326

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

SIO2PC jest OK. Napisze prosty program który powinien zrobić "dump" tego carta do pliku. Potrzebuję chwilę aby to ogarnąć.

327

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

A to już jak Ci najwygodniej, tzn. wedle uznania. Zenon jest ekspertem w dziedzinie cartów.
Ja używam w takich wypadkach (prostych cartów o niewielkiej pojemności) systemu QMEG, bo tak mi po prostu wygodniej.
A jeżeli masz jakieś urządzenie I/O (Sio2SD, Sio2PC, etc.) to mogę spróbować odgrzebać jakiś stary projekt DUMP-era do takich cartów. albo napisać prosty program który odwali czarną robotę, tzn. przekopiuje obszar $8000-$9FFF lub/i $A000-$BFFF, do pamięci niżej poczeka na wyłączenie carta i zgra ten obszar pamięci na dysk.

Wtedy sam mógłbyś wykonać zrzut. jedyne co potrzeba to trochę odwagi aby włożyć cart do gniazda przy włączonym komputerze :D

Ale jak mówię, decyzję pozostawiam Tobie. Jeżeli wygodniej Ci wysłać to do mnie to nie widzę najmniejszego problemu.

328

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dimass napisał/a:

... ktory kolejno sie zmienial wraz ze zmiana przyciskow funkcyjnych (oprocz HELP).

Bo HELP mimo że umieszczony oddzielnie, to jest tak naprawdę zwykły klawisz na klawiaturze ... więc jego odczyt robi się nieco inaczej, może np. tak:

10 IF PEEK(53775)=255 THEN 10
20 IF PEEK(732)=0 THEN 10
30 ? "HELP":POKE 732,0:GOTO 10

Jeżeli chodzi o cart-a to nie ma co go rozrywać. Bo skoro zawiera dostępne już loadery i można z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć co jest w środku, to niszczenie tego nie ma sensu. Zapewne oprócz klejenia pod nakleją może znajdować się wkręt/śruba, ew. w niektórych modelach po prostu producent wkładał w środek obcięty kawałek metalowego gwoździe który wchodzi "na wcisk" w otwór przeznaczony dla śruby.

A co do kaset to jeżeli jest na ich coś więcej niż na tych kasetach które kiedyś dostałem do zgrania od Roderick Hero:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9214&download=0

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9215&download=0

To byśmy bardzo poprosili o zgranie. Jeżeli chodzi o atari Hard Turbo... a historia tego magnetofonu z HT i kaset o których pisze uicr0Bee, zatoczyła koło, ponieważ po latach ten magnetofon wrócił do mnie tym razem jednak już gdy znajdował się w kolekcji uirc0bee :) Kasety zresztą też, ale o tym więcej będzie niebawem dedykowanym wątku do którego linkował wyżej uicr0Bee :)

329

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

dimass napisał/a:

Na carcie znajduje sie tylko Loader A i B. Troche dziwnie startuje (po wlaczeniu kompa czekam kilka sekund zanim sie pojawi menu), reset z kolei skutkuje powrotem do basica

A widzisz, myślałem że do systemu jest cart zawierający całe oprogramowanie narzędziowe, które dostarczali na kasecie.

Jeżeli chodzi o długi start cartridge, to obawiam się ze tak może być, w tamtym czasie tego typu carty dodawano do systemów Turbo 2000F/KSO. W środku carta nie był tylko EPROM i prosty układ R/C umożliwiający wyłącznie cartridge  po pewnym czasie od włączenia komputera. Na stronie JER-a w sekcji o KSO Turbo 2000 jest schemat takiego carta:
https://www.jsobola.atari8.info/dereatari/images/ksoint.gif

Jeżeli tę obudowę carta da się bezinwazyjnie rozkręcić to gdybyś zrobił zdjęcia środka, to mielibyśmy pewność jaki rodzaj pamięci i z jakim typem cartridge mamy do czynienia.

Swego czasu Zenon/DIAL opracował i udostępnił znakomity dokument opisujący bardzo dokładnie zasadę działania różnych cartów, w tym również tego modelu, plik można pobrać obecnie z archiwum (niestety strona DIAL przestała istnieć ;/): Zenon Zone - Cartridge

dimass napisał/a:

Problem tez moze byc po niekad z moja 600tka ktora kiedys kupilem (po kupnie poprosilem sprzedawce o upgrade do 64kb). Chodzi o to ze nie zawsze dziala OPTION+START (od razu wyskakuje READY i brak tego “dzwieku”. Teraz np na 5 prob wszystkie byly ok, ale jak kilka tygodni temu sprawdzalem to mialem problem z tym.

Jeżeli dobrze zrozumiałem Twój opis, to jest to chyba "normalny" objaw, również na stronie JER-a możesz o nim przeczytać: Długie "wymóżdżanie" pamięci. Rozwiązaniem jest albo poczekanie dłużej po wyłączeniu zasilania, albo wprowadzenie modyfikacji sugerowanych przez JER-a. No chyba że faktycznie problemem jest to że nie kontaktują Ci przyciski funkcyjne, ale to można sprawdzić łatwo program w BASIC-u:

10 ? PEEK(53279):GOTO 10

Po uruchomieniu programu powinieneś widzieć rząd cyferek 7 (żaden z przycisków /Select/Option/Start/ nie jest wciśnięty). Wciskanie kolejnych przycisków powinno mieć wpływ na wyświetlaną wartość, tzn. po wciśnięciu np. START powinieneś wiedzieć odczytane wartości 6.

