1,051

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

voy napisał/a:

Turbo 3000 to było programowe rozwiązanie autorstwa Tomka Rolewskiego, gdy odkrył, że transmisję można nieco przyspieszyć, korzystając z niezmienionej elektroniki. :)

Oczywiście masz rację, ktoś (może to nawet byłeś Ty? ;] a jednak to był tEDDYbOAR) gdzieś wrzucał (albo tu albo na na AoL) całą paczkę softu Tomka Rolewskiego. No i jeszcze jest cart Bartka Selingera z wątku o cartach turbo, przy okazji carta Atari System Turbo 2000, który dumpował pancio.net. Jest w nim speed 7.5 autorstwa Tomka Rolewskiego.

Problemem w tym wszystkim jest że co kraj to obyczaj :) W tamtych czasach Czechosłowacy też mieli swoje Trubo2000 i Turbo3000, z NRD przywędrowało Turbo6000 :) Także odpowiedzi na pytanie o Turbo3000 może być kilka :D

EDIT1: Na AoL jest wywiad z T.Rolewskim.

EDIT2: link do softu T.Rolewskiego, który zapodał na AoL "tEDDYbOAR" o którym wspominałem jest w tym poście.

1,052

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dobra... teraz widzę więcej...

Istotny jest kondensator który oznaczyłem "1"... powinien mieć ponad coś pomiędzy 470-1000pF.

Kondensatory "2" i "3" są właściwie nieistotne, to pewnie jakieś 100nF włączone pomiędzy masę a +5V. Ktoś dołożył takie filtrowanie zasilania.

Jak kondensator "1" jest OK, to należy spróbować wymienić diodę "4" na 1N4148... nie wiem co ktoś tam włożył oryginalnie... ale jeżeli to dioda z czasów tych samych z których jest UCY7400 i jest to dioda produkcji CEMI to może to oznaczać iż jest to BAYP95, bo o ile dobrze widzę to ma pomarańczowy pasek. Wtedy dioda jest OK bo ona ma czas przełączenia rzędu 2-4ns, ale pewności nie mam, być może to dioda innego producenta.

Reasumując... wymieniłbym profilaktycznie kondensator "1", na 560pF... nawet bym nie mierzył tego co tam jest włożone tylko to wyjął. Jak to nie pomoże to podmieniłbym diodę "4" na np. 1N4148.

http://seban.pigwa.net/aa/big_yoo_gas.jpg

1,053

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Yoo_Gas: Myślę że nie ma co kopiować tego co jest w mojej wersji carta. Należy doprowadzić do działania to co masz u siebie. Tzn jak zrobisz wieczorem zdjęcia to postaram się przyjrzeć po co te dodatkowe kondensatory zostały dołożone. Sądzę że da się doprowadzić do działania to co masz aktualnie. Zawsze jak już  nic nie pomoże, to możesz podesłać cart do mnie to go uruchomię.

@pancio.net

pancio.net napisał/a:

Czy w temacie spotkałeś się z modułem turbo obsługującym jednocześnie Blizzard i T2k/T3k? Pamiętam, że moduł zbudowany był z uA741 + 7400 i parę biernych elementów + dioda we wtyczce SIO z dodatkowym kabelkiem. Niestety, od przeprowadzki nie mogę namierzyć schematu... Czy mógłbyś wystawić gdzieś schemat i/lub PCB turbo wraz z cartem?

Niestety osobiście się nie spotkałem, ale w kolega robecc, dokonał dumpa carta "universal turbo", który zawiera sobie soft to blizzarda oraz soft Turbo2000 (ale czechosłowackiego chyba). To co pokazał robecc jest o tu: Universtal Turbo cart/screens i tutaj: Universal Turbo Dump

Co do Universal Turbo to jeszcze chwilę potrzebuje, ale postaram się rozrysować schemat carta i przeanalizować jego "bankowanie", bo jest  odmienne niż dotychczas. Do tej pory zakładałem że to po prostu będzie działać bez problemu na natywnym interface od Blizzarda i tyle ;) Ale zajrzę przy okazji do kodu gdzie i jak to Turbo2000 by M.Dadok próbuje pisać i czytać dane.

