No dobra! Bez zbędnego ględzenia... udało się zrobić porządek z zestawem 39, muszę przyznać że nie spodziewałem się że dość gładko pójdzie, uwzględniając wiek kaset i dość duże spadki wysokich częstotliwości na kasetach z wiekiem, przyznaję że z materiałów udostępnionych przez dimass-a udało się dość łatwo wyłuskać poszczególne pliki i bez większych problemów przekonwertować je do formatu CAS. Ale miało być bez zbędnego ględzenia, więc:

i jeszcze na koniec okładka, również udostępniona przez dimass-a:
http://seban.pigwa.net/dimass/blizzard/atares_039/atares_039.png

I jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI dla dimass-a za zgranie i podzielenie się materiałami! Kolejne perełki z przeszłości zachowane! :D

dimass napisał/a:

Teraz czaje ;) ;p
Tak czy inaczej zaktualizowalem archiwum (strona a jest w 48khz teraz) i linka w poscie dla zestawu 26 :)

Dzięki WIELKIE!

Zestaw 39 zacząłem konwertować "od końca" bo Summer Games okazało się wielo-plikowe i nie wiedziałem ile plików do niego należy. Udało się już przekonwertować wszystkie pozostałe gry z tej kasety, i zostało to nieszczęsne "Summer Games" ... nieszczęsne dlatego że tam jest chyba "bazylion" plików :) ugh!

dimass napisał/a:

Daj z 20 min ;)

aaa... chyba źle się wyraziłem... nie trzeba nic zgrywać! :) Chodziło mi jedynie o to że gdybyś nie zgrał obu stron (mimo że jest na nich to samo) to nie przetworzyłbym tego tak szybko... właśnie dlatego że zgrałeś dwie strony kasety (na których było nagrane to samo) ... to udało się to dość sprawnie skonwertować do plików CAS! (ponieważ gdy coś było uszkodzone na stronie A, to mogłem skorzystać z kopii na stronie B!)

Niebawem wezmę się za zestaw 39.

No dobra... pierwsza z kaset (Blizzard Atares - zestaw 26) przekonwertowana! Linki do pobrania:

Pliki WAV dołączam tylko jako materiał źródłowy z którego dokonano konwersji WAV ---> HEX ---> CAS. Format HEX był potrzebny aby w niektórych wypadkach poprawić strukturę nagrania przez ich konwersją do formatu CAS (np. normalizacja długości impulsów w rekordach).

Jeżeli ktoś chce sobie nagrać kasetę, to nie będzie dobrym pomysłem nagranie tych plików WAV które załączyłem. Lepiej użyć Turgen od Bakrtra i wygenerować za jego pomocą pliki WAV super jakości, takie które po nagraniu na kasetę będą się bez problemów wczytywać.

Powtarzam to raz kolejny, pliki WAV publikuję tylko jako materiał historyczny, ew. jako wsad to jakiegoś programu który w przyszłości być może powstanie i będzie służył do przetrwaniania i odzyskiwania taśm z przeszłości, w tym wypadku takie pliki WAV to będzie bardzo dobry materiał źródłowy aby opracować odpowiednie algorytmy zautomatyzowanego przetwarzania tego typu danych.

W tym wypadku pliki WAV pochodzą z materiałów przesłanych przez Dimass-a, zostały nieco przetworzone (wzmocnione, up-samplowane do 48kHz, pocięte na poszczególne programy).

na koniec zdjęcie okładki od Dimass-a którą wcześniej już załączał, dodaję ponownie aby był dość szybki podgląd o której kasecie mowa:
http://seban.pigwa.net/dimass/blizzard/atares_026/atares_26.png

Hej!

dimass napisał/a:

Kurde, dopiero teraz zauwazylem ten post od Ciebie z prosba o zrzucenie w 48000 :-/. Jak cos to jutro trzeci raz zrzuce :p

Nie trzeba chyba będzie, kasety nie są w tak złym stanie jak się obawiałem, dodatkowo pomogło to że po dwóch stronach nagrano to samo! Świetnie że zgrałeś obie strony... to pozwoliło przetworzyć wszystkie pliki z kasety z zestawem nr 26... gdybyś zgrał tylko stronę A, to chyba by dało rady tego odzyskać wszystkiego... niektóre fragmenty taśmy są mocno rozjechane jeżeli chodzi o prędkość (taśma się rozciągnęła czy co?)  No ale się udało, przynajmniej w przypadku kasety #26... wrzucę niebawem post z konwersją tej taśmy do plików .CAS ... a potem chwilę odpocznę i zabiorę się za drugą z kaset.

