Dobry wieczór!
Koledzy i koleżanki minęło już tyle czasu od rozpoczęcia tego projektu i zawsze coś musiało się wydarzyć takiego że nigdy się nie udało doprowadzić tego do końca, zdaje sobie sprawę że obecnie zainteresowanie projektem może być już niewielkie i dlatego piszę ten post.
Minęło tyle czasu ze zdałem sobie sprawę z tego iż nigdy nie doprowadzę tego projektu do perfekcji i do wydania w takiej formie w jakiej sobie to wymarzyłem i postanowiłem zakończyć projekt na obecnym etapie, a więc nie będzie pięknych pudełek, nie będzie super poligrafii, nie będzie gadżetów i dedykowanej obudowy.
Ponieważ jestem zadowolony w 100% z elektroniki, z jakości dźwięku na wyjściu, z małej ilości szumów i paru innych rzeczy które udało się zaprojektować. Zakończenie tego projektu z mojej strony będzie przede wszystkim podziękowaniem dla ludzi którzy przez ten szmat czasu nie wątpili że doprowadzę to kiedyś do końca i pomagali na każdym etapie... z mechaniką, z poligrafią... z oprogramowaniem... ale na podziękowania i "credits" przyjdzie jeszcze pora... na chwilę obecna chciałbym wiedzieć czy istnieje jeszcze jakiekolwiek zainteresowanie urządzeniem i jakiekolwiek zapotrzebowanie na nie...
Osobom którym obiecałem egzemplarze gratisowe oczywiście je dostaną zgodnie ze złożoną przez mnie obietnicą.
Ze względu na okoliczności i pewne wydarzenia na naszym małym podwórku postanowiłem że wszystkie moje projekty z przeszłości zostaną opublikowane i zyskają status "open hardware", dotyczyć to będzie również projektu Slight-SID. Po wypuszczeniu tej serii (prawdopodobnie jedynej). Pliki projektu zostaną opublikowane i dozwolone będzie ich użycie "for non-comercial use".
Czego zainteresowani mogę się spodziewać? Mniej więcej czegoś takiego:
a w środku:
cart były rozbieralny (skręcany na śrubę), PCB bez układów SID wygląda tak:
Użytkownik będzie mógł osadzić układy SID samodzielnie.
Ale uwaga! Domyślnie urządzenie obsługuje tylko i wyłącznie układy 8580 (9V zasilania, plus dedykowane pojemności do filtrów analogowych dobrane dla 8580). PCB domyślnie są zmontowanie i skonfigurowane tak że obsługują właśnie te układy. Nigdy nie rozumiałem fascynacji brzmieniem 6581... jest dla mnie ono po prostu tragiczne (błędy w krzemie, błędy w filtrze, błędy w generatorze obwiedni, etc.).
Teoretycznie jest możliwe dostosowanie tego PCB do 6581 poprzez wymianę 4 elementów SMD jednak nie uważam tego za dobrą drogę ze względu rzadkość występowania układów 6581 w przyrodzie. Niech one zostaną w oryginalnych C64.
Początkowo chciałem również rozprowadzać ten cart wersji z dołączonymi SID-ami, jednak po długich rozmowach z ludźmi, kolegami i znajomymi doszedłem do wniosku że nie zrobię tego ludziom ze sceny commodore. Każdy kto będzie chciał używać tego carta będzie musiał zdobyć układ(y) 8580 we własnym zakresie... układy wewnątrz cart-a są montowane w podstawkach więc można na chwilę "pożyczyć" układ z C64 a potem go oddać.
Cart wspomaga dwa układy SID, jednak można używać go również z jednym układem (większość muzyki z C64 jest mono) jednak zdarzają się niesamowite kawałki napisane na 2x SID.
Plany na przyszłość są takie że o ile urządzanie zyska zainteresowanie i jakąś tam popularność, napiszę parę "przewodników" jak korzystać z tego carta oraz jak wykorzystać jego możliwości w swoich programach.
Obecne cart jest wpierany przez oprogramowanie napisane przez Mono (dla SpartaDOS), XXL-a (dla zwolenników innych rozwiązań nie wykorzystujących SpartaDOS) oraz "przerobiony" player Świętego, który gra na prawdziwych SID-ach zamiast emulować układ za pomocą CPU ;)
Jeżeli ktoś chciałby posłuchać jak to gra, oto liniki do plików FLAC zgranych bezpośrednio w z wyjścia line-out cartridge przy pomocy karty EMU-1212M:
1) Hokuto by Nata (stereo)
2) Melanoma Mood by Randall (stereo)
3) E.G. Blues by Hermit (stereo)
4) Driver by X-Ray (mono)
5) Cybernoid II by Jeroen Tel
6) For Avantgarde by Red Devil (mono)
7) Flimbo's Quest by R.Ouwehand & J.Bjerregaard (mono)
W najbliższym czasie postaram się zrobić porządek na w wątku opisującym SlightSID-a na atariki.
Taktowanie SID-a jest wybierane na drodze software-owej pomiędzy PAL a NTSC, więc można odgrywać poprawnie kawałki zarówno napisane na maszynach NTSC jak i PAL.
Aha... i jeszcze jedno... chyba najważniejsze dla zainteresowanych.... po wstępnym i bardzo zgrubnym obliczeniu kosztów jakie poniosłem przez te wszystkie lata na projekt wychodzi mi że aby nie być pod wodą cena carta będzie musiała oscylować w granicach ~130zł (bez układów SID). Projekt ciągnie się tyle lat że nie do policzenia są już realne koszty, ale aby praca innych nie poszła na darmo chcę go doprowadzić do końca i rozliczyć się z ludźmi którzy pomogli przy tym wszystkim.
pozdrawiam serdecznie
Sebastian (a.k.a. Seban/Slight)