801

(141 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To jeszcze dwa słowa o pierwiastkowaniu, oczywiście to co wkleiłem ma jedynie znacznie powiedzmy historyczno-sentymentalne, bo "dzisiejsze" rozwiązania są nieco inne, ale aby być fair należy tutaj załączyć dwa linki:

Szybka odwrotność pierwiastka kwadratowego

oraz:

Metody obliczania pierwiastka kwadratowego <--- oczywiście wersja binarna (sekcja #Dwójkowo)

802

(141 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@grzybson: no byłoby super. Zawsze to kolejne materiały do poczytania wyrwane z czeluści przełości :)

Ja tymczasem trafiłem na kolejne historyczne kserowane artki, tym razem będzie to:

Pierwiastkowanie (pdf) / Pierwiastkowanie (djvu)

^^^ pliki zawierają skan artykułu z magazynu "Amigowiec (11/94)" oraz dodatkowe skany z dość wiekowych książek do algebry/matematyki.

Do kompletu art z magazynu "Software (1/95)" opisujący format BMP oraz algorytm Median Cut:

Format BMP & Median Cut (pdf) / Format BMP & Median Cut (djvu)

ps) wszystkie wcześniejsze materiały wrzuciłem również w formacie DJVU (mają drastycznie mniejsze rozmiary). PDF-y są generowane bezpośrednio z Linux-owego xSANE, więc w środku nich są osadzone nieskompresowane pliki "prosto ze skanera/xSANE", więc PDF-y mają niestety monstrualne rozmiary. Wybaczcie, ale mojego archaicznego Canon Lide 50, obsługuje tylko i wyłącznie Linux. Canon postanowił zakończyć wsparcie (sterowniki) na WinXP, a nie mam zamiaru wywalać sprawnego sprzętu i kupować nowego tylko dlatego że Canon tak postanowił.

803

(141 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To niestety znowu ja... z nową porcją historycznego bałaganu...

Był kiedyś (w latach '90) wydawany taki dwutygodnik, który zwal się PC Kurier. Znajdowały się tam różne artykuły, czasami panował tam okropny chaos, czasami ogromny mętlik, jednak pośród tego wszystkiego dało się znaleźć ciekawe artykuły i ciekawe perełki... często napisanie w sposób "patrzcie jakie to proste!"... gdy tylko magazyn ten wpadł mi w ręce zawsze przeglądałem go w poszukiwaniu ciekawostek i inspiracji.

Był w nim dział "Dla Praktyków", zawsze znalazło się tam coś ciekawego... teraz po latach okazało się że część kserokopii przetrwała... zatem wrzucę to co znalazłem hurtem, pierwszy art będzie związany z "demo effects", bo przecież w latach '90 każdy chciał zrobić swoją wersją "Cubic spline" czy "Bézier curve" i zaprezentować ją światu, a przypadku Slight tą osobą był RZóG, który to zaprezentował ów efekt w demie Overmind ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=gcyaTFX45Bo

^^^ efekt o którym mowa jest dokładnie od 4:28

Nie pamiętam niestety czym posiłkował się RZóG, ale przeglądając swoje materiały napotkałem na art. z PC Kuriera, pt. "Krzywe Sklejane". TeBe się pewnie ucieszy bo to z działu "Dla Praktyków: Turbo Pascal", a więc język bardo mu bliski ;), zatem ciekawych jak to wyglądało w latach '90 zapraszam do rzucenia okiem: Dla Praktyków: Turbo Pascal - Krzywe Sklejane

A niejako hurtem że skanowałem już wszystko co było w tym segregatorze to wrzucam od razu skany artykułów dotyczących: Formty graficzne GIF, FLI oraz PCX (uzupełnienie)

ps) Jeżeli znajdę coś w podobnej tematyce nie omieszkam tu umieścić. No chyba że uważacie że to nie miejsce na tego typu linki, wtedy przeniosę to wszystko do wydzielonego wątku. Jeżeli tak, proszę o uwagi i informację zwrotną.

