76

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

O to mi mniej więcej chodziło, czy się da odpalić dump wczytując go z pliku na gołym xl/xe pod $8000 i robiąc skok w odpowiednie miejsce. Popatrzę na budowę nagłówków tu i tam. I popróbuję na początek zrobić ręcznie exeka z dumpa carta, takiego który nie ma bankowania, no bo wiadomo.

77

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czy istnieje program, który pozwalałby załadować 8 lub 16 kilowy obraz typowego carta z pliku w odpowiedni obszar pamięci i odpaliłby go zgodnie z danymi zawartymi w nagłówku tego dumpa? Jeżeli nie, to czy są jakieś przeszkody techniczne, które by to definitywnie uniemożliwiały? Pomijam możliwość sterowania MMU przez kod carta, który spowodowałby niepożądane odłączenie ramu z wgranym juz dumpem.

Black lamp. Landscape (stealth). Feud. Elektraglide.

79

(39 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Do szybkich napraw atari, samochodu i diagnostyki rtv agd wystarczy chiński miernik z carrefoura cyfrowy, z brzęczykiem. Wystarczająco dokładny, mały do kieszeni i mierzy wszystko co trzeba. Kosztuje mniej niż bateria 9v która jest w środku. Więc gdy bateria padnie, albo ułamie się sonda to kupuję następny za 7-9zeta, bo po tyle zwykle są.
Lepszy leży i się kurzy, bo ten załatwia 95% roboty i nie żal go zszargać.

DT-832, poglądowo: https://pl.aliexpress.com/item/32694323816.html - i podobne.

80

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Gdyby ktoś potrzebował do 400/800 i miał akurat wolne parę setek euro :)


https://www.ebay.pl/itm/133164002572

81

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

pancio.net napisał/a:

A czy DDIx można też podłączyć do 6128 jako dodatkowy drive? Pytam, bo nie chciałbym usuwać oryginalnego napędu.

Nie trzeba usuwać wewnętrznego. 2 napędy spokojnie goły Amstrad obsłuży. Zastosowane w nim rozwiązanie ma dużo wspólnego z rozwiązaniami z peceta jeśli chodzi o obsługę fdd. Da się zrobić tak, że gotek zewnętrzny na kablu równoczesnie z wewnętrznym. Jedno jako a: drugie b: - trochę trzeba powalczyć ze zworkami i z taśmą, dokładnie tak jak w pececie, aby uzyskać odpowiedni stan.

82

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Niepotrzebny. 6128 ma wbudowany kontroler fdd i goteka podpinasz zamiast wbudowanej 3" albo na kablu do gniazda fdd jako zewnętrzny napęd.

83

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Takie złącza są nadal tu i ówdzie w użyciu jako SCSI 37 pin.

84

(35 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wziąłbym samą płytkę. Czy da się zamknąć obudowę stacji z epromem w podstawce?

85

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może interface SIO<>IEC. Z translacją rozkazów itepe.


(i w jedną stronę raczej, bo demka na c-64 nie pójdą na LDW, ani 1050. Chyba że na takim z hapi-łorpem ;)?!)

86

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Żeby nie było: pomysł dobry, ale chyba zbyt hardkorowy. Ze względu na obecność 6502 w 1541 od razu by Ci wyszła stacja z happy-warpem, gdyby do czegoś doszło :)

87

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ze stacji 1541 (pierwszej) to przy odrobinie wysiłku przełożysz do 1050 mechanikę. To jest tandon bardzo zbliżony pod każdym względem (krokowy, napęd dyskietki, głowice wyglądają na 99,9% to samo), ale brakuje mu sensora ścieżki zerowej. Pomijam drobiazgi takie jak inne konektory bo to w pół godziny się obejdzie, ale mogą być jakieś inne niespodzianki typu większe/mniejsze obroty niż w 1050 itp.

O adaptacji elektroniki raczej zapomnij, chyba że zrobisz jakiś board od zera i go wstawisz do obudowy po 1541. Przerabianie istniejącej płyty do jakiejś wersji "Atari drive X" - nie widze tego, bo oprócz kompletnie innej komunikacji z kompem, to płyta w 1541 przystosowana jest do kodowania danych w GCR, gdzie w Atari jest to FM i MFM. Więc na moje oko cała płyta do wywalenia, no chyba że dla miłośników hardkoru i "nowa/stara" pomodowana stacja do małego, jakaś zgodna sama ze sobą.

