1,451

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Kupinie C+4 w rozsądnej cenie graniczy chyba z cudem ;/ Pozostaje chyba jakiś emulator :] VICE się nadaje?

1,452

(22 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Nie myśl że skoro to bałagan to unikniesz offtopic-ów :P no po prostu nie da sie :P , a więc zaczynam...

Offtopic mode ON:

Skąd ta nagła inspiracja C+/4? Zainspirował Cię crrn?

http://retronavigator.com/post/96712071 … originally

1,453

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

gwoli ścisłości jeżeli mówimy wyjściu RGB to trudno mówić o PAL, chyba że chcesz tym zwrotem określić częstotliwość odświeżania 50Hz. Ale trudno nazwać to PAL bo nie ma już żadnego systemu kodowania kolorów takim jakim jest PAL, NTSC czy nawet SECAM. VBXE równie dobrze działa w komputerze NTSC wtedy również masz wyjście RGB tyle że masz odświeżanie 60Hz.

1,454

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

dzięki za info, tłumaczenie i linki Bulki! :)

Abstrahując od RFO BASIC, to kawał pracy wykonałeś opracowując te materiały.

1,455

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

mazi napisał/a:

To pisz poprawnie. Dyslektykom (nieukom) mowie stanowcze NIE.

mazi wybacz, ale sądzę że nie masz najmniejszego pojęcia o dysleksji. Nawet nie wiesz jak mózg dyslektyka widzi słowa i co robi z literami które widzi, polecam na początek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysleksja

a potem pomyśl 10 razy zanim zaczniesz wyzywać ludzi od "nieuków".

1,456

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

to memcpy to chyba taki standard na wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Z80#Example_code

http://en.wikipedia.org/wiki/8086#Example_code

http://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_6800#Example_code

1,457

(8 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

powiem wprost to jest żenujące, ale świat jest pełen ludzi który nie wiedzą co czynią ;/

Fox-ie będziesz robił re-edycję tego artka już jako zalogowany user, aby tego znowu tego koszmarka nie przywrócili?

1,458

(2 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

skoro już jesteśmy w temacie grania na rurach z PCV...

http://youtu.be/-0gED3rn2Tc

:D

1,459

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

no z tym wybieraniem to jest tak że chyba właśnie nie ma z czego wybierać :) bo wszyscy za każdym razem od nowa projektowali interface dla swoich programów, nikt nigdy nie zrobił jednolitej uniwersalnej biblioteki z której można byłoby z prosty sposób skorzystać :)

W dawnych czasach (Code3) mieliśmy nawet taki prymitywny tool na którym rysowaliśmy sobie koncepcje interfejsu użytkownika dla naszych programów, nic skomplikowanego to nie było ale umożliwiało rysowanie ekranów w trybach tekstowych (+wczytanie dowolnego zestawu fontów). Można było mieć kilka ekranów, i przełączać się pomiędzy nimi, zmieniać zestaw znaków w każdej linii, etc.  Służyło nam to jako namiastka takiego edytora WYSIWYG, która pozwalała na zobrazowanie koncepcji interfejsu danego programu. ileż to było dyskusji i sprzeczek "o pierdoły" :) a potem i tak piszący kod "robił po swojemu".

1,460

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

mono dokładnie o tym wiem :) ale miałem myszkę od AtariST i jakoś udawało się to opanować, ale ten interface był jako przykład czegoś "jak można to popsuć", napisałem o tym w poście nawet :) być może powinienem wyraźniej zaznaczyć iż BMC był jako przykład mało ergonomicznego interface użytkownika ;]

I popieram Twój postulat że wszystko musi być obsługiwane (alternatywnie) skrótami klawiszowymi, dlatego używam FAR-a, tam nie dotykam myszki. Mam święty spokój i mogę zrobić co chcę nie używając "stoło-kulo-toczonego wpływacza na położenie kursora na ekranie" :P

I jeszcze jedno... jeżeli chodzi o kolorystykę, zdecydowanie wolę ciemne tła (np. niebieski) i jasne litery. Gdy widzę takiego total-commander to zbiera mi się na wymioty, być może da się tam zmienić wygląd i kolory, jednak moje nawyki z czasów DOS/Borland pozostały i dlatego pozostaję w niszy użytkowników którzy wolą rozwiązania typu FAR, MC, czy konsola tekstowa.

