Pora przedstawić software który znalazł się na owej tajemniczej kasecie opisanej w poprzednim moim poście. Dlaczego chcę poświęcić oddzielnym post opisowi zawartości tej kasety? Ponieważ gdy zacząłem uruchamiać programy z tej kasety okazało się, że jej zawartość to prawdziwy wehikuł czasu, przynajmniej dla mnie... większość z tych programów to proste programy napisane w Atari BASIC, ale gdy uruchomiłem niektóre z nich, natychmiast znalazłem się z czasach emisji programu "Radiokomputer". Nastąpiła tak potężna retrospekcja że automatycznie odmłodniałem o 30lat ;)
Jak wspominałem już wcześniej, nazwy programów zapisanych na taśmie to po prostu kolejne cyfry, które oznaczają po prostu nr pliku nagranego na taśmie... taśma więc zdradzała swoje tajemnice sukcesywnie w miarę odczytu i dekodowania poszczególnych plików.
Zatem aby nie przeciągać sprawy zobaczmy co udało się odczytać z taśmy:
P01.BAS - Wielomian
P06.BAS - Działania na liczbach zespolonych
P07.BAS - Color Cycling #1
P08.BAS - Color Cycling #2
P09.BAS - muzyka: Stevie Wonder
P10.BAS - BASIC Synth
P11.BAS - Biorytm
P12.BAS - BASIC ATARI 65XE (Opis instrukcji BASIC)
P13.BAS - English Grammar 1.0 (by Olgierd Niemyjski)
P14.BAS - Odmiana czasowników angielskich (W.Lapis)
P15.BAS - Język Niemiecki
P16.BAS - Egzamin z Fizyki dla klas 1 i 2 L.O. (Tomasz Nabdzyk)
P17.BAS - Program do analizy i modyfikacji gen. znaków
P18.BAS - Symbole Elektroniczne (Maciej Jachimczuk) [Radiokomputer]
P19.BAS - Graph IT (c) 1980 Atari, 2D plotting program
P20.BAS - Świat Test / [org: World Quiz, H.P. Lord, March 1984]
P21.BAS - Pytania (gra liczbowa)
P22.BAS - Pytania II (gra liczbowa)
P23.BAS - dodawanie ułamków
P24.BAS - wykres i tabelka funkcji
P25.BAS - Punkty w przestrzeni (gra matematyczna)
P26.BAS - Rysowanie w przestrzeni
P27.BAS - procedura rysowania okręgu (symetria x8)
P28.LST - procedura instalująca PL znaki (wczytywać przez ENTER)
P29.BAS - Ortografia (wypożyczalnia ZET)
P30.BAS - Sound Efekte by Peter Gerstner (c) 1985.06.03
P31.BAS - "Arkanoid"
P32.BAS - "Snake"
P33.BAS - Wyścig Kotów, A.Reczuch, 1988
P34.BAS - Hammurabi, 1987
P35.BAS - Atari Football Manager, (c) 1985 Addictive Games Ltd.
(przekład na j. polski Atares sp. z o.o. 1988)
P36.BAS - "Tron" (2 graczy)
P37.BAS - "Wisielec" (by I.Foreman, converted by E.Darkowska)
P38.BAS - Italic (zmienia fonty na pochyłe)
P39.BAS - Sprite Starfield
P40.BAS - Mini Organy (Computer Shop)
P41.BOT - loader "!" w formacie "BOOT"
P41.CAS - wersja CAS
P42.XEX - Earth Views (c) 1984 by R.G. Wilson
P43.BOT - Character Font by Steven Lee - edytor fontów (format BOOT)
P43.CAS - wersja CAS
P44.XEX - Fun With Art
P45.XEX - Will Harvey's Music Contruction Set (Electronic Arts)
P46.BOT - BASIC autostart bootloader (format BOOT)
P46.2 - jakiś program w BASIC (zabezpieczony przed listowaniem)
P46.3 - dane ładowane przez program
P46.4 - dane ładowane przez program
P46.5 - dane ładowane przez program
P47.BAS - przykładowe przerwanie DLI (każda linia ekranu GR.0 w innym kolorze)
P48.XEX - JBW's Quick UnASsember v.1.5
P49.BAS - konwerter systemów liczbowych
P50.BAS - generator napisów 3D w trybie GR.9
P51.BAS - Nato Commander
P51.DAT - Nato Commander data file (dane ładowane przez P51.BAS)
P52.BAS - Number Blast (c) 1981 by Richard Wiitala
P53.BAS - Number Catch by David L. Clark
P54.BAS - Poznaj Swój Kraj, (C) 1987.07 Aleksander Czaja
(dla słuchaczy Radiokomputera)
[bazuje na World Quiz?]