I dzięki wielkie za zdjęcia! Teraz możemy podziwiać jak wyglądał ten system w oryginalnej formie!

330

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ale sprężynę to się zakłada bez rozbierania magnetofonu. Klapkę też się wyjmuje od góry, bez rozkręcania. Sprężyna pewnie pękła, albo ktoś ją wykorzystał do remontu innego magnetofonu. Ew. sprężyna została wyjęta bo plastiki utrzymujące klapkę zostały już wytarte i otwarcie klapki z założoną sprężyną kończyło się "wypadnięciem" klapki.

Klapkę można otworzyć bez odwracania magnetofonu., wystarczy lekko ją podważyć (np. śrubokrętem) i podnieść do góry. Sądzę że spora część użytkowników magnetofonów, który intensywnie używało tego rodzaju pamięci masowej, używało jej bez tejże klapki.

Ja np. wyjąłem ją celowo, ponieważ różne kasety były nagrane z różnymi skosami głowicy i często aby wczytać coś poprawnie należało ustawić głowicę do danej kasety. Wygodniej było to robić gdy klapka była wyjęta.

Jeżeli masz carta pod ręką z oprogramowaniem do Hard Turbo, to czy mógłbyś go pokazać? tzn. jakie oprogramowanie się na nim znajduje? Pytam bo jeżeli chodzi o Hard Turbo to nie widziałem jeszcze carta do tego systemu, udało się jedynie zgrać i zarchiwizować kasetę  z loaderami i programami narzędziowymi do tego systemu.

Dobra... czas wracać do rzeczywistości i dalej pchać ten kasetową taczkę ;) Dziś będzie nudno i krótko... czyli kolejne zestawy gier zapisanych w standardzie Turbo 2000F/2001/KSO... z tym że nie mam pewności czy to jest oryginał od jakiegoś pirata giełdowego, czy też jakaż domowej roboty kopia, czy po prostu fake starający się udawać produkt z tamtych czasów...

Jeżeli to jest oryginał nabyty na giełdzie to ja dziękuję bardzo... kolejna kaseta w której taśma jest jakby psu z gardła wyjęta a jakość nagrań jest koszmarna. Na kasecie słychać albo przesłuchy z poprzednich nagrań, albo jakąś nośną na 7KHz, która tak piszczy w momentach ciszy że człowieka szlag trafia... loadery dograna na stronie "A" są jakby dograne później na sprzęcie o miernej jakości (nie wiem może to jakiś ruski walkman był? :P) a do tego jakość tych loaderów brzmi jak 28 kopia która ginie w takim brumie i szumach że dziwne ze udało się do odczytać...

Dobra pora już najwyższa abym tę moje smęcenie zakończył i zaprezentował "bohatera" dzisiejszego odcinka, a jest to zestaw opisany numerem 20!

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_20/zes20_case.jpg

Kaseta znanej już wcześniej marki "noname"... taki jakby niby "spark" bez etykietek...
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_20/zes20_tape.jpg

Tradycyjnie już spis zawartości kasety:

Strona A:

01) Ozzy's Orchard
02) Special Delivery
03) Hover Bovver
04) Highway Duel (needs L1)
05) Creep Show ( pinball )
06) The Music Box Demo II
07) Firebird
08) Twerps
09) Space Eggs
10) Operation Whirlwind
11) Playful Prosseror - Math Tutor
12) Tumble Bugs
13) Rainbow Walker
14) Embargo
15) Angle Worms II
--
16) S-Loader
17) WSL-Loader
18) Loader 1
19) Loader 2

Strona B:

01) The Secret Diary of Adrian Mole - Part I
02) The Secret Diary of Adrian Mole - Part II
03) The Secret Diary of Adrian Mole - Part III
04) The Secret Diary of Adrian Mole - Part IV
05) Marry Christmas ( pinball )
06) River Rescue
07) Roulette (needs L1, malformed XEX structure)
08) Robotron 2084
09) Red Moon (XEX file is OK, but no RUN address)
10) The Cavern of Death
11) Maxwell Manor
12) Sea Fox
13) Hardball (needs L2)
14) Cytron Masters
15) Missile Command (last record incomplette, end of tape)

Czy na tej kasecie są jakieś ciekawostki? Trudno mi to oceniać, dużą część gier znałem z tamtych czasów... zainteresowała mnie natomiast plikowa wersja "Pamiętników Adriana Mole-a" podpisane przez kogoś podpisującego się "kyeshak":

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_20/adrian_mole_kyeshak.png

^^^ Zapewne musiał by to miłośnik tejże gry, ponieważ zrobił wersje plikowe wszystkich czterech części.

Niewielka część plików którą się udało odczytać mimo fizycznej poprawności zapisu miało uszkodzoną strukturę logiczną, tzn. np. Roulette ma uszkodzoną strukturę pliku .XEX (śmieci na końcu pliku) ale L1 zdaje się tym nie przejmować i popranie uruchamia grę, natomiast standardowa próba wczytanie kończy się błędem 136 :) Widać L1 po napotkaniu błędu 136 (End of File) po prostu stara się uruchomić grę.