Niestety używając specjalistycznego komercyjnego oprogramowania (taka praca) jestem zmuszony do używania systemów Windows ;/ i nic nie poradzę bo pod WINE większość nie działa wcale a to co działa, nie działa poprawnie lub koszmarnie wolno ;/

1,461

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@xxl: SoTe i tego próbował (mówię o innych trybach tekstowych), np. w MPT:

http://atariki.krap.pl/images/f/f6/Mpt24s.gif

Ale mi ten tryb zawsze wydawał się mniej czytelny i bardziej męczący oczy. Nie bardzo mi to odpowiadało zarówno w CMC jak i MPT.

Ale na mnie chyba nie można patrzeć, bo mi się podobał tryb tekstowy który oferowała karta Hercules do PC z bursztynowym monitorem :D Tak jak Mono byłem w tamtych czasach strasznie zapatrzony na Borlanda oraz jego TurboVision oraz to co oferował jako interface, Norton Commander, Volkov Commander czy potem Dos Navigator. I do dziś mi to zostało bo zamiast Total Commander-a którego używają chyba "wszyscy", to ja go nie cierpię używam "Far Manager":

http://www.farmanager.com/screenshots.php?l=en

albo Midnight Commander pod Linuxem czy BSD.

http://seban.slight.pl/aa/far_example.png


Ale wracając do spraw związanych z Atari,  zawsze się zastanawiałem czemu czemu Janusz Pelc zmienił tryb tekstowy w CMC z Hi-Res na ten "kolorowy". moim zdaniem np. Avalom Music Composer mimo ubogiego zestawu znaków wyglądał czytelniej niż później wydany CMC:

http://atariki.krap.pl/images/c/c8/Amc.png

Ale to zapewne kwestia gustu czy indywidualnego podejścia do wyglądu interfejsu.

Oczywiście co do biblioteki to pewnie lepiej dla użytkowników że będzie działać w każdym trybie TXT zapewne, a jej wygląd w trybie "lo-res/kolorowym" być może zależy od dobrze dopracowanego zestawu znaków :)

i na koniec przykłady różnych interfejsów w hi-res TXT mode, nie koniecznie okienkowych, ale pokazujących jak można zrobić to dobrze i wygodnie, ale również to jak można to popsuć:

Black Magic Composer:
http://atariki.krap.pl/images/5/5c/Black_magic_composer.gif

Benjy Sound Monitor 1.8:
http://seban.slight.pl/aa/bsm18.png

Benjy Sound Monitor 2.09:
http://seban.slight.pl/aa/bsm209.png


Theta Music Composer:
http://atariki.krap.pl/images/f/fd/Tmc111.png

NeoTracker
http://atariki.krap.pl/images/0/07/Neo16_2.png

1,462

(33 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Cześć,

W latach '90 gdy z SoTe musieliśmy napisać kilka programów użytkowych, od razu wiedzieliśmy że będę musiały mieć interface okienkowy, tyle że tryb graficzny odpadał. Interface miał być szybki i uniwersalny. Na początku wymyśliliśmy że stworzymy jakąś gotową do użycia bibliotekę, tak aby wykorzystać ją w innych programach. Życie jednak zweryfikowało nasze podejście to "tematu" i wyszło na to że każdy program który tworzyliśmy wymagał indywidualnego podejścia i kończyło się tak że robiliśmy jakiś w miarę uniwersal ny szkielet programu (np. zalążek biblioteki rysującej okienka i przechowującej treść pod "otwartym" okienkiem) a reszta funkcji w danym okienku była już indywidualnie obsługiwana przez niezależne procedury, czasami mieliśmy gotowe jakieś biblioteki I/O z poprzedniego programu, jednak nasza wiedza i doświadczenie rozwijało się "z programu na program", więc z czasem uznaliśmy że za każdym razem będziemy pisali wszystko od nowa, wykorzystując zdobyte doświadczenie i pisząc wszystko "nieco lepiej" niż poprzednio :)

Wydaje mi się że gdyby teraz dobrze przemyśleć całą sprawę to można by się pokusić o w miarę uniwersalną i dobrze zoptymalizowaną bibliotekę do obsługi okienek w trybie tekstowym.  Mam na swoim koncie jeszcze "prawie dokończony" program muzyczny (wewnętrzna rywalizacja z SoTe oraz chęć nauki robienia kolejnych rzeczy na Atari, lecz wtedy wygrał SoTe ze swoim MPT, a je nie zdążyłem i się zniechęciłem), program ten  cały był w trybie TXT (ANTIC mode 2), ale obsługiwał również myszkę od Atari ST/Amigi oraz rysował kursor (strzałkę, klepsydrę) co do pixela hi-res, oczywiście potrzebował 4 znaków wolnych w zestawie znaków aby to realizować, ale wyglądało to całkiem porządnie, być może w końcu uda mi się znaleźć dyskietkę z tym softem i będę mógł pokazać jak to wyglądało).