Dzięki za DUMP! :D

No teraz jest o wiele lepiej! :) Wygląda na to że wszystko jest OK! Spróbuję przekonwertować do formatu CAS, zobaczymy co z tego wyjdzie. Dam znać niebawem, potrzebuję na to chwilę. Bo z Blizzardem walka jest zawsze ciężka! :D (jeżeli nagrania są dość wiekowe).

Małe zmiany w poście 732. Anonimowa kaseta okazała się zestawem #3, etykietka "znalazła się" w pudełku z inną kasetą:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_03/zestaw03_label.jpg

Pliki się nie zmieniły, tylko zmieniła się nazwa archiwum.

Hej!

Dzięki za zdjęcia płytki! :) Teraz widać że to typowy16KB cart, w dodatku uproszczony maksymalnie, zamiast 7474 czy innego układu który tworzył układ przerzutnika umożliwiającego wyłączenie cartridge-a, mamy po prostu manualny przełącznik ON/OFF.

Fajnie że wrzuciłeś te fotki, bo jakby mamy udokumentowaną kolejną wersję tego carta!

dimass napisał/a:

Sprobuje jutro zgrac przy uzyciu wewnetrznej karty (dzisiaj uzylem SB Live'a na usb). Kable powinny byc ok (gdy nagrywalem z Turgena problemow nie bylo)

Jakbyś zgrywał to ponownie, to jeżeli to możliwe to zgrywaj to z próbkowaniem 48kHz, w przypadku Blizzarda będzie po prostu łatwiej to przetworzyć (Blizzard używa dość wysokich częstotliwości, więc gdy nagrania na kasecie po latach tracą informację z górnej części pasma to 48KHz daje trochę więcej informacji o tym co mogło tam faktycznie się znajdować).

Ja takiej wersji carta na oczy nie widziałem, w tym wątku też na pewno takiej nie było, zatem jeżeli możesz i masz chęci rozkręcaj, rób zdjęcia i jeżeli masz jak to dump zawartości pamięci jeżeli się różni jakoś od tej wersji na jaką wskazałeś.

coś chyba poszło nie tak... te nagrania to głównie szum, coś tam ledwie słychać w tle... ale wygląda to raczej na przesłuch z drugiego kanału.

Zgrywałeś to stereo? Wszystko OK z kablami? Bo wygląda to tak jakby na obu kanałach zgrał się tylko normalnie pusty kanał lewy, a tutaj słychać jakieś minimalne przesłuchy... ale z tego nie da się nic odtworzyć. Poprawne, wyraźne i głośne dane powinny być na kanale prawym.

Przykładowy plik z Blizzardem powinien brzmieć np. tak: Atari Blizzard Turbo Blizzard - Atares T20.flac

No to kolejna kaseta z softem UM uratowana! Dzięki! :)

Ja tymczasem uaktualniłem post #738 w którym to była mowa o zestawie nazwanym przeze mnie roboczo "UNK 002", jednak przeglądając następne kasety od uicr0Bee, okazało się że niektóre pudełka i kasety są pomieszane i zawartość nie zgadza się opisem... szybki przegląd pozwolił ustalić że "UNK 002" to tak naprawdę zestaw #10:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_10/zestaw10_etykieta.jpg

Uaktualniłem zatem opis w poście #738 i podmieniłem nazwy archiwów na właściwe.