Już kiedyś wklejałem ten link, ale jakieś screeny cartów do czechosłowackich turbo 2000/3000 są tutaj. Jak klikniesz zakładkę "Cart 32KB" to będzie tam masa screenów z cartami do czechosłowackich systemów Turbo2000/3000. Z tym że wydaje mi się że one tak jak Blizzard nie potrzebowały chyba dodatkowego kabla do wtyczki SIO.

Ale skoro wspominasz o dodatkowym kablu to może to było coś bardziej jak AST/ATT? (wątek o ATT). Również Turbo AST miało dodatkowy kabel... ale oba te systemy nie działały z interface/oprogramowaniem od Blizzarda.

EDIT: @Yoo_Gas: popatrzyłem na te dodatkowe dwa kondensatory, jeden chyba pomiędzy GND a VCC, drugi jeżeli dobrze widze pomiędzy linią adresową A13 EPROMu i przełącznikiem dokonującym wyboru banku, nie powinny przeszkadzać. Nie wiadomo jakiej pojemności jest ta 3-cia sztuka pomiędzy CCTL a GND. Ale też nie podoba mi się ta dioda, powinno być to coś szybkiego np. 1N4148, a nie wygląda mi na 1N4148 może podmień ją na taką 1N4148 i zapuść ten program testujący "fast_d6" zobacz czy to cokolwiek coś zmieni.

1,054

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeżeli to jest TWM315... to wejście DB9 jest tylko cyfrowe. Wyjście Y przyjmuje tylko stany logiczne TTL, tak samo jak wejście "I" (intensity).

To wejście było przeznaczone do jakichś kart video, które wypluwały z siebie sygnał cyfrowy TTL. I nie jestem przekonany że to mógł być Hercules.

Nie pamiętam jaką częstotliwość odświeżania poziomego miał Hercules, ale chyba ponad 15KHz, a ten monitor w/g instrukcji która jest dostępna u strykera: Instrukcja TWM315 wychodzi na to że to tylko 15KHz max, (sprawdziłem: Hercules miał częstotliwość odświeżania poziomego ~18KHz)

Ale i tak pomijając wszystkie te niedogodności to  w instrukcji piszą że sygnał może być podłączony tylko do jednego z gniazd wejściowych.

1,055

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jakbyś wrzucił gdzieś trochę jaśniejsze zdjęcia PCB i trochę większej rozdzielczości to bym zobaczył dokładnie gdzie ten kondensatory idą, nie wiem kto je dołożył, ale części być raczej nie powinno, chyba że ktoś coś wymyślił ... tyle że nie jestem pewny z tych zdjęć które podesłałeś układu połączeń.

Jeżeli chodzi o różnicę 7400 vs 7438 to układ wyprowadzeń jest ten sam, jednak rodzaj bramek inny. W przypadku 7438 bramki mają wyjścia typu Open-Collector, układ 7400 ma wyjście typu push-pull. Zobacz:

UCY7400 wygląda w środku tak: (z lewej strony rozrysowano jedną bramkę układu)

http://seban.pigwa.net/aa/UCY7400.jpg

^^^ jak widzisz wyjściowy stopień bramki może zarówno wysterować jej wyjście przywierając ją do masy (aktywny dolny tranzystor) lub też przyłączyć ją do Vcc (napięcie zasilania) gdy wysterowany jest górny tranzystor.

UCY7438 wygląda nieco inaczej, zobacz że stopień wyjściowy zawiera tylko dolny tranzystor:

http://seban.pigwa.net/aa/UCY7438.jpg

^^^ to powoduje że taka bramka nie potrafi na wyjściu wystawić napięcia zasilania (a wiec logicznej "1") ... może za to wystawić na swym wyjściu masę, czyli logiczne "0", gdy włączy się dolny tranzystor w stopniu wyjściowym.