i na koniec,  pierwsze z brzegu przykłady naszych programów z interfejsami "okienkowymi" w trybie tekstowym:

rok 1992, napisane w MAC/65:
http://seban.slight.pl/aa/digital_studio.png

rok 1992, napisane w QA:
http://seban.slight.pl/aa/sample_editor.png

rok 1992, napisane w QA:
http://seban.slight.pl/aa/mrec.gif

1,463

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

AXE... jak mogłeś, to jest hipnotyzujące, na szczęście tylko 25fps więc efekt osłabiony, ale masz szczęście że nie wkleiłeś tylko coś co trwa nieco ponad minutę ;] dobrze że nikt nie wpadł na pomysł aby takim film trwał np. 10 godzin, a tak tylko 1:15 poszło z życia... ale jakby nagrać takie coś przy 1000fps i trwające 10h to byłoby dopiero coś :)

1,464

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

offtopic mode ON:

To wszystko co ma w sobie Atari 8-bit czy Amiga zawdzięczamy jednemu wielkiemu człowiekowi, ten facet wyprzedzał epokę... mówię oczywiście o osobie Jaya Minera: http://en.wikipedia.org/wiki/Jay_Miner

Uważam go za geniusza którego dzieła wpłynęły w sposób znaczący na moje życie, szkoda że już nie żyje.

offtopic mode OFF:

Przy okazji kolejnych testów następny "ciekawy brzmieniowo" kawałek do posłuchania:

E.G. Blues by Hermit (16bit, 96KHz, FLAC, stereo, 2x SID8580R5)

i na specjalne życzenie Sonara:

Cybernoid II by Jeroen Tel (16bit, 48KHz, FLAC, mono, 1x SID8580R5)

1,465

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

zawsze mnie to męczyło, kiedyś doszedłem do wniosku że zabrakło im cykli w DMA aby pobrać dane dla wszystkich duszków, w sytuacji gdy mamy jak najgorszy z możliwych wypadków (np. szeroki ekran, włączony HSCROLL, tryb znakowy ANTIC $02 i pierwszą linię gdzie ANTIC pobiera wszystko co może i do tego cykle DRAM refresh) do tego DMA dla duchów, pocisków i chyba nie ma już wolnych cykli aby można było pobrać dane dla więcej niż 5 obiektów (4 graczy i pociski)

1,466

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

wieczor napisał/a:

Z tym prymitywizmem to bym nie przesadzał...

tyle że nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy, nie chodziło mi o prymitywizm brzmieniowy ale "konstrukcję sprzętową uproszczoną do bólu". I to można bardzo łatwo sprawdzić :) tzn. trzeba zobaczyć ile zasobów zajmuje implementacja POKEY-a a ile SID-a, np. w FPGA nawet bez bloku filtrów :)

Te wszystkie klocki z których złożony jest POKEY to naprawdę podstawowe "cyfrowe klocki" tamtych czasów. Nie neguję tych rozwiązań... wprost przeciwnie.... uważam je za genialne w swojej prostocie. Trzeba było mieć łepetynę na karku aby w tamtych czasach tworzyć takie układy :) Zresztą drogę już mieli przetartą przez dźwięk który był w TIA :)

wieczor napisał/a:

A co do tego że to A500 jest rozwinięciem XL/XE a nie ST to ja wiem, ale jest to w pewnych kręgach mocno niepopularna opinia ;)

No cóż, tak samo niewygodą prawdą jest to że Atari ST to tak naprawdę następca C64... prawda może i bolesna ale prawdziwa :D Historia zakpiła użytkowników, a raczej fanatyków, którzy mogli by dać się pokroić i posiekać broniąc tezy że ich maszyna jest tą jedyną najlepszą i najwspanialszą :D A konkurencja to zło :)

1,467

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

To właśnie POKEY jest wręcz prymitywny... jest tylko i wyłącznie cyftowy... w SID-ie dużo jest robione analogowo, bo każdy myśli że to tylko filtr, ale nawet w ADSR siedzi niby głupi Multiplying DAC, ale wcześniej był już "Waveform DAC", który już daje nam analog w środku, potem to jest traktowane "obwiednią" przez ADSR... potem lezie albo i nie do filtra... dużo tego się sobi po drodze... i dokładne i idealne odwzorowanie matematyczne nie zastąpi w 100% brzmienia tych analogowych bebechów.

