To mój schemat, kiedyś zrobiony, ze 30 lat temu. Miałem okazję podejrzeć przez chwilę oryginał i tak go zmontowałem. Okazało się, że działa poprawnie, więc jeszcze w kilku egzemplarzach poszedł do ludzi.
Tranzystor jest włączony prawidłowo, to PNP, który ma plus na emiterze. W po naciśnięciu klawisza na klawiaturze na pinie 2 drugiego joya pojawia się zero, co powoduje wysterowanie tranzystora do stanu nasycenia i zasilenie elektroniki. Jeżeli kabelek do joy2 miał podłączony pin7 (+), to magnet 1010 mógł działać bez podłączenia kabla sio, bo miał swój zasilacz dla silnika. Z XC12 tak nie można zrobić, bo silnik jest zasilany razem z elektroniką z pinu 10 SIO, i zasilenie całości tylko z portu joy2 sfajczy dławik po pewnym czasie.

327

(75 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zacytuję sam siebie:

Zapis pliku poprzedzony jest 20-sekundowym sygnałem 5327 Hz i ten sam sygnał wypełnia przerwy międzyrekordowe. Przy odczycie bardzo ważne jest, aby ustawić taśmę na początku sygnału poprzedzającego rekordy pliku. Po wpisaniu komendy i naciśnięciu klawisza RETURN usłyszymy sygnał trąbki (przy zapisie usłyszymy dwa sygnały). Należy wtedy wcisnąć klawisz PLAY (przy zapisie PLAY i REC) i nacisnąć jakiś klawisz (oprócz BREAK, SHIFT, CONTROL i klawiszy funkcyjnych). Po ok. 10 sek. otwarty zostanie kanał odczytu magnetofonu w komputerze, i w tym momencie musi trwać jeszcze sygnał początkowy. Na taśmie w tym czasie powinien być czysty sygnał, wszelkie zagięcia, zabrudzenia mogą spowodować błąd odczytu.

    Co jednak robić, gdy taśma jest np. zagięta i błąd wyskakuje jeszcze przed rozpoczęciem transmisji? Można temu zaradzić i zatrzymać taśmę klawiszem PAUSE tuż za zagięciem, wykonać czynności od początku i po odliczeniu 8-9 sek. wyłączyć PAUSE. Taśma ruszy i plik zacznie się wczytywać, co będzie słyszane jako charakterystyczny, dzwoniący dźwięk w głośniku.

328

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wsadź kwarc 4,43 MHz, może ruszy. Albo szukaj w omigu lub na ebay.

329

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dos 2.0 skopiuje tylko dyskietkę w pojedynczej gęstości, bo nie rozpozna dyskietki z gęstością E i D.
Sam piszesz, że 1050 ma happy drive z opcją backup. To po prostu kopier całodyskowy. Użyj go.
Wkładasz dyskietkę źródłową, naciskasz klawisz START i zacznie się odczyt. Jeżeli masz komputer 64kB, to po pewnym czasie każe ci włożyć dyskietkę docelową (bez zaklejonego wycięcia z boku!), znów naciskasz START i zacznie się zapis. Potem zażąda dyskietki źródłowej,  START, docelowej, START i tak aż do końca. Jeżeli komputer ma dużo ramu, to skopiuje za jednym razem.

Tak przy okazji zajrzyj na dereatari (stopka tego postu) do działu Serwis, tam jest o obsłudze Top Drive. Happy to też Top Drive z inna stroną tytułową.

330

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja wylutowałem ze starej płyty głównej ATX i gites.

331

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pierwszy sprawiedliwy ;) Dzięki.

332

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Korzystając z zakazu wychodzenia z domu postanowiłem odświeżyć swoją kolekcję dyskietek. Jak zwykle, część z nich wywala błędy, zawarte na nich pliki nie dają się odczytać albo zaginęły w pomroce dziejów.
Poszukuję takich programów:
Anty Ultima
KB58XE
Sector Search
Discscaner
Col80 (na AoL się nie otwiera)
FixUp
CCD+ File Converter
Femtoini
Manifold
Quick 3
Tiny DOS
Enigma DT Copy

Zdaję sobie sprawę, że niektóre podane nazwy mogą być skrótowo, bo czytane są z katalogu dyskietki.
Pomożecie???

