576

(1 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Na Atari 8-bit klasyki:

The Top 1-3
Das Omen
Muad Dib
Self Control


Z nowszych: Numen, Reditus

577

(1 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

No cóż, naistotniejsze to warunki przechowywania - brak światła, niska wilgotność i stała przez cały rok temperatura ok 15C - kolekcja przetrwa stulecia :).  I przewijać raz na rok kasety magnetofonowe, zakręcić przy okazji paskami w stacjach i magnetach.

578

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Dali ognia. Z prawdziwą przyjemnością obserwowałem ostatnie minuty aukcji, celowałem na jakieś 3000 PLN. Ale ktoś zagrał w wariant biorę za każdą cenę, lub była to jakaś ustawka... Jak na razie jest to chyba rekord cenowy 8-bit na allegro. Fanty niezłe, ale kwota mimo wszystko bardzo przesadzona. Ale też jest to przestroga, że kolekcja może stać się obsesją.

(a co na to żona nabywcy? :D)

Wydaje mi się, że powinno działać ze wszystkim, choć może to być kwestia softu pod pc, by widziało turba w stacjach i format Double Density.

EDIT: tzn. jak widzi DD w przerobionej 1050 to w LDW wydaje mi się, że też powinno. Ale teoretyzuję, bo nigdy nie podłączałem żadnej z tych stacji do PC.

580

(26 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Nie, no jestem w szoku. IDE czy COMów jest multum, jak za dawnych lat, a FDD pod PCI faktycznie nie widać. A znowóż Kryoflux za 100 euro to jakieś nieporozumienie do takiego celu. Trochę się dziwię, bo płyt bez FDD leci mnóstwo, a flopy mają wciąż zastosowanie w różnych dziwnych systemach medycznych / przemysłowych... i co wtedy?

Duże niedopatrzenie, że chińczyki nie produkują czegoś takiego.

581

(26 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Może w takim razie jakiś tani dodatkowy kontrolerek FDD+Com na PCI i do tego wrzucić normalny flop? Będziesz mógł też wtedy przy okazji podłączyć również 5,25 i nagrywać ATR-y (pod dos-em!).

582

(26 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Myślę, że to przez to, że jest na USB. Zapewne program FMT jest przygotowany do sterowania normalnym kontrolerem z płyty głównej, a tu jest jakaś sprzętowa, ograniczona emulacja flopa po USB. Może nic nie dać się zrobić, szukałbym klasycznego rozwiązania.

583

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Jakieś screeny tam są. Ale, skoro jarzył, że jedną CA ma w multi, a drugą w zwykłym Tomsie, to dostał sklerozy za parę minut i pominął w opisie bardzo ważny szczegół, że obie LDW też są w TOMSIE?

Myślę, że to są screeny z narzędzi do CA z multi, a LDW ma zwykłe. Może dał te screeny dla ściemy, albo nie pomyślał, że ktoś pomyśli że to też tomsy...

Potem ta 130.. no ma odpalony kopier tomsa... co z tego, odpalić go można na gołym XL/XE. Jest 184 kilo wolnego, 320kb łącznie na pokładzie, ale czy to rozszerzenie ram jest od tomsa, to wątpię, bo się nie pochwalił, a widać, że znawca tematu.

Także dyskutowałbym :)

Ale ok, niech będzie, że to jakiś miłośnik tomsa, choć zbiory... pod tym kątem patrząc... takie sobie? Tylko ta multi ma jakiś sens, reszta zwyklasy.

584

(86 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Teraz dopiero zauważyłem tego szluga...  tak na pierwszy rzut oka nie rzuca się w oko.

585

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Hm, ja wiem? AS: Nie czuj się dotknięty, ale czy to już nie jest jakaś obsesja tomsów? ;)

2 przedmioty na 25 mają dopałki od tomsa, z czego jeden dopał jest bardzo powszechny - na oko 80% stacji CA/LDW z dopałką to toms turbo, stacji TOMS jako takich nie ma...

586

(9 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

Cena się nie przyjęła :). Jak na teraz są od 19,99 za sztukę.

587

(27 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

A Maria z 7800, on nie miał jakichś podstawowych własności blittera? Chyba mógł wykonywać jakieś operacje na dużych blokach i dawał jakieś znacznie lepsze sprajty. Zdaje się, że był w stanie emulować TIA, może gdyby przeszczepić go do np. Atari 400 z 1mb powstałby jakiś ciekawy potwór i całkowicie zgodny z epoką. Albo podrasować Marię - na jakimś CPLD/FPGA, by robiła pełne GTIA i wrzucić w XL/XE. Taka maszyna to na pewno nadal będzie Atari :)

588

(27 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jeśli chodzi o VBXE to pozostaję sceptyczny. Za duża karta do małego Atari. Powstaje w ten sposób z fajnego 8-bitowca prymitywna i w sumie niewygodna konsola I/O do jakiejś tam VGA... Nie ma to nic wspólnego z pokonywaniem ograniczeń i celowym "ściskaniu się" w starym, ograniczonym hardwarze. Choć chylę czoła przed autorami VBXE, to sądzę, że nie do końca jest to właściwy kierunek.

589

(27 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Według "wersji z III obiegu" wszystko to zrobili w następnym modelu właśnie, zwanym Amiga. A HAM-6 według mnie wyglądał ładnie raczej tylko na spreparowanych, pokazowych obrazkach ze specjalnie dobraną paletą.