804

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Jak najbardziej pamiętam! Temat oczywiście aktualny. Jesteś na liście.

pozdrawiam serdecznie
Seban

805

(141 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

W ramach ogarniania chaosu, porządków, reorganizacji przestrzeni, etc. znajduję różne papiery z dawnych lat... nie wiem czy to wszystko jest warte zachowania/udostępniania... jednak przed wrzuceniem tego w niszczarkę postanowiłem zeskanować niektóre z tych materiałów, zdaje sobie sprawę że to już raczej ciekawostka historyczna, jednak nierozerwalnie wiąże się ze sceną i niejako również z "demo effects". Być może ktogoś to zainteresuje, zatem przestawiam skany paru artków z magazynu Amiga z roku '95 poruszającego tematy:

  • Textured Vectors

  • Cieniowanie (Gouraud)

  • Detekcja i wyznaczenie krawędzi

  • Porządek czy chaos (o zbiorze Mandelbrota)

  • Lepsze Stereogramy

Magazyn Amiga - Software, Programowanie, Grafika - artykuły wybrane.

Jeżeli znajdę coś więcej to oczywiście będę dorzucał. Jak wspominałem wyżej, to właściwie już wiedza historyczna, ale może zainspiruje kogoś do dalszego kopania w sieci i poszukiwania wszystkich części tejże serii, lub zajęcia się jakimś tematem z przedstawionych na tych kartkach.

Wybaczcie jakość, ale to co skanowałem to były  kserokopie, które dostawałem od znajomego mającego wtedy Amigę, a ponieważ wiedział on że interesują mnie takie rzeczy, kserował mi niektóre artykuły.

EDIT: Dorzucam parę skanów starych kserówek z mag. Amiga, tym razem dotyczących przetwarzania dźwięku:

  • DSP dla każdego: Filtracja Cyfrowa

  • DSP dla każdego: Łyk matematyki

  • DSP dla każdego: FFT, Basic i Asembler

  • Ulepszanie dźwięku: Wycisnąć gąbkę

  • Ulepszanie dźwięku: 14 bitów to jest to!

Magazyn Amiga - Przetwarzanie dźwięku

@Rastan: Dzięki za zainteresowanie, wysłałem e-mail via forum.

@Sikor: Dzięki za "promocję" :) Co do dwóch pierwszych książek (OHIO Scientific), to zawierają one projekty różnego rodzaju, dla komputerów OHIO Scientific, np. programator EPROM-ów, podłączenie AY-3-8912 i parę innych historycznych ciekawostek. Komputery oczywiście były oparte o 6502, więc przystosowanie projektów do Atari czy innych maszyn opartych o 6502 nie było dużym problemem.

http://seban.pigwa.net/temp/OHIO3a.jpg

http://seban.pigwa.net/temp/OHIO3b.jpg

Hej!

W ramach ogarniania chaosu, który mnie opanował przyszedł czas na pozbycie się paru przedmiotów które przeleżały wiele lat a z których nie skorzystałem więcej niż raz. Może ktoś zrobi z nich lepszy użytek niż ja, na pierwszy ogień idą książki "ze stajni" Hofacker, znajdziecie w nich kawał historii oraz parę kawałków kodu które pojawiły się później również na Atari ;-)

Książki pochodzą z lat '80 (większość z nich ma datę 1982, niektóre 1984). Książki oczywiście noszą ślady użytkowania i papier nieco pożółkł, ale ogólnie są w dobrym stanie.

Proponowana przez mnie cena to 30 zł za całość (wszystkie 6 szt). + cena wysyłki (paczkomat)

http://seban.pigwa.net/temp/hofacker_books.jpg

ps) I jeszcze jedno... część papierów których muszę się pozbyć a ich sprzedawanie/wysyłanie mija się z celem ze względu na ich znikomą wartość, skanuję i umieszczam tutaj... być może kogoś to zainteresuje:

skany starych dokumentów

808

(128 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

prawdę mówiąc to wolę taki kod (bez makr typu ADW, INW, etc.) Jest dla mnie bardziej czytelny... wiem że niektórzy się szybko do tego przyzwyczaili... ale ja nigdy nie potrafiłem jakoś z tego typu dobrodziejstw korzystać.

Jeżeli już pisze w ASM 6502 to preferuję tylko normalne mnemoniki bez tych pseudo-makr. Makra oczywiście tak, ale realizujące nieco bardziej złożone zadania, (np. open, close, bload).