Jak wielu innych Kolegów zajmowałem się montażem płytek KSO Turbo 2000 i kartridżami do tego. Oprogramowanie do nagrywania kaset pozwalało na kopiowanie całych dyskietek (oczywiście z plikami) na kasety. Mam jeszcze dyskietkę z tymi programami, to Kopiarka i Autocopy 2.0. Kopiarka pozwalała na kopiowanie pojedynczych plików, ale Autocopy 2.0 to był kombajn. Był też Autocopy 3.0, ale ten zabezpieczał, cokolwiek to znaczy, programy, więc go nie używałem. A było to, bagatela, 30 lat temu.
Nagrane kasety były uniwersalne, tzn. wszystkie pasowały do różnych Turbo 2000.
Dyskietkę z tymi programami w formacie atr można pobrać ze strony dereatari w dziale "serwis" przy okazji opisu tych programów. Ten plik to turbo2000.atr .
Uwaga, dla uproszczenia uruchamiania zmieniłem nazwę Autocopy 2.0 na A.

334

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Można do niego podłączyć różne drukarki, ale przejściówka jest konieczna. Musisz ją sobie zrobić, jeśli chcesz wykorzystać ten interfejs.

335

(17 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A ja kupiłem na ebayu za 30$ do Megi:

https://www.ebay.com/itm/218-in-1-Multi … Sw8fddtVM5.

Wszystko działa, wnuki szaleją. Nawet nie wiedziałem, że jakiś everdrive istnieje.

336

(245 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Robi się nieźle, będzie effect Leslie ;)

337

(221 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja tam mam tych gier ponad setkę (w kartridżach), część dubli. Tytułów mam 65, z dublami ok.130.

Na AtariAge jest wykaz gier z dodatkami:  https://www.atariage.com/system_items.p … ypeID=CART

338

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Raster jest taki jak w IDE 2,5", IDC nie wejdzie. Kupiłem kiedyś gniazda na allegro i zrobiłem przejściówkę.
SĄ też w TME, raster 2 mm (raster taśmy 1 mm): np. AMPHENOL 89361-108LF

339

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Tak, i nie zapomnij się razem ze swoimi paczkami z Chin zamknąć w kwarantannie na miesiąc.

https://wroclaw.naszemiasto.pl/czy-pacz … 14-7523311

Koronawirus, by przetrwać, potrzebuje żywego nosiciela, nie przeżyje więc miesiąca w paczce.

340

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Drygol, do klejenia ABS dobry, nawet bardzo, jest cykloheksanon (z N na końcu!). To ciecz o ciężkim zapachu, ale doskonale rozpuszcza plastik. Ale ten smród...

341

(104 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jak by wywalić te szpilki z U1m i połączyć bezpośrednio cienkimi przewodami wychodzącymi od spodu płytki do dziur po OS ROM i MMU, to spokojnie się zmieści pod klawą.

342

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Włącz ten komputer i sprawdź, czy układy pamięci ram (4 szt. 18-pin od kolorowymi taśmami) nie są gorące. Wygląda na to, że coś przywiera. Sprawdź temperaturę wszystkich kości.  Nie powinny parzyć.
Może jakiś ataryjczyk z Wrocka Ci pomoże. Albo zwróć i nie zawracaj sobie głowy.

343

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A ten drugi nie był eprom? Bo trzeba przezworkowywać rom/eprom, takie białe zworki.

344

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To pewnie kwarc lub ttl od niego bo nic innego nie pasuje. Sprawdź falę prostokątną na pinie 27 CPU, jak nie ma, to do tyłu, w którym miejscu ginie, wg. schematu.

Aha, sprawdź czy zworki są wlutowane odpowiedni do rom/eprom.
Jak polegniesz, to przyślij do mnie.

345

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Stacja powinna być podłączona do komputera. Włącz stację z otwartym kluczem i włącz komp, może masz jakiś wynalazek wmontowany. Jeśli komputer nie widzi stacji (1050), czyli  po chwili pyrkanie i self test lub READY, to padnięta jest kość U1 CA3086. Wymiana na UL1111 lub oryginał może pomóc.
Mam nadzieję, że górna pokrywa stacji jest zdjęta. Stacja powinna być zasilana 9-10 V AC.
Obserwuj głowicę i włącz stację. Jeśli głowica drgnie i nie wróci na TR00, to masz uszkodzony lub brudny czujnik ścieżki zerowej. Może w tym wypadku wystąpić pulsacyjne włączanie kontrolki Busy.
Włącz komputer. Jeśli stacja jest widoczna a nie kręci się silnik dyskietki - sprawdź tranzystor TIP110 na radiatorze obok 7812.
Jeśli self test - to j.w. lub zwalona któraś kość z tych dużych.
Wyłącz stację. Spróbuj przesunąć wózek głowicy palcem, jeśli chodzi lekko to OK. Jeśli stoi twardo - masz zatarty silnik krokowy - smarowanie, rozruszanie. Czasem się zdarza pęknięcie magnesu i blokowanie.
Wybebesz płytę, wyjmij i włóż na powrót duże scalaki. Sprawdź poprawność podłączenia wtyczek od napędu do płyty - są numerowane. J15/P15 powinny wystawać s szeregu, są połączone odwrotnie niż inne.
Nie napisałeś czy kontrolka Busy świeci po włączeni.

