401

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za zdjęcia! Te instrukcje które załączyłeś są po pierwsze fajnym kawałkiem historii, po drugie pozwoliły rozwiać moje domysły dotyczące tych programów. Tak czytając te instrukcje odnoszę wrażenie że część istotnych rzeczy nie została w nich napisana, tzn. albo twórcy systemu niektóre z aspektów użytkowania ich systemu uważali za oczywiste i nie pisali o nich, albo nie chcieli wchodzić w szczegóły techniczne, przez co koniec końców użytkownik był pozostawiany w sferze domysłów.

Pamiętam że podczas emisji niektórych odcinków Radiokomputera w których gościł człowiek opowiadający o systemie Turbo 2600, część informacji była przekazana w bardziej szczegółowy sposób, jednak kto by to po tylu latach pamiętał. Wychodzi na to że ten system po tylu latach odkrywam na nowo ;)

Thomy napisał/a:

//Znalazłem odręcznie pisane instrukcje do chyba wszystkich programów z kasetki T2600, postaram się to wszystko poskanować na dniach.

Super! Czekamy z niecierpliwością! :) Takie notatki z przeszłości mają naprawdę fajną wartość historyczną, a w dodatku niosą wiedzę zapomnianą już i przedstawiają ówczesny świat postrzegany oczami autora notatek!

402

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@Thomy: Dzięki! Teraz jasne. Będę testował.

@Sikor: no prawie sprytne... po pierwsze DOS musi nie korzystać z pamięci pod ROM,  po drugie w ten sposób tylko zapisać można w standardowym formacie (rekordy 128 bajtów) tyle że prędkość może wynosić 2600 bps. O ile dobrze zrozumiałem być może da się odczytać format DB, ale tego nie jestem pewien. Sprawdzę, bo jeżeli by się dało odczytać format DB to byłaby szansa na konwersję plików z formatu DB do normalnej postaci.

403

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hejka!

Cała ta robota którą udało się wykonać to tak naprawę dzięki Tobie, bo zechciałeś podesłać "pacjanta" do analizy, robota robotą... ale zapewniam Cię że takie grzebanie się w przeszłości i odkrywanie koła na nowo, to dla mnie bardzo duża radocha. Dla niektórych to pewnie "oczywiste oczywistości", jednak dla mnie możliwość analizy i archiwizacji tego typu "perełek" to naprawdę fajne zajęcie. Najgorsze jest to że nie mogę temu poświęcić tyle czasu ile bym chciał, ale jak to się mówi powoli do przodu! Jeszcze raz WIELKIE dzięki za wypożyczenie interfejsu. Jak zakończę robotę i będę jej pewny w 100% to oczywiście będę się odzywał aby odesłać Ci powierzony sprzęt i kasety.

A jeżeli chodzi o materiały dotyczące T2600, to jak możesz to fotografuj wszystko co z tym systemem związane, nawet odręczne zapiski, bo to jest kawał historii warty zachowania. A tak na szybko to jakbyś rzucił okiem czy nie ma czegoś dotyczącego "współpracy" T2600 ze stacją dysków... nie bardzo wiem jak ten program zmusić co pracy ;-)

404

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

darpajdp napisał/a:

Co dotyczy zasilania to układ potrzebuje napięć +/-5V.

Fakt! Zobaczyłem µA741 i zafiksowałem się na 12V, ale faktycznie kolektor BC107 jest podpięty do VCC, więc to musi być +5V.

405

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

No ja też kiedyś miałem taki pomysł bo byłem ciekawy jak on się by sprawdzał w porównaniu z tym co udało mi się kupić na giełdzie na grzybowskiej (klasyk oparty na LM324 i filtrach pasmowych), ale początkowo odstraszyło mnie symetryczne zasilanie tegoż układu (+/- 12V) ... a potem niedostępność NE565.

406

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Myślę że to z tego względu że część ludzi miała interfejsy oparte na klasycznej wersji tego co jest w trzewiach magnetofonów Atari, tzn. filtry pasmowe+komparator i one często i gęsto więcej niż 900 bodów nie "łykały". Więc emisje w Radiokomputerze ograniczyli do maks. 800 bodów w przypadku formatu długich bloków systemu 2600, a większość pozostałego softu leciała w standardowym 600 bodów. Wyjątkiem były jakieś programy Darka Rogozińskiego / Iron Soft które były nadawane czasami trochę szybciej (zapewne sam ich autor dostarczał je w takiej formie).