Nie wiem skąd u mnie takie a nie inne preferencje, być może wzięły się one z tego, że w czasach gdy klepałem dużo kodu, nie było tego typu "udogodnień" :) ... a jeżeli chce już mieć bardziej zwięzły i kod i mniej "klepania" to wybiorę raczej inny język programowania :-)

809

(128 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Szybka akcja! Dzięki za realizację! Za badania i testy i za wnikanie w temat kompresji i za odnalezienie takich ciekawostek! :)

810

(128 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

wtedy królował "Zagęszczacz" Dariusza Rogozińskiego (emitowany w Radiokomputerze) oraz Turbo Copy 3/4 (używany przez piratów "lokalne studia komputerowe" :D O ile Zagęszczacz pozbywał się tylko zer, to Turbo Copy 3/4 używał nawet RLE ;-)

811

(128 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

LZ77 "sobie", a to jak są kodowane sekwencje to już wymysł autora danego kompresora/formatu spakowanych danych ;-) Każdy może sobie w sumie nazywać to jak chce ;) równie dobrze można to nazwać LZMA czy jakkolwiek inaczej :) Tak z perspektywy czasu patrząc na to wszystko (w sensie wersji i odmian LZ77) i nad zastosowaniem Huffmana do kodowania len,offset zawsze mi wychodziło że miejsce potrzebne na przechowanie drzewa w przypadku Atari jest "zbyt dużym kosztem", i przy jakichś swoich eksperymentach wybierałem prostsze rozwiązania typu proste "kody prefiksowe", bo sądziłem że jest to lepszą drogą (do czego w owym czasie przekonał mnie PuCrunch czy exomizer).

No ale przyszedł Fox i postanowił zaimplementować "deflate" który to aktywnie korzysta z kodowania Huffmana :) (wcześniej Huffman-a zaimplementowanego na JIL widziałem tylko u Jiriego Bernasek-a w Super Packerze).

btw. jak patrzę na to jak Huffmana zaimplementowano w dekompresorze dla Shrinkler-a... muszę powiedzieć że patrząc na kod dla M68K jestem pod wrażeniem "kompaktowości" tegoż kodu :)

EDIT: ^^^ Przyjrzałem się trochę więcej/bardziej źródłom, to nie Huffman... ale wychodzi na to że użyty został Range Coding, czyli taka integer-based wersja kodowania arytmetycznego. Nie sądziłem że da się to dekompresować w sensownym czasie na 8-bit MCU (szczególnie że potrzebne jest mnożenie). Człowiek uczy się przez całe życie! :)

812

(128 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

a ten cały Shrinkler to nie jest zwykłe LZ77 w którym długości sekwencji i offsety są kodowane za pomocą drzewa Huffmana (dynamicznie dobranego podczas kompresji) zamiast prostego kodu prefiksowego (shanon-fanno, elias-gamma, etc.)?

813

(13 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Nie wiem czy format był gdzieś opisany, ale dla mnie wynikał z kodu depackera. PP20 to klasyczne LZ77, jedynie kodowanie powtarzających się sekwencji (offset, len) jest kodowane za pomocą specyficznego dla PP20 kodu prefiksowego, nieco podobnego do kodowania  Shannona-Fano.

Spakowane pliki (za pomocą Power Packer 2.2a) do pobrania tutaj. Wybór stopnia kompresji (fast, mediocore, good, very good, best) to tak naprawdę wybór offsetu dla LZ77, czyli tego jak daleko "wstecz" będziemy szukać powtarzających się sekwencji danych... nie zawsze zwiększenie offsetu powoduje lepszą kompresję, bo co prawda przeszukujemy dużo większy obszar, ale również trzeba przeznaczyć więcej bitów na zakodowanie tegoż offsetu, nawet gdy użyjemy kodu prefiksowego może to przynieść gorszą kompresję niż w przypadku offsetu do zakodowania którego wymagana jest mniejsza ilość bitów. PP20 był pomyślany tak aby kompresować o wiele większe pliki niż te które występują w przypadku 8-bit Atari, często jest tak że lepszą kompresję uzyskamy stosując mniejszy "offset".

