To jest zespół sprzęgła ślizgowego. Ośka obraca się z pewnym oporem, bo między kółkiem pasowym a mosiężną tarczą jest krążek filcowy. Ośka jest mocno wciśnięta w tarczę mosiężną, a jej drugi koniec również na wcisk siedzi w otworze w białym wichajstrze* plastykowym. Po latach plastyk się rozciągnął i ośka się wysuwa z otworu. Wsadź kawałeczek nitki w otwór i wciśnij ośkę., powinno pomóc. Można też koniec ośki posmarować gęstym roztworem kalafonii w acetonie. Po wyschnięciu będzie trzymać, bo kalafonia zwiększa tarcie. Przed tą operacją odtłuść otwór  i ośkę acetonem. Ten biały plastyk to nylon, kleje mają do niego słabą adhezję.
Przyjrzyj się przez lupę otworowi, może być pęknięty.

* Wichajster - z niem. wie heist der -jak się nazywa ;)

Na ośce nie ma rowka na zatrzask? Jaki to pasek? Płaski czy jak w XC12?

228

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

@ Sikor: stl-e: Obudowa XF351

@_tzok_ Sliceruję slic3rem :) , który wywala się co chwila przy drobnych elementach. Jeszcze używam Win7, jak przystało na dinozaura. Cura? hm... spróbuję.

229

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wady i zalety druku 3D, ale też wypływy kleju. Napęd jest pozbawiony panelu i tu na próbę wydrukowałem przycisk.
Jeszcze o wyświetlaczu - nie będę dawał diod góra/dół tylko wykorzystam kropki w wyświetlaczach, dlatego wyświetlacz jednostek będzie do góry nogami. Kropki będą koło siebie i, oczywiście, odpowiednio połączone segmenty.
O niebo lepiej wyszedł pierwszy wydruk w kolorze zielony,. tak samo klejony, ale widać filament lepszy. Z szarym są ponoć kłopoty.
Pokrywa górna ze ściankami była drukowana w pozycji odwróconej, tarką do dołu i zielona wyszła lusterko.
Zacząłem projekt obudowy 5,25", ale mój DesignSpark Mechanical 2.0 stanął dęba. Pisałem do nich, coś mają z serwerem i jest problem z odnowieniem licencji.

230

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To ja też się pochwalę zaprojektowaną obudową, właściwie prefabrykatem obudowy. Potrzebuje dopracowania, przeszlifowania. Jest bez płytki xf551, wyłącznik i 7-segmety włożone w otwór, gniazda SIO są wklejone. Kleiłem na filament PLA rozpuszczony w chlorku metylenu. Ten kolor jest zbyt ciemny, mam już jaśniejszy. Najważniejsze, że obudowa ma styl Atari, czyli "tarkę" na wierzchu.[br]

XF351 a
XF351 b
XF351 c

z boku wygląda nieźle, ale przód i tył :O

231

(26 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

albo minetaur z kobietom jakomś

232

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Trzeba dygnąć kondensator nastawny obok kontrolera 2793/97. Taki okrągły, ze śrubką na wierzchu. Najpierw zaznaczyć położenie początkowe i poruszyć w jedną stronę o max 10 stopni. Sprawdzić formatowanie, jak dalej źle, to wrócić do początku i w drugą stronę. Gdy to nie pomoże, to meldować.

233

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tam nie ma takich wysokich napięć. Wystarczy na 50 V: https://allegro.pl/oferta/kondensator-m … 9197638953?

234

(410 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mq napisał/a:

Mam proste pytanie: jaki konkretnie jest cel zamykania nowej gry na Atari jako wyłącznie płatnej i nieudostępniania jej szerokiej społeczności?

Nawet Szwejk posiadł tę mądrość mówiąc: "po to kura grzebie, żeby coś wygrzebać".

235

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Podziel się źródełkiem...

236

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Miałem w naprawie taki magnet. Kółko było sklejone kropelką, a filc sprzęgła też był nią nasycony tworząc blaszkę.
Spróbuj porysować końcówkę ośki, na której siedzi to kółko i przykleić na kropelkę kropelki. To trudne, bo sprężyna swoje robi...