407

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

darpajdp napisał/a:

Wczytywałem nim programy z Radiokomputera ale czy wszystkie były nadawane w T2600 czy 1300.

Z tego co pamiętam do w Radiokomputerze nie leciało nic w prędkości większej niż 800bodów, owszem leciały programy w formacie "Długich Bloków" sytemu Turbo 2600, ale nadawane z prędkością 800 bodów maksymalnie. Oczywiście nie słuchałem wszystkich audycji, bo czasami nie mogłem być fizycznie przy radiu w czasie emisji programu, ale chyba* nie zdarzyło się aby transmitowali coś szybciej niż 800 bodów.

*) piszę chyba, bo ludzka pamięć zawodna jest i być może były jakieś wyjątki, których nie zarejestrowałem.

darpajdp napisał/a:

Postanowiłem zmontować ponownie ten interfejs, kończę montaż i będą testy.

Z niecierpliwością czekam również na Twój raport z testów! Jedyny interface na NE565 jaki widziałem to konstrukcja przedstawiona w Mikroklan nr 1 z 1987 roku na stronie 35.

darpajdp napisał/a:

Przydał by się kopier ze stacji dysków na T2600.

Jeżeli nie uda się ustalić co robi i jak działa "Program do współpracy SYSTEMU TURBO 2600 ze stacja dysków" to będzie trzeba napisać własne narzędzie ;)

408

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jak najbardziej tak! Chciałem zebrać wszystko w jednym wpisie wraz z nagranymi materiałami, dlatego teraz jest taka dłuższa cisza... bo przygotowałem sobie kilka plików do konwersji na format T2600 i po wykonaniu kilku ładnych eksperymentów i spędzenia jednego wieczoru na zabawie z tym systemem, powiem tylko tyle że jestem zaskoczony jego efektywnością i niezawodnością. Szkoda że ten system nie zyskał na popularności w swoim  czasie, bo różnica w pewności wczytywania (nawet z użyciem prędkości 2600) jest kolosalna w porównaniu ze standardowym rozwiązaniem Atari. Skracając nieco moją wypowiedź... nie udało mi się przez kilka godzin zobaczyć żadnego błędu wczytywania... zarówno używając zapisu ze standardowymi 128-bajtowym rekordami nagranymi z prędkością 2600, jak i z formatem DB (długie bloki).

Tzn. mogę się domyślać się dlaczego tak się stało, ale to tylko moje czyste spekulacje. Niestandardowy format, w dodatku wychodzi na to że zamknięty i nie udokumentowany przez firmę SZOK, przynajmniej nie publicznie... Nie wiem czy owym czasie była do tego systemu jakaś bardziej rozbudowana dokumentacja czy opis, bo to co dołączono do programów jest raczej skromne i mało wyjaśniające niektóre kwestie, Nawet w instrukcji/gwarancji którą tutaj zaprezentował Thomy nie było wiele słów wyjaśnienia dotyczących działania systemu i obsługi programów do niego dołączonych.

Do tego dochodziła kwestia tego, że chyba niemożliwa była konwersja z formatu DB do pierwotnej postaci. A przynajmniej nie znam metody ani programu który by umożliwiał taką operację. Co prawda jest jakiś program opisany "... do współpracy ze stacją dysków", ale nie udało mi się go uruchomić tzn. nie przyłożyłem się zbytnio, ale pierwsze próby jego uruchomienia kończyły się wyjściem do BASIC-a i SELFTEST-u.

Do kompletu zapewne dochodził fakt że system Turbo 2600 lokował się pod OS-ROM i gdy jakakolwiek gra czy program próbowała wykorzystać ten obszar lub w jakikolwiek sposób manipulowała rejestrem PORTB to pojawiały się problemy.

Gdyby powstało nieco więcej narzędzi, albo format byłby bardziej udokumentowany i otwarty być może ów system przyjąłby się w większym stopniu.

W przypadku systemu Turbo 2600 użycie modulacji FSK i wykorzystanie mechanizmów sprzętowych POKEY-a powoduje że ekran podczas wczytywania z prędkością 2600 może pozostać włączony. Dodatkowo w systemie T2600 ciekawe jest to że transmisja danych leci sobie "na przerwaniach IRQ", a tzw. ciągu głównym CPU można sobie robić w czasie transmisji różne inne rzeczy... przykładem użycia tej techniki była gra FEUD, transmitowana w Radiokomputerze,  podczas wczytywania której była odtwarzana muzyka i można było pograć sobie w grę "odwracanka".