Drugi z tytułów "RED MOON" nie posiada żadnego segmentu INIT/RUN więc oprogramowanie przeznaczone dla KSO 2000, w tym loadery L1 czy L2 nie potrafią tego uruchomić mimo poprawnej budowy pliku. Jednak uruchomienie od pierwszego segmentu (o ile dobrze pamiętam) poprawnie startuje grę.

Miało być krótko i konkretnie, a wyszło jak zwykle... czyli kolejna porcja przynudzania, ględzenia i tyrada o jakości nagrań pirackich zestawów :D

Missile Command na stronie "B" nie zmieścił się nagrywającemu na kasecie... ostatni rekord był niekompletny,  ponieważ były to same zera, to plik został "zremasterowany" i poprawnie poddany konwersji do formatu CAS.

A i jeszcze jedno... nie wiem co to są te loadery WSL i S-Loader. Mając zarówno Turbo KSO jak 2000F w przeszłości nie widziałem nigdy takich loaderów. Nie wnikałem za bardzo ale wygląda to na jakieś przeróbki loaderów L1 i L2. Jeżeli ktoś coś wie i kojarzy to proszę o info, bo szkoda aby odkrywał koło na nowo i grzebał w tym bez potrzeby.

No i to chyba wszystko co ma do powiedzenia o tym zestawie, niebawem wrzucę kolejny zestaw... wyglądający identycznie jak ten powyższy, tyle że będę mniej psioczył bo już chyba w tym poście kwękałem wystarczająco obficie ;-)

EDiT: no i zapomniałem ... miałem wkleić wygląd wkładki i "instrukcję obsługi"...

Wewnętrzna strona wkładki: (śmieszne są niektóre literówki w tytułach gier :] )
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_20/zes20_label.jpg

Instukcja "jak ładować" programy:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_20/zes20_instr.jpg

Cała wkładka wygląda jak ksero wydruku z igłówki, albo wydruk zeskanowanej oryginalnej wkładki.

@Piguła ... Ty też odwaliłeś kawał roboty z tymi zestawami które zgrałeś! Nie ukrywam że zmotywowałeś mnie do walki z tymi kasetami :)

sprawdziłem tak na szybko Basic XL, Basic XE oraz "Microsoft BASIC I":

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9198&download=0   http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9199&download=0

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9200&download=0

^^^ wychodzi więc na to że wszystkie typowo "Atarowskie" interpretery trzymają się konwencji Atari BASIC, natomiast Microsoft BASIC jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami i właściwie zachowuje się dokładnie tak samo jak C64 BASIC. ale C64 BASIC z tego co pamiętam bazuje na MS Basic w jakimś stopniu więc zgodność na tym poziomie nie powinna dziwić.

Tych Basiców jest naprawdę sporo do sprawdzenia jeżeli kogoś to interesuje, to tutaj jest trochę bardziej rozbudowany (w porównaniu z Atariki) spis: BASIC w Atari Wiki V3.

No jak widzisz takie dinozaury jak ja które żyły długo w jaskini gdzie było tylko Atari... to się na starość dziwią że inne interpretery takie rzeczy dopuszczają. Zresztą przyznaję ze nie wiem jak jest w innych dostępnych dla Atari BASIC-ach... jest tego przecież trochę, i pewnie jeszcze parę innych.

Prawdę mówiąc "otworzyłeś mi oczy", i dlatego prze-edytowałem swój wcześniejszy post... bo jak zwykle chcąc szybko odpowiedzieć dokonałem zbytnich uproszczeń i wyszło dość grubiańsko, co nie było moim celem. Cieszę się ze pojawiają się takie posty jak Twój bo człowiek może dowiedzieć się czegoś nowego, a nie żyć w błędnym przeświadczeniu ze gdzie indziej jest tak samo! :)

Dzięki za te informacje!

Moja ignorancja i nieznajomość różnic tego typu może wynikać również z tego że dość szybko skierowałem swoje kroki w stronę assemblera i przestałem się interesować światem BASIC-ów... chociaż Turbo Basic XL, długo służył mi do wykonywania jakichś pomocniczych obliczeń bazujących na liczbach FP :)

Wiesz, wszystko ma swoje "zady i walety"... (screen-shot poniżej, widać go jak jesteś zalogowany)

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9196&download=0

EDIT: ^^^ może doprecyzuję wypowiedź... bo zaraz jakiś flame-war się nam rozpęta, a nie o to mi chodzi... wiem że mogłem użyć cudzysłowów, ale chodziło mi o pokazanie niezgodności w obie strony. To że jedna implementacja języka różni się od tej na innej platformie jest całkiem zrozumiałe :) A ponieważ ja na BASIC-u C64 nie znam się kompletnie, to dla mnie zdziwienie budzi niemożność używania ":" lub konieczność używania " w przypadku zmiennych tekstowych :D Ciebie zdziwiła niemożliwość komentowania czy użycia ":" w liniach DATA ... a dla mnie to zupełnie naturalne :)


UnDead napisał/a:

Ależ odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta! Stringi w BASIC-u muszą znajdować się w "". Słowem, ":" to string, a : - już nie. I nie ma z tym żadnego problemu, nawet gdybyśmy napisali:

Pamiętaj o tym że w tamtych czasach BASIC musiał się zmieścić w 8KB kości ROM, więc wszystkie te "smaczki" i różnice, wynikają z różnego podejścia autorów różnych interpreterów, to optymalizacji i skracania ich kodu. Dodatkowo użycie " powoduje że oprócz przecinków nie możesz używać znaku cudzysłowu. A więc znowu coś kosztem czegoś.

