601

(76 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

C-64 to fajny Komp, ale elYta szkodzi jemu tak jak ks. Rydzyk Kościołowi

Punkt. Swego czasu Tkacz zniesmaczony zachowaniem ich "elyty" zamienił C64 na Atarkę. I chyba nie żałował.

No właśnie jest. Nazywa się Sid Player...

No, ten, którego ja mam (może jest ich więcej) jest zrobiony przez Hard Soft :).

Poza tym nikt z nich nie zauważył drobnego faktu, że C64 było wypuszczone dobre kilka lat po Atari (co znaczy kilka lat dla komputerów wszyscy wiedzą) i konstruktorom przyświecały zupełnie inne cele - C64 miał być typową maszynką do gier (taką konsolą z klawiaturą) natomiast Atari - zwykłym domowym komputerem.

Święte słowa, święte słowa, z ust mi to wyjąłeś i nie rób tego więcej! Z trójki C64, Spectrum, Atari, masz maluch jest najstarszy. I to dużo starszy i nie ma co się dziwić, że na niektórych polach słabuje. Ja się dziwię, że w porównaniu potrafi się wybronić z honorem...

602

(36 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Był se początek grudnia '91. Tato zajrzał do pokoju i powiedział "wiesz, tak myśleliśmy... czy kupić ci nowe meble, czy może wolisz ten komputer?" :F Rychło poszliśmy do Pewexu, skąd zgarnęliśmy 65XE + CA12 (ostatnie). Miesiąc później Pewexu już nie było. Zaczęły się próby tworzenia czegoś w Basicu.
Po miesiącu kupiłem sobie dwa Quick Guny i dwie kasety z grami. (Eggard, Centipede, Forbidden Forest...).
Po roku ciułania (CIUŁAŁA!) ojciec dołożył kasę i nabyłem nowiutką SN-360 (z pierwszej serii, jeszcze bez oprogramowania)...

603

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Chcesz liczyć PI??? Oglądałem film "PI". Wiem, że coś knujesz...

604

(36 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Eh, Misja to była pierwsza gra na Atari, jaką widziałem, Hamurabi (i Hammurabi II) to była pierwsza gra w jaką grałem...

605

(36 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Teoretycznie możliwe jest pewnie napisanie emulatora Basica? Ale sensowność tego rozwiązania jest co najmniej wątpliwa. Bo żeby obsługiwać wszystkie programu i tak musiałby być normalnym emulatorem atarki?
Spróbuj przekonać zespół tworzący Atari800WinPlus, żeby można było skojarzyć też pliki Basica i bezpośrednio je otwierać w emulu. Jak nie, to zostaje ci ręczna konwersja programów na np jakiś Visual Basic.

606

(26 odpowiedzi, napisanych Zloty)

W tym roku pewnie Vaska nie namówicie? Za rok próbujcie, jak reflektujecie na party w bazylice (znaczy się w zakrystii).
Piast: Na SV masz dobre połączenie pociągiem. Vasco się przymierza. Nie bądź kolejny taki? co to mu daleko ;).
Bo jak nie, to zostanie ci tylko wieczór kawalerski TeBe. Już lepiej jedź do Gdańska?

607

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A może by tak stworzyć własną, scenową sieć rozproszoną? Na początek możnaby policzyć, ile Vasco naprawdę ma lat...

608

(36 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Mojemu bratu też teoretycznie umożliwia, ale ciągle coś mu się psuło i mnie wołał (a mieszka na sąsiednim osiedlu).

Na PC przeniesiono też wiernie Boulder Dasha, chyba widziałem WKC?

609

(7 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Nie ma co czekać:

Zasady ABBUC-Software-Contest 2005:

1) Zasady generalne:

Ostateczny termin składania prac do konkursu został ustalony na dzień 31 sierpnia 2005 (do północy).
ABBUC zapewnia następujące nagrody:
1sze miejsce: 500 euro.
2gie miejsce: 250 euro.
3cie miejsce: 125 euro.
4te miejsce: 75 euro.
5te miejsce: 50 euro.
ABBUC będzie miał prawo do publikacji programów zgłoszonych do konkursu w wydawanym przez siebie magazynie; prawa autorskie pozostają własnością autorów, którzy mogą dowolnie dysponować swoim dziełem po zakończeniu konkursu. Prezentacja prac będzie miała miejsce na imprezie Unconventional we wrześniu, oraz w magazynach ABBUCa, zaś decyzje i rozdanie nagród będą miały miejsce podczas dorocznego spotkania ABBUCa w październiku. Autorzy prac nie muszą być obecni na żadnej z tych imprez, nagroda będzie wysłana zwycięzcom pocztą lub na konto bankowe, zakładając, że ABBUC będzie posiadał te dane...