Gdyby ktoś miał w swoich zbiorach jakieś carty których nie mamy jeszcze w archwimum i chciałby popróbować swoich sił w wykonaniu własnoręcznego "zrzutu", to może spróbować skorzystać z "Simple Cart Dump", aktualnie w wersji 1.1, aktualny release w tym poście: XCA12 Hard Turbo - Simple Cart Dumper.

https://github.com/seban-slt/simple_cart_dumper/blob/main/dumper.png?raw=true

W samym wątku trochę informacji jak tego używać. Program potrafi na chwilę obecną dokonać zrzutu typowych 8kB cartów lokujących się w przestrzeni $A000-$BFFF. Został tak naprawdę zaprojektowany aby udało się zrzucić carty które samodzielnie się wyłączają chwilę po tym jak zostaną podłączone do komputera (duża część kartów dla systemów Turbo 2000F/2001/KSO tak właśnie była zaprojektowana).

Program doskonale sobie poradzi również z typowymi 8KB cartami dla systemu Blizzard, czy podobnych, których wyłączenia dokonuje się na drodze software-owej poprzez zapis do przestrzeni $D500-D5FF.

Można nim potraktować również wszystkie standardowe carty o pojemności do 8KB lokujące się w przestrzeni $A000-$BFFF, również takie które się nigdy nie odłączają. Wtedy pętlę oczekiwania i wymuszenie zapisu obszaru $A000-$BFFF uzyskujemy poprzez naciśnięcie klawisza SHIFT, należy to uczynić po kilku sekundach od włożenia carta do komputera (np. gdy kolor tła zmieni się na fioletowy).

Piszę o tym również w tym wątku aby w przyszłości było jedno miejsce z którego można trafić do różnych pobocznych wątków na forum, które zapewne niebawem znikną głęboko w czeluściach forum.

Przy okazji walki z tym dumperem i kasetami dla Atari Hard Turbo, udało mi się napisać wstępny artykuł właśnie o Atari Hard Turbo na Atariki, jeżeli ktoś ma coś do dodania lub jakieś uwagi to zapraszam do edycji i poprawek.

314

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zgodnie z obietnicą... jeżeli kogoś to interesuje to na GitHUB-a wrzuciłem źródła: "Simple Cart Dumper"

Jest też nowa wersja 1.1 (do pobrania również z github - jako release 1.1) oraz dodaję tutaj w załączniku. Co się zmieniło? Niewiele... teraz rejestry sprzętowe ANTIC-a są odświeżane co ramkę. Dimass wspomniał że mu ekran zgasł podczas wkładania carta, co mnie skłoniło do myślenia... i wyszło mi na to że włożenie carta spowodowało zakłócenie na magistrali danych/adresowej i ANTIC pobrał śmiecie z pamięci podczas czytania DISPLAY-LIST i poszedł w przysłowiowe maliny (stąd brak obrazu). Teraz rejestry wskazujące na lokację Display-List są aktualizowane w każdej ramce obrazu. Powinno być lepiej.

Technus i Terminator to raczej Clever People... Natomiast Bloody Coders nawet wydawało oficjalne gry w Mirage pod tym szyldem :D

ehhhh.... durna autokorekta! :D

Hej!

Widzę że Piguła też walczy w temacie! Za co Wielkie Dzięki! Zdziwiłem się że na tym zestawie jest tyle "releasów" sygnowanych "Bloody Coders". Nie byłem świadomy że tyle tego puścili :) W dawnych czasach trafiłem tylko na "Cavernię".

Zatem i ja zagęszczam ruchy i dziś nie jęcząc zbytnio na jakość kaset, nagrania i zmiędlenia taśmy i ogólnej jakości zestawu wrzucam dziś zestaw oznaczony numerem 34 zawierający tym razem dla odmiany zamiast gier intra i dema z lat końcówki lat '80 oraz '90...

wkładka do zestawu 34 prezentowała się tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_34/zes34_case.jpg

etykieta wyglądała tak:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_34/zes34_label.jpg

a sama kaseta marki krzak"Spark" ... ;)
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_34/zes34_tape.jpg