Prawdę mówiąc wolę tak jak jest w Atari BASIC, ponieważ nie bardzo rozumiem po komentować coś na końcu linii DATA, to jest po prostu mało czytelne, nie lepiej pisać po prostu:

10 REM --- dane wyssane z palca ---
20 DATA 10,20,30,OZON, BOZON, 1,2,3,4,8,-16,-32,3.14519

EDIT2: Ale ta cała dyskusja to jest czysto akademicka i nie ma wydaje się że teoretycznie najmniejszego sensu :) Bo skoro znasz dany dialekt/interpreter to będziesz widział co zrobić w razie napotkania takich kwiatków przy przenoszeniu programów z innych platform. A jeżeli ktoś nie wiedział (np. tak jak ja że w C64 BASIC tak można) to już wie... właśnie dzięki temu że poruszyłeś ten temat na forum! :)

w liniach data mogą być również kodowane ciągi znaków:

10 DIM S$(32)
20 DATA OZON,BOZON,DEUTER,TRYT
30 DATA 3:4,5:8,9:16,25:8
31 DATA ALA MA KOTA: REM -- OH NO!
40 TRAP 60
50 READ S$:? S$:GOTO 50
60 END

EDIT: dodałem screen-shot:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9197&download=0

W związku z tym na jakiej podstawie interpreter BASIC-a miałby decydować do jest daną tekstową a co komentarzem? na podstawi dwukropka? wtedy dwukropek byłbym zakazanym symbolem w ciągu danych, a to byłoby bezsensowne ograniczenie.

Prawdę mówiąc jestem zdziwiony tym iż mówisz ze są interpretery które dopuszczają coś takiego. No chyba że dana implementacja BASIC w liniach data nie dopuszcza stringów, to wtedy coś takiego mogło by być akceptowalne.

Bez zbędnych słów kolejna kaseta, tym razem jakaś składanka "własna" lub coś co miało ją naśladować... Taśma niestety mocno sfatygowana, aby to wszystko odczytać trzeba było się trochę namęczyć, ale jakoś to "zmęczyłem"...

pudełko  z wkładką prezentuje się tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_prv000/prv000_enve.jpg

sama taśma to typowy BASF Ferro Extra I 60 z dawnych czasów:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_prv000/prv000_tape.jpg

Spis zawartości kasety:

Strona A:

01) --- deleted data ---
02) Turbo 2000 KSO (boot)
03) Turbo 2000 KSO (boot)
04) Universal Copy (PL)
05) File Copy 1.45
06) Loader 2
07) Loader 1
08) Bulldozer Turbo
09) Universal Copy (PL)
10) File Copy 1.45
11) Loader 2
12) Loader 1
13) Bulldozer Turbo
14) Stealth

Strona B:

01) Pierwotniaki
02) Sky Blazer
03) Mercenary - Escape from Targ
04) Super Cobra {damaged game data}
05) Kaboom
06) Pacman
07) Dig Dug
08) Bruce Lee
09) Super Pacman
10) Scrolls of Abadon
11) Boulder Dash PL (Tatrasoft)
12) Na Księżycu (Moon Patrol PL, Tatrasoft 1982)
13) Ostatni Gwiezdny Wojownik (The Last Starfigher PL, Tatrasoft 1987)
14) Speed King
15) Miner 2049er
16) Preliminary Monty 16k
17) Uridium
18) Xevious
19) __garbage_data__ {data records erased in random way}
20) Mouse Attack { incomplette, end of tape}

Na taśmie są typowe stare gry z dawnych czasów, strona A zawiera oprogramowanie systemowe nagrane kilka razy, w tym system KSO Turbo 2000 w formacie BOOT, który można sobie wczytać z kasety gdy nie ma się carta z softem. Pierwsze nagranie na stronie A zostało "podkasowane", ale na kasecie były nagrane jeszcze dwie kopie., w połowie kasety na stronie A, "zapałętała" się gra "Stealth", jako pozostałość po poprzednim nagraniu, tak samo pod koniec kasety znajduje się pokasowany momentami niezidentyfikowany program, a na końcu gra "Mouse Attack", która to nie zmieściła się na kasecie i nagranie urywa się gdyż napotyka na koniec taśmy.

Strona B zawiera zestaw gier, jednak tutaj znajduje się pewna ciekawostka, mianowicie jest parę "polonizowanych" gier, między innymi w wersji polskiej można znaleźć "Boulder Dash", "Na księżycu (Moonpatrol)" oraz "Ostatni Gwiezdny Wojownik" czyli "The Last Starfighter". Pod tłumaczeniami podpisał się "Tatrasoft", a pliki wynikowe w formacie (.xex) pozwoliłem sobie umieścić w wątku o "tłumaczeniu" gier na polski: Tłumaczenie (lokalizacja) gry na Atari.

