726

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pewnie trzeba by dodać dodatkowy filtr low-pass, winyl ma dość specyficzny rodzaj zniekształceń/zakłóceń sygnału, akurat ten rodzaj demodulatora FSK nie jest najlepszym rozwiązaniem, w różnych pismach (chociażby IKS) były prezentowane lepsze (bardziej odporne na zakłócenia/stabilniejsze) rozwiązania, jedno z nich pochodzące z czasopisma IKS zaprezentowano chociażby tutaj: Interfejs dla dowolnego magnetofonu. W dodatku przy podłączaniu interface do gramofonu taki interface musiałby mieć dodatkowy wzmacniacz z korekcją RIAA.

... ale już wcześniej nasi Czescy koledzy mieli zupełnie inny pomysł ... użyli nie winyla jako nośnika danych a CD:

Mega CD

727

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

oczywiście masz rację, moja pomyłka. zakręciłem się jak słoik na zimę :) nie wiem jak mogłem się pomylić ... sroko walczyłem z przygotowaniem taśm z Yoomp! :) ... a tam na lewym kanale w oryginale jest soundtrack by X-Ray podczas wczytywania z taśmy :)

728

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a jeszcze jedno... ten rysunek jest chyba jakoś nieszczęśliwie opisany... albo nie potrafię go zrozumieć albo autor coś "namącił". Moim zdaniem piny 3,5 to są wyjścia L,R (patrząc od strony magnetofonu) czyli sygnał odtwarzany z taśmy będzie pojawiał się na tych pinach... we wtyczce interface pin #3 będzie podłączony do wejścia tegoż interface. Natomiast piny 1,4 to będą wejścia (L,R) (znowu patrząc od strony magnetofonu) więc sygnał zapisu danych z interface (to co będzie chciało zapisać atari na taśmę) będzie podpięty do pinu #1 we wtyczce DIN-5.

729

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak wspominałem wyżej, podłączałem to bezpośrednio np. pod M2404S, tam było standardowe gniazdo DIN5, wszystko działało bez problemu. Jeżeli chodzi magnetofon kasetowy to należy pamiętać że XC12 i reszta magn. firmowych zapisuje ścieżkę danych na lewymprawym kanale.

EDIT: poprawka w kanale danych, oczywiście takron27 ma rację.

730

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

jeden z wątków to był ten: Interface zwykłego magnetofonu do Atari.

Było też chyba kilka innych w których pojawiły się jakieś wspomnienia i komentarze, nie mogę teraz tego namierzyć a serach działa tak powoli że nie mam cierpliwości, gdyby mnie oświeciło i przypomniałbym sobie gdzie była o tym interface dyskusja to oczywiście wkleję. W powyższym wątku masz link do archiwum ze zdjęciami, pcb i resztą materiałów które przekazał Szwanke_Michal. Jego wersja interface powinna być tożsama z tym co posiadasz. Michał miał wersję interface robioną przez Atrax, moja była kupiona na giełdzie na Grzybowskiej, wyglądała praktycznie tak samo jak to co zaprezentowałeś na zdjęciu.

731

(46 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To jest interface pozwalający teoretycznie podłączyć Atari do każdego magnetofonu "nie firmowego", zawiera w sobie demodulator FSK (identyczny w tym zawarty w serii magnetofonów firmowych XC12). Urządzenie na zdjęciu jest dość sfatygowane, brakuje mu LED wskazującego stan jego pracy (a właściwi stan linii motor_on z gniazda SIO).

Kiedyś miałem taki interface, używałem go dość długo zanim udało mi się mieć XC12. Dobrze funkcjonował zarówno ze szpulowcem M2404S jak i z kaseciakiem MK250.

O tym interface było parę wątków na tym forum, jak znajdę wkleję linki.

transakcja zakończona, temat do zamknięcia.

733

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

no dokładnie jest to tak zrobione, 4-bit counter zaimplementowany na latch-ach w PAL/GAL który zlicza właśnie phi2 i generuje przebieg schodkowy (nazwijmy to aproksymowaną piłą), potem DAC typu R-2R (czy tam 2^Dx), komparator i zatrzask w którym znajduje się stan licznika z chwili "zadziałania" komparatora. Nie ma tam żadnego sample&hold, przy tak niskiej częstotliwości próbkowania, jakoś to nawet działa (phi2/16).

W czasach "Code3" zrobiłem sobie coś podobnego również opartego na tej zasadzie działania tyle że u mnie wersja przewlekana, zamiast PAL/GAL był 7493 oraz parę bramek, komparator taki sam tyle że ja miałem wejście na uA741 wraz z low-passem, również nie robiłem S&H, działało. Dopiero gdy udało mi się dorwać ADC0809 zrobiłem sobie wersję na nim opartą, więc miałem 8-bit i stereo ;-)

Zresztą jak się wygrzebię ze spraw bieżących to wrzucę to wszystko na GitHUB-a (w sensie projektów).

