26

(121 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na chwilę obecną koszt to 255 zł.

27

(121 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@ZuluGula o szczegóły pytaj na privie.
Generalnie na chwilę obecną mam 2 sztuki obudów ekstra. Tyle, że nie wiem, czy nie będzie jakichś problemów przy skręcaniu - czy coś się nie połamie. Kumpel może mi oczywiście dodrukować obudowy, ale nie chcę go co chwila męczyć o pojedyncze sztuki. Jeśli ktoś jeszcze chce takie obudowy to priv, zrobię listę i dodrukuje się.

28

(121 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak, debiut Ultimate Carta miał miejsce parę lat temu i zapisy odbywały się na AAge.

29

(121 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pin napisał/a:

Czy wygrałem żeton na kielnię i beton?

Nie, ale zachęcam do kupienia cegły :)
Tak, ZuluGula i Pin zgadliście. Carty będą dostępne na Lost Party 2019, a to co się ostanie to według zapisów na forum.
Jeśli nie będzie problemów, to na Lost Party carty będą sprzedawane z drobnym upominkiem. Te na forum już bez.

30

(121 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ciepło, ale chodzi o coś mniej podobnego do yeti.

31

(121 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

gorgh napisał/a:

pokazujesz kawałek metalu/plastiku i oczekujesz, że ludzie zgadną, srogie piguły!

Na tym polega teaser, żeby ludzi trochę pow*****, znaczy tego, no, podenerwować.
No dobra, dla rozjaśnienia...
http://drive.google.com/uc?export=download&id=1SOPpXCqp7WiNyNbcR9mO2pIY6BH9dPVr

32

(121 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie zgadłeś.

W ramach teasera czy może tak bardziej po Polsku zanęty umieszczam takie zdjęcie.
Ot coś, o co mój znajomy strasznie suszył mi głowę. Ktoś wie co to będzie? :)
Od razu mówię, że to nie mój projekt i zdradzę, że będzie dostępne już na Lost Party 2019.

34

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dokładnie tak możesz zrobić.
Ja w swoim właśnie tę zapadkę-krzywkę przeszczepiałem i całą szpulkę nawijającą.

35

(27 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

damanloox napisał/a:

Podobno 410 jest tez niezly (i ma dwa SIO) ale jeszcze do nie testowalem (lezy w pudle i czeka na swoja kolej..)

Zależy który, bo miał różne wcielenia. Ja mam amerykańskiego, który ma na stałe kabel zakończony SIO, ale mechanika to porażka - opowieść z tysiąca i jednego paska/kółka gumowego, zero zębatek.

Sikor napisał/a:

C2N to o ile się nie mylę tak jak XC12 pochodzi od PHONEMARKa, więc zasadniczo to te same magnetofony z elektroniką dopasowaną odpowiednio do Atari ido Commodore.

Różnice delikatne są, chociażby C2N nie ma pauzy, ale ma eject, inaczej umocowany licznik.
Jako ciekawostkę podam, że Amstrady CPC 464 miały identyczną mechanikę co XC12 (tylko silnik i licznik przykręcone z innej strony ramki).

Montezuma napisał/a:

Cześć,

na stronie 20 specyfikacji:
http://spiflash.org/atari/siospecs.pdf
jest diagram, z ktorego wynika, ze nie musi byc odstepu pomiedzy bajtem CMPL a blokiem danych.

No właśnie z diagramu nic nie wynika. Został narysowany tak, że CMPL i blok danych się nie stykają i nie podano żadnego parametru czasowego, który ten odstęp określa.

Moje pytanie wzięło się z problemów z działaniem mojej stacji w HIGHSPEED pod spartą. Sparta w moim przypadku uwielbia ściągać linię COMMAND w stan niski po CMPL i ponawiać komendę. Ponieważ nie przerywam transmisji w tym przypadku to omijam sporą ilość ponowień komendy i to powoduje dalsze problemy.
Właśnie to przerywanie po CMPL zasugerowało, że coś jest nie tak z tą przerwą, ale dałem większy odstęp i dalej sparta ma takie pomysły. Z drugiej strony odpaliłem w końcu tryb turbo USD i ten działa w porządku.

Były też problemy z czasem oznaczanym na diagramach jako t5. Wygląda na to, że ten timeout obowiązuje tylko formatowanie, a czy ktoś orientuje się jaki jest na pozostałe komendy? Wiem na pewno, że procedury SIO z różnych systemów operacyjnych mają różne czasy, ale nie wiem jakie dokładnie. Wiem tylko, że standardowy ROM ma duży timeout, SIO spatchowany na tryby turbo ma bardzo krótki czas, sparta - chyba też krótki.

