1540, 1541 i 1541 II też pójdzie. Będą szybsze z cartem Speedy.

Taśma sama Ci się wydłuży gdy ją rozdzielisz na pasemka po 3-5 przewodów. Na prawie całej długości.

453

(3 odpowiedzi, napisanych Konsole)

Ja mam oba sprawne lynxy. ale dziś lecę nad Morze Czarne, wrócę 29 maja.

454

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To nie rezystor, to kondensator 150pF, nieznacznie opóźniający aktywację GTIA. Wszystkie płyty CO70025 tak mają (przynajmniej powinny).
Wygląda na to, że trzeba wymienić MMU. Jeśli możesz to go wylutuj, wlutuj podstawkę, oczyść nogi MMU z resztek cyny i wsadź sobie... w podstawkę ;) Jak nie ruszy, to szukaj MMU na wymianę.

455

(33 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Konrad, zajrzyj do klawiatury. Po wyjęciu taśmy ze złącza zewrzyj pin 23 złącza do masy i sprawdź jak zachowuje się komputer po włączeniu. Ja OK, to rozkręć klawiaturę, zdejmij blachę, obejrzyj folię czy nie jest zalana, skorodowana, może ktoś naprawiał jakimś klejem. Uważaj na rozlatujące się kapturki, operację demontażu rób w wannie lub w brodziku prysznica (zabezpiecz odpływ).
Jeżeli klawiatura jest OK - wymień GTIA.
Opisz na forum wynik prac, ja wyjeżdżam teraz na dwa tygodnie za granicę, jeżeli nie uda Ci się naprawić - przypomnij się na początku czerwca.

456

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie, pamięć musi być kompletna, ośmiobitowa. Wszystkie kostki RAM włożone.

457

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin 2 edge nie steruje wyłącznie prędkością obrotową, ale zmienia też parametry zapisu/odczytu. Inna koercja warstwy magnetycznej jest w dyskietkach HD, inna w DD, dlatego rzadko daje się sformatować dyskietkę HD w DD.
Napęd 80 track nie pójdzie jako 40 track, chyba że kontroler może generować podwójny krok (po dwa impulsy STEP). Szerokość ścieżki 80 tr. jest mniejsza niż 40 tr, głowica jest węższa. Odczyt ścieżki nagranej wąską głowicą przez głowicę szerszą będzie obarczony błędami odczytu, bo szersza głowica zbierze szumy spoza ścieżki.

458

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trza się było podpisać Edek ;) Pomożemy!

459

(130 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Stare przysłowie hydraulików: Nie ma takiej rury, której nie można odetkać. Każdy napęd 1,2MB od peceta da się przerobić na 720k. Wszystkie te napędy mają możliwość pracy DD/HD, ogromna większość jest odwracalnie zafiksowana na jedynie słuszną gęstość HD. Odwracalnie, to znaczy należy usunąć zworki lub je założyć, połączyć nie połączone i rozłączyć połączone. Trzeba tylko się postarać. Napęd to nie komputer, nie ma własnego programu, a jest sterowany przez kontroler za pomocą 9 linii wejścia (do napędu) i 5 linii wyjścia (z napędu). Zainteresowanych odsyłam do tego dokumentu
Zajrzyjcie też do zaczątków tego  projektu.

460

(10 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

W 1986 r. zdobyłem gołą płytę VIC=20. Wsadziłem ją w długą blaszkę do pieczenia. Powycinałem odpowiednie otwory, zrobiłem pokrywkę i był vic20. Działał, aż kupiłem Atari. Zrób podobnie, to kupisz sobie peceta ;)

461

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zamiast sensora WPRT proponuję zamonować wyłącznik z sygnalizacją za pomocą diody świecącej - nie trzeba wycinać dodatkowych szczelin w dyskietce do zapisu na drugiej stronie. Można tu zastosować dwukolorową diodę, wtedy kolor czerwony oznacza zezwolenie na zapis, zielony - jego zabronienie. Odpowiedni schemat przedstawiony został poniżej:

http://www.atari8.info/jsobola/1050wprtBW.gif

    Układ należy podłączyć do gniazda J11 na płycie stacji 1050. Oczywiście, można zamontować sam pojedynczy wyłącznik, a położenie jego dźwigni będzie informowało nas o zezwoleniu lub zabronieniu zapisu. W skrajnym przypadku można zrezygnować z przełącznika i na stałe założyć zworę na piny 2 i 3 złącza J11. Wówczas trzeba zachować szczególną ostrożność przy zapisie dyskietek.

462

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może być zatarta ośka krokowca lub pęknięty magnes w tymże krokowcu. Kilka kropli oleju pod kółko, na którym jest nawinięta stalowa taśma. Nie kręcić na siłę, bo urwiesz czujnik ścieżki zerowej albo co innego.
Mogło się coś dostać pod wózek głowicy. Cuda panie, cuda.

463

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

JLS: Ile chcesz za zelówkę? Cała obudowa jest mi na nic, bo znowu góra zostanie i będę szukał zelówki ;)

464

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wrzuć maila na dereatari@op.pl z adresem do wysyłki :).

465

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

No właśnie, a ja mam górną z klawiaturą i płytę. Może w końcu po 20 latach zmontuję sobie gumiaka, żeby zagrać w JSW albo Manic Miner.

466

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Kolor nie gra większej roli.

467

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie pali się, chyba że strych :)

468

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Bump

469

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Poszukuję dolnej obudowy spektrumny gumiaka. Może się komuś wala, albo ma większą drukarkę 3D  i mi druknie z thingiverse.

Edit: może być uszkodzona (bez przesady, pękniętą (nawet na pół) skleję), byle była kompletna.

470

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kiedyś też miałem takie objawy - winna była kość pamięci - wystąpił niekontakt ażuru.  Widocznie jakoś słabo zgrzane wyprowadzenie lub pęknięcie samego aźuru. Dzień roboty i udało się. Potem namierzyłem tę kostkę, już po wylutowaniu i włożeniu na płytę testową działała, ale przy naciśnięciu wzdłuż powierzchni - wysypała się.

471

(89 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie ma i nie będzie? :D

472

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy magnetofon si/ę zatrzymuje gdy pojawia się nazwa gry? Jeśli nie, to do wymiany są styki pod klawiszami FWD i REW. Częsty przypadek w starych XC12 i późniejszych.

473

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przed zawinięciem elektroniki w folię ZAIZOLOWAŁEŚ ją? Folia robi zwarcie.
Czy na wyjściu interfejsu turbo pojawia się jakiś sygnał w czasie odczytu?
Na ekranie są jakieś pasy?

474

(18 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Sikor napisał/a:

Jak rozkręcisz to i tak nie zorientujesz się

Zorientuje się. W NTSC nie ma kwarcu 4.43MHz.

475

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeżeli nie masz oscyloskopu, to zrób sobie jakiś tester stanów logicznych i sprawdź czy jest "życie w płycie": sygnały adresowe i danych, sterujące (/RAS, /CAS, FI2, /REF, /HALT, /INT, /CS-y itp), sygnały na CD4050. Najprostszy tester to dzielnik częstotliwości np. przez ok. 1000 czy 2000 i bzyczek na wyjściu.

Edit: Dzielnik na CD4020, czy 4040, igła jako sonda, opornik 100 omów między sondą i wejściem cmosa, bzyczek na wyjściu 2^10 czy 2^11, zasilanie z badanej płyty.