Jedne i drugie bramki mają swoje zastosowania (czasami wyjście typu open-collector/otwarty kolektor jest konieczne)... np. wszystkie urządzenia SIO współpracujące z ATARI mają wyjścia typu open-collector. Jest to niezbędne ponieważ współdzielą one linie DATA_IN... i gdyby jedno urządzenie wystawiło stan "1", a drugie stan "0" na linię "DATA IN" skończyło by to się zwarciem pomiędzy masą a zasilaniem i upaleniem którejś bramki wyjścia.

Ten "myk" z linią D6 wymaga zastosowania wyjścia typu open-collector... i w przypadku mojej wersji carta tak właśnie jest (mam 7438)... jednak w Twojej wersji carta ktoś zastosował 7400, ale wiedział ze potrzeba wyjścia typu open-collector, albo chociaż jego ekwiwalentu, więc zastosował taki układ:

http://seban.pigwa.net/aa/ast%20interface%20(preview).png

posłużę się schematem innego urządzenia (to akurat interface do turbo AST), ale istotna w tym przykładzie jest tylko bramka U1C oraz dioda D1, to taki "symulator" wyjścia typu open-collector, takie coś zastosowano w Twojej wersji carta. Teraz układ 7400 mimo że nie ma wyjść typu Open-Collector, nie może wystawić już "1" logicznej, będzie potrafil wystawić tylko "0". Ta "1" logiczna będzie blokowana w teorii przez diodę... jednak w Twoim wypadku wygląda na to że ta dioda jest za wolna, i przy szybko zmiennych sygnałach na magistrali nie zawsze udaje się temu układowi złożonemu z 1 bramki i diody na wyjściu wymusić "0" na magistrali, a konkretnie na bicie D6 magistrali adresowej.

Pytałem o ten kondensatory bo być może one są jakoś dziwnie włączone w układ i być może coś psują, dlatego w chwili gdy podeślesz jaśniejsze zdjęcia o większej rozdzielczości, to może uda mi się zobaczy jak są dokładnie podłączone... jeden widzę (ten ciemniejszy) jest podpięty pomiędzy CCTL a masę, więc jest OK... pytanie tylko jakiej on jest pojemności (wygląda że dość małej... ale to tylko zgaduję po kolorze dielektryka ... i to może być błędny wniosek). Pozostałe dwa nie wiem po co są dodane.

Jeszcze jedna uwaga... w przypadku mojej wersji carta... i bramek z otwartym kolektorem ... ponieważ nie potrafią one wystawić stanu "1", należy zadbać aby dane wyjście miało rezystor podciągający (tzn. pull-up) to wyjście to napięcia zasilania (Vcc/Ucc) lub zaprojektować układ tak aby stan "1" był wymuszany przez konstrukcję układu, spójrz na schemat mojej wersji carta:

http://seban.slight.pl/atari/kns_big2/kns%20big2%20blizzard%20cartridge.png

... a i jeszcze jedno... oczywiście jest jakaś szansa że soft do blizzarda nie czyta lokacji $d5xx jakoś specjalnie dynamicznie czy szybko i cartridge działa poprawnie na tyle że nie ma to wpływu na procedury odczytu ... wtedy oznaczałoby to że masz problemu z samym interface w magnetofonie... myślę jednak że warto doprowadzić cart do porządku i działania zgodnego z zamierzonym przez autora tegoż zabezpieczenia sprzętowego :)

hehehe.... fakt :) Produkty by "Stecu/The Distals"* są nie do podrobienia i nie do odkucia ;P

aby ludzie wiedzieli o czym mówisz pozwolę sobie pokazać przykład, oto "Happy Freezer" zamontowany w moim 130XE:

http://seban.pigwa.net/aa/freezer.jpg

^^^ dzięki temu powstał Overmind, Bitter Reality, oraz dużo... dużo innych mniejszych i większych produkcji ;) To jeszcze były czasy kiedy cross-development dopiero raczkował :)

*) (c) by Miker ;-)

Kolejny cart z kolekcji na tapecie.Tym razem 4KB cart zawierający soft dla "Turbo Blizzard":

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/scr/blizzard4k_a.png http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/scr/blizzard4k_b.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/scr/blizzard4k_c.png

i tradycyjnie już:

1) zawartość pamięci EPROM: Blizzard 4K Cartridge.

blizzard_4k.bin:

MD5   : cdcc5d862fda9c8f37050c31038a64ba
SHA256: 583c051c527bf133a4bd8c0b46476897c10bf2d130c8650bfcf698632755dc76

2) wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Blizzard_4K.xex.