P55.BAS - Historia na wesoło, (c) Krzysztof Haberski, Ciechocinek 87.08.30
(dla słuchaczy Radiokomputera)
P56.BAS - Biorytmy i Biopowinowactwo (by Dziadzio Irek?), 1989.03 IrK.Tychy
P57.XEX - Nasza Ziemia / Instrukcja
by R.G. Wilson (c) 1984 Antic Publishing,
wersja polska: K. Leski, 1987
P58.XEX - Nasza Ziemia - na podstawie "Earth Views"
by R.G. Wilson (c) 1984 Antic Publishing,
wersja polska: K. Leski, 1987
P59 - Eurobusiness (c) PioSoft
P59.XEX - Turbo Basic XL
P59.1 - AUTORUN.BAS (uruchamiany przez Turbo Basic XL)
P59.2 - blok danych
P59.3 - blok danych
P59.4 - główny program (Turbo Basic XL)
P59.5 - blok danych
P59.6 - blok danych
P59.7 - blok danych
P59.8 - blok danych
Jak widać na taśmie znalazło się 59 programów, większość to programy napisane w Atari BASIC, jednak jest również kilka plików w formacie Atari-DOS (XEX). Po zgraniu tego okazało się że jest to ponad 500KB danych! Czyli ponad 0.5MB danych upchniętych na jednej stronie kasety! :) Cóż za osiągnięcie! :)
Większość tych programów pochodzi z lat '80. Część była emitowana na antenie radiowej podczas trwania audycji "Radiokomputer". Pamiętam jak nagrywałem część z tych programów, jednak nie przetrwały one w moich zasobach. Gdy po latach ponownie je zobaczyłem, moje zaskoczenie było ogromne.
Dla większości z was, mój zachwyt i rozwodzenie się nad tym wszystkim pewnie będzie dużym zaskoczeniem, ponieważ te programy nie są jakieś "super", często są to dość prymitywne twory, jednak wspomnienia jakie wywołały wynagrodziły mi cały ten wysiłek i poświęcony czas na ich odzyskanie.
Pewnie część (a może nawet większość) z tych programów pewnie już dawno leży sobie gdzieś w sieci, przyznaję jednak że nie sprawdzałem i nie szukałem tego nigdy w zasobach sieciowych. O części programów nie pamiętałem, wspomnienia wróciły dopiero wtedy gdy je ujrzałem po latach ponownie. Zatem gdybym ich nie zobaczył, za nic nie przypomniałbym sobie ich nazw, a nawet dokładniejszego wyglądu.
Postaram się streszczać, a zatem może kilka ciekawostek, które wyniknęły podczas uruchamiania programów z tej kasety.
