426

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Coś dla AS-a, szkoda tylko, że takie drogie. Chyba pomylił się o rząd wielkości z ceną. No i do Amigi...

http://www.ebay.pl/itm/TOMS-Commodore-A … SwwE5WaAuU

427

(734 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Gratuluję :)  A 800xe w jakim stanie? Ładne?

428

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Kategoria: polski humor ludowy.

http://www.ebay.com/itm/Atari-65-Commod … SwYmZXOG9I

429

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Krótki: możliwe, że to rom od xegsa. trzeba by zobaczyć pod klejem, jaki ma numer.  W międzyczasie doszukałem się jeszcze późniejszej płyty w 800xe - Antic i Gtia z datami 9120, procesor 9138, basic normalny - rom z datą 9128. A więc były to tylko jakieś przejsciowe trudności z czipami 24 pinowymi. Albo wyliczyli, że oszczędność, jaką przynosi użycie niestandardowych romów nie jest warta dodatkowych minut rzeźbienia z kablami przy montażu płyty i że ostatecznie się nie opłaca.

Edita: albo tak jak mówisz - zużyli xegsowe romy, bo skończyli produkcję xegsa, a gdy zabrakło wznowili robienie normalnych romów.

430

(21 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ciekawa płyta. Poproszę o zdjęcie rewersu płyty - zobaczymy jaka jest data produkcji PCB. Proc UMC, rom z oznaczeniami TMS, zamiast Atari, niezwykle późne GTIA (nie wiem, czy nie najpóźniejsze, jakie widziałem), jest na co popatrzeć.

Edit: Najlepsze jest to, że na basicu widać napis Atari, więc gdzieś zamówili oficjalnie te romy/promy/epromy już 28 nóżkowe. Epromy/promy z 24 nogami były już pewnie trudne do uzyskania/wyprodukowania bo to straszny staroć wymagający napięcia programowania 25v. Być może zamknięto już linie produkcyjne tego typu układów w tamtym okresie i musieli kombinować inaczej.

431

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Modulator i jego sygnał RF darowałbym sobie. Obraz przez ten kabel o który pytasz będzie nieporównanie lepszy.

432

(7 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Proponuję xramtest by satantronic. Wyświetla numery banków i pozwala na ich przetestowanie. Działał mi z każdym rozszerzeniem prawidłowo, odpala bez dosu. Występuje też pod nazwą "extended ram test 0.19.0"

edit: znalazłem u siebie, dołączam.

433

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A co to za lutownica? Piny od podstawek powinny wystawać na około 1 do 2 mm z płyty po obsadzeniu. Jeżeli nie wystają, to są za płytko obsadzone. Być może przez to, że otwory w płycie po usunięciu pamięci nie zostały prawidłowo oczyszczone.

Albo próbujecie lutować od strony czipów, zamiast od spodu, to się nie dziwię, że nie ma miejsca ?!

Jeśli koniecznie samodzielnie, to rozważyłbym 256k, bo jest stosunkowo mało skomplikowane (w wersji bez osobnego dostępu do banków dla Antica) -wymiana 8 układów ram 4164 na 41256 plus dołożenie dwóch układów ttl.

http://www.atarimax.com/freenet/freenet … le.php?104

Zamiast schematu jest lista połączeń, jakie trzeba wykonać pomiędzy układami i sygnałami na płycie.

435

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

On już był parę razy za pięć koła i raz za 4400, nie poszedł.

http://allegro.pl/mgt-sam-coupe-512k-bo … 41958.html

Jeśli licytujący się nie rozpędzą w ferworze walki, to myślę że nieco poniżej 3k pln. Typuję okolice 2780. Choć widziałem kilkukrotnie, gdy sprzęt, który nie mógł zejść w kup teraz osiągał potem w licytacji większą cenę. Być może przez podbijaczy, choć licytacja to licytacja. Nie ma co ukrywać, że jest w tym coś z hazardu, więc bywają reakcje nieracjonalne.

436

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Co potwierdza obiegową opinię niezaangażowanych w temat sprzedawców, jak i kolekcjonerów z przypadku, że każdy klamot z napisem Atari (czy szerzej - stary komputer) jest wart conajmniej kilkaset złotych.

