126

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tymczasem procesor zaczął wysypywać się coraz szybciej i dziwniej - odsyłam sprzedawcy, bo musi być to jednak jakaś padaka. Natomiast jeśli następny nie będzie się przegrzewał bez radiatora to i tak robię chłodzenie - na pewno przedłuży mu to życie.

127

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jesionen: masz na nim radiator, czy jest goły i chodzi ok?

128

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pomysł jak najbardziej do rozważenia. Z laptopa może nawet bardziej podejdzie, bo płaski. .Czasochłonne i rzeźbiarskie w wykonaniu, ale idea jest słuszna.

129

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Wycinam właśnie odpowiedni kształt ze starego radiatora od pentaka 90+do tego jakiś mały wentyl od chipsetu, bo miejsca to w zasadzie tam nie ma. Skoro mówicie, by chłodzić, to będzie chłodzony. Dziwi tylko to, że te karty były sprzedawane bez jakiegokolwiek radiatora, a w epoce wczesne maski tego procesora były w technologii 0,6 mikrona. I jeszcze więcej watów zamieniały na ciepło.

Maska 71E41 to 0,3 - podobno znacznie "chłodniejsza"... - więc mam wciąż niejakie obiekcje, czy to normalne, by się gotował przy 50mhz...

130

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Jeżeli nie miałeś na nim radiatora i działał dłużej niż godzinę ok wewnątrz obudowy, to myślę, że ten mój jest jednak nie teges. Ja w ogóle nie złożyłem obudowy i procesor nie jest przykryty ani klawiaturą, ani plastikiem obudowy, a mimo to potrafi się zagrzać.

131

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak, to apollo. Jedyny element, jaki reaguje pozytywnie na chłodzenie to CPU. Reszta jest ledwo ciepła, bez reakcji na obniżanie temperatury. Wymieniałem już MACH130 na inny egzemplarz i jest to samo. Teraz mam wątpliwości, bo nie wiem, czy ten CPU, który kupiłem jest wysmażony przez np. overclocking do 90mhz, bądź jest w ogóle trefny i go zwracać, czy też one tak mają i muszą mieć co najmniej jakiś radiator. Po prostu nie mam z czym porównać i stąd pytanie.

132

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Pytanie do osób które mają sprzęt z 68060, obojętnie jaki.

Mam MC68060 z maską 71E41 zgłaszający się jako rev.6. Taktowany nominalnie 50mhz, oraz zasilony idealnie katalogowo 3,3v.  Procesor po około 30 minutach bardziej wysilonych obliczeń, niż praca systemu operacyjnego wykazuje objawy przegrzania (przyfrezowany efekt w demie, reboot, ewentualnie wykrzaczona grafika, zwiecha itp.) - przy temperaturze ok. 53-55C.

To w sytuacji, gdy pracuje bez radiatora i wentylatora, w otwartej obudowie ze swobodnym przepływem powietrza. Odpowiednio chłodzony potrafi wytrzymać 8-12 godzin np. renderingu i właściwie brak efektów ubocznych.


Czy mam reklamować procesor, skoro wymaga co najmniej pasywnego chłodzenia w takich warunkach?

133

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak.

134

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Co do BBC w jego różnych postaciach - raczej murowane rozczarowanie pod każdym względem.  Nuuuuuda, sceny właściwie brak.

Moja rada: nie zbierać, zaśmieci mieszkanie... :)

135

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak, po uprzednim podłączeniu apolla albo blizzarda z 68060 do złącza Parallel Bus w 600xl. Na pierwszy rzut oka złącza nawet dość podobne, trochę podpiłować i wcisnąć, może zatrybi?! A jak nie to jakaś przejściówka na pająka i nie ma siły, by nie poszło...

136

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zworki typu D0 D1 i RPM 300 lub 360 w tych 1,2m które mają przełączanie. Niewielki poziom trudności. To zrobi user wg manuala. Ale się nie upieram, tak tylko się zastanawiam. Dobrze,  że rpm nie powinny być dużym problemem. W końcu w XF nie są, ale to jednak zupełnie co innego niż klon na bazie CA...

137

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sądzę, że lepiej by klon przyjmował stację od PC w całości. Elektronika stacji będzie prostsza, zatem tańsza. Nie będzie też problemu przy podmianie napędu na jakikolwiek 5,25, gdy  padnie. Demontaż elektroniki w napędzie PC spowoduje też, że klon zapewne będzie chodził tylko z określoną mechaniką, lub kilkoma, bo co producent, to inne wyprowadzenia kabli sterujących silnikami i głowicą i będzie masa ręcznej rzeźby. Tak czasem naprawiało się 1050 wstawiając 360k 5,25 od PC bez elektroniki. Ale to od razu ograniczy walory nowej stacji. Więc chyba lepiej napisać nowy firmware (bez względu na czasochłonność i koszty) sterujący kompletnym napędęm, niż robić regres o jeden poziom, dewastując FDD od PC i adaptując to co zostanie. Sterowanie kompletnym FDD też nie jest jakieś specjalnie trudne, to dosłownie parę sygnałów typu 0 - 1, więc przeróbka romu może być łatwiejsza niż się wydaje. Problemem natomiast mogą być RPMy.