Kończąc ten nieco już przydługi wpis przygotuję parę materiałów video prezentujących jak się wczytują gry z użyciem różnych sposobów zapisu i interface którzy przekazał mi Thomy do testów i analizy i wrzucę wyniki do tego wątku. Po obejrzeniu tych materiałów "z dźwiękiem", dojdziecie pewnie do takich samych wniosków jak ja... dźwięk wczytywania danych FSK przy prędkości 2600 jest na tyle okropny że to pewnie dlatego ten system nie zyskał na popularności* ... przy nim standardowe bloki wczytywane z prędkością 600 bodów, to muzyka dla każdych atarowskich uszu ;-)

*) to oczywiście żart ;-)

409

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co prawda mam ze starych zapasów BC148, BC149B i BC159B ... ale poszedłem dokładnie tą samą ścieżką i do stworzenia testowej repliki interfejsu użyję BC549B i BC559B.

410

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dzięki! Mi się udało jeszcze znaleźć skan z jakiegoś polskiego katalogu tranzystorów (źródło). Na wszelki wypadek (gdyby źródło zniknęło) to dla zainteresowanych załączam skan/PDF-a do tego postu.

A pytałem o notę katalogową (datasheet) bo ciekawy byłem oryginalnej dokumentacji do tegoż tranzystora (dowolnego producenta który to produkował, a było ich z tego co widzę kilku), ale wygląda na to że w sieci nie występuje jako popularny byt, być może jest to w jakimś większym katalogu tranzystorów i nie odnajduje się tak łatwo.

411

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dobry Wieczór!

Mam chyba dobrą wiadomość... większość prac nad schematem została zakończona... udało mi się rozrysować i sprawdzić poprawność schematu i działania płytki PF1, zawierającej zespół aktywnych filtrów wejściowych interfejsu Turbo 2600, to ten element konstrukcji którego obecność zawsze podkreślali autorzy tego rozwiązania.

A cóż to za filtry? Po mozolnej analizie schematu połączeń na płytce oznaczonej PF1 (płytka filtrów wersja 1?) okazało się że na płytce znajduje się wtórnik emiterowy jak bufor wejściowy, a tuż za nim znajduje się dwu-sekcyjny komplet filtrów górno i dolno przepustowych drugiego stopnia, wszystko to wygląda tak:

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/sch/t2600_fsk_preamp_&_filter%20(preview).png
^^^ otwórz obraz w nowej karcie aby uzyskać większą rozdzielczość ^^^

Analiza topologii filtrów i wartości zastosowanych elementów pozwoliła wyznaczyć ich częstotliwości graniczne, dla filtra górno-przepustowego jest to  częstotliwość 2950Hz, filtr zatem w teorii nie powinien przepuścić sygnałów o częstotliwości niższej niż owe 2950Hz. Drugi z filtrów, tzn. filtr dolno-przepustowy ma częstotliwość graniczną wyznaczoną na 6680Hz, czyli w teorii z filtra nie powinno wydostać się nic powyżej 6680Hz. A jak jest w praktyce? Stromość zboczy filtra drugiego stopnia nie jest jakaś powalająca, dlatego konstruktor interfejsu postanowił zastosować drugą sekcję takich samych filtrów, aby uzyskać lepszą tłumienność filtrów oraz większą stromość zboczy filtrów połączonych kaskadowo.

Oczywiście teoria teorią, ale nie mogłem się powstrzymać przez praktycznym sprawdzeniem działania tego filtra i wyznaczeniu ich realnej charakterystyki, na początku chciałem to zadanie wykonać ręcznie, wyznaczając sobie kilka częstotliwości testowych i dokonując pomiarów poziomy sygnału na wyjściu... jednak zwyciężyło lenistwo i postanowiłem zautomatyzować proces. Wyniki pomiarów można zaobserwować na poniższym obrazku:

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/sch/t2600_filter_charateristics.png

Powyższy rysunek należy traktować mocno orientacyjnie, nie zachowałem odpowiednich warunków testowych... bo pomiarów dokonywałem w środowisku w którym dookoła była masa innego sprzętu wpływającego na wyniki pomiarów (masa zakłóceń, plątanina kabli).