Fajnie by było, jakby ktoś mający większą wiedzę w tym temacie zebrał ją i umieścił np. na atarikach.

Czołem.

Przychodzę z pewnym problemem, wyraziłem go już w tytule wątku, ale ponawiam. Jaka powinna być przerwa w transmisji po SIO między bajtem statusu wykonania komendy (complete/error) a blokiem danych, gdy komputer odczytuje dane z urządzenia?
W oryginalnej specyfikacji SIO nie było to ujęte. W dokumentacji Altirry jest wyraźna nota, że urządzenia mogą transmitować te dwie rzeczy jednym ciągiem (back-to-back) po prostu jako kolejne bajty. Z drugiej strony mam podejrzenia, że lepiej jest gdy urządzenia dają w tym miejscu przerwę. Muszę trochę jeszcze posiedzieć, żeby móc przekazać wam wyniki obserwacji, ale bardzo mnie ciekawi czy ktoś już rozpoznawał temat, są jakieś haczyki?
Pytam się, bo robię tą swoją stację dysków i pytanie jest jak najbardziej ważne.

38

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

uicr0Bee napisał/a:

...W nowej stacji najfajniejsza byłaby możliwość własnego przeprogramowania, choćby po to aby np. móc podmieniać to co tam wgrane na nowsze wersje.
A miejsca jest tylko na SD, nie wejdzie więcej?

Możliwość przeprogramowania kiedyś dodam, to nie jest jakiś kosmos.
Nie wejdzie nic ponad SD - Atmega 1284 ma 128kB flash'a, więc nawet ED z tego nie zrobisz. W moim przypadku zostaje 38kB na firmware (na razie jest kilkanaście kB).

39

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Powoli, powolutku coś tam działam z moją stacją. Obecnie już czyta, pisze i formatuje. Highspeed'u i wyświetlacza jeszcze brak.
No i tak sobie myślę. W pamięci FLASH Atmegi zaimplementowałem (tylko do odczytu) dyskietkę SD i zastanawiam się co warto w niej mieć. Mówię tu o programach narzędziowych, DOS'ie, itp. Macie pomysły? Mam na myśli jakieś gotowe i znane progsy. Co się znajdowało na innych napędach posiadających taką wbudowaną "dyskietkę systemową"?

40

(42 odpowiedzi, napisanych Zloty)

@Grey Przelew poszedł.  Potrzebna koszulka XL.

41

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jakoś nie widzę rozbebeszania stacji pecetowskiej. Dużym problemem może być sterowanie sygnałem do głowic, bo trzeba być piekielnie pewnym, co i gdzie podłączyć. Druga sprawa to przewody do głowic - w zależności od napędu może okazać się, że wymiana na dłuższe jest niemożliwa/niebezpieczna. Wyszłoby na to, że trzeba zrobić elektronikę wielkości oryginalnej płytki na FDD - bez sensu.
Zastąpić sterowanie silnikiem krokowym przesuwu głowicy? Ok, to chyba najprostsze z tego wszystkiego.
Sterowanie silnikiem obracającym dyskietkę? Musi zostać - lepiej się tego nie zrobi. Można też ją zapewne przerobić (jak się znajdzie odpowiedni kwarc), żeby obracała z prędkością 288 obr/min.

Generalnie zostawienie jak najwięcej z napędu PC jest najlepszą opcją, tyle, że wtedy trzeba zapewne zaadaptować oryginalne oprogramowanie stacji...

42

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Cobol napisał/a:

Mam takie pytanko do autora.

Po co ?

Z tych samych powodów, dla których ludzie robią dema dla jakichś umarłych platform typu Atari XL/XE/ST, C64, Amiga, itp.

A tutaj jak mogłaby wyglądać stacja. Obudowa jak i napęd zdobyczne. Mam nadzieję, że będę mógł jeszcze trochę takich obudów skołować. Tył obudowy to już nieco inna historia, bo trzeba będzie jakieś inne złącza poumieszczać.
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test

43

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

mono napisał/a:

2. Zapis po obróceniu dyskietki na drugą stronę. Dziurkacze do dyskietek są towarem deficytowym.

Przyjąłem do wiadomości. :)

mono napisał/a:

3. Czy planujesz udostępnić schemat i źródła?

Jak je zrobię i sprzedam stacje to czemu nie.

mono napisał/a:

4. Różne stacje różnie numerują sektory DSDD z punktu widzenia komputera.

Dla uproszczenia przyjmę schemat z XF551. Jeśli zrobię jakieś komendy do formatu PC to wtedy zastosuję schemat ścieżek PC.