Mam jeszcze egzemplarz AD Convertera przekazany mi przez FOX-a (to jego fotki widzicie powyżej)... zrobię temu wszystkiemu ładniejsze zdjęcia, zeskanuje instrukcję i wrzucę na Atariki, ale to jeszcze chwilę potrzebuję.

734

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

@Piguła... zgodnie z obietnicą pliki z naklejką:

Skan naklejki: A/D Converter <--- więcej szczegółów, jednak skaner zupełnie nie potrafił oddać poprawnie barw.
Zdjęcie naklejki: A/D Converter <--- co prawda mniej szczegółów, ale oddaje mniej więcej poprawną kolorystykę naklejki.

No i cart w całej okazałości:

http://seban.pigwa.net/atari/AD_Converter/ad_conv.jpg

PCB góra:
http://seban.pigwa.net/atari/AD_Converter/ad_conv_pcb_top.jpg

PCB  spód:
http://seban.pigwa.net/atari/AD_Converter/ad_conv_pcb_bot.jpg

735

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do etykiety to jak wygrzebię sampler to oczywiście zrobię zdjęcie, albo zeskanuję etykietę, nie ma problemu. Jeżeli chodzi o GAL-a to ja mam wersję z 16AS25 i o ile dobrze pamiętam to ten układ nie był był rozpoznawany ani poprawnie odczytywany przez żaden z programatorów którym dysponowałem. Próbowałem kiedyś nawet szukać jakiejś noty katalogowej do tego układu, ale moje poszukiwania spełzły na niczym. Jednym słowem układ Schrödinger-a, niby jest ale go nie ma :) ... wygląda na to że ST się do niego nie przyznaje :)

736

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Cześć!

Dopiero teraz zauważyłem post, wcześniej mi to umknęło w natłoku innych rzeczy, postaram się rzucić na to okiem.

737

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Piguła/Shpoon napisał/a:

A ktoś posiada wariant poprawny? Czyli taki, który działa wszędzie?!

Posiadam taki cart. Wygląda dokładnie tak jak ten zaprezentowany na Atariki. Moim zdaniem problemem był "błąd równaniach/logice" umieszczonej w GAL16V8 (czy też odpowiedniku od ST czyli 16AS25), tzn. prawdopodobnie zatrzaskiwanie danych w buforze 373 było błędnie realizowane, np. nie po poprawnym zakończeniu konwersji, a np. po każdym zboczu Fi2, ale to mogą być tylko moje błędne przypuszczenia.

OK! Przywiozę zatem jutro.

Transakcja zakończona pomyślnie. Sądzę że temat można zamknąć.

Panowie,

Tym razem mam do zaoferowania czasopisma Bajtek, generalnie roczniki 1986,1987, 1988, 1989 plus parę innych dodatkowych:

http://seban.pigwa.net/temp/bajtki/P1070820.JPG

w "kolekcji" są dostępne następujące numery:

'86: 1,2,3-4,5-6,7,8,9,10,11,12
'87: 1,2,3,4,5,6,7,8,10,11,12
'88: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
'89: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
'90: 1-2, II, III
'91: 5

dodatkowo dorzucę: Moje Atari nr 2 i nr 6, a także 'Bajtek: Tylko o Atari".

Chce być dobrze zrozumiany, to nie są numery kupowane gdzieś po aukcjach, tylko autentycznie kupione przeze mnie w tamtym czasie w kiosku, lub pochodzące z prenumeraty (dlatego na niektórych może widnieć nazwisko mojej matki na pierwszej stronie)... te egzemplarze nie są kolekcjonerskie, tzn. nie leżały grzecznie na półce aby pięknie wyglądać, były czytane i używane i to nie jeden raz. Są w stanie dość przyzwoitym, ale są też takie które naprawdę są sfatygowane i ledwie trzymają się kupy (szczególnie nie pierwsze z lat '86, albo te w których było coś ciekawego o Atari. Strony zawierające "Klan Atari" są zazwyczaj bardziej "wymięte", aby mniej więcej było jasna jak one wyglądają proszę zajrzeć tutaj: Bajtki - Galeria lub oryginale zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości: Zdjęcia Bajtków (przód i tył). Starałem się sfotografować każdy numer, czasami aparat nie złapał ostrości, a więc wybaczcie.

Przejrzałem też bardzo pobierze te numery które wskazywały na większe zużycie i trafiły się przypadki/strony ekstremalnie zniszczone, przykłady można obejrzeć: Przykłady stron w złym stanie.

Czego oczekuję? Jeżeli komuś się to przyda i będzie zainteresowany Bajtkami w takim stanie to chciałbym za całość 40zł + koszt wysyłki (paczkomat inpost).