3)  Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG).

Tym razem chyba "dla zmylenia przeciwnika", przerzutnik RS wykonany na bramkach NOR, a "zabezpieczeniem" przed kopiowaniem miało być chyba starcie napisu z układu scalonego ;) to takie "security by obscurity*" z tamtych czasów.

Sam cart prezentuje się tak... i jak widać jest to kopia zabezpieczona przed kopiowaniem :D
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/photo/P1070318.JPG

PCB spód:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/photo/P1070321.JPG

PCB góra:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/photo/P1070315.JPG

*) https://xkcd.com/257/

1,058

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

hej!

No to wygląda na to że D6 w tej konstrukcji carta nie zawsze się odczytuje jako "zero".

Widać to pięknie na screen-ie z 800XL, D6 losowo przyjmuje wartość "1". Na podglądzie tam gdzie są ciemne paski na D6 pojawiają się również zapewne losowe kropki.

W przypadku XE robi się jeszcze ciekawiej :) Błędne odczyty na D6 pojawiają się tylko przy czytaniu adresów $d500 oraz $d501 dla innych adresów, wychodzi na to że zachowanie układu jest prawidłowe dla pozostałych adresów. Pozostałe bity (poza D6) są losowe w przypadku XE, ale tak ma być. Jakieś ciekawe zależności czasowe jakieś tam zachodzą.

Ta dioda która robi za "emulator" wyjścia open-collector to pamiętasz jakiego typu jest? No i pytanie jakiej pojemności są te kondensatory SMD (szczególnie ten dołożony pomiędzy CCTL a GND)?

Piszę "kondensatory" bo widzę tam jeszcze jakieś dwa kondensatory SMD dołożone, nie bardzo widzę na zdjęciach gdzie są podłączone dokładnie.

Można spróbować zmienić diodę na szybszą i koniecznie sprawdzić trzeba ten kondensator pomiędzy CCTL a GND, powinien mieć pewnie ponad 500pF.

u mnie to wygląda tak (płyta 130XE, pamięci 1bit)

http://seban.pigwa.net/atari/bus_test/fast_d6.png

no i tak to powinno wyglądać.

1,059

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@link... cholerne prawa dostepu :( moja wina, już poprawiłem. Powinno się dać pobrać już.

@foty: no cart jest innej konstrukcji... już chyba widzę co jest grane, nie masz w swoim carcie bramek Open-Collector, tylko zwykłe 7400. Widzę również dwa kondensatory SMD -> to na pewno jest jakaś późniejsza modyfikacja (tzn. ktoś w tym grzebał i robił jakieś zmiany). Jak uruchomisz drugi test, to wszystko będzie wiadomo... pewnie wyjdzie że w tej wersji carta nie ma tego zerowania D6 przy odczycie $d500-$d5ff, wnioskuję to ze zwykłych bramek.... ale to w wolnej chwili dokładniej przeanalizuję, bo być może ktoś zrobił "zasymulował" wyjście typu open-collector diodą którą widzą na zdjęciach... ale możliwe też jest to że dioda to kawałek układu resetu :)

1,060

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Powiem Ci że to są bardzo ciekawe wyniki :) Najbardziej mnie zastanawia "6,R,s"... coś zdrowo musiałem w kodzie spierniczyć bo ten zapis sam sobie przeczy :) "bit Schrödingera" cholerka... stabilnie losowy :P Aż sprawdzę na swojej 800XL.