Parę postów wyżej wklejałem już linka do wywiadu z twórcą tego układu: http://sid.kubarth.com/articles/intervi … annes.html -> tam jest naprawdę bardzo dokładnie wszystko opisane, chociaż wydaje się że tekstu nie jest dużo, to zawarte są w nim jednak wszelakie niuanse i dokładna zasada działania SID-a :)

A wracając do POKEY-a... ten układ jest naprawdę prosty :) jest w pełni cyfrowy i pomijając część odpowiedzialną za resztę funkcji to cały blok generujący dźwięk składa się z 4-rech 8-bitowych liczników, paru prostych rejestrów LFSR, paru przerzutników typu "D", do kompletu parę dzielników częstotliwości oraz czterech 4-bit DAC na wyjściu.

Zauważ że w POKEY-u wszystkie dźwięki są generowane z ciągu zer i jedynek, dopiero na koniec gdy to zero-jedynkowe wyjście jest podane na prymitywny 4-bitowy DAC udaje się regulować głośność danego kanału :)

Wszystkie dziwne dźwięku wydawane przez POKEY możesz uznać za błędy konstrukcyjne tudzież zbyt dalece idące uproszczenia mające na celu zmniejszenie powierzchni krzemu zajmowanej przez układ :)

[OFFTOPIC MODE ON]

Jeżeli chcesz obejrzeć następną generację małego Atari zajrzeć do układów Amigi 500. Główne układy z A500 to rozwinięcie koncepcji zaczętej w małym Atari. Popatrz na:

- organizację sprite-ów
- ANTIC & Display LIST + GTIA vs Agnus (Copper part) + Denise
- 4 kanały POKEY i jego DAC-e vs PAULA i jej DMA do odtwarzania sampli

Nie wiem czy pamiętasz ale Psychol/ MadTeam prawie zrobił takiego coppera dla GTIA:

http://madteam.atari8.info/index.php?prod=gtia2

[OFFTOPIC MODE OFF]

1,468

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

analogowy mikser wypadł, przy tanich komponentach za bardzo szumiał, przy drogich nikt by tego nie kupił :)

Jak wiadomo filtr w SID jest jeden, ma 4 wejścia:

- OSC1
- OSC2
- OSC3
- EXT

Filtr jest typ VSF czyli na jego wyjściach masz sygnały: low pass, high pass, band pass.

Popatrz na schemat blokowy SID-a:

http://seban.slight.pl/SlightSID/sid_internals.png

i do tego popatrz na rejestry SID-a:

http://seban.slight.pl/SlightSID/sid_register_set.png

interesują Cię rejestry $D417 oraz $D418 (w przypadku Slight-SID oczywiście $D517 oraz $D518)

bity 0,1,2,3 sterują tym czy sygnał wejściowy (OSC1,OSC2,OSC3,EXT) ma iść przez filtr czy bezpośrednio na wyjście SID-a.

natomiast bity 6,5,4 określają który sygnał z filtra ma być wypuszczony na wyjście, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyś na wyjściu słyszał jednocześnie sygnał filtrowany przez LP jak i HP wtedy robisz sobie filtr typu "band stop/band reject"

Czy teraz trochę sprawa filtrów stała się trochę jaśniejsza? ;)

1,469

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

lemiel napisał/a:

A czy dwie wersje (6581 i 8580) SIDów mogą wylądować na tym karcie?
To czy ew. można zamieniać, który ma być podstawowym, żeby porównać jak grają - to o czym piszecie?

Hej! po drodze była i taka wersja, ale zrezygnowałem z tego. Mieszanie 6581 i 8580 zupełnie nie miało sensu. Do tego dochodził cały analogowy mikser ktory pozwalał dowolnie sterować położeniem każdego z SID-ów pomiędzy kanałami L i R. Zasilanie było zrealizowane na jednej przetwornicy step-up potem były generowane dwa niższe napięcia 9V dla 8580 oraz 12V dla 6581.

Ale zasilanie to był najmniejszy problem, w zależności od rodzaju SID-a zmieniają się kondensatory w filtrach, oraz zmienia się układ wyjściowy. Już pisałem to wcześniej, nie przewiduję seryjnej produkcji wersji z 6581, ale na życzenie mogę dostosować taki cart aby można było włożyć w niego 6581 (ale tylko i wyłącznie 6581).