Przeleżało to te wszystkie lata na początku w mieszkaniu na regale (pewnie z 10 lat), a potem w kartonach na regale w miejskiej suchej piwnicy, więc nie jest to spleśniałe, zagrzybione, etc.)

741

(140 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To jeszcze dwa słowa o pierwiastkowaniu, oczywiście to co wkleiłem ma jedynie znacznie powiedzmy historyczno-sentymentalne, bo "dzisiejsze" rozwiązania są nieco inne, ale aby być fair należy tutaj załączyć dwa linki:

Szybka odwrotność pierwiastka kwadratowego

oraz:

Metody obliczania pierwiastka kwadratowego <--- oczywiście wersja binarna (sekcja #Dwójkowo)

742

(140 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

@grzybson: no byłoby super. Zawsze to kolejne materiały do poczytania wyrwane z czeluści przełości :)

Ja tymczasem trafiłem na kolejne historyczne kserowane artki, tym razem będzie to:

Pierwiastkowanie (pdf) / Pierwiastkowanie (djvu)

^^^ pliki zawierają skan artykułu z magazynu "Amigowiec (11/94)" oraz dodatkowe skany z dość wiekowych książek do algebry/matematyki.

Do kompletu art z magazynu "Software (1/95)" opisujący format BMP oraz algorytm Median Cut:

Format BMP & Median Cut (pdf) / Format BMP & Median Cut (djvu)

ps) wszystkie wcześniejsze materiały wrzuciłem również w formacie DJVU (mają drastycznie mniejsze rozmiary). PDF-y są generowane bezpośrednio z Linux-owego xSANE, więc w środku nich są osadzone nieskompresowane pliki "prosto ze skanera/xSANE", więc PDF-y mają niestety monstrualne rozmiary. Wybaczcie, ale mojego archaicznego Canon Lide 50, obsługuje tylko i wyłącznie Linux. Canon postanowił zakończyć wsparcie (sterowniki) na WinXP, a nie mam zamiaru wywalać sprawnego sprzętu i kupować nowego tylko dlatego że Canon tak postanowił.

743

(140 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

To niestety znowu ja... z nową porcją historycznego bałaganu...

Był kiedyś (w latach '90) wydawany taki dwutygodnik, który zwal się PC Kurier. Znajdowały się tam różne artykuły, czasami panował tam okropny chaos, czasami ogromny mętlik, jednak pośród tego wszystkiego dało się znaleźć ciekawe artykuły i ciekawe perełki... często napisanie w sposób "patrzcie jakie to proste!"... gdy tylko magazyn ten wpadł mi w ręce zawsze przeglądałem go w poszukiwaniu ciekawostek i inspiracji.

Był w nim dział "Dla Praktyków", zawsze znalazło się tam coś ciekawego... teraz po latach okazało się że część kserokopii przetrwała... zatem wrzucę to co znalazłem hurtem, pierwszy art będzie związany z "demo effects", bo przecież w latach '90 każdy chciał zrobić swoją wersją "Cubic spline" czy "Bézier curve" i zaprezentować ją światu, a przypadku Slight tą osobą był RZóG, który to zaprezentował ów efekt w demie Overmind ;-)

^^^ efekt o którym mowa jest dokładnie od 4:28

Nie pamiętam niestety czym posiłkował się RZóG, ale przeglądając swoje materiały napotkałem na art. z PC Kuriera, pt. "Krzywe Sklejane". TeBe się pewnie ucieszy bo to z działu "Dla Praktyków: Turbo Pascal", a więc język bardo mu bliski ;), zatem ciekawych jak to wyglądało w latach '90 zapraszam do rzucenia okiem: Dla Praktyków: Turbo Pascal - Krzywe Sklejane

A niejako hurtem że skanowałem już wszystko co było w tym segregatorze to wrzucam od razu skany artykułów dotyczących: Formty graficzne GIF, FLI oraz PCX (uzupełnienie)

ps) Jeżeli znajdę coś w podobnej tematyce nie omieszkam tu umieścić. No chyba że uważacie że to nie miejsce na tego typu linki, wtedy przeniosę to wszystko do wydzielonego wątku. Jeżeli tak, proszę o uwagi i informację zwrotną.

744

(85 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Jak najbardziej pamiętam! Temat oczywiście aktualny. Jesteś na liście.

pozdrawiam serdecznie
Seban

745

(140 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Hej!