Natomiast twój wynik z 65XE też jest dziwny, niby widać że twierdzi że na bicie #6 jest "0", jednak na dole stwierdził "u", co wypisuje wtedy kiedy wyniki kolejnych serii odczytów różnią się.

Czy przy innych trybach odczytu (nie tylko double ex-or) wyniki są podobne?

U mnie z 65XE jest jak widzisz "6,0,s". I sądziłem że tak będzie u Ciebie, martwią mnie te dziwne wyniki... pytanie czy ja coś spierniczyłem w kodzie testera, czy faktycznie masz jakieś dziwne zachowanie swojego egzemplarza carta. Jednak składając to w całość z Twoimi problemami z odczytem danych, coś może być na rzeczy... czyli pewnie coś z tym D6 nie do końca dobrze... a i pewnie jakiś babol się znajdzie w kodzie testera.

Dziwią mnie Twoje wyniki z 800XL... szczególnie to że w oknie "preview" widać praktycznie wartości różne od $FF, a powinno być $FF jak drut wszędzie, a to chyba pojawia się sporadycznie.

Możesz wrzucić zdjęcia PCB (góra, dół) może uda się coś wypatrzyć.

EDIT:. Jak będziesz miał chwilę uruchom proszę ten program u siebie (oczywiście gdy cart będzie obecny w slocie): fast_d6.xex. Jak będzie Ci się chciało to zrób test na XE i XL.

1,061

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

problemem jest tylko mechanika, tzn. dostosowanie/wycięcie obudowy. same laminaty są gotowe i to od dawna, komponenty do montażu też leżą i czekają. montaż płytek zrobię jak tylko ogarnę sensownie obudowy.

http://seban.pigwa.net/aa/slt_sid_pcb.JPG

1,062

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

spoko! mam nadzieję że się przyda i pomoże w rozwiązaniu problemu, albo chociaż w stwierdzeniu że nie tu leży problem  :)

1,063

(358 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@stryker: szanse oczywiście są, ale przyznaję że klika nieudanych prób współpracy różnego rodzaju firmami mającymi zająć się kwestiami mechanicznymi spowodowały że przestałem uważać temat za pilny, szczególnie że miałem inne problemy na głowie. Na pewnym etapie uznałem że dość wkładanie w to kolejnych środków i czasu, bo są inne priorytety. Nie chcę tutaj obiecywać żadnych kolejnych terminów bo nie wiem jaka przyszłość mnie czeka, wrócę do tematu po nowym roku i zobaczymy co w kwestii obudowy da się zrobić tym razem.

1,064

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Proszę, oto bardzo na szybko sklecony program analizujący zachowanie magistrali danych w obszarze $D500-$D5FF: DATA BUS Analyzer. Nie jest to jakieś super specjalizowane narzędzie, jednak spełnia swoje zadanie.

Po jego uruchomieniu gdy tylko cartridge blizzard będzie umieszczony w gnieździe, powinieneś zobaczyć coś takiego:

http://seban.pigwa.net/atari/bus_test/bus_analyzer.jpg

W linii "bit patterns" na pozycji #6 powinno widnieć "0", a poniżej pod nim litera "s", oznaczająca iż bit jest stabilny, tzn. każdy odczyt daje stan określony wyżej, czyli w tym wypadku "zero". Po wyjęciu z portu cartridge-a zobaczysz tam w zależności od modelu komputera albo "R" i "u" (seria XE) albo "1" i "s", (seria XL). Różnice pomiędzy serią XE a XL wynikają z obecności tzw. pull-up na magistrali danych, czyli rezystorów podciągających magistralę to +5V.

Dla prawidłowego działania cartridge blizzard wymagane jest "0" i "s" na bicie #6.

1,065

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jeżeli masz realny hardware wyglądający podobnie jak ten na zdjęciach w wątku o KNS BIG 2.0, i zapewniający zgodność z zerowaniem bitu D6 przy odczycie z obszaru $D500-$D5FF wszystko zatem powinno działać jak należy.