Autor składanki nawet sobie pozwolił na żarcik, nagrywając na stronie B, program zatytułowany "HOMO PORNO", który to okazał się być "GrilGirl Demo" zawierającym dwa obrazki roznegliżowanych pań, zaprezentowane w trybie "GRAPHICS 9", czyli 16 odcieni jednego koloru w rozdzielczości 80x192.

szczegółowe zestawienie programów prezentuje się następująco:

Strona A:

01) HobbyTronic'89 - part4
02) Mirror
03) Optik
04) Revenge of Magnus
05) GCA Sound Collection
06) Makrodemo
07) Van Hallen
08) Micro Demo II (EGR, 1987)
09) Magnetic
10) Button
11) Battle Ships
12) 1988 Demo First (EGR)
13) Faraon Demo
14) Swing Demo
15) Sauerland

Strona B:

01) Self Control Mix Hit
02) HobbyTronic'89 - part 1
03) HobbyTronic'89 - part 2
04) Girls Demo
05) Digital Sound Demo 8
06) HobbyTronic'89 - part 3
07) Axel F (J.Husak)
08) Music Master II
09) Atari Boink!
10) Perestroyka
11) Koledy
12) Cosinus
13) Rigoletto
14) Coca-Cola
15) Ziemia

Na kasecie znalazły się naprawdę wiekowe produkcje, którym albo nie pamiętałem albo wręcz nie widziałem, np. "1988 Demo First" od Marka Góreckiego, czyli EGR General Programming. Inne z jego produkcji z tamtych lat widziałem i pamiętam, natomist tej zupełnie nie kojarzyłem.

Rigoletto od Hurka, trudno wczytać z użyciem KSO czy loaderów, tzn. wczytuje się, ale jeden z obrazków jest uszkodzony, ale to efekt tego że program ładuje się dość nisko i obrazek zostaje zadeptany przez 3kB bufor danych na rekord danych, sam plik jest poprawny jednak jego poprawne załadowanie spod KSO wymagałoby zmian w pliku wykonywalnym albo użycie odpowiedniego loadera. Sam plik jest jak najbardziej poprawny.

I to chyba tyle, pora na linki do plików:

Pliki WAV tylko w celach historyczno/analitycznych kanał lewy zawiera to co zgrane jest bezpośrednio z kasety, kanał prawy pliku WAV, zawiera sygnał przepuszczony przez de-parchatora :P

Natomiast plik ZIP zawiera już oczyszczone i przetworzone pliki CAS, takie ze znormalizowanymi długościami tonów plotujących i z uporządkowaną strukturą.

318

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki Baktra za sprawdzanie i informacje!

Aby wszystko dotyczące AHT było łatwe do znalezienia, dla kogoś kto trafi kiedyś na ten wątek po latach to pozwolę sobie wkleić odnośnik do postu z narzędziami do AHT oraz do przykładowego zestawu gier: Atari Hard Turbo - oprogramowanie systemowe oraz przykładowy zestaw gier.

Dzień Dobry Wieczór Państwu! ;-)

Dziś będzie krótka opowieść o tym jak historia lubi się kołem toczyć. Parę ładnych lat temu użytkownik tego forum przedstawiający się ksywą "Roderick Hero", założył na tymże forum wątek o tytule Atari Hard Turbo System czy ktoś coś wie?. Po wymianie paru znań w tamtejszym wątku, magnetofon i kasety trafiły do mnie... system turbo udało się rozpracować (tzn. narysować jego schemat) a kasety zgrać do postaci cyfrowej (tzn. plików .wav) ... o całej sprawie praktycznie zapomniałem... do czasu aż w moje ręce trafił magnetofon z kolekcji "sami wiecie kogo" ;-)

Gdy ów magnetofon rozkręciłem moim oczom ukazał się znajomy widok... w pierwszym momencie nie załapałem że miałem go już w ręku i że powrócił do mnie po latach :)

Ale czemu o tym piszę? Bo tym razem wróciła do mnie druga część tego co wtedy otrzymałem od Roderick Hero... czyli moim oczom ukazał się już znajomy obraz...