1) Nato Commander by Sid Meier (tak! ten Sid Meier!) ---> nie miałem bladego pojęcia że jest napisany w BASIC. Dodatkowo na taśmie brakowało pliku z danymi które próbowała doczytać gra. Na szczęście na atarimiania.com znajdował się dump wersji kasetowej która zawierała brakujący plik. Pozwoliłem sobie dołączyć brakujący plik do archiwum. Gdyby ktoś chciał to archiwum nagrać ponownie na kasetę może to obecnie uczynić, gra zacznie działać :)
2) Plik P46, nie udało mi się go uruchomić, jest zabezpieczony przed listowaniem. Program po uruchomieniu próbuje coś doczytać, ale chyba nie pasują mu nazwy plików. Zawartość plików które zostały umieszczone za głównym programem sugeruje że są to jakieś dodatkowe ekrany/plansze które powinny zostać odczytane po uruchomieniu programu. Ponieważ programu nie da się wylistować, nie chciało mi się marnować więcej czasu na walkę z tym problemem.
3) Na kasecie nagrano parę plików w formacie BOOT, pewnie do Blizzard był jakiś loader ładujący te zbiory, i podstawiający pod urządzenie "C:" handler obsługujący Turbo Blizzard. Pozwoliłem sobie dodać do archiwum również wersję CAS tych programów (łatwiej je uruchomić pod emulatorem).
Aby nie przedłużać już więcej pozwalam sobie załączyć archiwum zawierające zbiór tych programów, zamienionych na pliki które bez problemu można uruchomić pod emulatorem (bez potrzeby nagrywania ich na taśmę):
Blizzard Tape - Blast from The Past! - archiwum zawierające wydzielone pliki.
Czy wszystkie te programy znajdują się już w zbiorach sieciowych? Nie wiem, nawet tego nie sprawdziłem. Jeżeli tak, to czy cała ta moja robota poszła na marne? Zdecydowanie nie! Doświadczenie zdobyte w walce z tą kasetą przydadzą się na przyszłość.
Ostatnia uwaga. Program "P59" to gra Eurobusiness, która składa się z wielu plików i te pliki muszą być nagrane na taśmę w takiej kolejności jakiej je ponumerowano. Można oczywiście grę uruchomić z dyskietki, ale to wymaga ingerencji w pliki P59.1 oraz P59.4 (są to pliki w formacie Turbo Basic XL), w ich ciele umieszczono procedury odczytu z urządzenia "T2:", należy je zmienić na odczyt z "D:". Zresztą w sieci pewnie leży oryginalna wersja dyskowa z której to wykonano tę wersję przystosowaną do Blizzarda :)
ps1) no tym razem to chyba popłynąłem totalnie, dwa posty dotyczące jednej zmaltretowanej kasety na której był mało interesujący i miejscami wręcz prymitywny software napisany w Atari BASIC. Uwierzcie mi jednak proszę, gdy uruchamiałem te programy, mając naście lat byłem tym wszystkim zachwycony (szczególnie te które udało mi się nagrać z Radiokomputera, a potem co nie zawsze się udawało; poprawnie wczytać :P)
ps2) muszę was zmartwić, niestety tego typu opisów będzie pewnie więcej w przyszłości, o ile jeszcze coś takiego w moim mniemaniu unikalnego wpadnie w moje łapki. W tej chwili mam jeszcze dwie kasety w zapasie, też niby ciekawe ale z innych powodów. Nie ma nich żadnego super-starego lub super-unikalnego softu, za to formaty w jakich te kasety są zapisane, są nietypowe, co pozwoli na kolejny mój nudny i przydługi wywód.
ps3) no skleroza! zapomniałem o tym napisać w pierwszym poście. Pewnie część z was zauważyła że na kasecie po P01 pojawia się dopiero P06... otóż pomiędzy P01 a P06 ktoś nagrał długi "pisk" niszcząc zawartość kasety na odcinku P02...P05. Dlaczego? tego nie wiem, ale słuchając tego "tonu" widać jak bardzo jest on zakłócony, w kilku miejscach występowania tego tonu, kaseta jest po prostu pognieciona. Zakładam zatem że została wciągnięta, zmiędlona i zawartość została uszkodzona, zatem ktoś postanowił to nadpisać owym piskiem aby oznaczyć uszkodzony fragment taśmy?