1,376

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To dwójeczka. Jedynkę mam w 5200.
Dodam, że atarynka była w tym czasie otwarta, tzn. górna obudowa zdjęta. Opisane objawy pojawiły się po ok. godzinie pod MyDOSem. Męczyłem ruską stację strykera. Zasilacz impulsowy 5V/3A. Pod obciążeniem 130XE z VBXE daje 5,12V (pięć i dwanaście setnych Volta).

1,377

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja mam radiator z wentylatorkiem od starego lapka, chyba go odpowiednio przytnę i przykleję na silikon.

1,378

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Spotkał się ktoś z tym zjawiskiem? Temperatura Altery jest wysoka, ok 60-70 stopni, palec trudno utrzymać. Objaw na ekranie to chwilowe przygasanie ekranu. Chyba sobie założę wodne chłodzenie ;)

1,379

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zgadza się, inna pamięć to sposób na ominięcie efektu "wymóżdżania" objawiającego się tym, że po wyłączeniu i włączeniu komputera obraz pojawia się natychmiast i komputer się zawiesza.
Pamięci powinny być ledwo ciepłe, jeśli parzą - do wymiany. Możesz wstawić te podstawki, które masz.

1,380

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Gotham: Tak wynika ze schematu STE.

Dr.Max: Komputery serii ST początkowo przeznaczone były do współpracy z dedykowanymi monitorami Atari. W Europie w tym czasie rozwijał się standard zwany SCART lub Euroconnector. Standard ten przewiduje podanie napięcia rzędu min. 1V (max 3V) na pin 16 złącza dla przełączenia telewizora w tryb RGB. Pomiędzy to wejście i masę włączony jest opornik 75om (wewnątrz TV). Atari ST (E) ma wyjście nieprzystosowane do standardu europejskiego, bo wewnątr komputera jest opornik 1,2k podłączony do +12V, który z opornikiem 75 om w TV tworzy dzielnik napięcia 1:16, co w wyniku daje napięcie 0,75V, które nie wystarcza do przełączenia. Można spróbować jeszcze podłączyć pin 16 SCARTa z pinem 9 wtyku ST (są tam imulsy synchronizacji poziomej). Widziałem kiedyś takie rozwiązanie, ale tego nie próbowałem robić i nie gwarantuję powodzenia. Wbrew pozorom wymiana opornika na płycie nie jest trudna, najlepiej do istniejącego opornika dolutować równolegle drugi o wartości 1k. Skoro poradziłeś sobie z opornikami w kablu, to i to zrobisz gładko.
Odłącz tylko kabel zasilający od ST przed rozbiórką.

1,381

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Odpala się z odcietym przewodem zasilania??? Jeżeli mówisz o tym 12V Pullup, to nie zasilanie.

To wina ST, a nie kabla. Monitor nie przełącza się w tryb RGB, bo na pinie 8 jest za niskie napięcie. Na płycie STE trzeba wymienic opornik R431. Jest tam zamontowany 1,2k, a powinien być 560 omów. Temat parę razy wałkowany. Żadnych innych oporników nie montuj ani w kablu, ani w monitorze. W 1040ST(FM) to R20, też trzeba go zamienić na 560 omów. W starych "krótkich" modelach pin 8 gniazda monitorowego jest zwarty z masą, żeby RGB tam działało poprawnie to trzeba pin ten odciąć od masy i podłaczyć przez opornik 100omów do +5V.
Wywal więc wszystkie swoje prezeróbki do kosza, przywróć początkowy stan kabla, zmień ten opornik R431 na płycie STE i ciesz się jakością obrazu. Podobnie jest w Falconie, też trzeba zmienić opornik R34 (na spodzie płyty) między pinem 17  gniazda video a +12V na 560 omów. RGB zatrybi.

1,382

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przyjrzyj się lutowaniu gniazd SIO, bardzo często luty pękają i wtedy 138. Zobacz tutaj
Rom Boba niewiele różni się od oryginalnego, różnica zawartości kilku/kilkunastu bajtów. Każdy typowy (no i sprawny) napęd ustawiony na id0 powinien działać poprawnie. Przecież tam nie ma wielkiej filozofii.
To przyczepienie płytki do dekla mogło być przyczyną złego działania, choć nie bardzo wiem, jaka to konstrukcja tak ma. Jeszcze takiej nie widziałem.

1,383

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

602 to podwójna 601. Zmiany w schemacie pewnie są niewielkie - wg. mnie jeden bit poru 80C50 steruje wyborem napędu, ale mogę się mylić.
Schemat robiłem ze stacji gumy.

1,384

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A także zawartość romu :)

1,385

(341 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Candle napisał/a:

vbxe2 - naklad wyczerpany

A będzie wznowienie? Albo VBXE v. 3 i wyżej?