Dobra wystarczy już tego ględzenia, pora już zakończyć ten post zgodnie z tradycją, czyli umieszczając linki do archiwów zawierających wersje CAS i WAV, a ponieważ kaseta nie miała żadnych konkretnych oznaczeń pozwoliłem sobie ją oznaczyć "PRV000":

Miałem to już dawno napisać, ale zawsze zapominałem, chodzi mi fakt że oprócz w pełni obrobionych i oczyszczonych plików CAS, udostępniam również pliki w formie WAV, które dla większości z was będą bezużyteczne, ponieważ zachowałem je w formie oryginalnej, tzn. takiej w jakiej występowały na taśmie, taki materiał należy obrobić i chociaż staram się aby doprowadzić go do stanu używalności (czytaj: "wczytywalności") np. pod emulatorem, to nie zawsze jest to możliwe. Te pliki poddaje obróbce w domenie cyfrowej, tak aby móc je potem przetworzyć własnymi skryptami, albo aby chciał je poprawnie konwertować a8cas-util od FUJI-ego. Te pliki pozostawiam tylko po to aby ktoś kto zechce się w przyszłości zająć napisaniem softu do dekodowania czy przetwarzania tego miał materiał źródłowy do testów. Od pewnego momentu (tego w którym powstał i ewaluował AGC "parchatek") udostępnione pliki WAV są wersji stereo, kanał lewy zawiera surową ścieżkę audio zgraną z kasety, natomiast kanał prawy zawiera sygnał przetworzony przez "parchatka". Hmmm... chyba powinienem go nazwać raczej de-parchatek :P Kolejna wersja zaczyna sobie coraz lepiej radzić z naprawdę kiepskimi sygnałami i pływającą składową stałą sygnału:

http://seban.pigwa.net/aa/agc_limiter_v2.png

Nie jest to jeszcze ideał, ale powoli do przodu, mam nadzieję że koniec końców wyjdzie z tego coś co będzie można zaprezentować i udostępnić, aby inni też mogli próbować odtworzyć stare gry i programy z kaset które są w kiepskim stanie. Na powyższym zrzucie ekranu widać fragment nagrania w którym taśma była tak sfatygowana że praktycznie nie było szans na jej odczytanie, jednak dzięki pomocy de-parchatka, udało się odczytać i skonwertować i ten zapis, nie było to nic istotnego bo gra jest w "bazylionie" kopii w sieci, ale takie przypadki traktuję jako materiał do ćwiczeń i opracowania metodologii odzyskiwania tego typu materiałów. Jak to napisał Zenon parę postów temu, może ktoś kiedyś się nad tym pochyli i będzie miał z tego trochę zabawy :)

Zenon/Dial napisał/a:

Veto, ten parchaty układ powinien zostać zachowany dla potomnych. Niech wiedzą co się robiło, jak i po co.

Jasne! Jak pisałem wcześniej poprawię jeszcze jego działanie nieco, i opublikuję wszystko... bo niestety ma jeszcze pewne niedociągnięcia... nie daje rady przy naprawdę dużych spadkach sygnału, oto przykład:

http://seban.pigwa.net/aa/agc_limiter_v1_bad.png

^^^ na jasno zaznaczony w którym "parchaty AGC limiter" nie dał rady ;/ ale i to się dopracuje i poprawi i wszystko wtedy udostępnię!

uicr0Bee napisał/a:

... że dzięki tym moim parchatym gratom powstały choćby takie wynalazki jak wyżej :)

Ja oczywiście pisząc o "parchatej kasecie" nieco ironizowałem i starłem się wpleść element humoru w całą tą walkę z taśmą... to nie tak że "graty są parchate", tylko jak to nazwałeś te graty są jednak cenne w wymiarze historycznym, a każdą taką napotkaną ciekawostkę czy przeciwności staram się wykorzystać aby zdobyć nowe doświadczenia i opracować nowe metody walkipostępowania z tymi reliktami przeszłości :) I właśnie dzięki takim przypadkom jak ta kaseta powstają nowe pomysły ... bo prosto byłoby powiedzieć "kaseta nie daje się odczytać" i pójść dalej... ale właśnie dzięki temu że okazała się tak "zdezelowana"... pojawiła się w głowie myśl, czy aby na pewno nie da się tego odczytać?

Są oczywiście nagrania uszkodzone tak że poziom sygnału spada do zera albo tonie w szumie i wtedy nic nie zrobię standardowym sprzętem... trzeba by naprawdę opracować jakiś własny mechanizm z możliwością odczytu sygnałów tak znikomych i znikających w szumie że staje się to po prostu pozbawione wszelakiego sensu, jednak w tym wypadku dało się dużo zdziałać stosując ten mój "parchaty" analogowy limiter :D

No dobra... to teraz będzie parę słów o najbardziej "parchatej" kasecie jaka mi się do tej porty trafiła... niby to jakiś zestaw, niby ma nr 16, ale to co znajdowało się na kasecie i to w jakim stanie jest kaseta, budzi moje wątpliwości czy aby ten zestaw jest na pewno oryginalny... sama kaseta to AGFA LNX 60:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_16/zestaw16_tape.jpg

ma ona taką oto wkładkę:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_16/zestaw16_enve.jpg

wkładka wygląda albo na xero, albo wręcz na wydruk z drukarki laserowej, niestety nie wiem jak datować takie wynalazki za pomocą datowania radiowęglowego, ale im więcej walczyłem z tą kasetą tym nabierałem więcej wątpliwości...

Po pierwsze taśma w kasecie to jakiś masakryczny odpad, co chwilę zagniecenia i zagięcia uniemożliwiające poprawny odczyt w normalnych warunkach... zrozumiałbym gdyby te "wgnioty" odpowiadały końcom nagrań na drugiej stronie, ale nie... te uszkodzenia taśmy zupełnie się nie pokrywają z końcem nagrań, w normalnych warunkach zagniecenia mogą powstać gdy gra się wczyta, silnik magnetofonu zostanie wyłączony, a rolka nadal dociska taśmę do ośki, więc takie zagniecenie powstaje dokładnie w miejscu końca nagrania. Tutaj jednak, jak pisałem przed chwilą wgnioty występuja losowo. Dziwne to dość.