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/Atari_Hard_Turbo/photos/aht_games_tape.jpg

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/Atari_Hard_Turbo/photos/aht_tools_tape.jpg

^^^ czyli dwie kasety dołączone wtedy do magnetofonu. Wtedy gdy otrzymałem te kasety do zgrania od Rodericka, były już w średnim stanie, więc zaraz po zgraniu wykonałem kopię na dwóch kasetach TDK FE-60, te kasety również do mnie wróciły...

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/Atari_Hard_Turbo/photos/aht_tapes_backup.jpg

Zastanawiałem się co mogę zrobić teraz z tymi kasetami, wtedy zrobiłem z ich tylko obrazy i podzieliłem na poszczególne programy, ale wszystko zostało w formacie "audio", czyli zapisane bez kompresji pliki .WAV, postanowiłem więc że tym razem skoro mam większe doświadczenie i powstały nowe narzędzia to może pora zrobić to porządnie i zająć się tym ponownie dokonać konwersji do formatu .CAS? W końcu dzięki narzędziom FUJI-ego i własnym prymitywnym skryptom być może uda się to poprawnie przekonwertować?

System liczenia sumy kontrolnej w przypadku Atari Hard Turbo, to jest pomyłka... dane są trzymane w mega długich blokach  w których sumę kontrolną wyznacza się za pomocą wykonania operacji XOR na każdym z bajtów pliku... nie muszę chyba tłumaczyć jak złym pomysłem to jest i jak bardzo wrażliwy jest taki sposób kontroli integralności danych na różnego rodzaju przekłamania! Na szczęście dysponowałem już kopiami w wersji cyfrowej i nie musiałem wierzyć że to co odczytało się właśnie ze starek kasety jest poprawne. Koniec końców udało się przetworzyć wszystkie nagrania, chociaż niektóre nie rokowały, ponieważ na kopiach sygnał też był w niektórych miejscach naprawdę blisko wartości poniżej których nie dałoby się nic poprawnie odczytać. Jednak trochę uporu, wspomaganie się "de-parchatorem", oraz odrobiną cierpliwości sporą ilością poświęconego czasu i mogę zaprezentować wyniki tejże pracy, czyli przekonwertowane do postaci CAS zarówno kaseta zawierająca gry jak i też narzędzie systemowe dla systemu "Atari Hard Turbo". Oczywiście udostępniam również pliki WAV z których była wykonywana konwersja, może się komuś przyda. Pliki CAS są jak zwykle oczyszczone i "znormalizowane", tzn. wywalono jakieś śmieciowe informacje o szumie, długości tonów synchronizujących i przerwy są wyrównane.

Kasety były nagrane z jednej strony (zapisana była tylko strona A), zapewne po to aby uniknąć "wgniotów" gdyby użytkownik zostawiał magnetofon w pozycji PLAY na dłuższy czas, wtedy z dużym prawdopodobieństwem nagranie znajdujące się na drugiej stronie kasety w miejscu takiego "zagniecenia" taśmy, zostałoby uszkodzone.

Zatem wracając do meritum, oto zawartość kaset:

Kaseta systemowa:

01) Loader A
02) Loader A
03) Loader B
04) Loader B
05) HT Basic
06) HT Basic
07) Hard Copy
08) Hard Copy
09) Compress Copy I
10) Compress Copy I
11) Compress Copy II
12) Compress Copy II
13) Boot Copy HT
14) Boot Copy HT
15) Hard Monitor
16) Hard Monitor
17) Trans Copy 2000
18) Trans Copy 2000
19) Trans Copy 2002
20) Trans Copy 2002
21) Disassembler
22) Disassembler

Kaseta z grami:

01) Jump
02) Mutant Camels
03) Maze War
04) Blast
05) Rush Hour
06) Jet Boot Jack
07) Livewire
08) Keystone Kapers
09) Retro Fire
10) Super Cobra
11) Planetary Defense
12) Mr. Do's Castle
13) Road Block
14) Outlaw
15) Hot Lips
16) Bank Panic
17) Morky
18) Jawbreaker
19) Fire Bug
20) Rats!
21) Oriley Mine
22) Asteroids
23) Sea Chase
24) Fire Bird
25) Chopper Hunt
26) Deluxe Invaders
27) Mr. TNT
28) Attack on the Death Star
29) Laser Gates
30) Rum Runner
31) Polar Exploder
32) Bean Machine
33) Haunted Hill
34) Finor War
35) Star Trux
36) Sea Wolf