138

(7 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Naprawdę w UK brakuje sprzętu Atari, by zasilić miejscowe muzea?

139

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zacząłbym od sprawdzenia, czy po odpięciu U1MB i włożeniu oryginalnego romu i mmu w podstawki komp wstaje normalnie.

Jeżeli tak, to może coś z taśmą/podstawką wchodzącą w płytę w miejsce mmu, coś z taśmą/podstawką po OS ROM, albo wysypana logika w U1M i czegoś nie robi z przełączaniem obszarów pamięci jak trzeba.

140

(54 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Niektóre telewizory nie pokazują koloru z niektórych egzemplarzy XLF, choć te chodzą ok z innymi tv. Nie wiem z czego to się bierze. Jakaś niedokładność sygnałów? Mam takiego Panasonica.

141

(17 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Masz rację, na 7805 będzie przecież 12v pomniejszone o lekki spadek na dwóch diodach mostka. A na powielaczu wystąpi dalszy spadek napięcia. Ale jeśli zasilacz daje ponad 12v,  to  może jednak zadziała. Różne zasilacze, nawet od markowego sprzętu potrafią mieć na obudowie 12V AC, a miernik pokazuje 14-16v.  Już parę razy się zdziwiłem w ten sposób.

142

(17 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hm. Ten powielacz jest podłączony częściowo pod AC. Jak dostanie DC to nie spełni swojej roli, ale mimo to stacja zapewne będzie działać, o ile nie zagrzeje się za mocno 7805 zasilony 12v. Przypuszczam, że będzie sporo ciepła.

143

(17 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

pancio.net napisał/a:

oryginalny zasilacz ma znamionowe napięcie 9V AC to po wyprostowaniu go na mostku G osiągamy co najwyżej 11,3V DC! i to bez obciążenia. Jakim cudem w takim razie działa stabilizator liniowy LM7812? (dławik +kondensator wystarczy?)

Na płycie masz układ podnoszący napięcie, jakiś rodzaj powielacza - diody CR15 i CR16 pozwalają uzyskać 12v za stabilizatorem 7812.

144

(61 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Może tym samym co MOS 6502A od MOS 6502AD. Czyli podejrzewam, że niczym istotnym. Może typ plastiku obudowy, albo większy zakres temperatur pracy.

145

(87 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

No to na wyciągnięcie ręki jest US Doubler. Pół godziny roboty i masz inną stację. Całkiem szybki i obsługuje 180k. Odczyta wszystko to co CA z Tomsem. Wszystko inne jest bardziej skomplikowane i wymaga zrobienia lub kupienia dodatkowej płytki. Natomiast z biegiem czasu możesz kupić coś lepszego.

146

(87 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Happy 1050 to współczesny klon, czy też wersja dopałki robionej dawniej przez firmę Happy Computers. Czasem nazywano to rozszerzenie Happy Warp. Powszechna w stanach. Fajna rzecz, tylko pod zwykłym os-em musisz załadować loader, który będzie w stanie chodzić ze stacją w trybie turbo, bez tego czyta i zapisuje w "normalu". Jeżeli masz Qmeg to będzie od razu chodzić w trybach szybkich. Z użyciem specjalnych narzędzi może kopiować dyski zabezpieczone i tworzyć zabezpieczenia, ale w obecnych czasach to sztuka dla sztuki. Mam to w jednej stacji, ale mimo znacznie większego poziomu skomplikowania układu nie odniosłem wrażenia, że jest jakoś znacząco lepsza od np. polskiego Top Drive 1050.

Edit. Aha, przypomniało mi się że jest w tym rozwiązaniu zdaje się buforowanie całych ścieżek.

147

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Odświeżam temat po 3,5 roku i sobie odpowiadam. Właśnie doszedłem do konstatacji, że ten układ schematem przypomina dopałkę 1050 Duplicator. Ale zawartość romu do duplicatora nie zgadza się ze zrzutem z mojego układu. Być może to jakaś wersja duplicatora, mocno zmodyfikowana i unieczytelniona przez kogoś innego.

148

(87 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Najprostszy do wykonania jest US Doubler. Nie trzeba przygotowywać płytki drukowanej. Układy osadza się jeden na drugim. Potrzebna będzie lutownica, programator epromów, eprom 2732 i dwa układy pamięci sram 6810.

Problemem może być zaprogramowanie 2732, bo wymaga napięcia programowania 21V, które nie występuje w wielu nowych programatorach. Można go zastąpić epromem 27c64 lub 128, ale wymaga to pewnych kombinacji z wyprowadzeniami układu, który nie będzie pasował do podstawki, ale jest to do przejścia.

Schemat dublera i zawartość epromu:
http://www.realdos.net/US%20Doubler.html

149

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Super informacja. Muszę się zainteresować tematem.

150

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Toriman: faktycznie, mógłby być jakiś tani CPLD, najprostsze altery są w granicach 8-10zł, ale zanim pokumam to i stworzę wsad do zaprogramowania to pewnie już będę na emeryturze. Więc jeżeli już, to będę się trzymał 74xxx.