Turbo 2000F CMD & Phase Select Patch v.1.2
Przy okazji walki z magnetofonem od darczi1, powstał pomysł aby tak zmodyfikować podstawowy software dla Turbo 2000F, tak aby było możliwe korzystanie z tego software gdy w magnetofonie mamy inne rodzaje interfejsów turbo. Okazało się, iż taka przeróbka nie będzie skomplikowana i nie trzeba włożyć w to jakichś dużych nakładów pracy.
Jednak przed zaprezentowaniem kolejnej wersji tak zmodyfikowanego oprogramowania należałoby wyjaśnić że w przypadku magnetofonu wyposażonego w system Turbo 2000F/2001, przełączenie z trybu pracy NORMAL do trybu pracy TURBO następuje za pomocą przełącznika znajdującego się na obudowie magnetofonu. W tym wypadku to użytkownik decyduje czy będzie chciał aby jego magnetofon pracował w trybie standardowym czy też w trybie "Turbo".
Należy przypomnieć iż system Turbo 2000F/2001 jest jedną z najprostszych modyfikacji sprzętowych, i składa się dosłownie z kilku elementów pasywnych (rezystor, kondensator, przełącznik). System ten używa formatu danych identycznego z tym który wykorzystywany jest przez KSO Turbo 2000
No więc w czym problem? Problemu nie ma... ale pojawił się pomysł polegający na tym że w sumie inne systemy turbo takie jak AST, ATT, UM oraz wszystkie bazujące na czeskim Turbo 2000 (Hard Turbo, Auto Turbo, Wrocławskie Turbo 2000), właściwie mogły odczytywać dane zapisane w formacie Turbo 2000F, jednak brakuje odpowiedniego oprogramowania.
W przypadku powyższych systemów przełączenia interfejsu znajdującego się w magnetofonie w tryb pracy turbo dokonuje się za pomocą linii COMMAND (która w normalnych warunkach jest wykorzystywana do komunikacji ze stacją dysków) ... więc gdyby tylko oprogramowanie przeznaczone dla Turbo 2000F/2001 było świadome tego że może sobie przełączyć magnetofon/interface w tryb turbo zmieniając stan linii COMMAND na niski, powinno być możliwe wczytanie danych za pomocą takiego typu interfejsu.
Po zajrzeniu w kod (pisałem już to chyba kilka razy? nieprawdaż? :P ) szybko okazało że wprowadzenie poprawek do kodu które dodatkowo będą sterować linią COMMAND, nie będzie skomplikowanym zadaniem (czy aby na pewno o tym nie wspominałem? ;] ). Tak właśnie powstała pierwsza "spaczowana" wersja oprogramowania nazwana roboczo "2000F+CMD" i właściwie historia mogłaby się zakończyć szczęśliwie i wersja 1.0 mogła by pozostać wersję finalną... jednak na scenie pojawił się magnetofon od "darczi1", i owa tajemnicza kaseta zawierająca masę programów w BASIC-u...
Po doprowadzeniu magnetofonu do porządku okazało się iż część programów nie chce się wczytać poprawnie (błąd 140 - zła długość impulsu zapisanego na taśmie) ... a czasami jest nawet problem z odczytem samej nazwy programu... po dalszych testach okazało się (a właściwie to przypomniało mi się), że procedury odczytu w przypadku Turbo 2000F są wrażliwe na fazę sygnału, co ciekawe im starsza kaseta lub nagrana z niższym poziomem zapisu, tym problemy z fazą są mniej dokuczliwe ;D
Skracając tą już nieco przydługą opowieść... niektóre z interfejsów odwracają fazę sygnału o 180°, a jak wspomniałem powyżej procedury odczytu Turbo 2000F/KSO są wrażliwe na fazę sygnału, więc szybko powstał pomysł aby dać użytkownikowi możliwość wyboru czy chce odczytany przez interface sygnał odwrócić w fazie o owe 180° czy też nie.
Dalsze testy pokazały również że niektóre z magnetofonów (nie firmowych) odwracają fazę sygnału a to przy odczycie, a to przy zapisie... tutaj panuje pełna dowolność, w zależności od producenta magnetofonu... np. magnetofony Technicsa odwracają fazę, a stary wysłużony Unitra MK-450 nie czyni tego... więc np. przy generowaniu plików WAV z poziomu Turgena gdy używamy formatu Turbo 2000 KSO i do kompletu gdy mamy deck Technicsa należy zaznaczyć w opcjach programu "invert polarity of the pulses" w konfiguracji pluginu dla turbo KSO.
Wystarczy chyba tego ględzenia, nowa wersja programu z możliwością wyboru fazy odczytywanego sygnału do pobrania tutaj: Turbo 2000F CMD & phase patch v.1.2.
W archiwum wersja XEX, CAS i WAV, z tym że wersję CAS i WAV zawierają 1-blokowy Code3 Loader, który to ładuje dalszą część programu który to ładuje dalszą część programu.
Program po załadowaniu pyta czy faza sygnału podczas odczytu ma zostać odwrócona (domyślnym wyborem jest "NO"), ale gdyby wasz interface w magnetofonie wymagał odwrócenia fazy, wystarczy po prostu wybrać tę opcję po załadowaniu programu wciskając Y (jak YES).
Aby później użytkownik miał świadomość czy pracuje z wersją odwracającą fazę czy też nie, winieta programu jest modyfikowana tak, że w przypadku wyboru odwrócenia fazy, literka "F" jest prezentowana w odwróconych kolorach (tzw. inverse video). Widać to na zrzucie ekranu poniżej.