Dalej oscyloskop i sprawdzenie przebiegów: kwarc, dane, adresy itp.

P.S.
Te napięcia są niby, czy są?  ;)

346

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Moi drodzy użyszkodnicy/naprawiacze magnetofonów XC11.

Najczęstszą przyczyną braku przewijania jest właśnie pęknięcie owego grzybka. Znów borykam się z tym uszkodzeniem niefachowo naprawionym dużą ilością "Kropelki". Sprężyna sklejona z grzybkiem, kółkiem pasowym i talerzykiem powoduje nierównomierny przesuw taśmy i wywalanie się programów. No, ale przewijanie jest jak ta lala. Postanowiłem wyjaśnić problem raz na zawsze, bo szkoda tych magnetofonów. Nie dość, że jest ich niewiele, to jeszcze je psujecie.

Tak wygląda, przedstawiony schematycznie, zespół sprzęgła ślizgowego:

https://jsobola.atari8.info/DEREATARI/images/szkic1.gif

Talerzyk (1) posiada wkładkę ślizgową (2) po to, by wąski koniec sprężyny (3) ślizgał się po tej wkładce.
Szeroki koniec sprężyny opiera się o kółko pasowe (4), które wraz ze sprężyną jest ruchome względem wkładki filcowej (5) i dolnej tarczki sprzęgła (6). Dolna tarczka sprzęgła i talerzyk są zaciśnięte na osi (10) i obracają się wraz z nią, a co za tym idzie z dolnym kołem zębatym (9), które też jest zaciśnięte na osi.
Całość jest umieszczona na dźwigni (7) z tulejką brązową (8).

Jak z tego widać nieuważne klejenie może wszystko zblokować. Należy też pamiętać, że "Kropelka" ma silne właściwości rozpuszczalnika plastiku, i w przypadku tego magnetofonu wykrzywiło się kółko pasowe, a także nadmiar spłynął na pasek tworząc garb powodujący szarpanie taśmy i błędy odczytu.

347

(63 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Peryferia należy włączyć przed włączeniem komputera po to, by komputer je wykrył. Nie wykryje tych offline. Nie ma więc obowiązku włączania wszystkich peryferiów w łańcuchu SIO. Jak ktoś ma nowy wynalazek, który on czy ktoś inny wynalazł nie zachowując zgodności z wymogami ATARI SIO, to niech się z tym buja. Zasada jest prosta: Na pinie 3 SIO  w urządzeniu zewnętrznym ma być kolektor tranzystora wyjściowego (bez żadnych podciągnięć do +), na 5 i 7 szeregowy opornik 100 kΩ połączony z bazą tranzystora wejściowego.
Większość peryferiów używa też sygnału +5 V z pinu 10.

348

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest to możliwe. Są systemy, np. Bibo czy Omni, które mają 2 kB puste, tzn. w obszarze 1000-17FF są komórki z zawartością FF. Jakaś niewielka gierka skompresowana i samorozpakowująca się może się tam zmieści. Obydwa te systemy mają monitory, z poziomu których można wywołać procedurę rozpakowania tej gry do RAM i jej uruchomienia.

Edit: te adresy są podane względem początku ROM systemu tak, jak to widać pod edytorem ROM. Wychodzi na to, że to obszar dekodowania we/wy D000-D7FF.

349

(77 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kiedyś, ze 20 lat temu, zrobiłem sobie Atari XE z ośmioma systemami. O ile pamiętam, to był jakiś Omni, Bibo, High Chip,  400/800, OS PL, OS XL, OS XE i Qmeg. Gdzieś jest w piwnicy, czasem wpadnie w oko, ale nie używam.
Ale te cztery pierwsze pozwalały zagrać w Moon Patrol z rzeczywistym dźwiękiem.

350

(1 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Sprawdź mostek prostowniczy na przebicie jednej diody. A gdzie się podział SID?
Częstą przyczyną padania 9 V AC są zwarcia w magnetofonie lub na złączu USER, może podgięta jakaś blaszka ekranu zwiera, albo śrubka..