W wolnej chwili przygotuję jakieś oprogramowanie testujące które sprawdzi czy na pewno wszystko ze sprzętem OK, to sobie sprawdzisz czy aby hardware carta na pewno pracuje poprawnie.

1,066

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

UWAGA !!! Coś co było podejrzewane jako zabezpieczenie (zerowanie bitu D6 przy odczycie z obszaru $D500-$D5FF), takim zabezpieczeniem się okazało. Plik .XEX udostępniony przeze mnie nie będzie działał prawidłowo po uruchomieniu. Plik z zawartością EPROM będzie działał poprawnie jedynie na prawdziwym sprzęcie z odtworzonym mechanizmem zapewniającym iż bit D6 magistrali danych będzie zawsze wyzerowany przy dowolnym odczycie z obszaru $D500-$D5FF.

Gdy się zorientowałem w czym rzecz, miałem dokonać poprawek w obu plikach, jednak tak się zbierałem do tego, w końcu o tym zapominając, i okazało się że jakiś czasu temu kolega FUJI poprawił co potrzeba, cała walka i jej opis można śledzić w tym wątku na AtariOnline.

Wątek zawiera poprawione wersje plików (XEX, ROM) one będą działać już poprawnie.

1) poprawiona wersja XEX: KNS_big2_cracked_by_FUJI.xex
2) poprawiony obraz Blizzard 4.0 BLZ_40_cracked_by_FUJI.rom

ps1) oba linki prowadzą do portalu AtariOnline.

ps2) przy okazji zabawy z budową takiego cartridge, pomocy się może okazać DATA BUS Analyzer, więcej informacji w tym wątku.

http://seban.pigwa.net/atari/bus_test/bus_analyzer.jpg

1,067

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć!

No bo jest niestety lipa. Jak się okazało cartridge miał zabezpieczenie "anty pirackie", polegało ono na tym że wykorzystało mechanizm z zerowaniem bitu D6 w chwili odczytu dowolnej komórki z przestrzeni $D500-$D5FF. Wyrażałem swoje wąpliwości w wątku o tym carcie, o tutaj. Miałem się nawet zabrać za analizę i poprawę tego kodu, ale na atarionline.pl ktoś napotkał ten sam problem co Ty i i kolega FUJI postanowił go rozwiązać własnoręnie, cały wątek do poczytania tu.

FUJI udostępnił "crackowaną" wersję pliku XEX oraz poprawiony ROM (posty #24 i #25 w wątku na AtariOnline).

Muszę zrobić porządek w wątku na AtariArea i uaktualnić linki, aby nikt już nie wpadał w pułapkę związaną z obrazami bez "poprawek". ROM z wątku na AtariArea będzie działał poprawnie jedynie realnym hardware zbudowanym w/g schematu który tam udostępniłem. Plik poprawiony przez FUJI-ego będzie działał już wszędzie.

Masz rację, mój błąd... całe życie widziałem tam "Wojciech Zabłotny". Poprawię w wiki i tutaj w wątku. dzięki za czujność!

ps) w wiki już zdążył Miker poprawić :)

1,069

(421 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dziś otrzymałem swój egzemplarz od Duddiego... WIELKIE DZIĘKI! I ogromny szacunek ja wykonaną pracę, za jakość, za dbałość o szczegóły i wykonanie książki! Warto było czekać na coś takiego! Dzięki raz jeszcze! Naprawdę doceniam to co robisz! :)

dzięki za weryfikację! poprawię i u siebie aby było tak samo. będę musiał ten dziwny "reset" zmontować jakoś na szybko na płytce uniwersalnej i zobaczyć jak się to zachowa jak potraktuje się to serią ultra-szybkich dostępów do obszaru $D500-$D5FF.

Hej!