437

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak po prawdzie to dawno temu weszła mi w rękę z jakimiś innymi klamotami, ale leżała zapomniana w kącie - nie miałem czasu się wbić, jak i zniechęcał brak odpowiedniego fdd 5,25. Ostatnio wpadłem na pomysł, by odpalić do testów z użyciem XF i okazało się szczęśliwie, że działa.

438

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Może :). Tak się brechtam z tendencji, bo powoli robi się groteska (sprawne 100%, nie ze śmietnika, rarytas kolekcjonerski, wersja box, unikat, 100% oryginał, rzadkość, ideał, jedyny itp. itd. - a to tylko najczęstsze epitety) Nie wiadomo kogo bardziej pogięło - sprzedawców, czy kupujących. A takie były fajne czasy parę lat temu ;(

439

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

...już nie tylko Tomsy są w cenie...

Manufakturalne, ręcznie dziergane graty do ST również już można drogo kupić (czyt. zainwestować - czym drożej, tym większa szansa, że jakiś kolekcjoner poczuje bluesa ;) ).

http://allegro.pl/stacja-dyskietek-5-25 … 95207.html

Zastanawiam się tylko, jak sprawdził tą stację, zważywszy na konektor zasilania. Obstawiam, że nie sprawdzał... i idzie na ewentualne nikłe ryzyko zwrotu. Zresztą kolekcja to kolekcja, nie musi działać... np. znaczki pocztowe - zbiera się je, lecz nie używa.

440

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

nic nie zejdzie. możesz wręcz marynować w wodzie ;)

441

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki!!! Tego mi brakowało przez tyle lat. Chylę czoła za tą poprawkę - po pracy walę do domu i biorę się za przerabianie loaderów na dyskietkach :)

442

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Rzeczywiście, możliwe,  zwłaszcza, że mogły trafić się jakieś dwustronne dyskietki od XF pod spartą. Lub tak jak mówisz - góra normalna - jednostronna, a dół niewyczyszczony po dwustronnej. To mogło mieszać.

Swoją drogą te problemy przypominają mi notoryczne kłopoty z rozpoznawaniem zwykłego, jednostronnego Dual Density (180k) w XF. Np. dyskietka zainicjowana chaos loaderem jest dla stacji niestrawna - załaduje loader, ale nie potrafi przestawić się na 180k, by odczytać katalog. Dopiero wymuszenie dosem, lub Qmegiem wylistowania katalogu powoduje, że stacja umie już rozpoznać tą gęstość na kolejnych dyskietkach i chaos loader działa prawidłowo. Do momentu, dopóki nie włoży się SD. Potem znów gubi nabytą umiejętność. Doprowadza mnie to do szału, więc nie używam XF, ewentualnie jako drugą przy kopiowaniu.

Edit: ten kopier o którym mówicie, to swoją drogą mocno "amigoski" z wyglądu. Wieczorem sprawdzę jak działa...

443

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Konkluzje wieczornej sesji są takie (może ktoś nie będzie się musiał w przyszłości głowić):

US Sector 4 - przynajmniej ten, który ja mam nie działa z karinką.

Toms Copier / Track Copy (to chyba odmiany tego samego kopiera) - rzeczywiście działają, zapis jest bardzo szybki - praktycznie tak krótki, jak formatowanie.

Kopier z Qmega nie działa (error 89 przy odczycie sektora) i ogólnie jest jednak jakiś konflikt, bo trzeba co chwilę przywracać klawiszem "<" ustawienia. Po resecie znów się czyszczą i nie można operować, z wyjątkiem "L".

Widocznie tak musi być.

Sikor: sprawdzę z zasilaczem od PC. Może będzie lepiej, bo ten z xf jak się nagrzeje, to może nie wyrabia prądowo.

444

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za podpowiedzi - będę eksperymentował. Klawisz < faktycznie przywraca ustawienia w qmegu i jest lepiej, jeśli chodzi o "widzenie" drugiej stacji oprócz karin.

