426

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

A dlaczego nie STe? To taki dobry kompiuter jest ;).
A który ST? Pińcet dwadzieścia czy dwa razy tyle?

Zaraz wyślę emilem

427

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moje AKI na PIC16C84 ma nieprzyjemną właściwość repetycji klawiszy, niekiedy potrafi wyklikać całą linię nim się spostrzegę.

428

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na razie odpuściłem sobie U1M. Mam partycję HDD, jest katalog main widoczny po DIR. Ale za diabła nie mogę zmusić interfejsu, żeby zobaczył stację dyskietek. Chcę stworzyć partycję z użytkami, żeby zrobić update BIOSa, bo ten mój jest archaiczny, wersja 0.8! Ze Sparty jestem noga i chcę się poduczyć. Zrobiłem update SDX do 4.48, bo mam atr-a z oprogramowaniem do tego, ale nie mam pliku BIOS 1.5 lub nowszego. Wszystkie pliki w necie są spakowane arc-em.
Edit:
No dobra, ogarnąłem trochę IDE PLUS. Działa, ale bez U1M, który nie do końca działa, bo rozszerzenie 1088k powoduje zwis po resecie. Menu początkowe się nie pojawia, dopiero odłączenie baterii i odłączenie na chwilę zasilania pozwala uruchomić komputer.

429

(18 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No to odkopię temat. W zmontowanym Atari ITX postanowiłem ożenić Ultimate1M i IDE+2.0 v.C. Osobno działają pięknie, ale razem nie. Jak włączę Spartę w IDE a wyłączę w U1M - Sparta nie działa, włącza się Self Test. Gdy zamienię ustawienia Sparta z U1M się uruchamia, ale nie widzi dysku IDE. W IDE mam Spartę 4.43, w U1M 4.48.
Pin, co Ty na takie dictum? Sflaszkować bios w IDE?

430

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Po wymianie Xilinxa i zaprogramowaniu - zwycięstwo! U1M leżał u mnie od 2011r. Muszę teraz, przed wetknięciem kartridża, wlutować oporniki na RD4 i RD5.

431

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Płyta uruchomiona (oprócz SIO2SD, bo na razie zbędne), walczę z Ultimate1M. Od początku nie trybiło (sam składałem :D ). Wymieniłem Xilinxa, jutro zaprogramuję i zobaczę.
Mam czarną obudowę od jakiegoś fujitsu, jest miejsce na flopa lapkowego, więc chcę wsadzić XF351. Gniazdo kartridża mam od frontu, osłona niebieska druk 3D, teraz druknąłem sobie uchwyt na złącze dla IDE 2.0. Jeszcze trochę roboty jest. Te podstawki "precyzyjne" to badziew.

432

(707 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Życie płynie jak sen złoty...

433

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ooo, Alt+F3. A to zawsze trzeba naduszać, czy.... hmmm... zawsze, niestety. Sam sobie odpowiedziałem.
Chyba mam ten f628 gdzieś w syfladach.
Muchas gracias, Monty

434

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czy jest jakiś przełącznik z QWERTZ na QWERTY? Szukam, szukam, może czegoś nie doczytałem (łoczy już nie te ;) ). Zaprogramowałem Tasta.hex do PIC16C84 i mam niemiecką klawiaturwe. Może inny wsad (skąd?), albo co? Atari ITX nie przewiduje innej klawy jak AKI. Ma być keyboard, nie tastatur.

Opis regulacji filtrów aktywnych jest w dziale "Serwis" na dereatari (stopka)

436

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zacznij od sprawdzenia drucików, a potem od pamięci podstawowej 64k. Dobrze jest mieć kartridż testowy :) .
Zajrzyj http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 10&p=5 post 101.