Ponieważ conan.gfx który dałeś jako przykładowy plik do kompresji był dość mały, postanowiłem dorzucić do przykładu również grę Dropzone, która zawiera o wiele większą różnorodność danych, oraz jest nieco dłuższa.

PowerPacker wyróżniał się w tamtych czasach sporą szybkością kompresji... autor PowerPacker-a zamiast stosować mozolne i długotrwałe poszukiwanie powtarzających się ciągów zastosował algorytm używający "hash table", dzięki której zmniejszył drastycznie ilość potrzebnych porównań i znajdowanie sekwencji nie trwało tak długo jak w przypadku innych algorytmów bazujących na LZ77.

Oczywiście w tym co piszę mogą znaleźć się pewne nieścisłości, ponieważ wszystko co opisuje wygrzebuje z dawno nieużywanych pokładów pamięci, więc proszę brać na to poprawkę.

Coś mi jeszcze świta że różnego rodzaju crunchery, packery, etc. oraz formaty danych mógły być opisane z którymś papierowym magazynie Amigowym z dawnych czasów (Kebab?) ... ale to już naprawdę są jakieś szczątki wspomnień, równie dobrze mogą być to urojenia :P Mogłem mieć również jakieś kserokopie tych artków, ale tego nie jestem pewien. Jak będę miał możliwość to spróbuję to odnaleźć.

814

(18 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Hej!

Tak jak pisałem wyżej, tu nie ma problemu z fizycznym podłączeniem... czy dual-port RAM (drogi dość), czy inne rozwiązania nie mają znaczenia... sam sprzęt bez softu nie jest nic warty. A potrzebny soft i społeczność która by chciała z tego rozwiązania korzystać... a jak to wygląda obecnie na naszym podwórku pisałem już wyżej.

815

(18 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Panowie,

Nie chciałbym tu "gasić światła", bo to jest do zrobienia z Atari 8-bit, ale nie w ten sposób. Tube Port w BBC micro to nie jest po prostu czysta/pełna szyna danych... po drodze jest logika z kilkoma FIFO, mechanizm wymiany danych jest bardzo uproszczony. Sam kod dla Tube Pi obsługujący to złącze jest naklepany w ASM i rezerwuje dla siebie jeden z rdzeni, aby wyrobić się w sensownym czasie. ROM BBC wspiera dodatkowe CPU, więc realizacja tego projektu bez dodatkowej logiki była możliwa. W przypadku JIL da się to zrobić jednak trzeba dołożyć trochę glue-logic, ale to wszystko to jest najmniejszy problem... bez softu który by wykorzystał te możliwości to rozwiązanie jest nic nie warte, a tego softu trzeba napisać sporo...

Takim rozwiązaniem powiedzmy podobnym do tego był cart Zenona z 65816 (Weronika)... czy ktoś napisał jakiś kawałek sotfu na to? Doskonale wiecie że nie powstało dla tego rozwiązania zbyt dużo oprogramowania... wokół takiego rozwiązania musi powstać cały ekosystem, dobrze udokumentowany i zachęcający ludzi do tworzenia. Z masą przykładów pokazujących że warto zaangażować swój czas i siły w dane rozwiązanie.

Należy pamiętać również o tym że będzie bardzo trudno zachować odpowiednie zależności czasowe jeżeli chce się zastąpić oryginalny CPU, takim emulowanym w rasp-pi + glue logic. Tu jest wymagane 100% cycle exact, a wiadomo ile czasu zajęło uzyskanie jako-takiej zgodności autorowi chociażby Altirra. Ale zastosowanie rasp-pi jako dodatkowy co-processor pozwoliło by na zachowanie 100% zgodności ze starym softem oraz uruchamianie nowego softu, specjalnie stworzonego dla tego konkretnego rozwiązania...

Sądzę że kolejnym przykładem mógłby tu być Rapidus... no ale tutaj jest ten sam problem co z weroniką... ile powstało softu który wykorzystywałby możliwości tej dopałki? Nawet mimo tego że jest Sparta i całe środowisko dostosowane do tego rozwiązania (DracOS, etc.) nie widzę jakoś aby powstawała masa softu wykorzystująca możliwości Rapidusa. Za to są spory i wojenki przy każdej możliwej okazji.

