351

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Turbo 2001? Nie wiem, strzelam bo tam chyba są takie właśnie elementy.

352

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ten przydźwięk jest słyszalny na każdym 1010, a przynajmniej w tych egzemplarzach, które miałem w rękach. Co ciekawe magnet mimo to dobrze sobie radzi, widać taka cecha tej konstrukcji. Tym bym się specjalnie nie przejmował. Natomiast te trzaski, to już trochę podejrzana sprawa. Może są jakieś zimne luty, przyśniedziałe styki.

353

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mnie to powoli zaczyna fascynować. Używając 1541 i c-64 bez wzbogacenia nie miałem jakiegoś dramatycznego wrażenia, jeśli chodzi o tempo ładowania.

Komenda LOAD "*",8,1 na gołym C-64 nie korzysta z żadnych dodatkowych featurów i ładuje tak, jak fabryka wypuściła. Mówię o pojedynczym pliku, który potem trzeba uruchomić RUN-em, nie jakimś całodyskowym demie, itd, które może załączać ekstra tryby do ładowania kolejnych bloków.

Aż zmierzę dokładnie, ile trwa załadowanie pliku o konkretnej długości, ale nawet bez finala, czy jiffy dosa, czy też tych plikowych loaderów nie są to zbyt długie czasy. Wolniej niż z gołej 1050, ale nie o rzędy wielkości. Wydaje mi się na oko, że może to być między 8 a 10 kbodów. Jak na stację faktycznie niewiele, ale da się wytrzymać. Na pewno nie trzeba czekać 15 minut na załadowanie 25kb.

Być może tak wolne transfery były na VICu z 1540?

Co do U1541 i następnych wersji (rzeczywiście ciekawych zresztą), to słyszałem, że są jakieś makabrycznie długie preordery i małe serie.  Ale może ktoś jest lepiej zorientowany w temacie i poda bardziej aktualne informacje.

354

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Edit: byłbym zapomniał - ostatnio pokazały się sd2iec z wyświetlaczem.

http://www.ebay.co.uk/itm/READY-TO-USE- … SwzaJYBA0~

Edit:2 zamiast edit zrobił się drugi post, no trudno... spieszę się ;(

355

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Generalnie to raczej mit, z tym wolnym ładowaniem z 1541 na C-64. Plik kilkunastokilowy z dysku ładuje się komendą basicową LOAD w akceptowalnym czasie bez żadnych dopałek, finali itp. Gdyby był tam transfer 300 bodów, to trwałoby to 2 razy dłużej, niż wgrywa magnet na Atari w normalu...  Dużo się o tym gada, ale tak w praktyce nie jest.  Dema trackowe ze swoimi loaderami osiągają już w ogóle duże przepusty. Zapis całego dysku 180kb na 1541 podpiętej pod PC trwa mniej więcej tyle, co pod LDW z Tomsem, albo 1050 z Topdrive. Są to co prawda tryby turbo, ale stacji nie trzeba do tego przerabiać, tak starego trupa 1541, jak i 1541 II.

Jak ktoś chce odpalać wszystkie demka i mieć 99,9% zgodności, to musi sięgnąć po Ultimate1541. Jest droga i w postaci carta, więc nie podejdzie do +4. Zostaje zatem kulawy sd2iec.

Syfiaste natomiast jest że:

- tych stacji jest multum i one nie są do końca zgodne ze sobą, jak i z kompami.
Przykładowo: 1551 dość szybka, ale chodzi tylko z serią 264. Pod 1571 jak i 1551 nie pójdą niektóre produkcje. Niektóre demka pisane są pod konkretną stację i trzeba mieć koniecznie 1541 bo na nią chodzi najwięcej stuffu. Pomimo że ma się 1581, 1571 albo 1551 do plusa, itp, itd. To problem nieznany na Atari, by soft był przywiązany do stacji.

- nie ma żadnych bootloaderów i dopiero na C 128 wprowadzili start z bootblocka (czy czegoś w tym sensie). Na C-64 dość prymitywne LOAD"$" i LOAD"*", na C+4 trochę już pomyśleli i są skróty klawiszowe pod F-ami upraszczające wpisywanie komend.  Ewentualnie miało się finala czy inne carty polepszające...

356

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

teoretycznie? czemu by miał nie działać? 1541 działa pod plusem...

357

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

sd2iec

358

(66 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Od siebie mogę dodać zdjęcia kwarcu i FGTIA ze 130xe, może się komuś do czegoś przydadzą. Niestety wszystkie kwarce w secamach jakimi dysponuję są w wersji szarej - z tymże samym partnumberem Atari, który podał Sikor, ale bez informacji o częstotliwości. Od spodu na kwarcu dodatkowo symbol wytwórcy - NDK 4 X.

