klapki - ten typ tak ma.

131

(86 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Lotarku, a jak tam ten flak ode mnie, on działa? Bo coś narzekałeś na jakieś cóś. Wymieniłem w nim procek, bo oryginalny był uwalony, Procek wyjąłem z jakiegoś aplowego lapka razem z koprocesorem i ruszyło. Nigdy nie byłem wielbicielem dem, bo to nuuuda :D Falcon po naprawie tylko się wylegiwał w piwnicy.

132

(71 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

JLS napisał/a:

8000 tysięcy

:D

Tych tysięcy jest tylko osiem, więc taniocha :)

Macie tu różne dosowe sterowniki myszy:

Myszowate

134

(8 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A ja mam jeden komputer pod biurkiem z DOSem 6.22 z miodnymi gierkami, użytkami itp. Pełne (trzyczęściowe) wersje gier  np. Xargon i Thor's Hammer, Montezuma's Return (ten pod Win98), które kupiłem ponad 25 lat temu i wciąż do nich wracam. Komputer też ma 25 lat, AMD K6-2, 64M RAM i hula bez napraw (nie uważam za naprawę smarowania łożysk wiatraka, który co parę lat zaczyna być głośny).

135

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie ruszaj tego potencjometru, jest dobry. Masz problem z tranzystorem, pewnie nie taki wmontowałeś. Tranzystor wlutowany odwrotnie nie powinien się popsuć, bo pracuje pod napięciem 5V, które jest niższe od napięcia Zenera baza-emiter.
Ten tranzystor ma za zadanie wzmocnić sygnał fi1, i podać na  podwajacz napięcia na C40, CR1, CR2 i C41. Napiecie podwyższone w ten sposób po wygładzeniu  w filtrze R42 C42 podane jest na potencjometr, którym ustawia się właściwe napięcie na GTIA pin17.
Jeżeli na tym pinie napięcie zmienia się od 0 do 7~9 V podczas obracania suwaka,  to wszystko jest OK. Jeśli nie - sprawdź tranzystor. Jaki to model tranzystora?

Przyrostek XLF jam ci to, nie chwalący się, wymyślił. A było to roku pańskiego 2001, 8 lutego, czyli już ponad 20 lat temu nazad ;)
Wtedy właśnie schemat tego modelu skonwertowałem do postaci 800XLF.PCX. To właśnie data konwersji.
A dolna obudowa XLF nigdy nie miała otworu w miejscu potencjometru, zawsze widać tam było pcb, co pozwalało łatwo odróżnić XL od XLF.

137

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przewody RF ze skrzyneczką sprzedawane były w komplecie XL

138

(32 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Lewis, mierz na  tych trzymaniach, to właśnie jest trzeci styk. Powinno być ok 6-7V, i zmieniać się jak kręcisz.

139

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pilota słychać wskutek przesłuchu między kanałami lewym i prawym. A przesłuch zależy od jakości głowicy i pojemności pasożytniczych między elementami wzmacniaczy L i P. W magnetofonach hifi nie będzie słychać pilota.
Kanał prawy w xc12 itp ma wzmacniacz o dużym wzmocnieniu, który "słyszy" lewy kanał, ale też brzęczy jak pierun, bo "słyszy" też swój silnik, sieć elektryczną i nawet stacje radiowe.

140

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Firmowy to wrzuca data do data + ew. ze znacznikami dla programu, a na audio in wrzuca ew. muzyczkę czy tam jakąś bajkę . Ale data jest nagrywana na lewym kanale, a te muzyczkobajeczki na prawym.

141

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dasz radę. Zrób rozpiskę dina co je co. No, i podziel się ;)

142

(39 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na fejsie??? A nie na forum??? Szkooodaa :(

143

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ściągnąłem z tego linku, ale nie działa ta karta LAN w notku. Albo jest wyłączona, jak ją włącze to pojawi się, ale nie ma łączności. Po resecie znowu wyłączona. Mam drivery oryginalne, po pierwszej instalacji sieć ruszyła, ale potem skonfliktowała się z USB. Już parę razy formatowałem C: i stawiałem Win98se i nadal kłopoty.
Może postawię XP  na tym.
Dzięki wszystkim.

144

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Poszukuję usilnie do karty ethernet: "3com 10/100 mini pci ethernet adapter" sterów pod win98 i ew. xp.
Może ktoś ma w swoich zbiorach?
Pyty, pyty...

Pin napisał/a:

Nie wiem co mi się stało

Starość nadchodzi...

146

(94 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

WD1772-02-02 daje radę na 16 MHz, wtedy pogoni napęd 1.44MB. Warunek: host musi nadążyć z transmisją, bo obroty są 360/min, czyli w 0,15 sek cala ścieżka musi być zapisana. Chyba, że przeplot będzie, ale to skórka za wyprawkę, bo szybkość zmaleje. Simius pisał o buforach FIFO - tu jak znalazł by były. W ST pójdzie, ale w Atarynce trochę bida.

147

(39 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Piguła/Shpoon napisał/a:

do 710 jest chyba źle podlinkowany gdyż mam 404

Poprawiłem, powinno być ok.

148

(39 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Na dereatari są romy 710 i 720, ale TomsNaświratora chyba nie mają.

149

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Bez kartridża konsola nie działa.

150

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Gdy na wejściu REM nie ma wtyku  - na bazę tranzystora podawane jest zero logiczne, tranzystor jest zatkany i nie wpływa na  pracę silnika, który się kręci. Jeżeli w gniazdo REM wetkniesz samą gołą wtyczkę - zwartą czy nie - silnik nadal będzie się kręcił. Ale gdy na gorącą końcówkę wtyczki podasz napięcie +5V - tranzystor się otworzy i silnik się zatrzyma.
Komputer Atari steruje silnikiem przez podanie +5V na pin 8 SIO - wtedy silnik magnetofonu zgodnego z Atari ruszy, a MK-450 się zatrzyma. MK-450 działa odwrotnie niż magnetofony Atari. Wyjściem z impasu jest odwrócenie sygnału sterującego z komputera przez dodanie inwertera na bramce logicznej lub tranzystorze, zasilanego z pinu 10 SIO.