Teraz czas na praktyczne testy interfejsu i zbudowanie repliki, tak aby mieć pewność że nie popełniłem błędów na schemacie, chociaż symulacje wskazują na to iż wszystko jest OK, chciałbym jeszcze wykonać taki interfejs, nawet w postaci pająka na tzw. płytce stykowej (breadboard).

Może ktoś z was dysponuje jakimś katalogiem tranzystorów w którym byłoby coś więcej napisane o BC206B? Nie wzgardziłbym jakąś notą katalogową, ew. podpowiedzią kto produkował te tranzystory w tamtych czasach? (SGS Thompson?)

A jeżeli chodzi o interfejs to pozostało jeszcze doprowadzenie schematu do porządku i publikacja już wersji finalnej. Ale to jeszcze chwilę potrwa.

EDIT: zapomniałem jeszcze dorzucić zdjęcia płytki filtrów PF1:

góra:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_08_FILTER_PCB_TOP.jpg

dół:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_08_FILTER_PCB_BOT.jpg

ps) skoro na płytce demodulatora FSK napisano PK2, ciekawe czy to oznacza że to druga wersja/generacja płytki czy też po prostu oznaczenie że to druga płytka wchodząca w skład interfejsu.

412

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

darpajdp napisał/a:

Chyba znalazłem jedną nieścisłość w opisie wejścia zasilania jest "SIO_+5V_[12]". Jak dobrze rozumiem "[12]" na końcu to nr pinu złącza SIO Atari. Jeśli tak to powinno być 8 lub 10.

Oczywiście masz rację, mój błąd. Poprawiłem. Dzięki za czujność!

A co do budowy interface, to faktycznie jest on mocno rozbudowany. Do tego wszystkiego jeszcze dochodzi płytka przedwzmacniacza i filtrów aktywnych. Wczorajszy wieczorny "szybki rzut okiem" sugeruje dwu-sekcyjny komplet filtrów górno+dolno przepustowych.

413

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

raport z postępu prac ciąg dalszy...

przerysowałem układ formowania impulsów i cześć układu zasilania znajdującego się na górnej płytce wraz z demodulatorem FSK...

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/sch/t2600_fsk_pulse_shaper%20(preview).png
^^^ otwórz w "nowej karcie" aby uzyskać większą rozdzielczość obrazka ^^^

Skoro udało się zakończyć "zabawę" z górną płytką, to powoli zabieram się powoli do analizowania dolnej płytki przedwzmacniacza wraz z układem filtrów.

tOri napisał/a:

Szacunek się należy zawsze! Przy takim projekcie zawsze trzeba było do każdej sztuki podejść indywidualnie.

No dokładnie, ale to już raczej rzemiosło i pasja niż zwykłe "wyrobnictwo". I masz rację "SZOK" kompletny ;-)

414

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

darpajdp napisał/a:

BC206B to nisko szumny tranzystor którego polskim odpowiednikiem  w owym czasie powinien być tranzystor BC159B

A widzisz, nie wiedziałem że odpowiednikiem BC206B był BC159B. Na płytce przedwzmacniacza i filtrów siedzą właśnie dwa takie BC206B, ale już w pozostałych miejscach siedzą po prostu BC159B. Zastanawiałem się dlaczego akurat w przedwzmacniaczu/filtrach BC206B, ale teraz mi już wyjaśniłeś że nasze rodzime BC159B mogły nie spełniać kryteriów konstruktorów z firmy SZOK. Do tej pory zakładałem że po prostu płytki przedwzmacniacza/filtrów były montowane w innym czasie, lub po prostu takie tranzystory były pod ręką. Dzięki za wskazówki i wyjaśnienie sprawy!

415

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest dokładnie tak jak piszesz, tzn. wszystko na to wskazuje, jak spojrzysz na górny lewy róg płytki z układami 74121, to tam widać obwody RC, jeden z rezystorów to precyzyjny 24.6kohm, do kompletu kondensator 3.3nF... w przypadku drugiego 74121, to kondensator ma co prawda napis 3nF, ale pomiar wskazuje 3.25nF, do kompletu rezystor R1 jest złożony z dwóch równolegle połączonych 24.9kohm oraz 750 kOhm, uwzględniając odchyłkę i błąd pomiaru wychodzi że rezystancja tej gałęzi wynosi właśnie 24.367 kOhm. Co prawda z symulacji wychodzi mi że nie musi być to aż tak precyzyjnie strojone, ale widać producenci interfejsu mieli opracowaną jaką procedurę strojenia i kalibracji tegoż interfejsu i jak widać po tym egzemplarzu starali się ją zachować, z czego to wnioskuję?