237

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja odpadam, bo nie mam ani SIO2SD ani Blizzarda. I nie potrzebuję.

238

(9,967 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Taki (tu wstaw co chcesz: komar, Naczelnik, mucha itp) mili moi
łazi toto takie marne,
ani nie da się wydoić
ani tego włożyć w garnek.
Chłop żywemu nie przepuści...

239

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pamiętaj, że używasz układów TTL z wieloemiterowymi tranzystorami OB na wejściach, a nie RTL z końca lat 40 ub. w. Przy wyłączonym zasilaniu TTL-a złącze E-B jest spolaryzowane zaporowo dopóki amplituda sygnału nie przekroczy napięcia Zenera tego złącza. A w naszym przypadku nie przekracza i pojedyncze μA upływności raczej nie obciążą znacząco źródła sygnału wejściowego. Diody pasożytnicze są też spolaryzowane zaporowo, chyba, że ttl jest odwrotnie podłączony, o co nie podejrzewam tego układu.

Ale porzućmy spory skoro układ działa poprawnie, to niech tak zostanie.

240

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

To błąd tkwi w SIO2SD. Zrób buforowanie na HCT09  na wszystkie trzy linie i będzie OK, nie będziesz musiał wyłączać SIO2SD. Diody na liniach to be.

241

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sikor: on już jest stary i może pleść bzdury :D

kkrys: To może wrzucisz tu schemat Twojego interfejsu Blizzarda?

242

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie wpadły mi do głowy takie kombinacje. Skoro musisz wyłączać zasilanie SIO2SD to masz je uwalone lub błąd w Blizzardzie. A Atarynka to nie automatyka przemysłowa.

243

(45 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wszystkie układy TTL i CMOS są tak konstruowane, by po wyłączeniu ich zasilania nie były widoczne w układzie.
SIO w komputerze ma dwa wyjścia i jedno wejście (pomijam inne nie wykorzystywane w SIO2SD). Wejście DATA IN  MUSI być sterowane przez peryferia mające wyjście OC lub OD.
Wyjścia (DATA OUT i COMMAND) powinny sterować wejścia peryferiów możliwie wysoko oporowe (każde po 100 kΩ), a ten warunek w amatorskich konstrukcjach rzadko jest spełniony.

W powyższej modyfikacji diody na wejściach są błędnie skierowane i w ogóle zbędne. Gdy na wyjściach komputera jest stan wysoki to są zatkane, a wtedy na pinach atmegi mamy stany nie wiadomo jakie. Przy stanie niskim niepotrzebnie podnoszą napięcie o spadek na diodach.

Indus, LDW - Węgielek
CA2001 - Szarytka
1050 - Beżyk

Jakieś inne propozycje?

infarmotyk napisał/a:

jakie maksymalne obciążenie możemy podłączyć pod linię +5V/READY portu SIO?

Zależy ono od oporności ścieżki między zasilaczem a pinem SIO oraz od filtracji napięcia. Oryginalne elektrolity na płycie głównej mają zbyt małą pojemność dla odpowiedniej filtracji prądu większego od 50 mA. Dlatego magnetofony XC12 tak brzęczą.

Użyj lutownicy i "odcycacza". Punkty lutownicze dobrze podgrzej LUTOWNICĄ i odessij, każdy po kolei. Gdy jeszcze trzyma - lutownicą delikatnie popychaj nóżki na środek otworu i znów odessij. Pod światło otwory powinny być czyste. Wtedy mocno naciśnij palcami scalak w poprzek w jedną i drugą stronę (równolegle do powierzchni płyty), powinno chrupnąć i kość wyjdzie.

247

(315 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ja uruchomiłem :cool:

Trzeba wymienić jedną pamięć na inną, najlepiej wolniejszą (-15 lub -20)

249

(26 odpowiedzi, napisanych Kupię / Sprzedam / Zamienię Atari)

terminus: M-o-m-m-s-e-n  o-d-e-z-w-i-j  s-i-e  M-o-m-m-s-e-n  :P

Edit: super nick :)

250

(5 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Najlepiej stosować diody szybkie, np BAT41.