Gdyby zestaw był fabryczny to nagrany byłby na czystej kasecie a w przerwach między rekordami danych panowała by cisza, w tym wypadku jedna ze stron została po prostu nadpisana na istniejącą wcześniej zawartość,  więc w przerwach między rekordami danych mamy pozostałości wcześniejszych nagrań w również w "KSO Turbo 2000". W dodatku dwa nagrania ze strony "B" mają "podkasowane" rekordy z w dwóch nagraniach, tak jakby ktoś po prostu wcisnął PLAY+REC i nagrał ciszę.

No ale koniec już tego ględzenia, z kronikarskiego obowiązku robiąc co się dało odzyskałem tak dużo jak się dało z tej kasety, nie ma na niej chyba nic wyjątkowego, chociaż paru tytułów wcześniej nigdy nie widziałem, ale to że ja ich nie znam nie jest żadnym wyznacznikiem ich "rzadkości" występowania, zatem kończąc przynudzać na zawartość składają się następujące tytuły:

Strona A:

01) Robbo ver. II (Robosoft, 1990) [needs L1]
02) Golf
03) Collision Course
04) Destroyers
05) Panowie i Poddani [BAS]
06) Makler [BAS]
07) Odin
08) Battle of Shilon
09) Colonial Conquest
10) Perseus
11) Movie Music Demo
12) Biorytmy [BAS]
13) Hitler Dictator
14) Bounder
15) Taxicab Hill

Strona B:

01) Money Hungry
02) Astrogrove { damaged tape }
03) Passionately Demo
04) Fred
05) Misja
06) Mountain Bike
07) Death Races
08) Knobs and Knockers
09) Kariera
10) Mountain King
11) Juno First
12) Pinball {damaged, erased record}
13) Dimension X
14) Adventure Creator { damaged, erased record }
15) Bruce Lee II

Jedyną ciekawostką (przynajmniej dla mnie) jest zmodyfikowana wersja Robbo, zawierająca nowe plansze a podpisana Robosoft. Wersje Freda i Misji znajdujące się na kasecie to wersje z tzw. "trainerem", więc można sobie we Fredzie wybrać nieograniczoną liczbę żyć a w przypadku Misji, nieco więcej opcji. Jeżeli chodzi o grę opisaną "Bruce Lee II", to jest to zwykła wersja Bruce Lee, tyle że zawierająca obrazek tytułowy i wszystkie elementy oryginalnej wersji które występują podczas ładowania.

Na koniec jak zwykle linki umożliwiające pobranie zarówno plików WAV i CAS.

Na koniec jeszcze dwa słowa dla zainteresowanych o tym jak udało się odczytać i skonwertować część nagrań w których występowały uszkodzenia taśmy, "parchata taśma", wymagała parchatych rozwiązań zatem powstał najbardziej parchaty limiter/układ automatycznej regulacji wzmocnienia. Zaczęło się od wykorzystania jednego wzmacniacza operacyjnego z czterek zawartego w układzie LM2902 (taki niby odpowiednik LM324) a skończyło się na kolejnych poprawkach i wyprodukowaniu takiego oto pająka-koszmarka:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_16/simple_limiter.jpg

... koniec końców okazało się że gdybym ten układ miał robić jeszcze raz, to zrobiłbym go zupełnie inaczej i na pewno już bym się nie ograniczał do niesymetrycznego zasilania. Przez taki głupi pomysł przybyło "bazylion" rezystorów i kolejny kilogram kondensatorów separujących poszczególne sekcje. Właśnie ze względu na zastosowanie tego układu pliki WAV są bardzo nieprzyjemne w odsłuchu, gdy tylko średni poziom sygnału zaczyna spadać to układ kompensuje to podnosząc błyskawicznie swoje wzmocnienie... o ile nie przeszkadza to interfejsowi turbo czy też dekoderowi, o tyle w odsłuchu pliki WAV są bardzo męczące i każda cisza zostaje wzmocniona do granic możliwości układu, co skutkuje dość nagłymi wybuchami szumu pomiędzy rekordami. Dzięki zastosowaniu tego układu, to czego nie dało się obrobić i odzyskać w domenie cyfrowej, zostało wyciągnięte do maksimum z "analoga", a potem dopiero obrobione cyfrowo.

Układ ten na pewno będę modyfikował i "prototypował" na większej płytce stykowej ;-) Następna wersja będzie już będzie bazować na symetrycznym zasilaniu, oraz dodam do niej na pewno jakiś aktywny filtr pasmowy... wtedy opublikuję to na github, może się kiedyś komuś przyda. Aktualna wersja absolutnie nie zasługuje na publikacje ... jest zbyt "parchata". Zrobiła co prawda swoją robotę, ale sens istnienia takiego łatanego etapami "przyczłapa" mija się z celem.

341

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Kaseta niespodzianka ... kolejna "lokalizowana" gra, tym razem jest "Ostatni Gwiezdny Wojownik", czyli The Last Starfighter...