Fox napisał/a:

Warto się przyjrzeć komendom typu DOWNLOAD/EXECUTE bo jeśli chciałbyś mieć synchromesha czy kompatybilność z rozszerzeniami TOMS to chyba trzeba by zapewnić możliwość przesłania i wykonania kodu w środku stacji. A w różnych stacjach są różne procesory. No i taktowanie też pewnie inne. No i adresy procedur w ROM-ie.

XF551 obsługuje synchromesha i nie musi mieć DOWNLOAD/EXECUTE.
Teoretycznie moja stacja mogłaby rozpoznać turbo U.S.Doubler'a, Synchromesh'a i Top Drive'a 1050. W każdym razie mam pomysł jak to w miarę ładnie zrobić. Żeby mieć zgodność z TOMS'em trzeba mieć bebechy TOMS'a - skopiować projekt. Jeśli TOMS używał tych trików z DOWNLOAD/EXECUTE to trochę szkoda, bo nie można inaczej zapewnić kompatybilności.

44

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor napisał/a:

2. Odczytywać zabezpieczenia, format DOS-a PC

Odczytywać to w większości wypadków nie problem, problem to je skopiować :).

Sikor napisał/a:

3. Tak, popatrz na prędkości stacji i znajdź opis KarinMaxi - obawiam się, że stacje 1,2MB będą miały problem z zapisem dla standardowych napędów. O ile pamiętam - problem stanowi prędkość obrotowa stacji, nie każdą da się zmniejszyć.

Oryginalne stacje Atari kręciły się z prędkością 288obr/min. Pecetowe 1.2MB - 360obr/min. Te, na które natrafiałem mają możliwość przełączenia na tryb sterowany 300/360. Wtedy można wymusić 300obr/min i podwyższyć zegar taktujący FDC. Mimo to nie można ich używać do nagrywania dyskietek, które chcemy czytać w standardowych napędach Atari.

Sikor napisał/a:

4. Tak, przewidź od razu dwa napędy - drugi 3,5". Pamiętaj o możliwości zmiany numeru napędu (standardowy OS Atari obsługuje napędy o numerach od 1 do 8). Proponuję też wyprowadzić gniazdo SIO2PC - albo "zaślepkę" na nie.

Drugi napęd to nie w tej obudowie, która mi chodzi po głowie. Co najwyżej można wyprowadzić gniazdo do podłączenia drugiego. Dzięki za przypomnienie o możliwości zmiany numeru stacji :)

Cześć,
Na dzień dobry, trochę o sobie. Jestem zbieraczem retrokompów, no i trochę grzebaczem, tzn. lubię przy nich pogrzebać.
Jakoś tak się złożyło, że częściej się bawię sprzętem ze stajni C=, ale mam Atari 800XL i postanowiłem je odpalić.
Wszystko ładnie pięknie, magnetofon, działa, naprawiłem cartridge z turbo do taśmy, tylko kruca bomba jestem fanem dyskietek. Ze stacjami do małego Atari jest ciężko, a że jestem grzebaczem, postanowiłem, że zmajstruję coś swojego.
Już jakiś czas zgłębiam informacje o stacjach do XL/XE, SIO, itp. i postanowiłem, że tutaj coś o moim pomyślę napiszę i posłucham wskazówek, porad, itd.

No to czas na założenia:
- obudowa plastikowa z wbudowanym zasilaczem impulsowym (dedykowana do zewnętrznych CD/DVD)
- mechanika stacji - PC z odzysku, różne firmy, napędy 360kB i 1.2MB
- FDC: WD2797
- kontroler całości: Atmega

Funkcjonalność:
- stacje z mechaniką 360kB: odczyt, zapis, formatowanie w formatach SSSD, SSED, SSDD, DSDD
- stacje z mechaniką 1.2MB: odczyt w formatach SSSD, SSED, SSDD, DSDD i 720kB; zapis i formatowanie 720kB i warunkowo (bez gwarancji kompatybilności) zapis, formatowanie w formatach SSSD, SSED, SSDD, DSDD
- jakiś system turbo, np. US Doubler, może dodatkowo Synchromesh
- wbudowany we pamięć Flash Atmegi wirtualny dysk z Mydos'em
- możliwość używania tzw. flippy disk o ile mają wycięcie na zabezpieczenie przed zapisem

No i tutaj mam pytania:
1. Czy byliby jacyś chętni na takie stacje?
2. Jakie dodatkowe funkcjonalności powinna mieć taka stacja?
3. Czy powinienem coś uściślić?
4. Jakieś uwagi?