Hej!
Od dawien dawna posiadam monitor LG M228WA-BZ, na którego współpracę z Atari psioczę przy każdej możliwej okazji ;-) Nigdy nie udawało mi się uzyskać na nim prawidłowego obrazu po s-video, efekt był i dokładnie taki jak pokazał kolega hermi w wątku o Flatron M1921A, i ten problem u siebie rozwiązałem podłączając do tego monitora sygnał RGB z VBXE. Nie walczyłem z tym nigdy zbytnio, ponieważ wbudowana w monitor "inteligencja" psuje obraz Atari próbując zrobić na nim a to "de-interlace", a to uśrednić coś, a to wykonać adaptacyjne filtrowanie... nie dało się tego nijak wyłączyć więc nie drążyłem tematu... jednak sytuacja się nieco zmieniła i postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami i wynikami eksperymentu...
Przy okazji walki z innym zagadnieniem zauważyłem że ten monitor po pierwsze nie bardzo akceptuje poziom chrominancji generowany przez Atari, po drugie nie podobają mu się zakłócenia wysokiej częstotliwości często występujące w sygnale chrominancji Atari. Zacząłem eksperymentować z obniżaniem amplitudy sygnału chrominancji, a także odfiltrowaniem z niego wyższych częstotliwości (już tych poza potrzebnym pasmem) i udało mi się ten monitor zmusić w końcu do pracy z Atari, ale układ rozrósł się masakrycznie... i cała operacja była przerostem formy nad treścią ... (dużo za dużo op-ampów, trochę filtrów aktywnych, brrr... a wszystko na pająku na płytce prototypowej)
To wszystko spowodowało iż przypomniało mi się, że Flashjazzcat zaprezentował swoją wersję modyfikacji super-video dla komputerów XE, dokładniej było to w tym wątku: UltraVideo 1.0 XE na Atari Age.
Oprócz typowej modyfikacji bazującej na Super Video for the 130XE ... Flashjazzcat zamiast R205 w swoim rozwiązaniu zastosował zwykłą "wolną" diodę krzemową 1N4002 ... okazało się że ten "hack" nie dość że obniża poziom chrominancji o spadek napięcia na tejże diodzie, to dzięki jej "powolności" działa niejako jako namiastka filtru "low-pass" odfiltrowującego to co mojemu LG nie pasowało.
Także wyszło na to, że w moim przypadku wykonanie modyfikacji "UltraVideo 1.0 XE", spowodowało że LG zaczął akceptować sygnał z Atari i wyświetlać go w sposób akceptowalny (spuśćmy zasłonę milczenia na ulepszacze obrazu, których nie da się w tym monitorze wyłączyć).
Z ciekawości wykonałem jeszcze jeden eksperyment i zamiast tej 1N4002 włożyłem rezystor 75R tak jak było to w schemacie "Super Video for the 130XE", kolory były przekłamane, głównie różowo-czerwone... jednak układ ARW już nie szalał... zafiksował się na stałym poziomie, pomyślałem więc o włożeniu 1N4148 ... to co zobaczyłem ładne i to ostre krawędzie, bardzo fajny i kontrastowy obraz, a także poprawne kolory... jednak okropnie zaszumione... trudno to nawet opisać (a zdjęcia nie zrobiłem)... wychodzi na to że prostym i tanim kompromisem jest zastosowanie tego nieszczęsnego 1N4002 (chociaż ona też generuje swój szum) i co prawda można by poeksperymentować z jakimś filtrem pasywnym RC czy raczej w tym wypadku LC, lub innymi "aktywnymi" rozwiązaniami, ale niestety ja na chwilę obecną mam inne zadania do zrealizowania w kolejce, a dodatkowo nie czuję już potrzeby dalszej walki z tym tematem bo mój LG co prawda ma już naście lat i już drugi zasilacz w środku i pewnie pożyje jeszcze jakiś czas, ale ta jego wbudowana "inteligencja", mnie dobija pfuj! :P
Cały opis tego co mnie spotkało, zamieszcza w celach informacyjnych... może komuś uda się uzyskać poprawny obraz na swoim/jakimś innym LG z wejściem s-video. Wydaje mi się że ktoś tu na forum chyba wspominał, że LG Flatron z podobnej serii, tyle że nie "wide" a monitor o proporcjach 4:3 nie ma takich "polepszaczy" obrazu, więc może po zastosowaniu "UltraVideo 1.0 XE" taki monitor doskonale będzie się spisywał z Atari?
Dodam tylko jeszcze że swego czasu Larek opublikował dokładny opis tejże modyfikacji w języku polskim: "ArSoft - Ultra Video XE"
A jeszcze jedna uwaga! Przy wykonaniu modyfikacji Super/Ultra Video XE wymontowuje się modulator TV, tracimy więc sygnał composite-video, należy o tym pamiętać jeżeli komuś taki sygnał w dzisiejszych czasach z Atari jest jeszcze potrzebny.
A tak to wyglądało przed modyfikacją w moim wypadku: LG Flatron Wide M228WA-BZ
Teraz wygląda mniej więcej tak (przepraszam za kiepską jakość zdjęć, ale robiłem je telefonem "stacjonarnym" ;-P)