Dzięki za uwagi i sprawdzenie elementów, ale mam jednak wątpliwości...

pancio.net napisał/a:

Pomiędzy rezystorami jest elektrolit (oznacza to, że elektrolit jest pomiędzy /CCTL i GND)

To chyba nie jest możliwe, ze zdjęcia płytki wynika moim zdaniem coś innego. To by nie mogło działać. Jak Przesuniesz C1 za R2 (równolegle do R1) to ma jakąś szansę zadziałać.

pancio.ne napisał/a:

Dodatkowo RD5 jest na stałe przypięte do GND

To również nie jest możliwe, cart nie pojawił by się obszarze $A000-$BFFF, aktywny byłby tylko obszar $8000-$9FFF.

Na zdjęciu PCB widać że emiter Q1 jest bezpośrednio podpięty ścieżką do RD5, natomiast kablem od strony drugiej strony pociągnięty jest RD4 bezpośrednio do emitera Q1.

Mogłem faktycznie zamienić S4 i S5 przy wejściach bramki, sprawdzę to ;D

Cześć!

Hans 2004 napisał/a:

Czy w tych Turbo 2000... jest TAPE DOCTOR do ustawiania głowicy?

W cartach do Turbo2000(F) które widziałem, "Tape Doctor I" nie występował.  Ale są inne programy spełniające podobna funkcję (chociażby program "oscyloskop" z cartridge Atari System Turbo 2000", który udostępnił pancio.net)

Program "Tape Doctor I" widziałem jedyne w cartach dla systemu Blizzard Turbo, np. w cartridge produkcji Hurka:

http://seban.slight.pl/aa/phoenix_1.0.jpg

Hans 2004 napisał/a:

Bo jeśli Turbo działa przez wtyczkę SIO, a przeróbka daje możliwość odczytu PWM to Tape Doctor powinien działać na każdym z nich - tzn. pokazywać "trzy linie" (najlepszy tester był chyba z kartidżu Phoenix Blizzard)

Owszem działałby (i zapewne działa) na wszystkich Turbo serii 2000 wykorzystujących do transmisji danych linie DATA_IN i bezpośredni odczyt z rejestru SKCTL, czyli np. Turbo2000F... jednak opis na ekranie jest przystosowany do czasów trwania impulsów dla systemu "Blizzard", w przypadku systemu np. Turbo2000F te czasy są znacznie dłuższe, więc siłą rzeczy na ekranie nie zobaczymy pasków w miejscach opisanych "0", "1" czy "SYNC".

Dzięki za plik BOOT, dla zainteresowanych przygotowałem wersję XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Tape Doctor I

http://seban.pigwa.net/atari/TapeDoctor1/TapeDoctor1.png

@pancio.net: Dzięki Wielkie za dump!

W międzyczasie narysowałem schemat na podstawie zdjęć które udostępniłeś narysowałem schemat tego carta, ale mam pewne pytania i wątpliwości, bo nie wiem czy wszystko dobrze "wypatrzyłem".

Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG)

Teraz co do moich wątpliwości i niepewności które mam:

1) ze zdjęć nie wynika jaka jest pojemność elektrolita, mógłbyś sprawdzić?

2) również nie widzę jaka jest pojemność tego małego kondensatora ceramicznego, obstawiam coś z przedziału 56-68pF, ale warto by to zweryfikować.

3) największą wątpliwość mam jeżeli chodzi i układ resetu przerzutnika RS, czy aby na pewno dobrze widzę i jeden z rezystorów jest podpięty do ~CCTL, w normalnych warunkach powinien być podpięty do +5V, jednak wszystko wskazuje na to że w przypadku tego carta jest podpięty do ~CCTL. Teoretycznie takie podejście byłoby możliwe, i dawałoby to możliwość ponownego załączenia Cartridge po odpowiednio długim utrzymaniu linii ~CCTL w stanie 0. Piszę o tym że teoretycznie, bo nie sprawdziłem tego w praktyce czy udałoby się uzyskać przebieg który spowodował przy takie rozładowanie kondensatora aby ponownie wysterować to wejście przerzutnika (noga 1 układu 7400, aktywny stan to 0). Co prawda na drugim wejściu przerzutnika również byłoby "0", to powoduje co prawda stan "niedozwolony" ---> dwie "1" na obu wyjściach "Q" oraz "~Q", ale koniec końców to spowodowałoby ponowne włączenie cartridge.