W ramach ogarniania chaosu, porządków, reorganizacji przestrzeni, etc. znajduję różne papiery z dawnych lat... nie wiem czy to wszystko jest warte zachowania/udostępniania... jednak przed wrzuceniem tego w niszczarkę postanowiłem zeskanować niektóre z tych materiałów, zdaje sobie sprawę że to już raczej ciekawostka historyczna, jednak nierozerwalnie wiąże się ze sceną i niejako również z "demo effects". Być może ktogoś to zainteresuje, zatem przestawiam skany paru artków z magazynu Amiga z roku '95 poruszającego tematy:

  • Textured Vectors

  • Cieniowanie (Gouraud)

  • Detekcja i wyznaczenie krawędzi

  • Porządek czy chaos (o zbiorze Mandelbrota)

  • Lepsze Stereogramy

Magazyn Amiga - Software, Programowanie, Grafika - artykuły wybrane.

Jeżeli znajdę coś więcej to oczywiście będę dorzucał. Jak wspominałem wyżej, to właściwie już wiedza historyczna, ale może zainspiruje kogoś do dalszego kopania w sieci i poszukiwania wszystkich części tejże serii, lub zajęcia się jakimś tematem z przedstawionych na tych kartkach.

Wybaczcie jakość, ale to co skanowałem to były  kserokopie, które dostawałem od znajomego mającego wtedy Amigę, a ponieważ wiedział on że interesują mnie takie rzeczy, kserował mi niektóre artykuły.

EDIT: Dorzucam parę skanów starych kserówek z mag. Amiga, tym razem dotyczących przetwarzania dźwięku:

  • DSP dla każdego: Filtracja Cyfrowa

  • DSP dla każdego: Łyk matematyki

  • DSP dla każdego: FFT, Basic i Asembler

  • Ulepszanie dźwięku: Wycisnąć gąbkę

  • Ulepszanie dźwięku: 14 bitów to jest to!

Magazyn Amiga - Przetwarzanie dźwięku

@Rastan: Dzięki za zainteresowanie, wysłałem e-mail via forum.

@Sikor: Dzięki za "promocję" :) Co do dwóch pierwszych książek (OHIO Scientific), to zawierają one projekty różnego rodzaju, dla komputerów OHIO Scientific, np. programator EPROM-ów, podłączenie AY-3-8912 i parę innych historycznych ciekawostek. Komputery oczywiście były oparte o 6502, więc przystosowanie projektów do Atari czy innych maszyn opartych o 6502 nie było dużym problemem.

http://seban.pigwa.net/temp/OHIO3a.jpg

http://seban.pigwa.net/temp/OHIO3b.jpg

Hej!

W ramach ogarniania chaosu, który mnie opanował przyszedł czas na pozbycie się paru przedmiotów które przeleżały wiele lat a z których nie skorzystałem więcej niż raz. Może ktoś zrobi z nich lepszy użytek niż ja, na pierwszy ogień idą książki "ze stajni" Hofacker, znajdziecie w nich kawał historii oraz parę kawałków kodu które pojawiły się później również na Atari ;-)

Książki pochodzą z lat '80 (większość z nich ma datę 1982, niektóre 1984). Książki oczywiście noszą ślady użytkowania i papier nieco pożółkł, ale ogólnie są w dobrym stanie.

Proponowana przez mnie cena to 30 zł za całość (wszystkie 6 szt). + cena wysyłki (paczkomat)

http://seban.pigwa.net/temp/hofacker_books.jpg

ps) I jeszcze jedno... część papierów których muszę się pozbyć a ich sprzedawanie/wysyłanie mija się z celem ze względu na ich znikomą wartość, skanuję i umieszczam tutaj... być może kogoś to zainteresuje:

skany starych dokumentów

748

(128 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

prawdę mówiąc to wolę taki kod (bez makr typu ADW, INW, etc.) Jest dla mnie bardziej czytelny... wiem że niektórzy się szybko do tego przyzwyczaili... ale ja nigdy nie potrafiłem jakoś z tego typu dobrodziejstw korzystać.

Jeżeli już pisze w ASM 6502 to preferuję tylko normalne mnemoniki bez tych pseudo-makr. Makra oczywiście tak, ale realizujące nieco bardziej złożone zadania, (np. open, close, bload).

Nie wiem skąd u mnie takie a nie inne preferencje, być może wzięły się one z tego, że w czasach gdy klepałem dużo kodu, nie było tego typu "udogodnień" :) ... a jeżeli chce już mieć bardziej zwięzły i kod i mniej "klepania" to wybiorę raczej inny język programowania :-)

749

(128 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Szybka akcja! Dzięki za realizację! Za badania i testy i za wnikanie w temat kompresji i za odnalezienie takich ciekawostek! :)

750

(128 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

wtedy królował "Zagęszczacz" Dariusza Rogozińskiego (emitowany w Radiokomputerze) oraz Turbo Copy 3/4 (używany przez piratów "lokalne studia komputerowe" :D O ile Zagęszczacz pozbywał się tylko zer, to Turbo Copy 3/4 używał nawet RLE ;-)