Nie chcę tu nikogo zniechęcać do niczego i mówić że to niemożliwe, lecz uświadomić że to wszystko wymaga pewnych nakładów pracy i współpracy większej grupy ludzi.

W moim przypadku robiłem eksperymenty z innymi MCU/CPU i efekty były obiecujące, odłożyłem na półkę bo nie mam obecnie czasu/możliwości aby zaimplementować wymaganą funkcjonalność (chociażby podrasowany BASIC który korzystałby z dobrodziejstw FPU).

816

(13 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

ale dlaczego tajemnica? Jak pisałem wyżej, moje zaciekawienie Power Packerem jak już wspominałem zostało wywołane przez Our 5oft/Bloody Coders. To u nich po raz pierwszy zobaczyłem jego praktyczne zastosowanie. Zmęczony już wtedy długim czasem działania kompresorów dla JIL czy C64 uznałem że to jest świetny pomysł, ponieważ pozwoli zaoszczędzić masę czasu. Ponieważ czasy były jakie były to niewielu znajomych w okolicy miało Amigę, ale na szczęście trafił się jeden który posiadał A500. Postanowiłem skorzystać z tej możliwości i biegałem do niego z dyskietkami 5.25" sformatowanymi jako 720KB PC (FAT12), z przeniesionymi z JIL danymi za pomocą stacji TOMS720. Kompresja Atarowskich plików na Amidze odbywała się błyskawicznie, więc był to komfort w porównaniu z tym jak długo działał Cruncher 5.0 czy cruncher-y z platformy C64 (marzyło mi się wtedy posiadanie C128 i używanie Cruel Crunchera w trybie 2MHz, no ale na posiadanie C128 w tamtym czasie nie mogłem sobie pozwolić).

Nigdy nie trzymałem tego w tajemnicy, a źródła depackera poszły na scenę, potem zostały opublikowane w Barymagu. Być może nikłe zainteresowanie tematem było spowodowane całym tym zamieszaniem związanym z przenoszeniem danych pomiędzy platformami, a do kompletu użycie tego nie było trywialne, bo wymagała minimalnej znajomości assemblera (chociażby po to aby skompilować sobie depacker i/lub dostosować go do swoich potrzeb).

Mam wrażenie że wtedy tylko parę osób na *.scenie, miała szajbę (taką jak my) na punkcie kompresji. Nigdy tajemnicy ze stosowanych narzędzi czy metod nie robiliśmy, sądzę po prostu że mało osób było zainteresowanych takim "utrudnianiem" sobie życia, a my robiliśmy to z czystej ciekawości i chęci realizacji najbardziej szalonych, głupich czy niedorzecznych pomysłów ;-)

817

(13 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Cześć!

Używałem PowerPacker-a swego czasu... napisałem nawet do niego własną wersję dekompresora, był opublikowany w Barymag (bradzo krótkie info tutaj: http://atariki.krap.pl/index.php/PP20_Depacker, tylko nie pamiętam czy w barymagu była opublikowana wersja zoptymalizowana czy też nieco wcześniejsza). Moja wersja depackera nie była jakaś super szybka, etc. Ale sam proces pakowania na Amidze pozwolił oszczędzić sporo czasu.  Inspiracją oczywiście byli Bloody Coders. Na AoL masz "file version" Technusa (zrobioną przez CP) która używała m.in. power packer-a (jak również paru kompresorów z C64).

Ponieważ nie miałem dostępu do Amigi, to chodziłem pakować dane do kolegi który posiadał Amigę 500, a pod koniec mojej aktywnej działalności scenowej  popełniłem jeszcze depacker dla Pack ICE 4.20 (który to był dostępny dla Atari ST). W tym wypadku również nie chodziło o wydajność ale o prędkość pakowania danych. Przenoszenie danych pomiędzy Amiga/Atari ST a Atari 8-bit mogłem uskuteczniać dzięki posiadaniu TOMS 720.

Nie pamiętam już co zostało spakowane PP20 czy ICE!, ale na pewno cześć produkcji (być może takich które nawet nie poszły jakoś specjalnie do ludzi) zostało tym potraktowanych. Na pewno parę "release" ze stajni "CP", wykorzystywało PP20 z Amigi, czy inne kompresory z C64. Ale minęło już tyle lat że naprawdę nie pamiętam dokładnie które.