Pod karinkę podpiąłem XF551 (płytka XF robi jako zasilacz fdd, a kabel sygnałowy idzie do modułu karin). XF-ka ma oryginalny napęd 360kb mitsumi. Zworki w napędzie były więc właściwie ustawione i ta dziwna kompilacja od razu ruszyła. Przynajmniej częściowo. Mam ustawione w karin 40 ścieżek, step rate na razie nie ruszałem. Mimo wszystko podejrzewam, że moduł karin jest uszkodzony, bo dziwnie świruje - np. po pewnym czasie przestaje widzieć katalog na dyskietkach i zamiast nazw odczytuje śmieci. Reset nie pomaga. Trzeba wtedy włączyć i wyłączyć kompa. Również sporadycznie zdarza się, że przesterowany zostaje silnik krokowy napędu i kontroler próbuje cofnąć głowicę poza zakres, jakby nie widział czujnika ścieżki zerowej. Efekt dźwiękowy a'la 1541...  ogólnie dziwnawo to działa.

Edit: Jako d2 jest LDW.

445

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

US Sector niby widzi stację, coś próbuje zrobić, ale nie odczyta sektora. Qmeg po sektorach też nie potrafi czytać - nie da się w ogóle wejść w menu READ. Nie reaguje na wciśnięcie R, tak jakby był częściowo zawieszony, choć L działa ok.

Czyli prawdopodobnie urządzenie jest sprawne, lecz wymaga dedykowanego kopiera sektorowego. Popróbuję jeszcze inne dostępne kopiery, być może któryś chwyci..

446

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Chodzi o starą wersję - prawdopodobnie oryginalną z epoki. Czy urządzenie poprawnie działa z Qmegiem (4.04)? U mnie można wylistować katalog i załadować plik, lub zbotować dyskietkę, ale nie działają funkcje qmega - R, W jak i system nie widzi prawidłowo podłączonych stacji. W statusie wszystkich napędów są minusy, brak liter N, F i możliwości zmiany czegokolwiek, w tym numeru stacji kombinacją Shift+1, 2 itp.

Dwa. Czy powinny działać normalne kopiery typu US Sector Copy, Toms Copy?

447

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

1. Palcem. Włączyć na parę minut, by się ewentualnie zagrzały i dotykać po kolei. Albo miernikiem z sondą do mierzenia temperatury.
2. Wylutować układ CO61618 i wstawić inny egzemplarz, by sprawdzić czy to nie on się wysypał.
3. Tak. Dowolnego producenta i o dowolnym w sumie czasie dostepu.
4. Hm. Ogólnie trzeba szukać po sklepach internetowych z częściami elektronicznymi. Na allegro też się chyba czasem pojawiają te kości. Są też w starych kartach graficznych na slot ISA. Hercules, CGA, itp. Do pamięci podstawki DIL18.


EDIT:
Tu są, ale 10zł za szt. to raczej drogo:
http://allegro.pl/nowe-kosci-pamieci-ra … 56294.html

448

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie widzę innej opcji, jak zacząć od wywalania po kolei ramów, począwszy od pierwszego górnego. Jeżeli któryś jest zauważalnie cieplejszy od innych, to można zacząć od niego, acz sądzę że w tym wypadku nie wyczujesz żadnej różnicy pomiędzy nimi, bo nie są jeszcze krytycznie usmażone. Potrzebne będą podstawki DIL i układy typu 4464.

Zaznaczam,  że diagnostyka przez internet to jak operacja ślepego chirurga kierowanego przez telefon, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. I mieć na uwadze, że może być taki egzemplarz, że przelutujesz połowę chipów i wciąż nie dojdziemy do usterki.

Wpierw jeszcze proforma sprawdź gniazda ECI i CARTRIDGE, czy nie ma tam jakiegoś śmiecia, który zwiera styki, albo powyginanych, uszkodzonych styków stykających się ze sobą.

EDIT:

reset z odłączonym +5v już nic nie może mieszać, ja bym wywalił, ale jak uważasz.

449

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Szkoda. Miałem nadzieję, że zwiera. W takim razie proste naprawy, z wyjątkiem sprawdzenia zasilacza mamy raczej z głowy. Jeżeli zasilacz okaże się w normie, to będzie trzeba pobawić się lutownicą i odsysarką.

450

(58 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

urwałbym lub uciął przy gnieździe...