2) Typy i Rozmiary Programów:

Programy zgłoszone na konkurs muszą należeć do jednej z kategorii:
a) Gra, b) Aplikacja (również: Program Użytkowy, Narzędziowy itp.) lub c) System Operacyjny (DOS).
Wszelkiego rodzaju dema/intra nie są dozwolone, nie są dopuszczalne również wszelkiego rodzaju wersje pre- i beta (program wystawiany do konkursu musi być ukończony). Dla zachowania kompatybilności program musi się uruchamiać przynajmniej na komputerach Atari XL lub XE, co znaczy: na standardowych maszynach z 64 lub 128 KB pamięci. Rozszerzenia sprzętowe i sprzęt dodatkowy może być obsługiwany, ale nie może być warunkiem uruchomienia programu. Wierzcie, lub nie, ale ABBUC Software Ressort, jak również członkowie ABBUCa sprawdzą "jakość" oraz "kompatybilność" wszystkich zgłoszonych prac...

3) Formaty i Języki:

Programy zgłaszane na konkurs mogą być wysyłane jako dyskietki 5,25" lub pliki ATR, ale dopuszczalne są tylko gęstości pojedyncza i rozszerzona. Co więcej, praca musi posiadać krótką dokumentację, która może być umieszczona w samym programie, lub w dołączonym pliku tekstowym. Ponadto istotne jest użycie języka niemieckiego (lub w ostateczności przynajmniej angielskiego), oraz krótkie objaśnienie sposobu uruchamiania programu, żeby każdy mógł sobie poradzić z obsługą. Dopuszczone są wszystkie kompatybilne z Atari języki programowania, ale produkt ostateczny musi być skompilowany, aby można było program uruchomić nie posiadając tego języka programowania. Jedynym wyjątkiem są programy napisane w Atari Basicu oraz Turbo Basicu XL, które to posiada każdy użytkownik Atari. Dołączenie kodu źródłowego programu nie jest wymagane, wersja skompilowana i uruchamialna jest wystarczająca...

Miłego programowania życzy ABBUC Software Ressort !!
(CharlieChaplin / Andreas Magenheimer)

tłumaczenie v. 1.1, 29 listopada 2004 - Jurgi/Tristesse

Pełen tekst jest również na www.atari8.info, gdyby ktoś chciał...

610

(18 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Casper, wyślij na ABBUC contest. DOSa też można, ale program musi być SKOŃCZONY, buchachacha.

611

(53 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Draconus, Fred, Misja, Archon - te przeszedłem. A, jeszcze Cywilizacja, ale z komputerem to pikuś.
Price of Magik - szalałem, ale nie udało mi się skończyć. Cudo gra.
Moja pierwsza gra na Atarkę: Eggard. ruuules!

I masa i jołmasa innych.

612

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

- dodalem : (...) czytnik kart Compact Flash

Dobrze, ale jak? Skąd? Czytników CF do atarki nie sprzedają w każdym sklepie?

613

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Na tej stronce: http://www.teksty.gildia.pl/kormak/urban_halloween znalazłem coś dla fanów Ultimy. Dla leniwych wklejam cały fragment:

Najsłynniejszym "nawiedzonym" domem była posiadłość Richarda Garriotta, znanego lepiej jako "Lord British", twórcy słynnej serii gier komputerowych "Ultima". Jego dom w Austin, w Teksasie miał lochy, ukrytą bibliotekę, tropikalny las deszczowy wewnątrz domu, zapadnie, tajne przejścia, obserwatorium na dachu i prywatną wyspę. Obecnie mieszka w jeszcze większym, straszniejszym domu. Ale w latach 1988-1994 co drugie Halloween Garriott wydawał 100 tysięcy dolarów na przemienienie swojego domu w wielki lunapark, gdzie zaproszeni goście mogli doświadczyć na własnej skórze przygody rodem z gier wideo. Żeby dokonać niezbędnych zmian, "Lord British" musiał się na 3 miesiące wyprowadzać, żeby robitnicy mogli wszystko pozmieniać na czas.

Atrakcje te były dostępne tylko przez 4 lata, za każdym razem mogło wejść tylko 200 gości. Wstęp był za darmo, jedyną ceną było oczekiwanie w kolejce. Sam Garriott widział ludzi, którzy oferowali 1000 dolarów za miejsce w kolejce.

614

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest jakieś techniczne info na ich temat? Np. jaki sterownik obsługuje flopa 3,5"?

615

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

No tak skrycie to o czymś takim myślałem. Jak ktoś się podejmie roboty, to nawet zaoferuję się na beta-testera (kiedyś to częściej robiłem? pora sobie przypomnieć).

616

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dokładnie, opis był w magazynie Kocie Flaki (przez NG). Wystarczy w sumie podłączyć do odpowiednich styków potencjometry o odpowiedniej odporności, wystarczy umieć nie zrobić sobie krzywdy lutownicą?