359

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Miało carta, ale faktycznie był też jakiś loader dostępny jako plik w normalu, czy też może był to cart zrzucony do pliku, nie pamiętam dokładnie. Gdzieś to pewnie jest w sieci.

360

(23 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Magnety z T2000F, które pierwotnie używałem miały "firmowo" zainstalowany przełącznik turbo/normal. Zamiast kabla do dżoja lub dodatkowego przewodu do sio. Mam chyba ze dwa takie gdzieś.

361

(24 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Faktycznie, gąszcz kabli niesamowity. Ale by działało ultimate musi być sprawna bazowa pamięć w kompie i się koło zamyka.

362

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

1.Co do kopierów turbo do blizzarda to nie mam rozeznania w tym systemie, bo sam używałem Turbo 2000 z cartów. Występowało w conajmniej dwóch wersjach, jedne miały urządzenie turbo jako T:, inne jako D: co w drugim przypadku powodowało pewne konflikty ze stacją. Używałem głównie ncopy oraz filecopy do przegrywania plików z c: na d: lub t: Przypuszczam, że te programy poradzą sobie również pod blizzardem, z użyciem litery odpowiedniego urzadzenia turbo jako urządzenia do zapisu. Na początek spróbuj te kopiery i zobacz co i jak.

2. Można odłączać stację i magnet w czasie pracy bez obawy uwalenia któregokolwiek z tych urządzeń, jak i komputera. Jeśli jest jakiekolwiek ryzyko, to dotyczy  przede wszystkim sio2sd i to głównie przy podłączaniu do działającego kompa. Ze względu na to, że jest zasilane z gniazda sio, to trudno jest je włączyć tak, by nie spowodować wariacji zasilania, powiedzmy chwilowego "iskrzenia" nim wciśniesz wtyczkę do końca, co być może mogłoby je za którymś razem uszkodzić. Z tego względu można rozważyć założenie dodatkowego przełącznika, który w pewny sposób poda zasilanie do sio2sd dopiero po prawidłowym włożeniu wtyczki.  Być może jest to zbędna ostrożność, którą można zastąpić pewnym i szybkim wciskaniem wtyczki w gniazdo.

363

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mało się orientuję w systemach video, więc chciałem się dopytać, czy to rozszerzenie pozwoli podłączyć atari do tv przez scart z osobno wyprowadzonymi składowymi obrazu, jak w amstradzie, czy też będzie miało wyjście tylko vga? A może to i to? A może jeszcze o coś innego tu chodzi? Zmianę sposobu generowania obrazu wewnątrz, ale rezultat wyjdzie po standardowych złączach Atari?

364

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Za każdym razem kiedy coś tu pokazuję, mówię sobie, że to już ostatni raz, no bo ileż można? Po czym za jakiś czas znowu jest coś naprawdę wstrząsającego. Dziś znowu coś dla miłośników "gore".

Śmieć z ceną wywoławczą 150zł...

http://allegro.pl/atari-800-xl-i6590565812.html

Widok przykry, a sam pomysł sprzedania tego czegoś i to za tak wygórowaną kwotę uwłacza kupującym.

365

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Można dać :). To tylko straszak na malkontentów, zapewne sprzeczny z regulaminem lub domniemanymi zasadami allegro.

366

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Dobrze, że nie mam fazy na Falcona. Jakoś nie wyczuwam klimatu tej konstrukcji. Swoją drogą ciekaw jestem, ile by kosztował flak z CT63? 8 koła? Zastanawiam się też, czy kupowany jest częściej do stania w gablotce jako rar, czy choćby okazyjnego używania...?

367

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak, nowe dyskietki 3,5 potrafiły mieć badblocki po jednokrotnym użyciu.

Jeszcze o złączu w 3" i 3,5 - większość sygnałów jest tożsama, pecet nie ma sygnału ready, ma za to linie side select, drive select oraz diskchange, które w sumie nie są istotne w tej sytuacji, więc elektrycznie podłączenie stacji 3 to kwestia zrobienia odpowiedniej przejściówki i może zaemulowania jakoś odpowiedniego stanu logicznego na linii ready.  Temat na nudne zimowe wieczory...