1,386

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ha, wszedłem w posiadanie tej płytki nie tak dawno i już zapomniałem. Starzeję się błyskawicznie.
Dzięki Simius :)

Temat do zamknięcia.

1,387

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 62&p=4 post # 100

tamta jest zielona, ale fszysko morzlywe ;)

1,388

(6 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wiem, że drukowana, ale bardziej interesuje mnie jej przeznaczenie. Płodność naszych konstruktorów mnie przerasta. Dostałem od kogoś, czy kupiłem - nie pamiętam. Ach ten Alzheimer...


[img=https://jsobola.atari8.info/DEREATARI/images/plytka.jpg]płytka[/img]

1,389

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wejścia/wyjścia  portu dżoja są zabezpieczone filtrami drugiego rzędu RCL typu T. Pierwszy człon, licząc od PIA, to RC mający stałą czasową 220ns (w 65XE), więc jego częstotliwość graniczna to ok. 400kHz. Do portów dżoja wystarczy więc podpiąć łańcych rezystorowy i ew. tłumik sygnału wyjściowego z gnazdem i mamy covox. Trudność zadania na poziomie pracy semestralnej na pierwszym roku zawodówki. Można trochę skomplikować układ przez dodanie dwóch bitów trig, wtedy mamy przetwornik 10-bitowy.

1,390

(16 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To ten plik: System Test Cartridge ROM dump, zaraz pod schematem.
Do tego kawałeczka nogi przylutuj cienki drucik i przylutuj do odpowiedniego otworu na drugi scalak. Lepiej zaprogramować inny eprom. 27128 są rzadkie, można wrzucic 27256 a nawet 27512. Zaprogramować Ci taki?

1,391

(91 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To zależy od kontrolera, w tym wypadku elektroniki stacji dysków (nie elektroniki napędu). Silnik krokowy ma pewną bezwładność zwiiększoną jeszcze o bezwładność wózka głowicy. Ponadto występują drgania bezpośrednio po przesunięciu, które powinny zostać jak najszybciej stłumione tak, bu głowica ustawiła się na właściwej ścieżce w określonym czasie. Kontroler nie wie, czy głowica stoi już na ścieżce, czy jeszcze drga, bo interfejs takiej informacji nie wysyła (oprócz TR00). Ustalone są więc standardowe czasy przesuwu głowicy, po upływie których kontroler może wysłać komendę zapisu/odczytu/formatowania. Jeżeli kontroler zbyt szybko wyśle komendę przy podwójnym kroku, to np. sformatowana zostanie część ścieżki pośredniej i część właściwej, co skutkuje błędem i ponownym formatowaniem właściwej już ścieżki, o ile obsługa błędu to przewiduje. Ale to kwestia oprogramowania, a nie napędu.

1,392

(91 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Według mnie można śmiało, jak widać z manuala, może ten napęd pracować w trybie 720k.

1,393

(91 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Przy zdjętej zworce LG rzeba zewrzeć pin 2 złącza 34-pinowego do masy i założyć zworę na I. Wtedy masz obroty 300/sek i 720k. Trzeba pamiętać o tym, że do sformatowania 360k (i mniejszych gęstości) w napędzie 720k potrzebny jest podwójny krok. Mogą wystapić kłopoty czasowe przesuwu głowicy przy formatowaniu tych gęstości.

Nie widziałem stacji Toms 360 ijej schematu, ale myślę, że niewiele się różni od Toms 710.

1,394

(91 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wszystko odnośnie napędu Teac 55GFR jest opisane w manualu: http://www.dereatari.republika.pl/TEAC_FD55GFR.pdf

1,395

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pewności nie masz dopóty, dopóki nie przyjdzie komornik. Właśnie 13bm wysłałem wypowiedzenie OC do breubezpieczeń, bo sprzedałem bryke. Potem 17-go wysłałem zawiadomienie o sprzedaży. Termin mija 24go. Dziś mi napisali, że automatycznie pobiorą AC jak nie przyślę wypowiedzenia OC i AC razem. @#$%

1,396

(91 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Łożywie, łożywie....

1,397

(6 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

A spod Microdosu? :D

Dobrze, tak ma być.
Poprzednio pisałeś: " Nie wiem dlaczego obraz jest w niebieskiej tonacji."  Ale czy ten monitor na pewno jest czarno-biały? Może pokręć pokrętłem Tint.
Możesz też mieć monitor NTSC a komputer PAL lub odwrotnie. To tłumaczyło by potrzebę synchronizowania obrazu.

W monitorze spróbuj pokręcić synchronizacją.
Niebieski, bo taki jest ekran Basica. Napisz BYE i naciśnij Return to się zmieni.

1,400

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A do jakiego napięcia podłączyłeś tę atarynkę? 5 czy 12V? Atari wymaga 5V napięcia stabilizowanego.