818

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@tebe: przetestowałem (mam testowe SID-y które wiem jak brzmią) na różnych 8580 i nie słyszę różnic, przewinęło się przez moje ręce na pewno ponad 20 SID-ów 8580, jak robiłem wersje stereo to dobierałem dwa z tego samego roku produkcji, było OK.

819

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pora na wymianę folii w klawiaturze, zapytaj np. Duddiego czy nie ma folii do twojego modelu klawiatury. Ja musiałem wymienić folię w swojej 130XE, objawy podobne... próbowałem się bawić w wymianę rezystora, czyszczenie folii, różnej magii, tylko czas traciłem bo problem powracał i tylko rosła moja frustracja. Po wymianie na folii, jak ręką odjął. Wszystko działa idealnie.

820

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

W sumie to wszystko jest gotowe, pcb, zmontowane, naklejki gotowe, obudowy gotowe. Teoretycznie można to już puścić do ludzi, ale chciałem jednak dodać ostatnią funkcjonalność do CPLD, aby potem ludzie nie byli zmuszeni do samodzielnego upgradu firmware.

Miałem zmieniać jeszcze mapę pamięci i lokację rejestrów, ale uznałem to nadmierne zamieszanie. Na 99% zostanie tak jak jest bo są na scenie już Slight SID właśnie w takiej wersji i kolejne mnożenie bytów nie miałoby sensu.

821

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Efekt o którym piszesz to norma, wspomina o tym Jer na swojej stronie:

jer napisał/a:

Kolejnym częstym uszkodzeniem, a właściwie usterką, jest długie "wymóżdżanie" komputerów serii XE. Jest to usterka objawiająca się natychmiastowym pojawieniem się ekranu BASICu po włączeniu komputera (bez charakterystycznego terkotu). Najczęściej komputer wtedy nie działa. Najskuteczniejszym sposobem na to jest wymiana jednej kostki pamięci na inną, najlepiej innego producenta i z większym czasem dostępu. Tu już trzeba wypraktykować typ kostki. Również pomóc tu może wymiana kostki 4464 na opisany wyżej stosik z kostek 4164. Przyczyną tej usterki jest... zbyt wysoka jakość użytych pamięci. Atarynka nie zeruje RAMu po włączeniu i kostki potrafią przechowywać informację nieraz przez kilkanaście sekund. Komputer uruchamia się normalnie po wyłączeniu i odczekaniu tego czasu. Niecierpliwi mają w tym przypadku ciężkie życie.

src: Długie "wymóżdżanie" pamięci

822

(74 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Nie ma za co :) To przy okazji jeszcze zapytam co to za wersja karateki że jest kasetowa i ma blisko 70KB? To jakaś "złamana" wersja dla 130XE dające się wczytać z magnetofonu?

823

(74 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

File Copier 130XE bez problemu obsługuje magnetofon. Jako urządzenie wejściowe/wyjściowe po prostu podajesz "C:" (bez cudzysłowów), a jak masz Atari 130XE będziesz miał do dyspozycji około 98KB bufora na dane.

824

(74 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Hej!

Nie wiem czy to zadziała w Twoim wypadku, ale na myśl przychodzą mi dwa programy z dawnych czasów:

1) Universal Copy - autorstwa *EMEK

http://seban.pigwa.net/aa/copiers/unicopy.png

Instrukcja obsługi programu (command line) np. w instrukcji do KSO Turbo 2000, a pobrać można tutaj: Universal Copy

A jeżeli to nie wystarczy (np. za mały bufor) to możesz spróbować:

2)  File Copier 130XE, autorstwa Jacka Żuka:

http://seban.pigwa.net/aa/copiers/file_copier_130XE.png

Pobrać można tutaj: File Copier 130XE

825

(10 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

no to jeszcze jeden link do kompletu (tym razem opisujący sprzętowe rozwiązanie "problemu"): http://wiki.icomp.de/wiki/VSP-Fix

w tym linku jest link do opisu tegoż efektu, ale u mnie link nie działa więc używając wayback machine można to przeczytać:

https://web.archive.org/web/20160623184 … e_3.14.htm -> sekcja 3.14.6 - DMA DELAY