Do kompletu wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Atari System Turbo 2000.xex

Ale zaznaczam że nie sprawdziłem czy kod nie zawiera jakiegoś "zabezpieczenia" i czy będzie poprawnie działał uruchomiony z innego nośnika niż rzeczony cartridge. Piszę to z uwagi na fakt że w niektórych cartridge Blizzard istniało zabezpieczenie sprzętowe w postaci wymuszania stanu "0" na linii D6 magistrali danych, w chwili gdy następował dowolny odczyt z adresów $D500-$D5FF. Gdy cart nie zawierał pewnego mechanizmu sprzętowego wymuszającego takie zachowanie, loadery i oprogramowanie umieszczone na cartridge nie działały poprawnie (przykładem może być "BIG 2.0 by KNS - Blizzard Cartridge"

Być może "myk" z linią ~CCTL i układem resetu przerzutnika w przypadku tego cartridge ma tutaj jakieś "ukryte" znaczenie. Chcąc zatem używać wersji XEX lub obrazu cartridge i emulatora należy mieć ten fakt na uwadze.

EDIT: @2018.12.04: uaktualniono schematy, w/g wskazówek pancio.net

Następny kart z kolekcji to cart z naklejką "Turbo2000 COPY", który okazał się cartem zawierającym oprogramowanie dla systemu "Turbo 2T12" autorstwa Wojciecha Zabołotnego:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Turbo2000_WZab2T12/scr/t2000_copy_scr1.png http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Turbo2000_WZab2T12/scr/t2000_copy_scr2.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Turbo2000_WZab2T12/scr/t2000_copy_scr3.png

Ktoś wykonując ten cartridge skorzystał z gotowego rozwiązania zarówno sprzętowego software-owego.

Schemat cart-a (jak i samo PCB) jest identyczny z tym który przedstawiono w poście o Turbo2000F Copy.

Software obecny w pamięci EPROM to nic innego jak software opracowany przez Wojciecha Zabłotnego. Pierwsze wzmianki o tym turbo, jednakże w wersji 2T06 można było zobaczyć w czasopiśmie IKS. System wraz z oprogramowaniem został zaprezentowany w numerach:

Czy potem powstała nowsza wersja 2T12 sygnowana przez samego Wojciecha Zabłotnego, czy też jakiś domorosły "hacker" zabawił się w podmianę napisów nie wiem, jednak można sądzić i jakiś czas W.Zabłotny opracowywał kolejne wersje programu (w sieci można spotkać również wersję binarną sygnowaną numerem 2T09, niestety na chwilę obecną można pozostać tylko w sferze domysłów. Sam system i wspomnienia z nim związane opisał również Zenon/DIAL w magazynach Serious (K.S.O. 2T06 TURBO, Notka - TURBO 2T06).

Streszczając się nieco, po tym nieco przydługim wstępie udostępniam zatem:

1) zawartość pamięci EPROM: Turbo2000_WZab2T12

Turbo2000_WZab_2T12.bin:

MD5   : b74515156ce99bbb658ef342a91f051f
SHA256: 2821fec46fb1caf4ad75f0f2f5905987671df0d5d18c7f9d098d95a23ae7154b

2) wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Turbo2000_WZab_2T12.xex

3) schemat iak i płytka drukowana jak już wspomniałem jest  identyczna z cartridge "Turbo2000F_copy", czyli: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG). Jedyna różnica to zastosowanie tranzystora BC558B zamiast BC308B.

A sam cartridge prezentuje się tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Turbo2000_WZab2T12/photos/P1070299.JPG

PCB góra:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Turbo2000_WZab2T12/photos/P1070296.JPG

PCB spód:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Turbo2000_WZab2T12/photos/P1070298.JPG

@voy: no jak możesz to poszukaj również i swojego zrzutu, będzie można porównać oba źródła, tzn. zrzut od pancio.net jak go udostępni i Twój. Będzie można oznaczyć ten dump jako zweryfikowany :)