I linki do archiwów zawierających pliki:

Kaseta Systemowa:

Zestaw gier:

Oryginalne kasety marki "krzaczor" z naklejkami takimi jakie miały kasety z tego "studia komputerowego" w DT Wars:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/Atari_Hard_Turbo/photos/aht_tape.jpg

Jeżeli chodzi o AHT... to ciekawe się to wszystko w czasie ułożyło, bowiem okazało okazało się że do owego systemu był dostępny również cartridge, który udało się "zdalnie" zdumpować, dzięki uprzejmości forumowicza o ksywie "dimass", który zechciał wykonać zrzut, za pomocą mini programu który napisałem specjalnie do tego celu... o wszystkim możecie poczytać w tym wątku: XCA12 Hard Turbo.

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/cartridge/cart_photo.jpg   http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/cartridge/aht_cartridge_scr.png.

System "Atari Hard Turbo" sprzętowo to nic innego jak klon czeskiego Turbo 2000, płytka interfejsu jest praktycznie identyczna z tym co zaprezentował autor pierwotnego rozwiązania (Jiří Richter), długości impulsów kodujących są praktycznie identyczne, natomiast format danych jest nazwijmy to "autorski", dość specyficzny i przez to tylko niektóre z programów da się przekonwertować do tego systemu.

System posiada tylko dwa loadery, tzn. "Loader A", który lokuje się bardzo nisko w pamięci, oraz "Loader B", który lokuje się w górnym obszarze pamięci. Wszystkie narzędzia systemowe dla systemu dołączone przez producenta, wymagają użycia loadera B, co też zaznaczono na wkładce do kasety zawierającej oprogramowanie systemowe.

Jeżeli chodzi o temat Atari Hard Turbo, to z mojej strony temat został wyczerpany, jeżeli znajdę chwilę wytchnienia to postaram się dopisać art do atariki podsumowujący wszystkie informacje o tym systemie które udało się mi zgromadzić.

320

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Dzięki WIELKIE Dimass! Wygląda na to że się udało w 100% ! Kolejny kawałek historii uratowany i zachowany!

Analizując kod startowy carta, jestem praktycznie pewny że cart w środku ma kostkę 2716, oraz układ czasowy typowy dla cartów Turbo 2000F/KSO. Zatem dodaję w załączniku do tego postu archiwum a w nim:

  • aht_a000_bfff.bin - oryginalny plik zawierający zrzut przesłany przez dimass-a

  • aht_2k.bin - wycięty 2kb kawałek (to jest oryginalny rozmiar obrazu carta, który zawiera 2KB EPROM 2716)

  • aht_4k_emu_cctl_patch.bin - wersja którą łatwo uruchomić pod emulatorem (wybieramy typ carta Blizzard 4k). Obraz zawiera w sobie dwukrotnie powtórzony obraz "aht_2k.bin", oraz drobną modyfikację procedury oczekującej na odłączenie carta, która dodatkowo dokonuje zapisów pod $D500, aby wyłączyć cartridge jeżeli użyjemy płytki ze sprzętowym rejestrem sterującym odłączaniem carta (zamiast układu RC).

  • aht_cartridge.xex - wersja .XEX bazująca na "aht_2k.bin", którą można uruchomić z dowolnego medium (sio2pc, avg, sio2sd, etc.)

  • info.txt - informacja o zawartości poszczególnych plików .bin

  • sha256_sums.txt - sumy SHA256 obrazów *.bin

http://seban.pigwa.net/atari/atari_hard_turbo/cartridge/aht_cartridge_scr.png

QTZ napisał/a:

Plik: "KSO_Turbo2000_zestaw_22 (wav).7z" jest urwany - nie da się rozpakować.

Faktycznie! Wrzuciłem jeszcze raz... nie wiem co się stało że upload się nie zakończył poprawnie. Wrzuciłem już poprawną wersję. Dzięki za sprawdzenie.