368

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wydaje mi się, że kontroler z XF jako taki wydoli wysterować 3". Ten napęd prawdopodobnie nie różni się diametralnie, jakoś fundamentalnie od 5,25 i 3,5.
Zasadzam się na tych faktach:

-pecet jest w stanie programowo wysterować swój kontroler, by zapisał obraz z CPC na 720k.
-kontroler CPC jest w stanie przyjąć współczesną stację 3,5 cala 1,44 na pecetowym kablu i czytać z powodzeniem dysk 720k. CPC widzi obie stacje na raz - 3 i 3,5 - dosłownie jak w jakimś PC pod dosem.
-podobno da się bez bólu do CPC podpiąć również 5,25 360k
-XF z romem Dorndorfa ma jakiś dodatkowy tryb zgodności z PC 360k... (?), oraz obrabia 5,25 i 3,5. Może to wystarczy do czytania sektorów i traków z 3". Nie wiem.

Oryginalny rom xf lub hyper mógłby wymagać wprowadzania jakichś drobnych zmian w parametrach pracy dla trybu 3" typu czas przesuwu głowicy między trackami itp., żeby to ładnie grało.

No i zostaje kwestia stworzenia narzędzia, kopiera, bądź też dosu pod Atari który to łyknie...

Oczywiście sens takich przeróbek jest dyskusyjny, ale byłby to kolejny fajny bajer, gdyby Atari mogło pochwalić się jeszcze czymś takim.

369

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pomysł przy okazji:

A może by ktoś pokombinował nad podłączeniem do XF napędu 3 cale i jakimś softem, do kopiowania plików i obrazów w tą i z powrotem z CPC i Spektrumny +3? To by było pożyteczne narzędzie, zwłaszcza, że 3 calówki się obracają góra-dół jak 5,25, pełny oldskul, 100% zadowolenia.

370

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mało praktyczne jest 3,5. Benefity jak dla mnie ograniczają się tylko do dużej ilości miejsca dostępnego dla plików trzymanych pod spartą. Jakkolwiek w czasach sio2sd i innych to tylko ciekawostka. W innych zastosowaniach typu botowalne programy całodyskowe sensu absolutnie brak, a może ja go nie widzę.

371

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wydaje mi się, że oscyloskop byłby najlepszy do takich badań.

372

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fakt jest faktem, że VIC i TED siedzą zamknięte w osobnych metalowych puszkach na płytach. Na tych kompach aż tak chamskich pasków nie widziałem.  Chociaż nie wiem jak to się zmienia w różnych egzemplarzach, bo miałem zbyt mało ich w ręku by szerzej ocenić.

Druga strona medalu: są egzemplarze (XE,XLF), że jest prawie dobrze, są takie, że patrzeć nie można ---> czyli projekt w miarę, ale kwestia wykonania zgodnego z założeniami leży.

373

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z ciekawości na szybko podłączyłem XE do akumulatora z prostym układem obniżającym napięcie do 5V. Prążki nadal były, co prawda zdecydowanie inne, ale jednak. Więc nie są to jakieś harmoniczne z zasilacza i tętnienia sieci 50hz, które można byłoby wyeliminować. A przynajmniej lwia część pasków i to tych najwyraźniej widocznych. Zapewne różna wysokość napięcia poszczególnych zasilaczy wpływa na wygląd prążków. Trzeba by zrobić zasilacz z potencjometrem regulującym płynnie napięcie powiedzmy od 4,9 do 5,2 i kręcąc nim widać byłoby jak zmienia się ich rozkład i siła wystąpienia na ekranie... 

Ogólnie ta przypadłość mocno związana jest z obecnością freda oraz jakością i tolerancją z jaką były dobrane elementy bierne w okolicy 74ls74 i toru video. Przypuszczam, że fred generuje jakieś zakłócenia, zależnie od dokładności wykonania reszty płyty są mniej lub bardziej widoczne. W 800XLF też są pionowe paski, czasem paskudne, czasem nikłe - zależy od konkretnej płyty i jej wykonania. Najbardziej natomiast gładki, jednolity obraz dają płyty REV. D w 800XL - a przynajmniej takie odniosłem wrażenie.

374

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli chodzi o pionowe prążki zakłóceń, widoczne w różnych partiach obrazu z różnym natężeniem i częstością występowania to niestety nie da się ich wyeliminować zmieniając zasilacz. Na innym zasilaczu podłączonym do tego samego komputera co prawda zmieni się ich wygląd  (gęstość, miejsca wystąpień, pewne paski będą słabsze, inne z kolei bardziej widoczne itd), jednakże na pewno dalej będą obecne.

375

(6,115 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

http://allegro.pl/atarix-1-97-slowackie … 97281.html

Czasopismo dla atarowców, taaa...  W jakim dziale to leżało w kiosku? Ciekawe o czym te akty... tfu... arty...