Z obliczeń wynika że za wszelką cenę starali się zachować stałą czasową układów 74121 na poziomie 55 us, bo:

stała czasowa U2 ---> 3.3nF * 24.367 kOhm * log(2) = 55.7 us
stała czasowa U4 ---> 3.25nF * 24.6 kOhm * log(2) = 55.4 us

także jak widać, szacunek powinno budzić tak precyzyjne zestrojenie układu. Szczególnie w tamtych czasach, a przypominam że był to rok 1988. Wychodzi na to że projektant/producent bardzo poważnie podchodził do swojego produktu. Nie wiem jakie niespodzianki czekają mnie na płytce filtrów wejściowych, ale też może być ciekawie. Chociażby te zabytkowe BC206B już przyciągają uwagę ;D

416

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

raport o postępie prac...

Udało się praktycznie rozrysować całą płytkę demodulatora FSK, dla zainteresowanych załączam wstępną wersję schematu tej płytki, jeszcze bez stopnia wejściowego, którego nie przerysowałem do KiCAD, niemniej jednak ten demodulator:

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/sch/t2600_fsk_demod%20(preview).png
^^^ otwórz w "nowej karcie" aby uzyskać większą rozdzielczość obrazka ^^^

Jest dość ciekawą koncepcją, składa się z tak jak w przypadku interfejsu zaprezentowanego przez markka, z podwajacza częstotliwości, ten jednak działa na nieco innej zasadzie, można uznać że pracuje w domenie "prawie" cyfrowej, mówię prawie ponieważ jeden z sygnałów tworzonych przez przerzutnik astabilny 74121 (pracujący jako element dyskryminatora częstotliwości) został wykorzystany jako układ "formujący impulsy", dla poprawienia stabilności pracy podwajacza częstotliwości.

Natomiast cały dekoder FSK działa na zasadzie dyskryminatora częstotliwości stworzonego właśnie z dwóch przerzutników astabilnych 74121 oraz jednego przerzutnika typu D (1/2 układu 7474).

Muszę przyznać że taką koncepcję "podwajacza" częstotliwości widzę po raz pierwszy na oczy, natomiast konstrukcja dyskryminatora jak sądzę była powszechnie znana w tamtych czasach (mówimy o roku 1988).

Zaprezentowany powyżej układ "zasymulowałem" na szybko i wygląda na to że działa bez problemu w symulacji, więc jest szans że nie pogubiłem się w tym "zamiąchu" ścieżek, oczywiście będę jeszcze to weryfikował, przy dalszych pracach nad analizą interfejsu.

A dla Markka należą się kolejne wyrazy uznania, za to że jego interface realizuje tą samą funkcjonalność w o wiele mniej skomplikowany sposób. Koncepcja z podwajaczem jak widać była w 100% trafiona! Marekk zrealizował to jednak w "domenie analogowej", a w przypadku konstruktora interfejsu z firmy SZOK mamy realizację podwajania w domenie cyfrowej za pomocą DPLL-a zrealizowanego "na piechotę" :)

417

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

żeby nie było że się obijam... powoli do przodu... stopień wejściowy płytki demodulatora FSK wygląda tak:

EDIT: rysunki odręczne usunięto, parę postów niżej jest już dostepna wersja przerysowana do KiCad.

418

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@tOri... dziękuję za miłe słowa. Moja zasługa jest jednak w tym wszystkim minimalna... należy dziękować ludziom którzy chcą się podzielić tym co mają w swojej kolekcji i udostępniają mi materiały do analizy i prac. Gdyby nie tacy ludzie którzy chcą się dzielić swoimi wspomnieniami, projektami, sprzętem i elementami ze swojej kolekcji takie wątki jak ten czy równoległy wątek o systemach Turbo nie byłoby szans na powodzenie operacji dokumentującej te wszystkie systemy.