322

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Ten mój program jest mega prymitywny, bo zgrywa tylko 8KB obszar pamięci znajdujący się pod adresami $A000-$BFFF. Jednak jego działanie jest nieco inne niż typowe programy do zgrywania cartów ... ten program czeka aż stan TRIG3 zmieni się na "1" (stan aktywny) następnie czeka 2.56 sekundy i kopiuje obszar $A000-$BFFF a obszar $4000-$6FFF. Potem obszar $4000-$6FFF jest zgrywany do pliku.

Ten sposób działania był wybrany ze względu na to o czym wspominał dimass, czyli sposób działania cartridge który jest aktywny tylko przez jakiś czas po włączeniu zasilania, czyli tak jak były robione carty Turbo 2000F/KSO/2001 z tamtych czasów. Dimass wspominał ze tak właśnie działa ten jego cart do "Hard Turbo", zatem ten program powinien sobie poradzić  z tym cartem bezproblemowo.

Program pokazuje stan TRIG3 zarówno w formie informacji tekstowej, jak i "historii stanu TRIG3" pokazywanego jako przesuwająca się linia. Jasny kolor przesuwający się na filmiku reprezentuje stan "1" sygnału TRIG3, brak pixela oznacza stan "0" tejże linii.

Gdy mamy zielone tło to program jest w stanie oczekiwania na aktywność TRIG3, wtedy zmienia kolor tła na niebieski, odczekuje 128 ramek (~2.56 sek), po czym kopiuje obszar $A000-$BFFF i próbuje wyłączyć cart dokonując zapisów w obszar $D500...$D5FF. Jeżeli to nie daje efektu to program czeka nadal, pokazując stan linii TRIG3, po 5.12 sek zmienia kolor tła na fioletowy. Gdy cart się nie wyłączy (bo np. ma przełącznik, albo trzeba go wyłączyć programowo w specyficzny sposób) można wcisnąć SHIFT i program zapisze 8192 bajty skopiowane z obszaru $A000...$BFFF.

Na filmie widać jak się zachowuje cart KSO Turbo 2000, z wbudowanym układem czasowym, który samoczynnie wyłącza się po jakimś czasie, program to wykrywa monitorując stan linii TRIG3... gdy ta linia przyjmie stan "0" (nieaktywny) to program odczekuje aż ten stan potrwa 2.56 sek. i przechodzi do zapisywania pliku na dysku.

323

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dobra... chyba się udało... w załączniku program., na filmie poniżej przykład użycia tego programu na realnym sprzęcie.

Po wykonaniu BOOT-a z załączonego ATR-a, program wystartuje automatycznie... potem należy włożyć cartridge przy włączonym komputerze. Należy to wykonać dość pewnie, precyzyjnie i szybko... oczywiście istnieje spora szansa że przy pierwszych próbach Atari zawiesi się a na ekranie będą śmiecie, ponieważ wkładanie carta przy włączonym komputerze może powodować zawirowania na magistrali adresowej i/lub danych, co spowoduje że wszystko pójdzie w przysłowiowe "krzaki" w takim wypadku należy całą operację powtórzyć.

Czy można uszkodzić Atari? Powiem tak... robiłem to wiele razy w trakcie ostatnich kilkudziesięciu lat i nic nigdy się nie stało, jednak jakaś teoretyczna szansa na uszkodzenie czegoś istnieje. Ja używałem gołego 130XE z efektem który widać na filmie poniżej:

Jeżeli uda się zrobić poprawnego "dumpa" tym programem, to proszę o odesłanie ATR-a, wtedy wyciągnę z tego pliku obraz carta.

Ogarnę jeszcze nieco komentarze w źródle i wrzucę wszystko do repozytorium na GitHUB.

324

(28 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Hej!