88

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Były takie DUŻE drukarki igłowe MERA, z tego co pamiętam one miały płytę z takim właśnie szerokim gniazdem żeńskim. Mam w piwnicy płytę z elektroniką od takiej - sprawdzę czy to to gniazdo i jaki miała symbol.

89

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Dzięki za moduł. Wypróbowuję właśnie i są dwa tematy do przemyślenia / ewentualnej poprawki.

1. Włączenie stacji z zamkniętą klamką powoduje że nie działa prawidłowo (w top-drive też jest coś podobnego, dość niewygodne).
Czy dałoby się zrobić tak, jak w Happy Warpie, że nie ma to znaczenia i stacja zawsze odpala prawidłowo?

2. Próba zapisu na dyskietce zabezpieczonej przed zapisem powoduje całkowitą zwiechę stacji. Przesuwa głowicę pod ścieżkę zero, staje tam, ale nie zwraca błędu, kręci bez końca dyskietką.
Przestaje być widoczna dla kompa aż do ponownego włączenia. Sprawdzałem już moduł w dwóch stacjach, pod qmegiem, osem, różnymi dosami i kopierami oraz na dwóch kompach, ale sytuacja powtarza się za każdym razem.

90

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

W takim razie może być zatarta na prowadnicach, albo jakiś śmieć dostał się pod tuleję znajdującą się na osi silnika krokowego i go blokuje. Spróbuj obejrzeć prowadnice na początek, czy nie ma tam zaschniętego smaru. Kropla oleju wskazana, nawet jeśli wyglądają na czyste.

91

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A na wyłączonej stacji da radę ręką przesunąć wózek z głowicą bez większego oporu?

92

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na początek otwórz obudowę i powiedz czy kręci dyskietką i przesuwa głowicę przy próbie odczytu.

93

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sio2sd ma loader turbo typu top drive - screen z wyborem "start or select" i można go wyłączyć całkowicie w konfigu, aby nie pokazywał się niepotrzebnie, np. gdy obsługa turbo jest już w romie na stałe.

Więc gdybyś robił ten loader ładowany przy otwartej klamce, to może warto pomyśleć, aby była jakaś opcja wyłączenia go na stałe. Choćby dwie wersje softu 1050e dostępne do sflaszowania przez SIO - jedna z loaderem dla OSowców, druga dla Qmegowców - bez loadera (czyli tak jak jest teraz).

94

(66 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W crownlandzie sprajty mnożone softwarowo, mruganie może występować, więc ok.

95

(90 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

wezmę 1szt.

96

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Podpowiedzią może być też zdjęcie tv z ekranem basica, gdyby sprzedawca się zgodził zrobić. W ntsc prawie nie ma górnego i dolnego czarnego marginesu, są mniej więcej takie, jak boczne. Niebieskie pole edytora jest prawie kwadratowe, i wypełnia prawie całą przestrzeń ekranu, a nie prostokątne jak w palu. W self tescie - test pamięci ma tło niebieskie, a nie trawiasto-zielone do jakiego przywykliśmy. Tak to wygląda przynajmniej na telewizorach wielosystemowych. Łatwo rozpoznać.

97

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

To trzeba zaryzykować. Odpowiedni kod produktu + przełącznik kanału = 99% sukcesu że to ntsc. Natomiast za "miksy" wykonane w nieznanych okolicznościach przez nieznanych ludków i po opuszczeniu fabryki atari nie odpowiadam ;)

98

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

1. były 600/800xl i 130/65 xe w ntsc
2. można je zidentyfikować po czarnym przełączniku kanałów widocznym na tyle (przy modulatorze) który w pal nie występuje albo kodzie produktu na naklejce - 800xl ma w ntsc kod 83AHA a 600xl 83A EA.

edit: późniejsze 800x w ntscl z tajwanu będzie miało kod 72RHA z literą D przy dacie produkcji.

99

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Poprawka fabryczna. Występuje w wielu egzemplarzach. Zawsze chamski gruby kawałek kabla jak na zdjęciu.

100

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

:) i o to chodzi :)