Niezmiernie się cieszę że są osoby dzięki którym to wszystko się dzieje... moja rola ogranicza się tylko do zebrania tego wszystkiego w jedną większą całość... jednak bez całej społeczności ten "projekt" nie byłby możliwy do realizacji. Właściwie to powinienem wymienić tutaj całą listę osób które wspierają mnie swoją wiedzą, doświadczeniem, sprzętem, cierpliwością, miłymi słowami i wszystkim co tylko się da... ale jest ich sporo i boję się że kogoś pominę... i myślę że te osoby wiedzą doskonale o kogo chodzi... a nasza społeczność doskonale widzi czytając wątki na tutejszym forum, dzięki komu to wszystko staje się możliwe. Ogromnie cieszę się że pojawiają się coraz to nowe osoby które opisują swoje historie, swoje konstrukcje i udostępniają swoje unikatowe zbiory!

Także, to wszystko dzięki wam szanowni forumowicze! Chylę przed wami czoło i dziękuję raz jeszcze za wsparcie i cierpliwość!

419

(26 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Panowie,

Być może i fajnie byłoby taką książkę popełnić, ale nie ukrywam że sposób w jakim chciałbym to zrealizować wymaga potężnych nakładów pracy, bo nie wyobrażam sobie aby robić to byle jak. Nie ma co się czarować ze taka pozycja powstanie w ciągu roku czy dwóch. Przy moich możliwościach czasowych to praca na kilka ładnych lat, w dodatku tego typu pozycja, to spore ryzyko dla wydawcy. Jak widać nie ma szans na jakikolwiek komercyjny sukces... więc musiałaby być to praca udostępniona jako praca otwarta i dostępna dla wszystkich. W dodatku najlepiej byłoby aby to była praca interaktywna, co umożliwiłoby naprawdę dokładne przedstawienie zasady działania poszczególnych systemów.

A jak się rysuje przyszłość każdy widzi, nie wiem co będzie za miesiąc czy kilka miesięcy, a taki projekt jest projektem długofalowym... mając to wszystko na względzie nawet nie staram się czynić planów długofalowych, dlatego staram się dokumentować wszystko na bieżąco, czy to tutaj na forum czy w Atariki. Wiem że to nie jest wygodne i łatwe do odnalezienia, ale lepsze to niż nic. Pomyślę nad jakimś spisem treści, lub artykułem na Atariki odsyłającym do poszczególnych zagadnień.

Naprawdę byłoby fajnie gdybym mógł gdzieś usiąść w spokoju i zająć się robieniem tego co chcę i tego co mi się podoba... ale to tak nie działa, są w życiu rzeczy które mają wyższy priorytet, szczególnie w czasach w których przyszło nam obecnie żyć.

Niemniej jednak, dziękuję za wasze zainteresowanie tematem i głosy wsparcia. Być może kiedyś uda się zrealizować i ten projekt. Zobaczymy co przyniesie przyszłość.

420

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za wyjaśnienia! To bardzo ciekawe móc posłuchać takich historii! I jestem wdzięczny że zechciałeś się podzielić wspomnieniami i udostępniłeś schemat i zdjęcia! Jak zakończę robotę z interfejsem udostępnionym przez Thomy-ego, to na pewno wykonam sobie Twoją wersję interfejsu! Zresztą zacząłem przerysowywać Twój schemat do KiCad-a, oczywiście po zakończeniu prac pozwolę sobie wszystkie materiały udostępnić.

Mało czasu dziś miałem aby zająć się porządnie robotą, więc już nie ględzę tylko wracam do pracy.

421

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dzięki za zdjęcia Twojego interfejsu! Mam dokładnie takie same pudełka na slajdy z tamtych czasów! :) Jeżeli chodzi o wtyczkę to mistrzostwo, ja w tamtych czasach nie miałem takich zdolności manualnych... i tu mi się nasuwa taka refleksja... bo Twój interface bazuje na dość niespotykanym jak na tamte czasy rozwiązaniu, można powiedzieć że jest wyjątkowy. Odnoszę się do tego co można było znaleźć w literaturze w tamtych czasach... bo były różne typy interfejsów... większość bazowała na filtrach pasmowych i komparatorze okienkowym, ale były również prezentowane projekty bazujące na dedykowanych scalakach (np. NE565)... był chyba jeden projekt bazujący za zliczaniu impulsów i porównaniu z częstotliwością wzorcową ...