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9169&download=0   http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9170&download=0

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9171&download=0   http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9172&download=0

342

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

I jeszcze jedna ciekawostka, tym razem Moonpatrol w wersji PL, również od Tatrasoft:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9163&download=0   http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9164&download=0

343

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Przy okazji przeglądania kaset w Turbo 2000 od kolegi uicr0Bee, trafiłem na takie coś:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9159&download=0  http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9160&download=0

Nie spotkałem wcześniej takiej wersji ale jak widać "Tatrasoft" lubował się w tłumaczeniu różnych programów, dodaję do załącznika jako ciekawostkę w temacie "lokalizacji".

EDIT: poprawka nazwy, okazało się że na kasecie była błędnie nadana, w następnym poście wyjaśnienie powodu pomyłki :)

Hej!

Piguła/Shpoon napisał/a:

@Seban dorzucam wyczyszczony długopis... to jeszcze nie wektor... ale już nabiera wyglądu.

Dzięki! No teraz to już faktycznie wygląda o wiele bardziej estetycznie! Super robota!

prąc mozolnie do przodu, jedziemy dalej... czyli kolejny spark bez pudełka/oznaczeń, etc.

EDIT: Trochę się pozmieniało, zestaw UNK002 okazał się zestawem o numerze #10, a kaseta znajdująca się w pudełku po zestawie #10 zawiera zupełnie inny zestaw gier, zatem to ona stanie się zestawem UNK002, a temu zestawowi przywracamy jego pierwotną nazwę i pozbawiamy go "anonimowości", pudełko prezentuje się tak:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_10/zestaw10_etykieta.jpg

wkładka do zestawu #10:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_10/zestaw10_wkladka.jpg

kaseta pozostała ta sama, jednie usunąłem wcześniejszą naklejkę z opisem UNK002, jednak zdjęcia nie chciało mi sie ponownie robić, więc po prostu na potrzeby forum zrobiłem tylko i wyłącznie "blur":
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_10/zestaw10_kaseta.jpg

Strona A:

01) Invaders Deluxe.wav
02) Hot Lips.wav
03) Swamp Chomp.wav
04) Q-Bert (Scrolls).wav
05) Duellin' Droid.wav
06) Battle in the B ring.wav
07) Shaft Raider.wav
08) Zand's Labyrinth.wav
09) Gridrunner.wav
10) Infiltrator.wav
11) Quarxon.wav
12) Night Strike!.wav
13) Galahad and the Holy Grail.wav
14) Bacterion!.wav
15) Microdeal Shuttle (Rita Jay, 1983).wav

Strona B:

01) Winter Wally { damaged tape }.wav
02) Blue Print.wav
03) Polar Pierre.wav
04) Up'n Down.wav
05) The Cavert of Death.wav
06) Shamus.wav
07) Robin Hood.wav
08) Gateway to Apshai.wav
09) Richard Petty's Talladega.wav
10) Angle Worms II.wav
11) Rechnung Simulation.wav
12) Parallax.wav
13) Final Legacy.wav
14) Match Racer.wav
15) Pacific Coast Highway.wav

EDIT: ... uaktualnione linki do archiwów (pliki wewnątrz te same, zmieniłem nazwy archiwów i katalogów na adekwatne do rzeczywistości:

A widzisz... to ja jakiś niedoinformowany jestem. Co prawda kupowałem na grzybowskiej nośniki ale to już raczej były dyskietki, miałem taką przyczepę z której gość sprzedawał dyskietki i kasety na placu, przy szkole... ale tam tego typu kaset nie widziałem, być może po prostu zatarły mi się te wspomnienia w pamięci. Jak patrzę na swoje stare zbiory to raczej mam kasety Thompson czy TDK, oczywiście są i BASF... ale tego typu kaset to nie trafiłem nigdy... kiedyś próbowałem nagrywać na rodzimej produkcji od Stilon Gorzów, jednak w moim przypadku zupełnie się nie sprawdziły.

EDIT: Rzutem na taśmę, kolejna "anonimowa" kaseta ...

A jednak wcale nie taka anonimowa, bowiem okazało się że anonimowa kaseta to zestaw o numerze 3... zatem drobna reorganizacja tego postu... uzupełniająca informacje dotyczące zestawu.

... kolorystyka kasety ta sama co poprzednio, tym razem mamy jednak do czynienia z marką "SPARK", pierwszy raz widzę tego typu kasety... analiza kasety pokazała że to kolejna składanka z podobnej serii co wyżej, czyli kolejna składanka gier zapisana w w standardzie Turbo 2000F/2001/KSO:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_03/zestaw03_tape.jpg

i do kompletu etykieta, która znalazła się pudełku z inną kasetą, która to zapewne stanie się teraz "unk001" ;)
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_03/zestaw03_label.jpg

Strona A:

01) Pitfall
02) Don's Ball (sex flipper)
03) Vegas Jackpot
04) Poker SAM
05) Dancing Feats
06) Megagun
07) Pole Position
08) Eastern Front 1941
09) Zeppelin
10) Soccer
11) Sky Blazer
12) Behing Jaggi Lines
13) Bristles
14) Pie Man
15) Beach Head

Strona B:

01) Cavelord
02) Alley Cat
03) Warhawk
04) Jungle Hunt
05) Wings Wars
06) Frogger
07) Star Wars
08) Biene Maja
09) Starblade
10) Milk Race
11) Baseball
12) Espial
13) SWAT
14) Satan's Hollow
15) Preliminary Monty 16K

... i jak zwykle poniżej linki do archiwów:

Hej!