590

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Przesłuchałem. Co kolejna wersja to głośniejsza i w sumie lepsza. Przy 1a praktycznie nic nie słyszałem, na CRT dźwięk do oporu - buczenie sieci 50hz zagłuszało playback, więc podłączyłem do wzmaka i na kolumny, było odrobinę lepiej, ale rozróżnić dźwięków nie szło. Potem widzę w kolejnych wersjach, że szła walka: albo ciszej i lepsza jakość odtwarzania, albo głośniej i zniekształcenia. W niektórych mocne buczenie 50hz, jakieś trzaski i szumy jakby niskiej kwantyzacji sampla, lub też jakiś wyraźny pisk monotonny, około 2khz. Optimum to chyba wersje 2d i 2e. Jakość playbacku nie rozczarowuje, problem to głośność. Co ciekawe, przdźwięk zasilania jakby nie w każdej wersji występuje - też dziwna anomalia.

Wydaje się, że tam, gdzie są paski w overscanie, to jest lepiej. Ogólnie zamierzony efekt został osiągnięty.

Przypomina się brodaty już żart z the topa #3, że czym krótszy kabel SIO, tym szybszy przesył, i przy 10cm kablu jest już 8x standard - czy jakoś tak :). Tutaj to samo - czym krótszy kabel do wzmaka, tym mniej będzie tłumienia i zakłóceń, przy 10 centymetrowym będzie całkiem głośno i wyraźnie :)

W wolnej chwili sam chyba popróbuję, przede wszystkim z wielokolorowymi paskami (8bit pcm bezpośrednio ---> 8 bit d01a, nie zważając na początek na jasności poszczególnych kolorów), ciekaw jestem, po prostu, jak to zaskwierczy. Pewnie nijak, ale to się sam muszę przekonać. Ewentualnie można by "zważyć" poziomy energetyczne poszczególnych kolorów RGB w palecie i zrobić jakąś tablicę reprezentującą odpowiednie wartości pcm-a. Np. od czarnego 0 potem pośrednie, jasnoczerwony 128 (tzn czerwony+jasność 8), jasnozielony 129, jasnoniebieski 130, potem znowu czerwony 128+jasność 9) do białego 255 etc, itp. Może obecność koloru jakoś ciekawie wpłynie na brzmienie, w stosunku do monochroma. Ale może już bredzę...

Edit: O ile w ogóle będzie jakieś brzmienie, bo to już nie będzie metoda PWM, albo co najmniej nie bardzo.

591

(4 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Do chat wciąż dochodzi koncentryk i to się jeszcze przez lata nie zmieni. A puszczać nim można grube strumienie.

Stacyjka jest dostępna w częściach na allegro, jakby kto chciał odkupić i zmontować:) CBDP

http://allegro.pl/atari-1050-obudowa-pu … 27131.html

593

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Dobra. Ale niestety wieczorem dopiero. Robię sobie może za duże nadzieje, że z chaosu się wyłoni cicha, ale wyraźna muzyka.

594

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Jeśli tylko podstawiać kolejne wartości do rejestru koloru tła i tak przez cały sampel w pętli to sam chyba popróbuję, bo to kodu na 5 linii. Ciekaw jestem, co się stanie, jak się zacznie generować te paski biorąc wartości z sampla pcm.  Będzie wizualizacja danych plus jakieś szumy... JAKIE??? Zobaczymy :) Chyba, że już próbowałeś i było kompletne, bezsensowne nic.

595

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Seban: Nie odpuszczaj! Będzie kolejna niesamowita rzecz, granica możliwości znowu zostanie przesunięta. Niestety nie mam jak teraz odsłuchać tych demówek, ale aż się niecierpliwię, a dopiero wieczorem będę mógł włączyć.

Wariant jeszcze jest taki, że może tą konkretną procedurę decrunchu da się na szybko wyciąć i przerobić, by zamiast odpakowywać to generowała tylko paski. Zasilona danymi z jakiegoś sampla - ciekawe jak wtedy brzmiałyby te szelesty. Może bezsensownie, a może... akurat przypadkiem zaskwierczy jak trzeba? Kto wie?

BTW. Czy to swoją drogą przypadek, że wiele digitek ma te paski w czasie odtwarzania? Tylko dla urozmaicenia, czy chodzi o coś więcej? Np demo Metallica, albo "Self Test" Jakuba Husaka.

596

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Poruszaj kwarcem albo w niego popukaj delikatnie i zobacz, czy zwiśnie. Ale mogą być to też zimne luty, zaśniedziałe podstawki, trudno jednoznacznie powiedzieć. Trzeba by trochę poeksperymentować i zobaczyć co wywołuje zwisy.

597

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To 800 xl bez freda. Nie ma tego kwarcu.

598

(37 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tu kolejny Top drive, podający się za Happy Warpa. Tej konkretnej winiety nie widziałem, może warto założyć w Atariki specjalny dział ze screenami różnych odmian - może wyjść całkiem fajna kolekcja.

http://allegro.pl/happy-warp-1050-stacj … 72577.html

599

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Dokładnie. I to w najbardziej wysublimowany, niesamowity sposób. Zakłóceniami elektrycznymi. Klimat rodem z filmu "przepowiednia", jeśli ktoś kojarzy wątek z nagrywaniem głosu mothmana i dywagacje przy jego analizie w studiu :D

600

(30 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

16 odcieni szarości to by mogło odwzorować 4 bity sampla pcm. Stały interwał czasowy dla paska - całą linię? część linii? zmienny? Nie wiadomo jak to się przełoży na te zakłócenia, hm, no trzeba by poeksperymentować.