Dlaczego nie zrobiłem rozwiązania uniwersalnego? Bo im więcej dokładałem dookoła, tym bardziej słyszałem i widziałem jak spada jakość dźwięku. Mogłem to zrobić w tylu high-end "audiofil" edition, tylko kto za to by zapłacił :D Także zostało rozwiązanie dedykowane dla 8580 :)

1,470

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pomijając wszystko tu nie trzeba analizy i matematyki... to naprawdę bardzo wyraźnie słychać. 0.8% przy zegarze prawie 1MHz, zapewne błąd się powiela w akumulatorze fazy i różnica staje się wyraźnie słyszalna.

Jak to jest generowanie w przypadku SID? Proszę bardzo:

http://sid.kubarth.com/articles/intervi … annes.html

słowa kluczowe: "phase accumulator"

1,471

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

kurcze... ja naprawdę słyszę różnicę w częstotliwości dźwięku i to wyraźnie ;/ i po raz kolejny wklejam obrazek aby zobrazować to co słyszę, tym razem analiza z pliku FLAC.

To jest analiza widma tego samego fragmentu nagrania z obu układów. Na niebiesko widać widmo które daje Evie, na czerwono to co generuje SID8580. Jak nie słyszycie to dość wyraźnie widać że SID gra wyżej. W przypadku SID-a wszystko jest przesunięte nieco wyżej na osi częstotliwości.

I już nie chodzi mi o to że Evie gra niżej, tylko o fakt że pasiu mówi że taktuje SID-Core w Evie na 992KHz, więc powinno grać wyżej niż SID, tymczasem słuch i analiza pokazują że gra niżej :/ i to mnie zastanawia.

http://seban.slight.pl/SlightSID/freq%20comp%20-%20evie%20vs%20sid%20v2.png

1,472

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@wieczór: ja mam to samo, wolę brzmienie 8580... i to nawet w kawałkach które były pisane dla 6581. Przesłuchałem ich wiele w obu wersjach i zdecydowana większość wypadała na korzyść 8580. Pisałem o 6581 bowiem autor muzyki pisał ją używając 6581 więc uznałem że takie brzmienie oryginalnie słyszał i no i Evie oczywiście grało używając charakterystyki filtra z 6581.

1,473

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@wieczór: linki fixed :)

@pasiu: doskonale rozumiem co masz na myśli. Co do wysokości dźwięku to chyba jestem w takim razie głuchy ale słuchałem plików WMA które podrzucił Draco oraz tych które zgrałem ja i wyszło mi że te WMA grają niżej. Ja taktuje SID-a w przypadku PAL ~985KHz. Więc skoro taktujesz SID-a w Evie 992kHz powinno faktycznie grać wyżej.

prosiłbym bym w takim razie  jakiegoś muzyka o porównanie tego na jego słuch :) chodzi o kawałki Avantgarde oraz Flimbo's Quest.

porównałem również nie "na ucho", ale czysto matematycznie... no i Evie jednak gra niżej...

kolor niebieski Evie, Kolor czerwony SID8580R5, próbka z kawałka Flimbo's Quest.

http://seban.slight.pl/SlightSID/freq%20comp%20-%20evie%20vs%20sid.png

1,474

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć,

Dla porównania wrzucam kawałki zgrane z Slight-SID-a. Co prawda w przypadku Flimbo's Quest powinien to być SID6581 a ja zgrałem używając SID8580R5, ma baza do porównania jest, przy okazji zauważyłem (a raczej usłyszałem) że między innymi Evie gra nieco niżej (słychać różnicę w obu kawałkach)

Flimbo's Quest by R.Ouwehand & J.Bjerregaard (16bit, 48KHz, FLAC, mono, SID8580R5)

For Avantgarde by Red Devil (16bit, 48KHz, FLAC, mono, SID8580R5)

ps1) proszę nie traktować mojego porównywania jako jakichkolwiek zarzutów dla Evie, nie atakuję tego projektu i nie mam zamiaru umniejszać zasług jego autorowi. Każdy kawałek hardware do Atari uważam że coś wyjątkowego i wartego uznania. Moje porównanie ma jedynie na celu (o ile Pasiu będzie zainteresowany) poprawą implementacji SID-a w Evie, tak aby brzmiał jeszcze bliżej oryginału.

ps2) te dwa kawałki zgrałem z playera by Mono :]

1,475

(105 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

to jest EXT_IN SID-ów, możesz podpiąć np. POKEY-a (a nawet dwa) i "domiksować" do muzy SID-owej, tudzież przepuścić POKEY-a przez filtry SID-owe. To co obiecywałem wcześniej zostało więc zrealizowane, tylko teraz potrzeba trackera 2xPOKEY + 2xSID :)