617

(48 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Chlopaki oczywiscie wiecie, ze odeszliscie deko od tematu?

Oczywiście, ja czekam, aż Kierownik przeniesie ten fragment topica? do Bałaganu. :F

618

(31 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na pewno wygodny zoom. Stawianie pikseli myślę, shiftem, żeby przy sterowaniu kursorami wygodnie ciągnęło sie linie (i joystick, myślę). Zmiana wielkości kursora - jak najbardziej, częściowo zastąpiłaby wypełnianie (choć proste wypełnianie też by było przydatne - coś jak w starym XLPaincie). Linie. Możliwość rysowania z wolnej ręki (dla użytkowników myszy od C64 emulujących joystick). Grunt, żeby stawianie pikseli było płynne - to było chyba głowne narzekanie na McPainta. Gdyby dodać obsługę myszy Amiga/ST to byłby full wypas. Zresztą niech się wypowiedzą ci, co najwięcej pikslują: Tiger i ANj.

Myślę, że podstawowe pytanie brzmi: jaki tryb graficzny. Zwykły INP, tryb McPainta, może coś jak CIN? Ja bym optował za tym ostatnim rozwiązaniem, tzn gr15 + jeden z trybów gtia (możnaby dać możliwość wyboru który: 9, 10 czy 11; dałoby to możliwość zwiększenia ilości kolorów, albo ilości odcieni). Chyba, że ktoś ma pomysł na jeszcze inny ciekawy tryb graficzny?

Sugerowałbym też jakieś proste undo, tzn "zasejwowanie" obrazka na żądanie. Przy wykorzystaniu ramdysku mogłoby to być nawet undo wielopoziomowe, chyba bęz większego wysiłku ze strony kodera?

619

(48 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mogę się z tym zgodzić, aczkolwiek przy wartości jego pracy to żarcie i dach nad głową, jest marnym wynagrodzeniem? To już niewolnicy w Rzymie mieli lepiej?

To nie był public domain, tylko freeware. Przepisując przecież niczego nie zmieniano, ani nie dopisywano. Przynajmniej oficjalnie.

Mylisz się (gdzie twoja racja?), otóż przepisując ksiązki często kompilowano je z wielu dostępnych źródeł, nie bawiąc się podawaniem autorów (w sumie i tak teksty źródłowe nie były podpisywane, więc nawet trudno się dziwić). Oczywiście nie dotyczy to Biblii, której nie zmieniano (przynajmniej po ok. 7-8 wieku, bo wcześniej manipulowano czasem tekstem Nowego Testamentu).

620

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak, ale jeszcze gorzej będzie, jak w momencie wyprowadzania tego kopa przez Lizarda akurat się odwrócisz przodem do niego?
Wystarczy, czy potrzeba silniejszej groźby?

621

(35 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Just Fancy rulez, Monday rulez (w obu wersjach!). Choroba+brak roboty sux.

622

(14 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

E, jak się wszyscy przesiądą na IE, to będzie (może) wszystkim tak samo działać. Kto chętny? Pod Operą działa ok, jedyny problem to to, że czasem obejrzany temat pozostaje oznaczony jako nieprzeczytany i uparcie nie chce się zmienić? i ja głupi wracam do tego tematu, myśląc, że ktoś już coś dopisał, i znowu? Ale to może raz na tydzień.

Dely, nie pisz, że coś działa albo nie działa, bo to nie migacz w radiowozie, tylko pc+(najczęściej) windows.

623

(48 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ale skryptor (czyli przepisujący mnich) g z tego miał i hał, gorzej niż pracownik bIedronki. Pół życia musiał nad knigą strawić i grosza nie widział. Za to przeor, czy inny tam balował, że hej? Wiadomo, czym wyżej w hierarhii tym więcej z tego miał?

624

(48 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No to taka chrześcijańska tradycja? W średniowieczu nikt nie pisał nowych książek (no, prawie), wszyscy przepisywali od innych, kompilowali i puszczali dalej? Lepiej niż Open Source (Open Text?), bo nie było nawet zwyczaju autora podawać (nawet siebie) totalne Public Domain?

625

(5 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak, wydali jeszcze parę gierek, pierwsze były bez grafiki. Wydawano je też na ZX Spectrum i bodaj Amstrada (nie wiem, czy wszystkie). Dogrzebałem się, że Level9 pisał te gry we własnym, stworzonym przez siebie języku programowania i mogli je łatwo między platformami przenosić. Są też jakieś-tam emulatory pozwalające te gry odpalić na PC.
Sporo gierek z Level9 można na płytkach Atari Forever znaleźć.

Pamietam tez ze bylo sprzedawana przez piratow jako "Hobbit" na Atari he he

Albo jako gra "na podstawie Władcy Pierścieni".