Skąd u Ciebie pomysł na tak fajną i nowatorską konstrukcję? Pytam, bo wspominałeś ze Twój interface zrobiłeś w 1988 roku, ja wtedy w zasadzie miałem naście lat i prześmiewczo mogę powiedzieć że moje umiejętności w dziedzinie elektroniki w tamtym czasie można porównać do "żarcia piachu" ;) Dopytuję się tak o to bo nie ukrywam że podoba mi się pomysł i kompaktowość Twojego rozwiązania.

422

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

... i ostatnie na dziś zdjęcia przedstawiające wnętrze interfejsu, wraz z paroma słowami wyjaśnień, więcej za czas jakiś jak skończę rysować schemat interfejsu.

Po otwarciu obudowy okazuje się że interfejs składa się z dwóch jednostronnych płytek drukowanych. Jedna z płytek zawiera demodulator FSK, której spód widać po zdjęciu obudowy:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_06_FSK_PCB_bot.jpg

Druga z płytek, widoczna po podniesieniu płytki demodulatora FSK, zawiera część "analogową", tzn. przedwzmacniacz  wraz z układem filtrów:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_07_FSK_PCB_top_and_FILTER_PCB_bot.jpg

Większość elementów zastosowanych w tym interfejsie to elementy pochodzenia krajowego, wyjątkiem wydają się być jedynie tranzystory BC206B, których chyba nasz rodzimy przemysł półprzewodnikowy nie produkował (a może się mylę?)

W porównaniu z interfejsem który zaprezentował nam marekk, a który był bardzo kompaktowy, interfejs firmy SZOK ze Świebodzina wydaje się "dość" rozbudowany. Przy tej konstrukcji interface markka jest bardzo kompaktowy i wydaje się że zasada działania demodulatora FSK jest bardzo podobna jak nie identyczna, z tą którą wykorzystał marekk w swoim interfejsie. Oczywiście na chwilę obecną to tylko moje spekulacje, i poparte tylko tym że popatrzyłem na zastosowane przez firmę SZOK scalaki.

Na razie się odmeldowuje i biorę się do roboty na którą będę potrzebował trochę więcej czasu.

423

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Thomy napisał/a:

W podobnych obudowach trzymało się chyba przezrocza w PRLu, albo takich samych.

Wszystko na to wskazuje, mam "slajdy" w podobnych pudełkach, tylko nieco krótszych. Obudowa interfejsu jest umieszczona w nieco większej wersji.


Sam interfejs jest wyposażony w dwa gniazda DIN5 które to służy do podłączenia sygnału audio do interfejsu...
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_03_SIO_DIN5.jpg

oraz DIN7 które służy do podłączenia interfejsu do komputera:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_02_SIO_DIN7.jpg

Do interfejsu jest dołożona przejściówka DIN7 ---> Atari SIO:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_04_DIN_SIO_adapter.jpg

^^^ w przypadku przejściówki DIN/SIO należałoby zwrócić uwagę na to z jaką pomysłowością została wykonana wtyczka SIO, jest to oczywiście "samoróbka", jednak firma SZOK zdecydowała się wykorzystać zewnętrzną obudowę, od rozgałęziacza słuchawkowego "UNITRA WM590 2xNM590", który wyglądał tak:

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/UNITRA_WM590_2xNM590.jpg
^^^ zdjęcie poglądowe (ukradzione z archiwum portalu aukcyjnego)

Tak więc obudowa wtyczki SIO, została zaadaptowana z gotowego wyrobu rodzimej firmy UNITRA, natomiast właściwa część pasująca do gniada SIO musiał zostać wykonana jakąś inną techniką, nie potrafię ocenić czy to ręczna robota czy też firma SZOK miała jakąś formę do produkcji tej części wtyczki, z bliska wygląda to tak:

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_05_SIO1.jpg

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_05_SIO2.jpg

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_05_SIO3.jpg

424

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

orzeł wylądował...

góra obudowy:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_00_hounsing_top.jpg

spód obudowy...
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo_2600_from_Thomy/photos/T2600_SZOK_01_hounsing_bot.jpg

Będę raportował progres w kolejnych postach, oczywiście w miarę postępu prac i myśli które mi do głowy przyjdą.

425

(90 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Czekam z niecierpliwością na paczkę! :) Dziś powinna być u mnie w paczkomacie! Dobrze się składa że akurat sobota i niedziela przede mną, to może się uda ogarnąć temat! :)