Nie ma żadnego problemu, tylko ta wkładka jest dość zmaltretowana i krzywo wycięta, mam nadzieję że uda Ci się coś z tego sensownego zrobić: Turbo 2000 - zestaw 7 - wkładka. Zeskanowałem to w kolorze, 600 dpi.

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_07/t2k_label.jpg

I kolejna taśma z archiwum uicr0Bee-iego... kaseta dość anonimowa, jednak tego samego typu co poprzedniczka (przynajmniej kolorystycznie podobna) bez pudełka, bez wkładki... nie wiadomo co mogło na niej być... okazało się ze to kolejna składanka gier zapisane w w standardzie Turbo 2000F/2001/KSO:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_unk000/Turbo%202000,%20zestaw%20unk000.jpg

Oto zawartość kasety:

Strona A:

01) Castle Assault.wav
02) Rechnung Simulation.wav
03) Bounder.wav
04) Drug Interactions [BASIC].wav
05) Samantha Kino (needs L1).wav
06) Zodiac Strip - intro (Suzy Soft, 1985).wav
07) Zodiac Strip - part 1 (Suzy Soft, 1985).wav
08) Zodiac Strip - part 2 (Suzy Soft, 1985).wav
09) Zodiac Strip - part 3 (Suzy Soft, 1985).wav
10) Zodiac Strip - part 4 (Suzy Soft, 1985).wav
11) Zodiac Strip - part 5 (Suzy Soft, 1985).wav
12) Zodiac Strip - part 6 (Suzy Soft, 1985).wav
13) Atari Graphik Demo (needs L1).wav
14) Miss Mind II - Ania.wav
15) Colony.wav
16) Salomon (corrupted file).wav
17) Outlaw (Atari, 1979).wav
18) Shanghai.wav
19) Destination Unknown.wav
20) Hot Lips (boot, needs L1).wav
21) Plattermania (Expyx, 1982).wav

Strona B:

01) B-1 Nuclear Bomber.wav
02) Xevious.wav
03) Repton.wav
04) Music Construction Set (Electronic Arts, 1984).wav
05) Gold Mine (Spectra Video, 1983).wav
06) Ducks Ahoy!.wav
07) HardHat Willy.wav
08) The ORB of Zarramier.wav
09) Dizzy Dice (needs L1).wav
10) The Ninja Master.wav
11) Live Wire 2.wav
12) Steeple Jack.wav
13) Xenon Raid.wav
14) Ant Eater.wav
15) Escape from Doomworld (Red Rat Software, 1986).wav

Tym razem programy nagrane bez loaderów, dla tych które mają niskie memlo (np. Samantha Kino ładuje się od $700) dopisałem że potrzebują loadera L1.

Tym razem udało się odczytać większość programów, z tym że jeden program nie uruchamia się poprawnie (SALOMON), prawdę mówiąc nie wiem co to jest, ale po uruchomieniu pokazuje się jakaś sieczka w trybie "Graphics 1".

Aby już niepotrzebnie nie przedłużać poniżej linki do archiwów:

Ponieważ kaseta nie miała oznaczeń, a podobnych będzie więcej, to tej nadałem oznaczenie "unk000".

Jakie może być pochodzenie kasety? tzn. z jakiego studia, giełdy czy rejonu geograficznego mogła pochodzić? prawdę mówiąc pojęcia nie mam, mogę jedynie spekulować na podstawie tego jakie czołówki się pokazują podczas ładowania gier... jest kilka pozycji w których widnieje informacja typu "Cracked by TOM", lub "TOMSOFT", a podczas ładowania jednej z gier (MISS-MIND ANIA) możemy zobaczyć następującą winietę:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_unk000/miss_mind_ania_tomsoft.png
^^^ Zatem czy kaseta faktycznie pochodziła z giełdy na ul. Grzybowskiej od TOMSOFT, czy też ktoś nagrał programy sygnowane TOMSOFT, tego nie wiem, każdemu pozostawiam wolną rękę co do przemyśleń i oceny.

Być może jakiś bywalec giełdy na EMMET na ul. Grzybowskiej będzie kojarzył kim był ów TOMSOFT? Ja niestety zupełnie nie kojarzę. Ale ja raczej na ostanie piętro się nie zapuszczałem :)

ps) poprawiłem też archiwa w poprzednim poście (brakowało strony B w archiwach)

350

(12 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

dobra... udało mi się to znaleźć, dołączam jako przykład jak wyglądały tego typu "lokalizacje" w tamtych czasach. W załączniku archiwum, a w nim dwa obrazy dyskietek z grą, a poniżej garść screen-shotów z gry, na których widnieje informacja kto był autorem tej modyfikacji:

Wersja polska M.Pinkwart, Tatrasoft

http://seban.pigwa.net/aa/pirates/pirates_a.png  http://seban.pigwa.net/aa/pirates/pirates_f.png

http://seban.pigwa.net/aa/pirates/pirates_b.png  http://seban.pigwa.net/aa/pirates/pirates_c.png

http://seban.pigwa.net/aa/pirates/pirates_d.png  http://seban.pigwa.net/aa/pirates/pirates_g.png

http://seban.pigwa.net/aa/pirates/pirates_e.png

Nie wszystko w grze zostało przetłumaczone, np. "dziennik pokładowy" został w oryginalnym języku angielskim ;-)