Soft prawie gotowy, ale już wczoraj w nocy nie miałem siły go sprawdzić na realnym sprzęcie. Na emulatorze działa, dziś wieczorem sprawdzę na realnym sprzęcie i jeżeli wszystko będzie OK, to udostępnię program wraz ze źródłami.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9217&download=0   http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9218&download=0

Dzień dobry! Cześć i czołem... pytacie skąd... a nie nie... to nie ten film :D No dobra, już nie przynudzam dziś będzie w krótko i szybko...

Kolejny mały kroczek, czyli następna kaseta z serii jak ta powyżej, tym razem zestaw nr 22, zawierający programy użytkowe:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_22/zes22_case.jpg

Kaseta jak poprzednim przypadku marki "noname", dość mocno wysłużona:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_22/zes22_tape.jpg

na kasecie znajduje się dość pokaźny zestaw programów "użytkowych", w tym sporo języków programowania:

Strona A:

01) Super Copy
02) Casdup v.2.0
03) Inter Lisp65 v2.1
04) Rythmizer
05) Record Maker v.2.1
06) Speed Script
07) Assembler Editor
08) Monitor Pamięci
09) Elcomp FORTH
10) OSS Basic A+ v.3.0
11) Font Maker
12) Test Monitora
13) Microsoft BASIC
14) Synteryzer
15) Atari Writter
16) Syncalc
17) Polskie LOGO
18) Changer [BAS]
19) COL80
20) Edytor Basica [BAS]
21) Test prawa jazdy (Arkadiusz Sawicki, Zabrze 1987) [BAS]
22) S-Loader
23) WS-Loader
24) Loader 1
25) Loader 2

Strona B:

01) OSS MAC65 v4.2
02) BUG65 v.2.0
03) Musica
04) Visicalc
05) The GT Data Manager (wersja PL, Marcin F. Warszawa 1986)
06) The Soundmachine
07) Atari LOGO (needs L1) [BOOT format]
08) Język Angielski (J. Rozanka, 1987) [BAS]
09) Język Angielski ( lekcja #1 ) [BAS, protected]
10) Język Angielski ( lekcja #2 ) [BAS, protected]
11) Język Angielski ( lekcja #3 ) [BAS, protected]
12) Język Angielski ( lekcja #4 ) [BAS, protected]
13) Język Angielski ( lekcja #5 ) [BAS, protected]
14) Język Niemiecki [BAS]
15) Mad Designer
16) Turbo Basic XL
17) Action!
18) Drugs Interactions [BAS]
19) Fun With Art
20) Universal Copy
21) File Copy 1.45
21) Kalkulator (Rechnung Simulation)
22) Ramdysk [BAS]
23) Generator znaków { damaged file, deleted tape } [BAS]

Na stronie B znajduje się kurs języka Angielskiego, wydany przez Opal Software, którego pomimo poprawnego zgrania z taśmy nie udało mi się uruchomić. Program należy wczytywać z poziomu BASIC-a komendą RUN "D:***", jednak jego uruchomienie którejkolwiek części kończy się błędami. Program jest zabezpieczony przed listowaniem więc trudno mi stwierdzić powód problemów z uruchomieniem. Nie chciało mi się walczyć z odbezpieczaniem tego programu umożliwiającym jego listowanie. Pozostawię to zainteresowanym. Wersja dyskowa tegoż programu znajduje się w zasobach AoL. Humorystycznym elementem tego Angielskiego jest czołówka programu:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_22/angielski_intro_screen_a.png   http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_22/angielski_intro_screen_b.png

Uśmiechnąłem się pod nosem gdy zobaczyłem "Program oczyścił Pinokio" gdy program wyświetlił swój tytułowy ekran :) Chodzi oczywiście o zbieżność pseudonimów z PIN-em który gości również na tutejszym forum :D

Na końcu jak zwykle linki dla zainteresowanych:

I jeszcze na koniec wkładka ze spisem programów:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_22/zes22_label.jpg

Co do jakości i pochodzenia kasety mam dokładnie takie same doświadczenia jak z zestawem nr 20. Loadery dograne w koszmarnej jakości. Kaseta nieco zmiętolona, trzeba było trochę powalczyć aby odczytać i skonwertować programy. "AGC Limiter a.k.a. De-Parchator" pomógł ;-)