437

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Gdyby 520ST i 260ST nie mały żadnego systemu w ROM to jak mogły by się uruchomić i odczytać coś z dyskietki? Ten ROM to były dwie kości TOSu z procedurami boot i co tam jeszcze było potrzebne, reszta doczytywała się z dyskietki. Pamiętam to doskonale, miałem jedną z pierwszych 520ST właśnie z doczytywaniem, nadal ją mam, ale już po wymianie ROM na kompletny TOS w sześciu epromach i pamięcią na barana 1M. To był rok 1987, kto wtedy myślał o dziewiczości sprzętu, rozprawiczało się byle maksymalnie rozszerzyć możliwości.

438

(4 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Albo 8 albo 2

I ja, i ja jeszcze. Też jedną.

Zdarza się, że jest pęknięty magnes w silniku krokowym i daje taki efekt. Magnes jest na wirniku tego silnika i pod wpływem pola magnetycznego cewek lub siły odśrodkowej odchyla się, zawadzając o nabiegunniki stojana. Pęknięcie magnesu powoduje rozjechanie się stabilnych pozycji głowic i brak poprawnego odczytu ścieżek.

441

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Biere ;)

442

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Candle, napędy w 1450 wyglądają normalnie. Mam dwa podobnie działające napędy Canon MD5501. Po wciśnięciu dyskietki w szczelinę słychać prztyknięcie i dyskietka siedzi w tej pozycji, ale można ją wyciągnąć pęsetą. Dopiero wciśnięcie przycisku opuszcza pierścień rozetkowy i głowicę. Przycisk pozostaje schowany, choć nieco wystaje. Ponowne jego wciśnięcie powoduje uniesienie głowicy i rozetki, a dyskietka wysuwa się na 2-3 cm pod działaniem sprężyny.
Te napędy mają możliwość zastosowania elektrycznego opuszczania rozetki i głowicy. Jest w nich miejsce na silnik i przekładnię z krzywką.
Te moje  napędy mają grubość 26,5 mm, choć też są te napędy o normalnej grubości 41 mm.
Na dereatari jest zdjęcie tego napędu wraz z flopkiem laptopowym zamiast oryginalnego napędu w XF551.

443

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Nie masz nadmiarowego Basic-a w kartridżu? Wylutować kość, wlutować eprom z odgiętymi odpowiednimi nogami, odrutować i jest kart testowy. Nawet jakiś większy eprom np. 27256, i wgrać tam obydwa romy r. 2 i r. 3.4. i ew. Basica i jakąś grę, a wszystko  przełączane dipswitchem.

444

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Test R. 2 to zwykły kartridż z ROMem test130.zip, który można znaleźć na dereatari (kliknij na stopce) w dziale "schematy", zarówno schemat jak i ROM.
Test R. 3.4 to taki sam kartridż z ROMem od pbitest.zip. Różnią się tylko ekranem testu video.

445

(323 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Te rewizje kojarzą się mi z waleniem w drzwi o 5 rano ;)

Zajrzyjcie sobie tutaj

Pooglądajcie sobie te rewizje. Będę wdzięczny za uwagi o błędach.

446

(1 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To dopasowanie 2764 do 2364. Skończyły się kości 2364 (24 pin 64 k), więc zastąpiono je nie epromami, a OTP ROM w obudowie 28 pin. Te przewody to dopasowanie do różnic pinologii obydwu scalaków.

447

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ooo, dzięki :)

448

(244 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

X_angel w poście 87 szukał regulacji obrotów w tym silniku (z białą folią). Te silniki trafiły do Polski z pierwszą partią XC12. Regulacja obrotów odbywa się po zdjęciu tejże folii, w bocznym otworze kręci się mosiężną śrubką regulatora odśrodkowego zamontowanego w korpusie na osi silnika. Lepiej tego nie tykać, chyba że folia jest naruszona, bo pierwsze naprawy tych magnetów w PZ Karen polegały na niewielkim przyspieszeniu obrotów. Wczytywanie gotowych programów było lepsze, ale własnych do d...

Właśnie czytam ten wątek od początku, bo szukam wykazu części, plików wsadowych itp. drobiażdżków.

.

450

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zwykła taśma nie bardzo, trzeba przełożyć złącze odwrotnie.